Priepasť

Priepasť https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386408/bmid_priepast-qDb-386408.jpg 3 541 174

Bývalý lezec trpiaci panickým strachom z výšok narazí na legendu o skalnej plošine v Tatrách, kde neznáma sila núti ľudí, ktorí tam zablúdia, skočiť do priepasti a zabiť sa. Nezvyčajné množstvo smrteľných nehôd v tejto oblasti mu nedá spávať. Rozbehne pátranie na vlastnú päsť, lenže skutočnosti, ktoré odhalí, sa vymykajú ľudskej predstavivosti a chápaniu. Za svoju zvedavosť kruto zaplatí – sám sa ocitne na hrane priepasti. Je stará legenda horských vodcov o nadprirodzenej sile zhadzujúcej ľudí do hlbín iba strašidelná fáma, alebo obsahuje zrnko pravdy?... celý text

Schary
25.11.2018 3 z 5

K autorovi jsem se dostala přes čtenářskou výzvu a přes knihu Trhlina...Tato knížka byla o dost slabší, děj měl stejnou osnovu a na konci zustala stejná pachuť....Autor trošku vykradl sám sebe???? Nic méně četlo se to dobře.

Fulleren
20.11.2018 3 z 5

Možno som mal veľké očakávania. Ale aj tak - nebolo to pre mňa podľa môjho gusta. Kniha bola do prvej tretiny príjemne čitateľná, atmosférou i zvoleným prostredím ma chytila, ale potom prišiel pád - opäť rovnaké štruktúry, štýly a psychologické stavby, ktoré vedú do toho istého, pre mňa "smutného" konca. V polovici knihy som už cítil potrebu posledných 20 strán. Je pravda, že ide o istý druh žánru, ale prial by som si, aby ďalšie knihy tohto autora nemali niektoré črty ako cez "kopírak" a rozvinuli viac potenciál nosnej témy. Prišlo mi to dejovo jednoduché. Áno, klobúk dole pred neuveriteľnou pitvou v psychológii človeka, ale to typické tajomno, ktorého som tam čakal...ani hádam nebolo. Alebo som si ho nad tou celou "zvrátenosťou" mysle hlavnej postavy ani nevšimol?! :)

Pampalini
08.11.2018 2 z 5

Príliš psychológie, vnútorného sebapitvania a málo deja. Výborné remeslo - spisovateľsky aj marketingovo. Presne podľa plánu, ako sa z poviedky dá urobiť román. V poviedke na to, aby sme prešli k okraju skalného previsu potrebujeme tri kroky, v tejto knihe osem strán. Jožko Karika prišiel na to, že na dobre predajnú knihu nie je potrebná dlhodobá príprava, štúdium materiálov, premyslenosť príbehu a prepracovanosť postáv. Je to dobre odvedená práca, nie umelecké dielo, ktoré v nás zanechá stopu. Už sa teším, s čím nás prekvapí o rok.
P.S.: Apropos, čakám, že sa v najbližšej dobe ozvú hlasy, že JK nám postupne likviduje turizmus (tipujem SNS). Náš, sice malý, ale slovenský:)

naciana
06.11.2018 3 z 5

Prvá štvrtina knihy sa čítala sama a potom sa to začalo uberať smerom ako Tma a ja som už len do konca čakala, kedy to už konečne skončí. Na mňa až priveľa psychologických rozhovorov so sebou samých a všetky situácie som už ku koncu vedela presne predvídať. Asi som sa až priveľmi na túto knihu tešila, tak prišlo sklamanie. To však nič nemení na tom, že pán Karika jednoducho vie písať a na každú jednu jeho ďaľšiu knihu sa budem tešit

wlado
04.11.2018 4 z 5

Nečakal som Trhlinu, preto som nebol až tak sklamaný ako iní čitatelia. Pokladám knihu za vydarenú psychologickú sondu do duše človeka. Podobne ako ostatní som čakal viacej deja, takmer celá kniha sa odohráva na skalnej plošine. Možno mal mať román podobu väčšej poviedky alebo novely. Určite autorovi fandím a myslím si, že dokáže písať horory ako málokto v našich krajinách strednej Európy.

