Žena v kleci

Žena v kleci https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80178/bmid_zena-v-kleci-SQp-80178.jpg 4 3579 711

Případy oddělení Q série

Komisař Carl Morck je po traumatické události při práci přeložen do oddělení Q, kde se má zabývat nevyřešenými případy z minulosti. Případ mladé političky, která před pěti lety beze stop zmizela, v něm probudí detektivní instinkty, o kterých si myslel, že jsou dávno ztracené. Čím víc Morck proniká do případu, tím větší nachází nesrovnalosti. Je opravdu možné, že ta žena stále ještě žije, uvězněná a týraná na neznámém místě?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Kvinden i buret , 2007

Michnicka
09.10.2014 5 z 5

Kde začít k chválení této úžasné knihy. Mám ráda detektivky od H.M. Clark, ale po přečtení této knihy jsem se přesvědčila, že jsem četla jen čajíčky. Ze začátku mi dělalo problémy číst jména a orientovat se, ale jakmile jsem se žačetla, nedokázala jsem knihu odložit. Velmi se mi líbil vztah Asada a Carla. A Merete? Jak je popsáno v knize její bojování je neuveřitené. Hrozně jsem jí fandila a u této postavy se jen potvrdilo že žena vydrží více než člověk.

trnucha
07.10.2014 3 z 5

Motivace ke zločinu byla trochu moc kostrbatá, jakož i některé další pasáže. Co mně ale velmi zaujalo bylo líčení pocitů uvězněné ženy, to mi běhal mráz po zádech a ještě dlouho se mi o tom zdálo. Takže celkový dojem nebyl špatný.

Allynie
30.09.2014 3 z 5

Líbilo, i když místy dost nerealistické a mrzelo mě, že od 1 třetiny jsem věděla motiv a pachatele, neužila jsem si to tolik. Jdu na další díl..

Kent2004
30.09.2014 3 z 5

==Komentář obsahuje spoilery==

Už jsem jeden komentář psal, leč se neuložil. Tak znovu.

Proč se mi kniha nelíbí? Jednoduše proto, že vůbec neodpovídá realitě. Co na to, že rozvíjí postavy. Je mi šumák, jestli je polda v rozvodovém řízení, či žije harmonický život. Je mi jedno, zda arabáč prchnul ze zěme z politických důvodů, nebo toužil po lepším životě. Vůbec jsem nepochopil roli poldova nájemníka.
Ten tam byl asi proto, aby si měl od koho půjčit ty "igráčky" nebo co to vlastně bylo. (jasné, měl od něho peníze na bydlení, ale pro podstatu příběhu je to zcela nepodstatné)
Na začátku nás autor vtáhne do děje a začínáme tušit, že jde o něco vážného. Pak blik, střih a jsme na jiném místě, kde se nám začínají rýsovat hlavní postavy. Polda, který se po traumatu vrací zpět do práce a protože jde všem na nervy a neví co sním, šoupnou ho kamsi do sklepa a dají mu na starost nevyřešené staré případy. Fajn, a aby toho nebylo málo, vydupe si u šéfa nějakého poskoka jako řidiče. Jenže ouvej, ouvej, on je to arabáč a co by laik a civil se do případu vloží a najednou toho ví víc než polda (do všeho kibicuje a všem radí, jako by to byl právě on kdo vede vyšetřování) a dokonce poldu v lečems předčí. (co se nám to tu snaží autor namluvit....)
Zmizení političky - dle autora měla zmizet na trajektu, někde v Německu. Všichni mají za to, že se utopila. Přitom pokud jsem si dobře všiml, měla se ztratit blízko přístavu, takže jak tedy? Pak už se autor vůbec nazabývá myšlenkou, jak se dostala zpět do Dánska. Asi ji teleportovali.
Nakonec vyjde najevo, že ji unese jeden trouba s bráchou, který je dementní a se svojí matkou, která je na vozíku (přítomnost matky si můžeme jen domyslet) a to naprosto profesionálním způsobem, aniž by si toho kdokoli všiml. (co to je blbost - jak ji vynesli nepozorovaně z toho trajektu? A co její brácha, ten byl jako kde?) Autor se vůbec neobtěžoval nějak smysluplně pospat detaily únosu a čtenářovi prostě vnukl myšlenku, že beze stopy zmizela a tím nás krmil až do konce knihy. A všichni to sežrali i s navijákem.
Záhadné vraždy související se zmizením - další blbost. Nepohodlného svědka zavraždí tak, že si najme kamaráda (mimochodem profesionálního řidiče a závodníka), který je jen tak z čisté "radosti" si to napáli do protijedoucího auta a to tak stupidním způsobem, že použijí bratra - dementa, který tam jakože vstoupí do vozovky, aby auto kde jede budoucí oběť, dement vychílil ze směru jízdy a tím došlo ke střetu, aniž by to vzbudilo podezření!
Autor se tím asi snažil čtenáře oblbnout, že dotyčný asi usnul za volantem, nebo měl technickou závadu a srazil se s protijedoucím vozidlem díky tomu. Ale co ten druhý řidič? Ten se jako před střetem katapultoval, že se mu nic nestalo? (ach jo....)

