Prokletí Salemu

Prokletí Salemu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29668/bmid_prokleti-salemu-T8w-29668.jpg 4 2342 322

Jerusalem's Lot je malé městečko v Nové Anglii. Indiánské léto přivítalo v Salemu Bena Mearse. Vracel se do města, kde kdysi pobýval u své tety a kde nyní, jak doufal, se zbaví svých nočních můr. Ale vše je nakonec jinak. Do Salemu pronikne Cizinec. Cizinec s tajemstvím, nebezpečnější, než sám ďábel.

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Salem's Lot , 1975

snupko
28.09.2016 4 z 5

Už klasika, ktorá určitým spôsobom ovplyvnila upírsku tématiku až dodnes, ak samozrejme odhliadneme od pre mňa stupidít typu Twilight. Nie je to najdielo od Kinga, cítiť že kniha je jednou z jeho ranných diel, ale určite stojí za prečítanie. Občas pôsobí neučesane, nesústredene a uponáhlane a dnes by asi časť z toho prepísal. Ale dobre, že to neurobil a všetci čitatelia môžu vidieť, ako sa spisovateľ vyvíja.

papajapa
11.09.2016 5 z 5

Od Kinga je tohle uz nekolikata prectena kniha a musim rict, ze kvalitou jedna z nejlepsich. Trochu me prekvapil rychly konec a likvidace Barlowa, ale na druhou stranu prece nebude padesat stran psat o zatloukani koliku :)

paul2843
07.09.2016 5 z 5

Tématika s upírama mě vůbec nebere, ale toto bylo fakt dobré :)

Andrée
26.07.2016 5 z 5

Proč jsem knihu tak dlouho odkládala? Protože jsem dokonale zblblá z těch všech nesmrtelných, na slunci se blyštících Kenů, že jakémukoliv dílu, kde by jen zmínkou mohl být upír prostě nechci dát šanci.

TY, jenž snad máš podobné předsudky jako já, okamžitě popadni knihu a začni číst. Tohle je numero uno mezi tesáky! Vážení, to ale byla jízda. Neskutečně jsem si to užila. Děsím se v noci podívat k oknu, co kdyby tam náhodnou někdo čekal na pozvání?!

Vřele doporučuji a dávám plný počet, protože nemůžu jinak.

hana1984
20.06.2016 5 z 5

parádní kousek

Elkiss
10.06.2016 4 z 5

Myslela jsem, že to bude více souviset s Temnou věží a bude v knize více zmínek, ale bohužel i díky bohu se k TV moc nevztahovalo a knihu jsem přečetla velmi rychle a byla jsem velmi mile překvapena jak dějem tak i jeho rychlejším postupem

Svatoslav
09.06.2016 5 z 5

Hlavní postava Ben Mears je úspěšný spisovatel užívající si mládeneckého života. Pro dokončení své nové knihy a nasbírání inspirace se vrací na místo svého dětství. Lot ho přijme s otevřenou náručí, a dokonce mu nabídne možnost zamilovat se. Kdyby tak tušil, že se město, které měl tak rád, během několika dní změní v noční můru, nejspíš by si svou výpravu rozmyslel. Souběžně s jeho příjezdem do města dorazí cizinec, jehož tajemství je daleko nebezpečnější než smrt.
Základem každého dobrého příběhu jsou postavy. Zde je postav příliš mnoho, až je občas těžké se v nich vyznat. Jelikož Stephen má své čtenáře rád, nenechá vás v téhle šlamastice a dovede z takové situace brilatně slovně vybruslit, aniž by udělal jediný přehmat. Každičká postava je originální se svým vlastním životním příběhem nebo tajemstvím. Během čtení si nejednoho hrdinu oblíbíte, ba dokonce zamilujete.

Samotná základní dějová linie se větví do několika dalších doplňujících příběhů. Už od prologu je vidět jasně dané tempo, které s přibývajícími stránkami graduje a nabírá na napětí takovou rychlostí, že nestačíte popadnout dech. Pečlivý výběr slov a trefně napsané dialogy vtáhnou čtenáře do svého světa a nepustí do poslední stránky. Velkolepé finále je poté třešničkou na již tak dokonalém dortu.

King moc dobře věděl, že úpravami v upírské mytologii vstupuje na tenký led. Proto ponechal zažité mýty a pouze je přizpůsobil součastnosti. Úspěšně rozšířil mytologii takovým způsobem, že jsem měl z upírů opravdu strach. To se v dnešní době příliš nevidí. Bystřejší zde mohou spatřit spoustu odkazů na legendárního Draculu od Brama Stokera, jemuž tímto vzdává hold.