malagreta
01.11.2018 3 z 5

Ale tak nebylo to vůbec špatné, Trhlina to není a proč by také měla být? Za přečtení určitě stojí. Čte se dobře a trochu jsem se teda bála, to zase jo :-) 3*

kn23
25.10.2018

Nebolo to zle,ale...mozno by mal autor popremyslat nad zmenou zanru.Trhlinu uz netromfne a len sa opakuje.

jozef3820
25.10.2018

Mal som velke ocakavania a nakoniec obrovske sklamanie. Pre mna bola Trhlina perfektna, Strach bol famozny, naozaj som sa bal, ale toto?? Tak ako tu uz niekto napisal, 3/4 knihy psychologicky rozbor hlavnej postavy, dej skoro na nule, skoro celu knihu sedi alebo sa plazi po plosine. Uz v polovici knihy som vedel v com je zapletka a stale som cakal nejaky zahadny zvrat, nejaky paranormalny jav, nejaky des. Lenze najvacsi des to bolo konecne docitat. Do poslednej stranky som veril, ze sa to zvrtne, ze na videu nieco objavi, nieco zahadne a strasidelne ... a nic. Mal som tu smolu (stastie), ze som cital ako prvu Trhlinu, potom Strach a bol som uneseny spickovym hororom a gradáciou pribehu. Potom prisla na rad Tma, a tu som ledva docital, skoro cela kniha bol monolog nevidiaceho samého so sebou. Veril som, ze Priepast bude opat navrat na vrchol, ale zial bola to uplna tragedia.
Suverenne najslabsi zo stvorky hororov. Ale Kariku mam rad, dam mu este sancu a ked bude dalsia kniha tak dufam, ze opat zazijem originalny karikovsky strach.

Kamienkova33
25.10.2018

Za mňa absolútne sklamanie.. Karika je jeden z mojich top autorov, ale toto mu podľa mňa veľmi nevyšlo...

Nora_Viky
23.10.2018 4 z 5

Zatím nejslabší z kvarteta Trhlina, Tma, Strach a Propast. Mám pro Kariku a slovenskou krajinu slabost, dám mu šanci i příště. A ráda bych se zase bála.

Mirka.K
22.10.2018 3 z 5

Namlsaná skvělou Trhlinou jsem opět očekávala mrazivý a záhadný příběh, od kterého se nebudu moci odtrhnout. Dostala jsem však jenom natahovanou nudu.
Největší problém vidím v tom, že Karika v knize řeší až příliš psychologii hlavní postavy. Respektive její psychický stav a postava pak všechno rozebírá z psychologického hlediska. Jelikož se nejednalo o až tak sympatickou postavu, tak mě to zoufale nebavilo.
Dalším problémem je délka. Příběh není až tak složitý a 3/4 knihy tvoří v podstatě jedna nekonečná scéna. V podobě povídky by to vyniklo mnohem více.
Doufám, že v další knize autor změní prostředí a podíváme se i někam jinam než jenom do slovenských hor.
2,5*

Kluvo
22.10.2018 3 z 5

Po par stranach standardnej Karikovskej pripravy (googleovanie, archivy, rozhovory so znalcami,...) som bol zrazu vo finale, ktore sa potom natahovalo a natahovalo cez pol knihy. Myslel som, ze to predsa este nemoze byt ono, ze hadam za tych 12,9 Eura to este nejako zamota, ale bolo. Priamociare, predvydatelne, dalo sa to sfuknut za jednu skaredu nedelu a clovek este aj kostol stihol. Hned sa mi nezdalo, ze o strachu z vysok sa da extra strasidelne pisat. Zda sa, ze majstrovi slova uz trosku dochadzaju napady...

