Dvanáctá karta

Dvanáctá karta https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318069/dvanacta-karta-orm-318069.jpg 4 924 141

Případy Lincolna Rhyma série

Středoškolačka Geneva Settleová se stala terčem nelítostného profesionálního zabijáka, který ji má z neznámých důvodů zavraždit. První pokus byl neúspěšný, ale vrah dal jasně najevo, že svůj úkol hodlá splnit: na místě činu zanechal dvanáctou tarotovou kartu, Viselce. Vyšetřování se ujímá věhlasný kriminalista Lincoln Rhyme s Amélií Sachsovou a usilovně se snaží zjistit, kdo je oním profesionálním zabijákem a kdy hodlá udeřit znovu. Shromážděné indicie dovedou Rhyma k přesvědčení, že klíč k rozluštění záhady skrývá více než sto let starý případ bývalého otroka Charlese Singletona, který v 19. století sehrál významnou roli v hnutí za občanská práva, ale poté byl zatčen za krádež a zostuzen. Jeho pohnutý osud zpracovává Geneva ve své školní práci, mimo jiné i proto, že byl jejím předkem – a podle Rhyma nad ní právě z tohoto důvodu kdosi vyřkl rozsudek smrti. Rhyme se Sachsovou mají pouhé dva dny na to, aby nalezli odpověď na celou řadu otázek, chtějí-li Genevě zachránit život. Jakého zločinu se Charles kdysi opravdu dopustil? Jaké tajemství svým potomkům zanechal? Podařilo se Genevě odhalit něco tak významného, že kvůli tomu má zemřít?... celý text

stafbul
06.03.2019 2 z 5

Musím říct, že tohle bylo zklamání, velké zklamání. Poprvé jsem se u knihy tohoto autora nudila. Poprvé jsem ji četla snad měsíc a pořád ji odkládala znechucená nudou. Poprvé jsem si uvědomila monotónnost jeho děl. A to jsem dosud byla nadšena a plánovala si pořídit celou jeho bibliografii. Ne, tahle knížka půjde do světa, pryč z mého bytu, pryč z mé knihovny, pryč z mého života. A další si už od něj nekoupím. Asi jsem se tzv. přeDeavrovala. Všechny knihy na jedno brdo. Jasný rukopis autora, který je ale až tak moc jasný, že po pár titulech začne nudit. Je to tak. Od Kinga jsem přečetla mnohem více knih, než od Deavra, ale nenudí mě. Každá kniha je o něčem jiném, míchá různé žánry apod. Deaver ne, ten jede po kolejích. Musím říct, že mi bylo úplně jedno, jestli tuhle holku sejmou, nebo ne. Celé to rádoby historické drama, jímž chce Deaver zmást čtenáře (a to on se snaží v každém díle až se stane, že si prostě u těch knih začnete říkat...ach jo, už zase, je tak průhledné, že ta podsouvaná podstata příběhu žádnou podstatou nakonec nebude), mě vůbec nezaujalo. Nebylo pro mě zajímavé, nevtáhlo mě. Vrah byl dost nesympatický, ale ne tak, aby ho člověk nenáviděl...prostě jsem si jen řekla, že je to blb. A konec byl dost na vodě. Za mě dvě hvězdy z lítosti a na rozloučenou.

Jenny055
15.02.2019 3 z 5

Ako všetky Deavrovky aj táto bola dobrá, iba motív vraždy bol trochu divný. Zavraždiť dievča, ktoré sa zaujíma o život otroka , ktorý žil pred viac ako 100 rokmi ? To by vrah musel sústavne sledovať "potomkov Charlesa", či sa náhodou niekto z nich nezaujíma o niečo z minulosti svojho predka. Zdalo sa mi to veľmi nepravdepodobné.

Schamila
08.02.2019 3 z 5

Detektivka fajn, hrdinové bezva, prostředí také fajn, ale už tak moc fajn nebyly nekonečné seznamy a nekonečná historie Ameriky …. tzv. hluchá místa. Ale to mě určitě neodradí od toho, abych si nepřečetla další autorova díla.... třeba bez tolika seznamů....

bekule
23.01.2019 4 z 5

Poslední čtyři stránky mě tak nadchly že už se těším na další díl, byla jsem z toho víc paf než Amélie. Jinak celkově byl tento díl jiný, hodně optimistický, míň temný a drsný ,mnohem míň Rhyma, dokonce tentokrát konec bez tak typických dramatických zvratů. Konečné vyřešení Genevina příběhu mě přišlo dost přehnané, ale vzhledem k americkému soudnictví asi ne.

boxas
11.12.2018 4 z 5

Dobré čtení. Jen některé motivy a některá schémata už jsou i v jiných autorových knihách, proto o hvězdičku méně.

moudivlacek
26.11.2018 4 z 5

Jak jinak než další skvělý díl, akorát jsem se trošku zarazila nad koncem. V určitém směru se mi zdál trošku nereálný, ale možná v Americe ne.
Jinak opětovně Rhymův silný "mozek", který umí vydedukovat skvělé a často pravdivé teorie. Proti sobě má nejen vraha, ale i jednu umanutou dospívající dívku. Když jsem se dozvěděla pravdu o jejím životě, říkala jsem si, holka - jsi machr. Moc jsem ji obdivovala.
Na konci mě Rhyme dost mile překvapil, a myslím že i Amélii.
Těším se na další díl.