V pořadí teprve druhá Kingova kniha je mistrovským kouskem, který nesmí chybět v knihovničce žádnému "fandovi" hororu ani čtenářům, kteří hledají kvalitní děsivé čtivo. V Jerusalem´s Lotu bych rozhodně nechtěl nikdy skončit, ač se ke knize v budoucnu ještě rád vrátím. Prokletí Salemu není pouhým příběhem o smrti a děsu, ale především o lidech, kteří v takových podmínkách bojovali do posledního dechu. Brilantní práce!

gemi
07.06.2016 3 z 5

Salem's lot je typická upířina, vyprávěná typickým Kingem. Kniha je jako jízda na horské dráze - má podobně nesourodý spád. Hned v prvních řádcích nabere takové tempo, že než se stačíte nadechnout, ujede vám vlak. Pak prudce zvolní, až máte pocit, že už se vůbec nehýbete. Ve druhé polovině zase zprudka nabere vysoké otáčky a já si říkám, že jízda to vůbec nebyla špatná, jenom ta rovinka, která trvala přes dvě stě stránek, mohla být přece jenom o něco kratší (asi tak o sto osmdesát). (Přečteno v české i anglické verzi.)

Petula19
31.05.2016 4 z 5

Možná jsem ze začátku od knihy očekávala trochu více než jen zápletku s upíry. I tak jsem ji ale přečetla doslova jedním dechem.

Dep8
26.05.2016 5 z 5

Skvělá, leč trochu opomíjená kniha. Proč ustoupila do pozadí a předčily ji jiné? Těžko říct. Na mě ale udělala obrovský dojem - byl to jediný příběh o upírech, který mě bavil od začátku až do konce. Žádný soucit nebo znovu objevené city, žádné srdcervoucí scény, kdy se oběti dožadují svého starého života a nechávají své bližní žít z lásky k nim. Jen krutá, logická realita, kdy lovec je lovcem a kořist kořistí, kde rodinné vazby nehrají žádnou roli a kde platí starý dobrý špičatý argument. Po všech těch nehorázných hloupostech, které z upírů udělaly mírumilovné, milující tvory, kteří se dennodenně vzpírají svému krutému osudu, chodí na světlo a chovají doma pudly, jsem se strašně ráda uchýlila k temnému, atmosférou nasáklému hororu. Ani hlavní postavy Vás nezklamou - každá má svůj vlastní vzorec chování a každá ho dokáže v závislosti na situaci měnit tak, jak to dělal každý.

babsi66
22.05.2016 4 z 5

Dočteno jen silou vůle. A to mám Kinga vážně ráda. Jen mi zřejmě celá ta duchařina namíchaná se story o upírech nesedla. Možná proto, že upíři jsou klasicky vykreslení jako nadpozemsky krásné bytosti se zářivě bledou pletí, špičatými zuby a neutuchající chutí po krvi. Jo a bojí se kříže a svěcené vody. Celé mi to přišlo takové klišovité a až trapně netajemné, nestrašidelné a hlavně nepřekvapující. Za mě tedy nebrat.

Hejtmy
18.05.2016 4 z 5

Stephen King nikdy nebyl můj oblíbený spisovatel. Přečetl jsem od něj tři, maximálně čtyři knihy a k dalším se už nejspíše nedostanu, ale tato kniha mě jako jediná bavila. Klasické upírské téma sice není nic originálního, ale zpracováno je to dobře. Bohužel jsem se ale nebál, což bych od hororu očekával. Kniha se četla dobře, takže z toho mála, co jsem přečetl, je toto podle mě nejlepší Kingova kniha.

Katrinity_97
05.05.2016 5 z 5

Prokletí Salemu - byla první knihou, kterou jsem od Stephena Kinga četla. Začala jsem ji číst cestou na závody a dočetla za pár hodin. Rozhodně jde o knihu, která čtenáře naprosto pohltí a on se k ní bude stále s nadšením vracet.
Zprvu jsem měla se začtením se trochu problémy, a to hlavně proto, že Stephen King má svůj vlastní, naprosto originální, styl psaní, a než si na něj člověk zvykne, rozhodně to malinko trvá. Já osobně zbožňuji, jakým způsobem vyjadřuje své myšlenky, a nedala bych na jeho styl v žádném případě dopustit.
Když jsem knihu vzala poprvé do ruky, neměla jsem ani ponětí o tom, že jde o knihu, ve které budou stranu temnoty představovat upíři. Mám ráda knihy, ve kterých se objevují - asi tak jako každý -, protože se člověk pokaždé alespoň na chviličku zamyslí nad tím, jaké by to bylo, kdyby doopravdy existovali... Stephen King uchopil tyto bytosti pevně do rukou a vytvořil něco tak živého, že jsem doopravdy párkrát zapochybovala o tom, že upíři neexistují.
Bena Mearse jsem si zamilovala už od první chvíle, stejně jako mladého Marka, a to, jak skuteční se mi během čtení všechny postavy zdály, mi vyrazilo dech. Nevím, zda to tak měli všichni, nebo jen já, ale když jsem četla, kniha mi nepřipadala nijak strašidelná. Jakmile jsem ale večer zhasla světlo, můj pokoj se ponořil do tmy a z ulice se začaly do mého pokoje vkrádat všelijaké zvuky, vážně jsem měla strach...
Prokletí Salemu jsem četla už několikrát a pokaždé jsem objevila něco, čeho jsem si předtím nevšimla.

