Prokletý kraj

Prokletý kraj https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486758/bmid_proklety-kraj-hGb-486758.jpg 4 1977 1977

Michaela Klevisová tentokrát opustila kriminalistu Josefa Bergmana a v románu z Pošumaví nahlíží na zločin pohledem dvou mladých žen, jejichž životy jsou provázány s místy, kudy se opakovaně prohnaly dramatické dějiny. Zapadlá vesnička Jelení Hora má temnou minulost a dodnes to není ideální místo k životu. Není divu, že odsud Gerda vždycky chtěla odejít a uniknout minulosti. Teď se ale rozvedla, je bez peněz a nezbylo jí nic jiného, než se s dcerou vrátit do nuzného domku po rodičích. Linda na stejné místo přijíždí na dovolenou, aby pátrala po minulosti své rodiny, která se před čtyřiceti lety odstěhovala. Vzápětí ve vesnici dojde k úmrtí a obě ženy odhalí přísně střežené tajemství související s krajem, kde nikomu nebylo souzeno být šťastný. Autorka úspěšné detektivní série se v této knize místo krimi zápletky soustředí na mezilidské vztahy v prostředí sousedícím s národním parkem a vojenským prostorem. Přes minulost zdejších obyvatel odhaluje historii plnou zvratů, která někomu zabránila v těchto místech naplno zakořenit a jiné k Pošumaví neplánovaně připoutala.... celý text

LukBook
19.09.2021 5 z 5

Jasně, není to klasická detektivka od Michaely Klevisové. Přesto má podle mého skromného soudu řadu společných věcí s předchozími knihami, pouze se tentokrát vydává trochu jiným směrem. Určitě jí ovšem musím hodnotit jako kvalitní knihu. Více se dozvíte v mém článku v záložce Recenze

tonysojka
19.09.2021 4 z 5

Přidávám se k níže uvedeným pochvalným komentářům. I přes určitou rozvláčnost a spletitost příběhu je vypravěčské umění paní Klevisové dokonalé.

Chesterton
19.09.2021 5 z 5

Možná jsem k autorce nekritická, ale sedí mi její poklidný styl, vykreslení šumavské přírody a vtahující atmosféra. Bylo to fajn odpočinkové toulání lehce ponurou podzimní Šumavou s nakouknutím do příbytků dnešních i starých chalup . . . a zároveň motivace k přemýšlení o tom nakolik mají historické události ze Sudet dosah až do současnosti. Lehká jednohubka, ale velká spokojenost.
P.S. Pro tonysojka výše - rozvláčné a spletité ani náhodou!! :o)
5/5

JitkaHambi
18.09.2021 1 z 5

Nuda, nuda a zase nuda!Postavy mi byly nesympatické, žádný děj, půlka knihy je o hledání psa, ach jo, knihou jsem se opravdu prokousávala a doufám, že Michaela zase začne psát ty napínavé krimi s Bergmanem.

LooneyCZ
18.09.2021 4 z 5

Podmanivá atmosféra, zajímavé téma rumunských Slováků, ale celkově tomu bohužel něco chybělo. Rodinné tajemství nebylo nakonec tak šokující, možná i proto, že se dalo částečně vytušit, jak to vlastně bylo (skoro jsem se trefila). Konec pak byl takový až příliš smířlivý: rodiny i sousedé se udobřili, zlo bylo potrestáno a všichni žili šťastně až do smrti. Nápad dobrý, ale z mého pohledu krapet nedotažený.
Každopádně bych od autorky ráda zkusila i některou detektivku, vypadá to na dobré čtení.

Warden
17.09.2021 1 z 5

Ajajajaj....Každý autor má slabou chvilku a Klevisová si jí vybírá v Prokletém kraji. Autorka si od detektivek odskočila k....k....k....to bude asi ten problém. Těžko říct k čemu. Ten příběh je tak neslaný, nemastný, bez chuti a bez zápachu, že čtenář vlastně ani neví, co pozřel.
Výborná atmosféra vesnice ze Sněžného měsíce a hlavně Drak spí se tady bohužel nezhmotnila. Postavy nezajímavé, neživé, jako by se člověk díval na nějaké němé loutkové divadlo a ještě přes sklo.
Příběh celkově velmi nudný a opravdu jsem se do čtení musel nutit a knihu málem dvakrát nadobro odložil.
Po předchozích knihách obrovské zklamání. No holt....každý den není posvícení...Snad příště.

marion111
16.09.2021 5 z 5

Tak to zase bylo super počtení.
Michaela Klevisová je jedna z nejlepších českých autorek.

