Prokletý kraj

Prokletý kraj https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486758/bmid_proklety-kraj-hGb-486758.jpg 4 1975 1975

Michaela Klevisová tentokrát opustila kriminalistu Josefa Bergmana a v románu z Pošumaví nahlíží na zločin pohledem dvou mladých žen, jejichž životy jsou provázány s místy, kudy se opakovaně prohnaly dramatické dějiny. Zapadlá vesnička Jelení Hora má temnou minulost a dodnes to není ideální místo k životu. Není divu, že odsud Gerda vždycky chtěla odejít a uniknout minulosti. Teď se ale rozvedla, je bez peněz a nezbylo jí nic jiného, než se s dcerou vrátit do nuzného domku po rodičích. Linda na stejné místo přijíždí na dovolenou, aby pátrala po minulosti své rodiny, která se před čtyřiceti lety odstěhovala. Vzápětí ve vesnici dojde k úmrtí a obě ženy odhalí přísně střežené tajemství související s krajem, kde nikomu nebylo souzeno být šťastný. Autorka úspěšné detektivní série se v této knize místo krimi zápletky soustředí na mezilidské vztahy v prostředí sousedícím s národním parkem a vojenským prostorem. Přes minulost zdejších obyvatel odhaluje historii plnou zvratů, která někomu zabránila v těchto místech naplno zakořenit a jiné k Pošumaví neplánovaně připoutala.... celý text

tygřímáma
15.10.2021 5 z 5

Stejně jako všechny předešlé knihy Michaely Klevisové, ani tato nezklamala. Sice to není klasická detektivka, ale velmi zajímavý pohled do života šumavských starousedlíků.

Mirin1349
15.10.2021 5 z 5

Moc ráda se nechám příjemně překvapit pro mě novým autorem, o to víc jsem šťastná, když je to český autor. Přebal perfektně koresponduje s celou atmosférou knihy. Hned od začátku jsem se přenesla do malé pohraniční vísky, která na první pohled není k cizincům moc přívětivá a může se jevit značně tvrdě a neutěšeně. Nic ale není tak, jak se na první pohled zdá. Příběh tak pozvolna pěkně plynul, nebyly tam žádné nečekané a převratné zvraty, ale přesto mě pořád nutil číst dál a dál. O to víc jsem zvědavá na detektivní sérii od autorky. Snad nebude laťka díky Prokletému kraji příliš vysoko.

nai.ivka
14.10.2021 5 z 5

Při čtení mě napadlo, že jsme se k poválečným přistěhovalcům zachovali jako pěkní zmrdíci. Nejdřív jim nabulíkovali co všechno tady budou mít. Jen se stačí nastěhovat, statky a pole a jak krásný život povedou. Pak když tedy přišli, s prázdnýma rukama do vybydleného drsného kraje, je místní většinou nechtěli přijmout. Za lepším jde každý rád, ale nemuselo se jim lhát.
Na začátku jsem se i trochu bála, začalo to tajemně, myslela jsem, že to bude trochu do hororu a ono ne.

skalek
14.10.2021 3 z 5

Tato kniha neurazí, ale ani nepřekvapí...Chvílemi jsem přemýšlela jestli knihu dočíst....ale dočetla

zuzana4587
13.10.2021 5 z 5

Perfektní, čtivé, úžasné. Ty drobné divnosti, co se děly, mě nutily pořád dál. Všeho všudy kniha přečtena za 3 dny. Zbožňuju, když je děj zasazen do českého prostředí, proto byl Prokletý kraj jasná volba. Byla to má první kniha od autorky, a musím říct, že mi styl jejího psaní velmi sedl. Vztahy mezi postavami byly lehce matoucí, ale nic, v čem by se čtenář nezorientoval. Za mě jasných 5* a už se těším na autorčiny detektivky.

Daenerys
12.10.2021 4 z 5

Tak tohle krásně podtrhne tu pravou podzimní atmosféru a naopak, třeba v létě na pláži - troufám si tvrdit - ten příběh příliš nevynikne. No příběh? Spíš taková sonda do lidských vztahů a osudů. A samozřejmě nesmí chybět nějaké to tajemstvíčko z minulosti... Ze začátku všechno správně, strašně jsem si užívala, těšila se na každou chvilku a možná jsem čtení i trochu natahovala, aby déle vydrželo... No až na konci jsem zjistila, že jsem možná natahovala přespříliš, nebo že mi ten konec zkrátka nějak nestačí.

berila
12.10.2021 3 z 5

Protože jsem čekala detektivku, které autorka moc dobře umí napsat, tak jsem trochu zklamaná. Detektivka to tedy není, spíše taková sonda do mezilidských vztahů. Čekala jsem trochu více.