zahadum
21.10.2018 1 z 5

Poznáte očakávania ? asi áno..každý ich má a vieme,že sú to veci ktoré prekvapia a potešia a sú častejšie kedy nenaplnia naše predstavy a sklamania.... hovorí sa,že dvakrát nevstúpiš do tej istej rieky, nevystúpiš dvakrát na ten istý vrchol a asi ani neprečítaš dvakrát tú istú knihu..ale pekne po poriadku.
Karika, fenomén dnešnej doby dobrých kníh na Slovensku. Toľko k očakávaniu nad novou knihou po fenomenálnej trhline.
Minule nás Jozef Karika vzal do hôr menom Tribeč...začali sme sa ich báť a vyhýbať sa im. Teraz nám ukazuje ďalšie hory a zase chce od nás aby sme sa tam báli. Zase hory a zase strach. Klenot slovenskej prírody - Vysoké Tatry..problém knihy je,že chodíme po horách..ale my sa nebojíme...čo sa stalo ? v Tribeči sme sa predsa báli o dušu spasenú aj nespasenú. Tatry nič..strach nefunguje.začiatok knihy a vlastne dobrá polovica knihy je prednáška a encyklopedicky zoznam toho čo sa v Tatrách a to konkrétne v jednej doline zlé stalo. čo zlé ? no ľudia padali..zabíjali sa pádom z jednej skalnej plošiny.Máme tu aj odbornú prednášku z fóbii a vysvetlenie čo je to obsedantno-kompulzívna porucha. takže v tomto " školení " sme sa niečo nové dozvedeli a sme zato vďačný autorovi ale zabudli sme sa báť...čas nám beží..skoro polovica knihy a Kariková obchodná značka nejak neprichádza na scénu.My...teda ja sa chcem báť...nechcem si čítať o psychológii ani o histórii Tatier, na to máme nekonečne múdreho uja menom Google. Ako kniha postupuje tak sa dostávame do nejakého bahna...aby som nebol alibista napíšem presnú definíciu:
Nezáživné flashabacky naťahujú túto poviedku do nudných a nezáživných pasáži a už samotná poviedka by bola nudná ale takto z toho vzniká priam kombinácia smoly, medu a čerstvého betónu ktorý vás nie nie pustiť.Tu má tá lepkavá a brzdiaca hmota ktorá vám bráni si užívať čítanie v zdravom a rezkom duchu aj meno - sprunggeist.....sprunggeist, je na každej stránke, skoro v každom odstavci neskôr presakuje už do každej vety a na konci som mal pocit,že ...sprunggeist bolo každé jedno slovo.Musel som prestať čítať a rozmýšľal som,že Karikovi snáď niekto platí za používanie tohoto slova lebo by si celkom slušne zarobil.
Prečo poviedka ? no lebo toto je námet na poviedku o pár stranách, v žiadnom prípade toto nemal byť román. Nefunguje to, príbeh v tejto knihe je originálny a možno desivý ale forma akou nám to opisuje Karika je nudná, dlhá, plná blúznení kedy sa strácame v tom čo je realita a čo je vplyv sprunggeistu ktorý chce hádzať ľudí dole. Prečo si Karika znovu vybral tému hory je mi záhada. Tribečská záhada bola tajomná a desivá, nebolo ju vidieť a nedala sa nahmatať...len nám jemne mrazivo dýchala za golier. Stránky sme hltali...tu som to chcel mať za sebou..mrzí ma to ale ledva som to dočítal. Nudnú rozťahanú knihu ktorú čakali všetci s napätím. Autor bude musieť v novej knihe prísť s niečim fakt zaujímavým aby sme Trhlinu nepripísali len faktoru menom - náhoda.

p.s: aktualizované 8.11.2018
nebudem menovať ale písal mi jeden pán tunajší kolega...čo si čakal druhú trhlinu ? ja som nečakal druhú trhlinu ani klon trhliny..ja som čakal dobrú knihu ! dostal som podpriemernú poviedku ktorú niekto brutálne rozťahal do akože formy románu a predáva to ako KNIHU..cenou rovnakú ako Trhlina, takže človek čaká ,že ak bol naposledy maximálne spokojný,že bude aspoň spokojný a nie nasraný a podvedený ! to je rozdiel.

RennaS
20.10.2018 3 z 5

Začátek byl skvělý, ale ke konci jsem si říkala, že už jsem něco podobného četla. Zkrátka mi přijde, že se spisovatel v určitých bodech opakuje a nebylo těžké uhádnout, co se bude dít (kdo četl autorova předešlá díla, může posoudit). Na druhou stranu kniha neobsahuje žádná nudná místa a četla se skvěle.