Marco

Marco https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207124/bmid_carl-morck-marco-cxw-207124.jpg 4 1763 364

Případy oddělení Q série

Patnáctiletý Marco touží jen po tom stát se dánským občanem a chodit do školy jako každý jiný. Jeho strýc Zola však vládne rodinnému klanu železnou rukou. Celá rodina Zolu uctívá jako boha a bojí se ho jako ďábla, zatímco on nutí Marca a ostatní děti žebrat a krást. Když ale Marco zjistí, že ho Zola pro vlastní prospěch hodlá zmrzačit, pokusí se o nemožné: uteče. Bohužel přitom náhodou odhalí nebezpečné rodinné tajemství a hra o život začíná. Podaří se mu využít všech svých schopností a něco dokázat? Měl by se obrátit na policii? Prozatím neví, že mu v patách není jen rodina, ale i někdo další. Když na to přijde inspektor Carl Mørck, rozhodne se záhadného mladíka, který má zjevně co říct k případu pohřešovaného vládního úředníka, zachránit. Carl s kolegy Asadem a Rose pozvolna rozplétají nitky rozsáhlé korupční aféry, která je vede ze světa bankovnictví přes ministerstvo až do hloubi afrického pralesa. Nevzalo si oddělení Q tentokrát příliš velké sousto? Milovníci díla Jussiho Adlera-Olsena se mohou těšit na posílení řad vyšetřovatelského týmu o další zajímavou postavu…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Marco Effekten , 2012

mirek93
28.09.2022 4 z 5

Příběh se mi líbil. Měl dobrou zápletku i spád. Doporučuji.

Timkim
27.09.2022 3 z 5

Ten kluk byl teda dobrej. Nějak nechápu, proč se do těch knih musí zatahovat politika. Asad opět s velbloudy nezklamal a Rose začíná být docela hustá. Tolik asi ve zkratce. Neurazilo, nenadchlo.

karol.cadex
30.08.2022 5 z 5

Dala jsem si od kluků chvilku oraz, abych pak úplně plynule navázala tam, kde jsem s nimi skončila. Už jsem to psala několikrát, jak nesnáším série, protože mě nebaví vzpomínat, co kde s kým jak, ale u Carla s tím absolutně nemám problém.
Jen pane autore, vážně, vážně se Vám na 560 stranách nepovedlo lépe/více nafasovat vztah s Monou? To samý s babkou a synem? Ráda čtu Carlovo eskapády z reálného života, nejen ty na stanici. Jen tady se mi jich dostalo poněkud méně.
Zápletka super, všechno a všichni tam divoce furt lítali, intriky a akce a pošmourné podnebí, jojo, tak to má být.
Za mě jedna z těch lepších. Asi že tam byly ty bezprizorní děcka. Pro ty mam taky slabost.

Obelix15
23.08.2022 2 z 5

Za mě nejslabší díl série oddělení Q. Hlavní postava absolutně nesympatická od první zmínky. Zápletka se to snažila zachránit, ale bohužel. Tentokrát ne...

viva71
30.07.2022 4 z 5

Carl, Asad a Rose jsou sehraná partička a moc mě baví jejich dialogy a řešení případů. Další příběh si určitě nenechám ujít.

Pine
09.07.2022 4 z 5

Osm let jsem čtení odkládala, anotace mě nezaujala, téma mi nebylo blízké. Množství jmen, že se mi z toho v úvodu motala hlava. Pátý díl o oddělení Q není tak nervy drásající, jak jsem u Olsena zvyklá, přesto zůstává čtivý a představuje oddychovku, u které je radost otáčet stránky. Tentokrát to nebylo o brutálních vraždách a ten dobře propracovaný příběh se spoustou detailů kolem mohl působit až nudně. Souhlas, kniha mohla mít klidně o pár desítek stran méně a taky chci vrátit napětí předchozích dílů, přesto knihu jako celek nemůžu hodnotit nijak zle. Marcovi jsem fandila, byl mi sympatický, vůbec mi nevadilo, že podával nadlidské výkony a byl tak odvážný. A těším se na další Asadova pořekadla s velbloudy :)

hana4834
13.06.2022 4 z 5

Skvělí příběh poutací jen s tím Marcem to bylo trošku moc jak se ze všeho sám dokázal dostat. Bylo to natáhli ale jinak čtivý

IVANA0123
09.06.2022 4 z 5

I pátý případ oddělení Q byl skvělý. Trojka z oddělení předvedla standartní výkon - dobře jsem se bavila. Co za mě být nemuselo, bylo rozšíření týmu o stážistu Gordona, ale třeba se časem ukáže, že to bylo ku prospěchu. Jinak námět byl tentokrát hodně zajímavý a drsný. SPOILER Téma přistěhovalců je aktuální celkově. Tady bylo zajímavé se na vše podívat z té druhé strany a vidět, že i když máte vůli, tak vymanit se z takového prostředí jako byl Marco, je těžké nebo prakticky nemožné. A vybrat jste si nemohli. Za mě 4,5*.
(6/22)

