Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379931/bmid_problem-tri-teles-fOW-379931.jpg 4 1823 1823

Vzpomínka na Zemi série

Přeloženo z anglického vydání The three-body problem (2014). První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

Matjo
24.01.2018 4 z 5

Tohle je jedna z nejlepší sci-fi knih poslední dekády. Z počátku člověk ani nepozná, že se jedná o sci-fi četbu, děj totiž začíná během čínské kulturní revoluce. Jak se knihou prokousáváme, tak se posouváme skokově časem a dalo by se říct, že i žánrem až právě do sci-fi vod. Upřímně jsem strávil spoustu času na internetu vyhledáváním pojmů, kterým jsem nerozuměl. Nakonec jsem knihu dočetl s lehkou nevědomostí, kdy jsem určité pasáže sice přečetl, ale nemůžu říct, že bych jim na 100% rozuměl. Pokud člověk není zrovna hardcore fyzikální nerd, nebo nebyl zrovna na brigádě u rychlovače částic, asi se s něčím podobným u Tří těles setká každý.

Dragonian
23.01.2018 3 z 5

Ze začátku mě kniha hodně bavila a nemohl jsem se skoro ani odtrhnout. Ale, jak jsem se blížil ke konci, začalo to být méně a méně napínavé a zajímavé. Druhý díl ani nevím, jestli chci číst...

Hibashiri
23.01.2018 5 z 5

Impozantní !

FrankCastle
23.01.2018 4 z 5

Kdybych byl Sheldon, užil bych si to na maximum, takhle jsem na tom spíš jako Penny a občas jsem "jenom" četl a ani se nesnažil porozumět odborným statím. Ale bavilo mě to a druhý díl už brzy načnu. Když už nic, tak budu dělat chytrýho, jak čtu současný čínský autory.

Daryl
19.01.2018 5 z 5

Opravdu výživná hard sci-fi - dlouho jsem nečetl něco takového, co by mě donutilo se opravdu zamyslet nad otázkami naší civilizace, kam směřujeme, co nás může čekat, jak se lidé zachovají v krizové situaci, kdy čelí totálnímu vyhubení jinou mimozemskou civilizací. Tato kniha Vás chtě nechtě donutí uvažovat a pokud ne, tak se nedostanete pod povrch, který je skutečně výjimečný.

petaSk
19.01.2018 2 z 5

Jsem fanoušek sci-fi, a mám ráda i ta náročnější, ale Problém tří těles je pro mě nesnesitelná k dočtení. Odložila jsem. Přišlo mi, že se autor zamiloval do vlastní vymyšlené teorie, astrofyziky a vědy a chtěl o tom napsat knihu, ale uvědomil si, že nejlíp mu k vydání pomůže beletrie a tak přimyslel příběh a do ně navěsil postavy. Nejdříve to vypadalo slibně, ale postupně se z charakterů stávalo jen nutné křoví a autor mě zahlcoval svou vlastní sci-fi mytologií, která se podobala spíše přednášce zaníceného pedagoga než výživné beletrii.
A souhlasím s Baboušem - je to propagandistické, pokud se na konci (nedostala jsem se) neukáže, že šlo o vtip nebo autor do knihy neukryl kritiku, kterou jsem nepostřehla.

Babouš
18.01.2018 odpad!

Nejenže tam všechna jména vypadají stejně, ale navíc je to celé prodchnuté odpornou komunistickou propagandou. Velké zklamání.

Ventimiglia
14.01.2018 4 z 5

Není divu, když jedna z hlavních postav dojde k závěru, že lidstvo je tak odporné, sebeničivé a zvrhlé, že ho nelze napravit. Nedokáže řešit své problémy. Nezbývá než pozvat někoho zvenčí... A přesto je tu i taková pasáž: "Noční nebe se změnilo v černou klenbu, tak akorát velkou aby přikryla svět. Její vnitřní povrch zdobila nepřeberná plejáda hvězd, které zářily křišťálovým, stříbřitým světlem a žádná nebyla větší než zrcátko na starém dřevěném stolku u její postele. Svět byl placatý a rozkládal se do daleka všemi směry a na konci se vždy dotýkal nebe. (...) Ten dětský vesmír na hraní na ni působil konejšivě..." (s. 336) A o kousek dál fascinující (zvlášť pro mě, fyziky totálně neznalou) popisy protonů rozbalených do jiných dimenzí. Těším se na pokračování.

