Žena v kleci

Žena v kleci https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129031/bmid_carl-morck-zena-v-kleci-hXZ-129031.jpg 4 3580 711

Případy oddělení Q série

První případ komisaře Mørcka z oddělení Q. Celosvětový bestseller. Komisař Carl Mørck je po traumatické události, utrpěné během služby, přeložen do nově založeného oddělení Q, kde se má zabývat nevyřešenými případy z minulosti. Případ mladé političky Merete Lynggaardové, jež před pěti lety beze stop zmizela, v něm probudí detektivní instinkty, které považoval za dávno vyhaslé. V pátrání mu účinně pomáhá svérázný arabský přistěhovalec Asad, jehož přítomnost v díle je zdrojem multikulturního napětí i mnoha humorných situací. Čím hlouběji Carl Mørck do případu proniká, tím větší nachází nesrovnalosti. Je opravdu možné, že ta žena je stále ještě naživu, že ji někdo vězní a týrá na neznámém místě?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Kvinden i buret , 2007

Mali88
21.11.2016

Příjemná detektivka. Ač mi není Carl Morck tak sympatický jako Nesbův Harry Hole (nevím, čím mi je sympatický chlap s láhví v ruce), tak si moji oblibu získal. Do děje jsem se začetla hned. Občas jsem v příběhu měla dojem, že se brzo pozvracím, tak se mi příběh moc líbil. Skvěle napsaná zápletka a dobré vykreslení celého oddělení Q.
V moji knihovně určitě bude mít své místo.

Peleus
18.11.2016 3 z 5

Příjemná oddechovka se sympatickým týmem ústředních postav. Oproti jiným severským detektivkám, s nimiž se v posledních pár letech roztrhl pytel, není hlavním vyšetřovatelem ani geniální narkoman alkoholik, ani osoba zatížená komplikovanou a temnou minulostí.

Policejního důstojníka deptá bývalá manželka, nevlastní syn, podnájemník a nepříjemná vzpomínka na nedávnou událost v práci. V českém čtenáři soubor podobných starostí nemůže neprobouzet pochopení. Šéf z něho není, právě kvůli oné události, nikterak nadšený, a tak, přesně v duchu hesla "Když se někoho nemůžete zbavit, musíte ho povýšit!" končí Carl Morck ve sklepních prostorách ve vedení speciálního oddělení s rozpočtem, který se výrazně liší od toho, jenž mu byl papírově oficiálně vyčleněn. Postup taktéž v českých podmínkách vcelku ne neznámý, alespoň máme potvrzení toho, že nejenže "patříme na Západ", ale už tam dávno jsme. Tým následně rozšíří asistent-uklízeč-později spoluvyšetřovatel amatér-všeuměl Asad a držkatá sekretářka.

Na stole se objevuje první z odložených případů a čtenář je postupně vtahován do děje. Vše je velmi pozvolné a nenásilné, žádné zdlouhavé popisy přírody a přehánění severské deprese. Obyčejné životy, klasické starosti, pochopitelná motivace ústředních postav.

Bohužel se autor neubránil některým očividným nesmyslům, které i při vší sympatii k jeho dílu, nedovolují hodnotit knihu víc než průměrně. Dalo by se, pochopitelně, rozepsat, o které jde, nicméně to už by hraničilo s vyzrazováním děje, což je obzvlášť u detektivek naprosto trestuhodné. Knihu jsem poslouchal v audio podobě s příjemným hlasem Igora Bareše - pokud jde o mě, nejde o autora a cyklus, který nutně musí fyzicky zaujímat místo v domácí knihovně.

Peťulka3
14.11.2016 5 z 5

Myslím,že jsem našla dalšího oblíbeného spisovatele. Vážně super :-)

mimi55
26.10.2016 3 z 5

Přiznám se, že mě knížka zklamala. Pořád jsem čekala, kdy už začne to napínavé a najednou byl konec. Je to mé první setkání s tímto autorem, tak třeba další bude lepší.

Malina20
26.10.2016 4 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem se začetla, ale pak už to šlo krásně. Ke konci byla kniha velmi napínavá a i když jsem čekala jiný konec, líbila se mi. Doporučuji.

geimz
22.10.2016 3 z 5

Musím oponovať tunajším komentárom, ktoré knihu vynášajú do nebies a opisujú ako fantastickú detektívku - podľa môjho názoru tomu tak nie je. Nepovažujem sa v danom žánre za experta, ani nemám za sebou nejaké kvantum prečítaných detektívok, no niekde bude chyba, keď únoscu sa mi podarí odhaliť pomerne skoro, pretože je celkom evidentný. Toto však nemusí byť vyložené negatívum, ak by sa v neskorších pasážach či na konci knihy narábalo s týmto faktom o čosi objavnejšie, originálnejšie, jednoducho keby sa v deji stane niečo, čo vie prekvapiť. No nestane sa. Žena v kleci je od začiatku do konca procedurálnou detektívkou, ktorá si v klídku ide po vychodených šľapajách bez toho, aby ponúkla niečo nové. Možno jedinou výnimkou sú kapitoly z pohľadu väznenej ženy, ktoré považujem za najpodarenejšie, pretože vedia preniesť z postavy na čitateľa pocit bezútešnosti a zúfalstva. No je to príliš málo na to, aby som sa dokázal odhodlať otvoriť si ďalšie knihy z pera autora.