No a samotný závěr - opět jako přes kopírák od dua Lars Kepler. Čím více akční, tím lepší. Polda vytáhne z auta techničák (asi teda velký) a tím mává dementovi, nebo matce před obličejem, aby nabyli dojmu že mají povolení k domovní prohlídce. Zapojíme do toho brokovnici, nůž, bombu s rozbuškou a dráty omotanými kolem krku, matku na vozíčku, dementa který to nechtěně odpálí a ještě k tomu tam pošleme poldu beze zbraně. A by to nebylo tedy úplně tak hloupé, dáme tomu arabáčovi aspoň vystřelovák, aby nebyli totálně bezmocní! (no potěš.....tohle nebylo ani za rady Vacátka)
No, dál už to nemá cenu komentovat....protože způsob jakým měli političku zachránit mě připadně jako ze sci-fi filmu. Šoupnem námořní pěchotu s mobilní přetlakovou komorou a máme to z krku. (nevím, asi se to stavělo jako lego, že to bylo šmahem napojený na tu přetakovou komoru)
Celý závěr na mne působil dojmem, jako bych se díval na nějakou epizodu z PATA a MATA. Autor to totálně odfláknul nebo nevěděl jak dál.
Severská krimi je pro mne tedy velkým zklamáním, po duu -LK- je to další autor, kterého dávám stranou. Z Milénia se mi líbil pouze první díl a tak už zbývá jedině Nesbo. Ale již nyní jsem skeptický i k tomu.
Zatím u mne vede jednoznačne Skála a to asi proto, že šlo spíše o psychologické drama.

Abych autora jen nekritizoval, dobře se mu podařilo zachytit pocity "ženy v kleci", její marný boj s časem i její utrpení. Určitě i některé myšlenkové pochody hlavních postav byly dobře vystiženy, nicméně knihu hodnotím jako celek a proto dávám pouze tři hvězdy.

tulipa
19.09.2014 5 z 5

Perfektní!

kaptah
17.09.2014 4 z 5

zajimavej namet, sympatickej hrdina, trosku moc umely motivace zlocincu ale jinak odsejpa pekne a vubec cekove dost slusny dilko, ani happyend neni prehnanej

mysticblueriver
17.09.2014 5 z 5

Kniha byla opravdu vynikající! Těším se na další případy.

wiix
14.09.2014 3 z 5

Čakala som viac...pretože severská literatúra je známa kvalitnými detektívkami, avšak tu bolo všetko postavené na trápnych replikách a snažili sa upútať hlavne novinkou- pretlakovou komorou (či čo to bolo). Charaktery nebolo nijak zložité, zápletka minimálne "zapletená", ale čítalo sa to ľahko, semtam pútavo, čiže tak...

ivusse
13.09.2014 5 z 5

Možná jen pro mě sympaťák Carl s neméně sympatickým Asadem. Tak to mě bavilo moc, kniha je napsaná čtivě, čte se jedním dechem od začátku do konce. A protože jsem Merete fandila, asi 20 stran před koncem jsem se musela podívat na konec, jak dopadla.Tak jsem to hltala. Pěkný čtení.