Fazolecek
09.09.2018 5 z 5

Jako vždy u Deavera příjemné a napínavé čtení. Z těch knih, které jsem měla to štěstí přečíst se mi líbily všechny a proto sáhnu opět po Deaverovi =)

renata8167
16.08.2018 5 z 5

opet skvely pribeh, napinave az do konce

Forest66
16.08.2018 3 z 5

Deaver je rozhodně expert a detektivky psát umí! Nicméně Byla tu jistá hluchá místa, která jsem zrovna moc nevnímal. Taky musím ubrat jednu hvězdičku za stále stejnou šablonu, kterou ve svých románech používá. Napasuje na ni vždy novou, dobře propracovanou a zajímavou zápletku, ale i tak to oproti povídkám dělá romány poněkud předvídatelnější

moničina
30.07.2018 5 z 5

Výborná a ľahko čitateľná kniha oproti iným jeho knihám. Akurát ten motív likvidácie dievčaťa bol naozaj uhodený a absolútne nepravdepodobný.

evismaior
05.07.2018 3 z 5

75% - už to pomalu začíná být na jedno brdo - když už to vypadá, že padouch začíná mít konečně navrch a co nevidět udeří, objeví se policajti, protože Amélie s Lincolnem na poslední chvíli něco rozlouskli... Ale pořád je tohle další pokračování velmi čtivé, zejména se mi líbí, jak nás autor vždy zavede do nového prostředí - tentokrát to je černošská komunita z Harlemu, z níž pochází i málem oběť - snaživá studentka Geneva pátrající po tajemství svého předka Charlese Singletona, jenž se podílel na prosazování práv černochů po válce Severu proti Jihu. Kniha je občas ve vysvětlování překotného kolotoče zápletek poněkud zkratkovitá a některé věci (Genevin život v utajení bez rodičů, falešná školní poradkyně, skutečný pachatel a jeho motiv...) pak působí dost neuvěřitelně, ani hlavní vrahoun tentokrát nebyl moc zajímavý, ale ocenila jsem, že se příběh nakonec stočil zpět k nejzajímavějšímu motivu. Četlo se to jako vždy velmi dobře.

pucii
04.07.2018 5 z 5

Já se od knihy nemohla odtrhnout. Byla napínavá, poukazovala na náročnost práce detektiva a policie, jejich postupy. Trošku mne zmátla historie ... takže teď se uchýlím ke studiu práv otroků a historie Ameriky, ať rozpoznám, co je fikce a co skutečnost.

haWranka
17.06.2018 4 z 5

Velmi kvalitní, chytlavé. Autor mě tentokrát zblbnul hned několikrát, opravdu jsem si myslela, že teorie z historie je ta pravá. Jen možná trochu škoda toho několikanásobného natahování konce. A taky mi tam chybělo víc Rhymea a Amelie, přišlo mi, že v knize skoro nebyli.

Veeris
22.04.2018 3 z 5

Knížka byla trochu zklamáním, od tohoto autora jsem po přečtení Iluze a Dívčího hrobu čekala další pecku, ale Dvanáctá karta mě příliš nenadchla. Snad příště sáhnu zase po lepší od něj.

Merlinit
21.04.2018 4 z 5

Výborné, jako vždy.

zpevSusannah
26.03.2018 4 z 5

Kniha parádní, jako vždy. Deaver prostě umí.
A proč teda čtyři hvězdy místo pěti? Vrah opět geniální a to bez diskuze (miluju tyhle lišky podšité), ale samotné know how příběhu mě tentokrát tolik nenadchlo. Iluzionista byl prostě lepší :-).
Závěrem musím podotknout, že souhlasím se spoustou z vás, kteří protáčí bulvy nad neustálým opakováním získaných důkazů a poznatků. ANO - opakovaní je matka modrousti. A ANO - člověk je neustále ve střehu a připomene si každý detail případu.. ALE! Vážně tohle všechno musí být až na pěti stránkách?? To jako opravdu Rhyme vlastní tak obrovskou nástěnnou tabuli, kam by se všechny tyto poznámky vešly ??? Silně pochybuji! :-D

Stanas513
19.03.2018 5 z 5

Zajímavý detektivní příběh, Lincoln opět vítězí a Deaver je Deaver.

mysce
23.02.2018 5 z 5

Začnu citací, která mě pobavila:
"Práce u policie je často rodinnou tradicí. Některý z lidských genů by se klidně mohl jmenovat "polda". :-)
Zajímavý příběh a neméně zajímavý profil zločince nás zavede do Harlemu, kde žije a studuje dívka Geneva. Z nejasných důvodů se jí někdo pokusí zavraždit v knihovně, kde zkoumá historické materiály. Souvisí nějak s důvodem opakovaných útoků na ni? Zodpovědět tuto otázku a odhalit stále nebezpečnějšího pachatele se snaží kriminalista Lincoln Rhyme s detektivkou Amélií Sachsovou a skvělým vyšetřovacím týmem.

MonikaSt.
19.01.2018 5 z 5

Originální zápletka :-) vynikající čtení

jana3526
17.12.2017 5 z 5

Jedna z lepších z této řady. Jen ty zápletky mi začínají připadat ohrané.

Jeffery Deaver
americká, 1950