Audreyh
18.10.2016 4 z 5

I když dávám jen 3 *, knížka byla hodně čtivá a napínavá. Jenomže na tu čtvrtou * jí chybělo něco pro mě nového, originálního. Určitě si ale přečtu i další knížky. Na pochmurné odpoledne ideální volba. Pomalu ale jistě začnu prozkoumávat kriminální prostředí chladného severu :-)

Jankulik
03.10.2016 5 z 5

skvělá kniha :-).

Ivetaa
02.10.2016 5 z 5

První kniha od autora - přečtena za jedno odpoledne a večer. Souhlas s komentáři pode mnou a jdu číst druhý díl...

barusak1
26.09.2016 5 z 5

Pro mě naprosto skvělá detektivka. Carla a Asada jsem si hned oblíbila. Čtivá, napínavá. Sice únosce jsem odhadla docela brzo, ale to nic nemění na kvalitě knihy. Těším se na další díl, který již mám připravený

ovpana
24.09.2016 5 z 5

Moc dobře čtivá detektivka ,zajímavé prolínání dějů je okořeněno občasnými vtípky mezi Carlem a jeho asistentem Asadem .

TerkaPS
23.09.2016 4 z 5

Kniha se hezky četla, ale mám z ní trochu rozporuplné pocity. Nechci tu prozrazovat děj těm, co ještě knihu nečetli, ale zdá se mi trochu přitažené za vlasy to, co musela oběť vytrpět (nevím, zda je toto v lidských silách a možnostech).
Každopádně jedna hvězda navíc za Carla Morcka, byl mi vyloženě sympatický.

Monika_cz
20.09.2016 5 z 5

Super! Jsem moc potěšena, kniha je napínavá, má spád, je čtivá a zároveň u ní musí člověk přemýšlet. Hned jsem si zamilovala Carla, který měl super myšlenky a poznámky, i když kolikrát jen v hlavě. Ke konci knihy jsem chtěla úplně křičet, že vím, kde Merete je. Už se těším na jeho další knihy.

ankaras
12.09.2016 5 z 5

Skvělá kniha, skvělý spisovatel!

kratochwilova
09.09.2016

Vnutili mi to v knihovně jako CD,nemůžu se zaposlouchat...

AndyK
08.09.2016 5 z 5

Od tohoto autora jsem jako první četla Zabijáky a kniha se mi líbila, takže jsem se na jeho další moc těšila. A dostala jsem ještě víc, než jsem čekala. Žena v kleci mě úplně pohltila! Začátek možná trošku pozvolnější, ale pak se všechno parádně rozjelo a já hltala stránku za stránkou... a posledních cca 150 stran jsem snad skoro ani nedýchala :-D Dávám pět hvězdiček a Carlovi ani Asadovi rozhodně sbohem nedávám!

montana
05.09.2016 3 z 5

Slušná, hodně přímočará a čtivá detektivka, která ničím nepřekvapí. Začátek je velmi pozvolný a dobrých 150 stran se prakticky nic neděje. Samotné vyšetřování moc nepřesvědčí, padouchův motiv je prazvláštní a finále jakžtakž uspokojující. Carl a Asad jsou ovšem vcelku povedené postavy, které zrovna nehýří originalitou, ale baví. Jednoduché letní čtení.

mzajicek
05.09.2016 4 z 5

Knížka podle mého stojí za doporučení, sice u mě zcela jistě nepatří do top 10, ale do první stovky by se vešla bez problémů. Velmi čtivě napsaná, baví mě jak postava komisaře Carla, tak jeho asistenta Asada. Těším se na další díly série a jsem rád, že nemusím čekat na jejich vydání a mohu plynule knihomolit dál.

Gabetina
04.09.2016 4 z 5

To bylo něco! Konec knížky jsem hltala a nemohla jsem se od ní vůbec odtrhnout. Skvělý prolínající se postupný děj a gradace. Od Olsena je to má první přečtená kniha ale už teď vím, že s oddělením Q se ještě setkám. Doporučuji také filmové zpracování.

Liduka
28.08.2016 5 z 5

Skvělá kniha! Napínavá od začátku do konce. Bylo těžké se od ní odtrhnout. Bohužel pachatele jsem tak nějak tušila. Nicméně to knize na kvalitě neubralo. Až dokonce jste nevěděli, zda Merete zemřela nebo ne.