iva23
08.09.2014 3 z 5

Trošku dlouhá omáčka na začátku, ale dobře, je to 1.díl. Hezká detektivka, nic převratného, ale hezky se mi to četlo a ráda si přečtu další díly.

sten
08.09.2014 3 z 5

Knihu lze přečíst na jeden zátah a zpříjemnit si tak klidný víkendový den, kdy venku prší nebo má člověk prostě chuť se natáhnout a otevřít si dobrou knihu a studené pivo. Žena v kleci asi neposouvá detektivní žánr dále, ale přes laťku nadprůměrné severské detektivky se hravě přehoupne. Místy je příběh trošku přitažený za vlasy (uhádnutí kódu, Asadovy schopnosti) a závěr poněkud zbrklý, nicméně téma je podle mého názoru poměrně originální a ve světle podobných činů (tiskem proběhly, pokud si vzpomínám, nejméně dva podobné případy během posledních plet), které se staly, i velmi aktuální.

Kapitoly psané z pohledu oběti jsou místy opravdu děsivé, resp. děsivá je představa, kterou u čtenáře vyvolají, jestliže si dosadí sebe do podobné situace. Některá místa knihy mne překvapila svojí brutalitou – při čtení jsem si kladl otázku, jak daleko autor hodlá zajít. Zpětně tyto pasáže ale hodnotím jako poměrně přesný popis situace, ve které se oběť nacházela.

Pro mne nejzajímavějším prvkem je volba hlavních hrdinů - dvojice složená z protřelého komisaře a jeho arabského pomocníka je skvělý nápad - kontrast mezi oběma aktéry je samostatným tématem pomáhajícím nacházet a vykreslovat zcela nové situace (vaření kávy, modlitby, odkaz na bejrútské taxikáře).

jiri77
06.09.2014 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se dlouho těšil ale mé očekávání nesplnila,postavy mi moc nesedly kromě Asada. Děj se mi zdál od prostředka knihy zbytečně roztahaný a hlavně až moc nereálný. Hodnocení knihy za mě lepší tři hvězdy. Zkusím od autora jinou knihu snad mi sedne.

Petulko391
05.09.2014 4 z 5

Kniha sa mi dobre čítala napätie až do konca.. Páčila sa mi postava asada

Ondra_91
30.08.2014 5 z 5

Výborně čtivá kniha, které nelze snad nic vytknout. Byla to moje první kniha od tohoto autora napsána a určitě ne poslední. Detektivní příběh je napsán takovou formou, která Vás donutí číst dál a dál, dokud knihu neodložíte s pocitem, že jste jí dočetli a dozvěděli se, jak to vše dopadlo.

technik1965
29.08.2014 4 z 5

Toto je prvá kniha od autora ktorú som si prečítal, nesklamala ma, určite sa k autorovi ešte vrátim.

LadyBirdx
10.08.2014 5 z 5

První knížka od tohoto autora a hned jsem si zamilovala jeho styl psaní, skvěle napsané, chytlavé, no nemohla sem dát knížku z ruky dokud ji nepřečtu...

jardann
29.07.2014 5 z 5

Skvěle napsané. Carl s Asadem jsou výborná dvojka.

HanaBambi
28.07.2014 5 z 5

Moje první seznámení s Carlem a Asadem.
Doufám, že spolu ještě prožijeme mnoho hezkých chvilek a spokojeně spolu zestárneme.

keselylenka
23.07.2014 5 z 5

Výborný příběh. Sice jsem touto knihou od autora nezačínala, ale to nevadilo. Neskutečně moc se mi líbí autorovy konce knih, žádná slaďárna, prostě realita a trochu otevřené. Pecka

tandula
20.07.2014

Hned jsem si Carla i Asada zamilovala. Vypadá to, že z nich budou sehraní kolegové se správnými průpovídkami. Snad jako každá (severská) detektivka se kniha četla sama. Hned se jdu pustit do druhé knihy - Zabijáci, a jsem zvědavá, jestli životní příběh Carla a Asada (podobně jako u Jo Nesba) bude navazovat.