Didi15
12.10.2021 5 z 5

Další krásná kniha od této spisovatelky, zamilovala jsem si to :)

princesse
11.10.2021 5 z 5

Ani nyní mě Michaela Klevisová nezklamala. Těšila jsem se na její novou knihu a opět mě bavila a zůstává v mé knihovně stejně jako všechny předchozí. Určitě doporučuji, moc vydařené čtení.

Niu
09.10.2021 5 z 5

Tohle dílo se mi trefilo do vkusu víc, než detektivky s Bergmanem. Přesně ten typ rodinných příběhů, temných stránek, minulosti, to se mi moc líbí. Snadno jsem se začetla a nemohla jsem odložit. Zasazeno do perfektního prostředí a s trochou tajemna. Jsem nadšená.

V28
07.10.2021 4 z 5

Spíš příběh o zamotanosti a poválečné historii jedné zapadlé vesnice než detektivka. Jinak zajímavá a čtivá knížka o místě, kde by si člověk přál mít chalupu.

Jana283
07.10.2021 3 z 5

Moje první kniha od MK (detektivky moc nečtu). Ale tohle je o "mém" kraji, tak jsem byla zvědavá, jak se s tím "popasuje". No, neurazila, nenadchla.... Asi se pochopila, že téma odsunu a dosidlování pohraničí je teď "in", tak to chtěla vytěžit. Ale jsou autoři, kteří to umí mnohem, mnohem lépe.

senora
06.10.2021 5 z 5

Super, konečně je to ono. U všech ostatních knih mě ten Bergman štval, protože tam vlastně nebyl ten vyšetřovatel vůbec důležitý, i když chápu, že série táhnou. Tady by to fungovalo i bez té vraždy, ale co už.

Lili2
06.10.2021

(SPOILER) Zajímavé téma, ale slohově mně to nesedlo, postavy nevýrazné, nesympatické - Linda do všeho strkala nos a vtírala se jako Francovka, Žofie to bylo taky cosi - jak chtěla ukončit život v samotném závěru knihy. Příběh byl i divně poskládán.

ddkk
05.10.2021 5 z 5

Bylo to spletité, občas maličko komplikované, ale bylo to dobré. Michaela Klevisová znovu ukázala, jak skvěle umí vnímat a hlavně popsat prostředí, v nichž se její příběhy odehrávají. Pošumavskou ves s osamělými staveními i s opuštěnými polorozpadlými usedlostmi v podzimní přírodě tak máme před sebou jako na dlani...

Tentokrát s velkým pochopením a empatií zabrousila do rodinných historií a vztahů ve složitém prostředí vesnice s obyvateli několika odlišných národností. A ukázala, jak málo toho víme o dějinách vlastní rodiny, jak málo nám záleží na vlastních kořenech. A jak jsou důležité...

Moc se mi to líbilo, i když jsem se občas trochu ztrácela ve složitých vztahových propletencích. Dávám plný počet a doporučuji.

daja51
04.10.2021 5 z 5

Moje první setkání s touto spisovatelkou a hned velká spokojenost. Doporučuji, nebudete zklamáni - níže uváděné komentáře vystihují i moje pocity.

Odetta889
04.10.2021 4 z 5

Trochu depresivní příběh ze Šumavy, kniha se mi líbila, měla spád.

EllD7
02.10.2021 4 z 5

Z knihy dýchá tajemná podzimní atmosféra, a tak se hodí číst ji právě v tomto období. Knížka si mě získala hned od začátku a i když se skoro dvě třetiny vlastně nic nedělo, dokázala si udržet čtivost a čtenáře v neustálém napětí :-) Líbilo se mi, jak autorka vykreslila Jelení Horu a její obyvatele, na kterých se podepsala bouřlivá historie onoho místa. Nejvíce se mi pak líbilo, jak autorka do příběhu nenuceně vložila i spoustu lidových pověr, z nichž o většině jsem nikdy ani neslyšela.

Nočnípták
01.10.2021 5 z 5

Miluju podzim, smíšené lesy, mlhy na lukách, sovy, Šumavu, Blanský les a knihy Míši Klevisové. V Prokletém kraji jsem našla tohle všechno. Samozřejmě plný počet* a kdyby to šlo, ještě bych nějakou přidala za ten konec.

Knižní výzva 2021 - 12. Kniha, jejíž děj se odehrává na vesnici

1alena1
01.10.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila, i když musím přiznat, že detektiv Bergman mě bavil o trochu víc. Ale Michaela Klevisová umí psát, baví jí to (potvrdila v besedě na Světu knihy) a je to na výsledku znát. Krásný popis trochu temného kraje, něco nového z historie osídlování tohoto "konce světa". Každopádně zajímavé čtení.