Olšan
13.01.2018 3 z 5

Už asi nemám k SF, a zvláště hard, ten správný vztah, ale číst to dá, to ano.

opic 12
07.01.2018 4 z 5

Bylo nebylo,ale spíš bylo než nebylo.
Tenkrát tam někde se západané začítali do světů Nadací I.Asimova a vše tak vypadalo zdánlivě růžově,kdežto u východanů se přemýšlelo rudě a pokrok s lidským uvažováním se dostal do jiných dimenzí ujetých politických ideologií aneb všichni jsou si rovni.Obyvatelé nemuseli ani čekat až přijde kocour a zadívá se na ně bez brejliček.Vybarvovali se sami.Co bylo dnes,zítra už nemuselo platit.Na každém kroku Rudí gardisté i gardistky.Nebyl problém obrazně dostat po hlavě rudou knížkou od tehdejšího z pseudo spisovatelů...rudé slunce naše.Nejvyšší velký Mao a hlavně manipulátor s miliony životních lidských osudů.
Avšak ani v době nejtěžší se lidské bytosti nepřestávají dívat na noční oblohu,začíná tak hledání v temnotě.
Když se urodí tak je to jenom dobře a tady se zaselo kvalitně.Už od začátku partu,který se odehrává během tzv. velkého skoku,přes rudé pobřeží o VR realitě kde se část knihy odehrává se jedná o vskutku scífko událost.Komu začátek nesedne,neodkládejte,postupně si vás získá,navíc začátek,mám pocit,je dost zasadní pro celkové vyznění příběhu.
Obavy z postav a orientace ve jménech mě až překvapily,většinou se dalo pochopit vše z následující situace v příběhu a oblíbence si najdete jako například astrofyzičku Jie Wen-tie a nebo Wang Miao,už tímto to dostává punc něčeho netradičnějšího.
Škoda že tak trošku do ztracena zmizelo téma Wangova odpočtu a v závěru smršt teoretické fyziky,kvantových nano spirituálních vláken neutrin i jiných částic ve více rozměrech mno autor má vyloženě přehled,zato u mě je to na slušnej elementární hokej.K takovému hard to patří a ještě,když to čtenář dostane v takové kombinaci technologie,myšlenek,ideologie,vědy,jako tady,napadá ho jestli i pokračování budou podobně kvalitní,doufám že ano.
Nevím jak to vidí na Trisolarisu,ale u mě se Třemi tělesy nebyl problém :)

Ibram
05.01.2018 5 z 5

Právě jsem dočetl, a musím říct, že jsem hodně dlouho nenarazil na tak dobré sci-fi.
Do třetiny knihy jsem měl - jak už psalo několik lidí předemnou - problém s orientací v postavách (díky autorovi za seznam postav na začátku knihy), ale věci si postupem času sedly, a já se začetl víc a víc. Poslední třetinu jsem zvládl během jediného odpoledne.
Celkově se mi líbily scény z Kulturní revoluce na začátku knihy. Evropský čtenář nezajímající se o čínskou historii v nich nalezne spoustu nových informací. Zároveň slouží jako vysvětlení motivací hlavní postavy. Autor má velmi dobré znalosti přírodních věd, a hojně je využívá, takže veškeré scény a dějové zvraty mají svůj smysl, a budí dojem, že tak nějak by se to mohlo stát. Kniha plyne pomalejším tempem, a až ke konci se děj trochu víc rozjede. Poslední třetina nabízí zajímavé, a hlavně uvěřitelné, vysvětlení jednání mimozemské civilizace i jejich protějšků na Zemi.
Libí se mi autorův rozvláčnější styl, který připomíná Clarka s Asimovem. Je to hard sci-fi, které tu dlouho nebylo.
Těším se na Temný les.
Za mě plná palba.

lazarus
01.01.2018 4 z 5

Originální a velmi slušně napsané sci-fi. I přes skutečnost, že jsem se dobře bavil, musím přece jen jednu hvězdu ubrat. Více jak dvě třetiny příběhu se nesou v duchu pozvolného stupňování napětí a uvěřitelného popisu fyzikálních zákonitostí a nejnovějších poznatků. Jenže s koncem první části trilogie přichází naprosto neuvěřitelný fantasmagorický kiks a pan autor sráží radost z dobrého hard sci-fi na úroveň McGyvera. Nechci a nebudu spoilerovat, řekl bych, že to musí každého trochu uvažujícího čtenáře praštit do očí. A to nepotřebuje prakticky žádné znalosti z fyziky, astronomie či čehokoliv jiného. Stačí selský rozum. Takže ano, jde o hodně slušný start trilogie a jsem zvědav jak se v druhé části s rozjetým příběhem pan mistr popere. Doporučuji každému kdo má rád Asimova, Clarka, Lema. Protože těmto obrazoborcům se Problém tří těles skoro vyrovná. Skoro...

bejan
31.12.2017 5 z 5

Netušil jsem, že ještě někdy budu číst sci-fi. Problém tří těles je čtivý román inspirující k přemýšlení nejen o nejnovějších technologiích, vícedimenzionálních realitách, setkáních s mimozemskými civilizacemi, ale i o budoucnosti lidstva na planetě Zemi. S mimozemšťany i bez nich.