Stephen King je doopravdy mistrem ve svém oboru a proto se řadí k jedním z nejlepších autorů, které jsem kdy četla.

Briv
16.04.2016 4 z 5

King rozhodně nezklamal. Na to že kniha vyšla poprvé v roce 1975 je dost dobrá. Dlouho u nás doma ležela půjčená z knihovny a čekala až na ni najdu odvahu. Ale jo, odhodlala jsem se a byla přečtená téměř jedním dechem. Říkám "téměř", protože závěr knihy mi vyšel na pozdní večer a noc a manžel nebyl doma, tak jsem to v rámci zachování klidného spaní nechala na zítřek. Ze začátku mi sice trošku trvalo než jsem se zorientovala, ale pak to šlo v pohodě. Začíná to tak nevinně - obyčejné městečko, lidé, jako vaši sousedi a najednou je ve vzduchu cítit, že je v něm zlo. A pak to jde všechno na povrch - a to doslova, ale hlavně až za tmy!

Melaanie
03.04.2016 4 z 5

Se čtením této knížky jsem se nějak nezvykle loudala, ale nebylo to tím, že by se mi nelíbila. Bylo to spíše nějakým mým nečtecím obdobím. Rozjezd knížky byl hezky pomalý, ale pak to mělo příjemný spád a ve čtení se hezky rychle pokračovalo a místy mě z toho popisu událostí až běhal mráz po zádech, při představě toho všeho, co se dělo. Nechci tady nic prozrazovat, ale bylo to fakt dobré.

Pennywise
25.03.2016 5 z 5

Předem říkám - nemusím upíry !! Asi nejsem sám, kdo knihu z tohoto důvodu stále odkládal a byla to CHYBA !!!! // Při dočítání SALEMU jsem litoval, že kniha nemá ještě o nějakou stovku stránek více. Prokletí salemu považuji za TOP román (určitě TOP5) co mistr KING napsal! Strašně dlouho jsem knihu odkládal (právě kvuli upírům) ale nakonec to byla taková jízda, že fakt román řadím hodně vysoko! Pocit strachu, perfektně popsané charaktery hlavních postav + ta čtivost! Žádné extra zbytečné odbočky apd. Prostě paráda .. Jen ten konec strašně rychle utekl :-(

Anna 13
20.02.2016 5 z 5

Moje pátá Kingovka. Bylo to drsné, krvavé, ďábelské, děsivé, plné strachu a napětí. Plné upírů obklopujících městečko Salems Lot.

Na postavy, které jsou jako vy (obyčejní, zranitelní, plní lidského neutuchajícího strachu), na malé, příjemné, útulné městečko Salem, ve kterém se v podstatě žilo nádherně, na upíry poschovávané v temných sklepeních a na ten STRACH NIKDY, nikdy nezapomenete...

Doporučuji úplně každé hororové duši... :)

26e
01.02.2016 3 z 5

Klasická Drakulovina, zdĺhavá v opisoch, aj keď majstrovským jazykom, ale na mňa tam toho bolo nejak všetkého príliš.... Zdĺhavý rozjazd, niekedy pred polovicou som sa aj chytila, dej začal pekne gradovať... Ale nejak mi to nevydržalo... Nebavilo ma ani to, ako postavy sústavne "nemohli uveriť" a aj napriek gradovaniu deja, vystihnutej atmosféry, Kingovmu jazyku mňa príbeh nestrhol..... Asi som už presýtená samotnej témy, Stoker a jeho Dracula je len len jeden a všetko ostatné sú už len napodobneniny...

premacech
29.01.2016 5 z 5

Kolikrát jsem se vrátil do Lotu. 3x? 4x? A nebude to naposledy. Zase se vrátím. Naprostá klasika. S Callahanem jsem se opět rád setkal (Temná věž), což bylo velmi nečekané. Top10 autora. 100% bez debat.

Karnager
27.01.2016 4 z 5

Nemyslím že se ke knize budu vracet často, ale děj byl pořádně hutný a napínavý, a s takovým koncem jaký mám u Kinga rád :)