Belanna
16.09.2021 5 z 5

Nádherná knížka ze zapadlé vesničky na Šumavě i bez Pepíčka Bergmana.
Zajímavý příběh, krásné vyobrazení přírody, která na vás dýchne svou čistotou. Pátrání po minulosti rodin, které tu žily. Odhalení dávného tajemství, které pomůže obnovit zapomenuté hodnoty a podstatu života.

CAM
15.09.2021 5 z 5

Zajímavý příběh, čtivý, nemohla jsem se od něj odtrhnout. První kniha od této autorky a skvělé čtení.

EvaEma
15.09.2021 5 z 5

Sice oddychově napsané, ale přitom náročné téma. Líbilo se mi, jak je detektivní zápletka zasazená do historického pozadí. Je dobře, že takové knihy jsou!

RADOST
15.09.2021 4 z 5

Každé místo a každý člověk má svou historii, svá tajemství, své krásy i zápory. Odpuzují i okouzlují. Toto komorní drama poutavě líčí minulost i současnost jedné pohraniční vesnice a život lidí v ní. Mladá žena odhaluje tajemství své rodiny a sdělí mnohé i o těch ostatních.

kopretina21
15.09.2021 3 z 5

Solidní oddychovka, tedy žádné velké myšlenky, místy možná trochu neslané nemastné (pro mne). V postavách jsem se někdy trochu ztrácela, což je možná taky můj problém.
Skvěle zvládnutý popis prostředí, čtenář to vše úplně vidí před očima. Autorka tohle opravdu umí.
Obálka je asi trochu matoucí :-)

knihomolka1197
14.09.2021 4 z 5

Příjemné čtení. Kniha je zajímavá a čtivá. Příběh mně zaujal, přesně takové mám ráda. Za nemastný neslaný konec ubírám jednu hvězdu.

Lehrerin
12.09.2021 5 z 5

Paní Klevisová opět nezklamala. Užila jsem si Prokletý kraj od začátku do konce (od poloviny knížky už prostě nešlo přestat číst (-:)
Bergmann mi nechyběl. Za mě opět jednička s hvězdičkou.⭐

morava
11.09.2021 4 z 5

Velmi prijemne prvni seznameni s tvorbou teto ceske autorky. Rada jsem se toulala po Posumavske vesnici, nahlizela do starych domu, a postupne odkryvala rodinna tajemstvi tamnejsich obyvatelu.
Urcite se brzy pustim i do detektivni serie od pani Klevisove :-)

EmillyT
11.09.2021 3 z 5

Moje první kniha od M. Klevisové. Pořád jsem se nemohla rozhodnout, jestli mě kniha baví nebo ne a najednou jsem jí měla během chvíle přečtenou. Šumavské pohraničí, staré vesnické vztahy a trochu strašidelná atmosféra se mi líbily, ale knihu určitě nepovažuji za detektivku. Dle vysokého hodnocení jsem měla asi trochu větší očekávání a kniha ve mě vzbudila rozporuplné reakce.

LubinkaG.
10.09.2021

Citalo sa mi to dobre, ale od detektivky to malo daleko. Skor taky psychologicky ocistujuci pribeh to bol. Velmi prijemny autorkin stylisticky jazyk odlahcuje ponuru atmosferu.

Limonadovyjoe
09.09.2021 3 z 5

Autorka odbočila ze své detektivní cesty a na odbočce potkala Mornštajnovou. Přesně tak na mě kniha působí. Dobře vymyšlený příběh, vystavěný na kousku české historie. Šumava, pohraničí, vysídlování Němců, slovanské mytologie a návrat ke kořenům. Příběh několika žen, několika generací a dvě deníkové knihy. A i když i tady se nakonec dočkáme podezřelého úmrtí, mnohem více vás bude bavit propletenost lidských osudů.

A i když jsem u Sněžného měsíce psala, že autorčiny knihy jsou na čtení dokonalé právě tou kaší okolo a žádná vražda by se ani nemusela šetřit - a právě taková tahle knížka je, tady mi ve výsledku možná trochu více detektivního napětí chybělo. A trošilinku mi vadila postava nemastné neslané Lindy.
Kniha je to povedená o tom žádná.

"Jestli chceš lidem pomoct, pověz jim jenom ty nejdůležitější věci."

hanzmb
09.09.2021 5 z 5

Spisovatelka měla v jednom rozhovoru strach, jak bude přijata její ne detektivní kniha. Nevím proč. Tohle je zkrátka nádhera. Dle mého se jí dostala z kategorie solidní detektivkářka do vybrané společnosti českých spisovatelek posledních let jako je Mornštajnová, Hanišová, Dvořáková apod. Doufám, že brzy zase napíše něco podobného.

ŠárkaStrnadová
09.09.2021 5 z 5

Skvělé, jako vše, co již paní spisovatelka napsala. Jen ta obálka je depresivní, ano hodí se, ale není to moc?