Vesmich
29.12.2017 5 z 5

Ne a ne si vzpomenout, kdy jsem četla něco od čínského autora, který by nebyl už hodně dlouho hodně mrtvý. V případě tří těles mě nalákalo, že začátek spadá do období Kulturní revoluce. Z knihy se nakonec vylouplo něco daleko přesahujícího moje původní očekávání! Filozofie, ideologie, fyzika, prostě celý soubor kognitivních věd, poskládaný do příběhu, který má hlavu a patu. Čína od šedesátých let do současnosti, kontakt s mimozemskou civilizací, ochrana přírody, ochrana vědy a parádní počítačová hra. Bavilo mě to celou dobu náramně a bylo mi líto, že kniha končí. Klidně bych četla dál a dál.

withoutchild
16.12.2017 5 z 5

Skvělé sci-fi, velmi dobře a srozumitelně napsané, 400 stran jsem zhltl jako nic. Jediným nedostatkem snad pouze ze začátku těžší orientace v postavách, takže seznam postav přišel vhod.

Ghandimaster
15.12.2017 3 z 5

Zajímavá kombinace komunistické historie Číny, sci-fi, filozofie a syrové vědy. Měl jsem pocit, že se něco začíná dít až kolem strany 300. Sloh je jednoduchý a stručný ale často překvapivě nápaditý. Působila na mě nevyváženě. Závěr zbytečně vědecky neuchopitelný. Téma zajímavé ale to zpracování na mě příliš rozvláčné. Přečtení dalších dílů zatím odložím..

Grety
07.12.2017 4 z 5

Někdy trochu zdlouhavé, nástin dějin Číny pro mě zajímavý, stejně jako otázka, zda jsme ve vesmíru sami. Mimozemšťané pro mě dostatečně záhadní, zkombinování z vědou a počítačovou hrou..Zkuste..

honza6995
05.12.2017

První část trilogie je za mnou. Nečekal jsem, že se bude kniha věnovat čínským dějinám od kulturní revoluce, kterou vážně nemusím. Ale po dočtení příběhu jsem si uvědomil, že (i když kvůli zdlouhavosti bohužel) to bylo nutné pro pochopení počátku toho všeho. Myslím, že bez těch "omáček" by to nebylo ono a už se těším na druhou část, kterou si brzy pořídím. Každopádně DOPORUČUJI, příběh se rozvíjí prozatím VELMI SLIBNĚ ! :)=

Attia
28.11.2017 4 z 5

Velmi originální, propracovaná a tématicky rozmanitá kniha přibližující čínskou kulturu. Tohle politické hard sci-fi mě bavilo, ale bylo to těžké čtení :D

Thrawn89
26.11.2017 4 z 5

Velmi povedené a originální sci-fi. Kniha má v zásadě hlavní příběh, který je zabalený do velkého množství popularizačně-naučného textu. Co je jednoznačně velkým plusem knihy je fakt, že tato popularizačně-naučná část se dá pochopit nebo alespoň představit. Přesto musím říci, že bylo té vědy místy zbytečně mnoho a jako nevědec jsem místy ztrácel koncentraci. Na druhé straně si myslím, že to příliš nenarušovalo tok hlavního děje, takže se to dá celkem v klidu zvládnout. Celkové rámování příběhu do konfliktu země s jinou civilizací, metody jak tento konflikt probíhá a jak se na zemi projevuje, to vše je velmi zajímavé, originální a bavilo mě. Samotný příběh a hlavní postavy pak naopak příliš originální nejsou. Hodně jsem čekal na to, zda se v chování postav a v celkové konstrukci příběhu projeví fakt, že je autor z Číny. Bohužel jsem se nedočkal a kniha se dle mého názoru neliší od západní tvorby. Je však nepochybně osvěžující, že se centrum dění neodehrává v Evropě nebo USA, ale v Číně. Co také palcuji směrem nahoru je celkem otevřené nahlédnutí do hrůz kulturní revoluce. Takže závěrem, knihu určitě doporučuji všem sci-fi fanouškům, kteří rádi přemýšlejí o jiných civilizacích, o jiných perspektivách a kteří se nebojí trochu složitějšího vědeckého přístupu. Ale opravdu se to dá :)