Pítrs85
04.05.2022 2 z 5

Nejslabší Olsen (což ale znamená, že je to pořád nadstandardní krimoška), ono už jen ten samotný námět je tak děsně zprofanovaný (jak je mladý ilegál o tolik lepší než západní zhýčkaná společnost, no však to z různých propagandistických zkazek znáte), zkrátka u Olsena by člověk čekal více invence a originality, navíc celé oddělení Q je tu díky titulní postavě jaksi upozaděno (co na tom, že místa, kde se Carl a spol. objeví, jsou zdaleka nejzábavnější). Výhrady bych měl i k závěru, včetně epilogu. Ale! Ale Jussi má zkrátka ten vypravěčský dar, že v okamžiku, kdy do vás zatne drápek, mu všechny ty nedostatky, co jsem výše napsal, odpustíte a prostě se bavíte kvalitní literaturou. I když neoriginální.

jejda.majda
09.04.2022 5 z 5

Děkuji moc za to, že jsem na samém konci roku 2020 díky čtenářské výzvě objevila mistra detektivky z Dánska, Jussiho Adlera-Olsena. Je úplně jedno, že kniha má 560 stran, od začátku do konce u ní sedíte jak přikovaní a napětím ani nedýcháte.

Žádná z knih Jussiho Adlera-Olsena mě ještě ani trochu nezklamala, a proto pokud jste od něj ještě nic nečetli, vrhněte se na to co nejdřív!

kristie
06.04.2022 4 z 5

Dala bych 3,5 hvězd, ale to nejde, takže 4. Tenhle díl byl, zejména po Složce 64, slabší. Ale rozhodně ne špatný. Četl se dobře. Marcovi jsem fandila (pravda, to neustále unikání o vlásek už bylo ke konci trochu otravné). Skvadra z oddělení Q v čele s Carlem mě pořád baví. Jen tomu tentokrát trošku chyběla šťáva.
Uvidím jak bude série pokračovat, jen doufám, že postupně nevychladne a má po skvělé Složce 64 ještě co nabídnout.

Dada077
09.03.2022 5 z 5

(audio v podaní Igora Bareša a musím hodnotiť veľmi kladne)
dobré, napínavé, humor nechýbal, spletitý prípad, aj rodinné vzťahy, mne sa kniha páčila, dávam za päť

Olava
06.03.2022 4 z 5

Knihy Jussiho mě baví, jsou čtivé, napínavé, mají výborné náměty, ale u tohoto dílu musím říct, že se mi zdál ze všech dílů oddělení Q nejslabší. Podle mě je to zbytečně dlouhé, natahované a konec moc zběsilý. Málo Carla Mørcka. To ale stejně nemění nic na tom, že se budu těšit na další díl.

Ticiana
16.02.2022 5 z 5

Zacatek knihy byl pomalejsi, zato konec az prilis rychly. Marcovi jsem hodne fandila, a doufala jsem, ze to dobre dopadne. Carl, Asad a Rose jsou skvela trojka, uvidime, jak na tom bude Gordon, protoze moc dobry dojem na mne neudelal.

Vlak7
15.02.2022 4 z 5

Dlouhé dlouhé. Prvních 200 stran mě vůbec nebavilo než se kniha trochu rozjela. Hlavní hrdina mi byl velmi sympatický a fandila jsem mu.

iška
29.01.2022 4 z 5

Carl, Asad, Rose a teď i Gordon - ta parta mě baví. Rozhodně nemohu tvrdit, že se mi to četlo špatně. Jen tu bylo pár momentů, které byly podle mě zbytečně zdlouhavé a já se trochu nutila do pokračování. Ale v konečném hodnocení mi to vychází na velmi dobré.

munka
20.01.2022 4 z 5

Zaujímavé čítanie zase z iného súdka. Deti, žobranie, krádeže, vraždy na jednej strane , na druhej strane sprenevera dotácií štátnou správou. Málo priestoru dostalo oddelenie Q, ale v celku to stálo za prečítanie. Ďalšia kniha je v pláne.

shelma
14.01.2022 4 z 5

Tento příběh oddělení Q byl asi nejslabší co jsem zatím četl. Ale byl jsem zvědavý jak vlastně Marco dopadne a se závěrem jsem byl vlastně spokojený. Proto hvězdička navíc.

Majto
13.01.2022 4 z 5

Mnohí tu spomínali, že Marco je najslabší diel zo série o oddelení Q. Nemyslím si to. Istotne je odlišný ako jeho predchodcovia, no nie najslabší. Iný prístup ešte nemusí znamenať pokles kvality. Skôr ide o zvyk čitateľa na istý spôsob, ktorý ak sa zmení, niekomu to môže vadiť. Beriem to ako autorov pokus o posun, aby sa prípady nepodobali ako vajce vajcu. Nevyhol sa ani tu prešľapom (myslím, že väčšina bola spomenutá, ak nie aj všetky), no stále si zachoval istú (dosť vysokú) úroveň. Okrem tradičnej nadstavby závažných tém, ktoré spracováva v každom dieli, stále zostáva humor i napätie namixované v správnych pomeroch. Mám kúpené aj ďalšie 3 diely, no dávam si už tretí mesiac pauzu, aby som získal odstup a opäť si čítanie Olsenových príbehov náležito vychutnával.

PetraH.
08.01.2022 4 z 5

Trvalo mi, než jsem se začetla a zorientovala v množství postav a několika dějových liniích, ale když se to povedlo, držela jsem Marcovi palce a nemohla jsem se odtrhnout, dokud jsem nedočetla.