Priepasť

Priepasť https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386408/bmid_priepast-qDb-386408.jpg 3 541 174

Bývalý lezec trpiaci panickým strachom z výšok narazí na legendu o skalnej plošine v Tatrách, kde neznáma sila núti ľudí, ktorí tam zablúdia, skočiť do priepasti a zabiť sa. Nezvyčajné množstvo smrteľných nehôd v tejto oblasti mu nedá spávať. Rozbehne pátranie na vlastnú päsť, lenže skutočnosti, ktoré odhalí, sa vymykajú ľudskej predstavivosti a chápaniu. Za svoju zvedavosť kruto zaplatí – sám sa ocitne na hrane priepasti. Je stará legenda horských vodcov o nadprirodzenej sile zhadzujúcej ľudí do hlbín iba strašidelná fáma, alebo obsahuje zrnko pravdy?... celý text

Sanny_happ
29.08.2022 1 z 5

Od autora jsem četla téměř všechny knihy, tato je za mě bohužel nejslabší. Skoro celý děj se odehrává na jednou místě, pořád dokola se opakující myšlenky... bohužel kniha moc čtivá nebyla..

Enehy
27.08.2022 3 z 5

Tak se přidám k těm nářkům tady v komentářích. Jako první jsem od Kariky přečetla Trhlinu a očividně mám od té doby přehnaná očekávání. Navíc a určitě nejsem jediná, kdo si toho všiml, Karikovo knihy jsou na jedno brdo. Sice dobře fungující, ale... Vždycky je tam pomatený hrdina, co chce něco hrozně moc rozluštit a ohrozí tím sebe i ostatní. Akorát typ záhady se mění. Takže dost předvídatelné. Nejzajímavější částí knihy byl boj mezi jedním já a druhým já, tam mě to na chvíli opravdu vtáhlo. Jinak jsem celou dobu stála opodál. A proč se sakra těším na další jeho knihu, to opravdu netuším.

Knizniuchyl
20.08.2022 4 z 5

Jsem velký nadšenec do Karikovych knížek. Ovšem po Tmě, Trhline, Smrsti a Strachu, kde jsem neměla absolutně co vyčíst, jsem už v Propasti tak trochu věděla, o co běží. Nicméně mě to rozhodně neodradilo a v druhé části knihy jsem si opravdu hodně užívala "magoření" hlavního hrdiny. Zkuste se do toho vcítit a nemít husí kůži.

hungryreader00
25.07.2022 4 z 5

Asi tady budu jediná, ale mně se kniha líbila. Před Propastí jsem četla ještě Strach, ale Propast se mi tedy líbila o chlup více. Oceňuji zpracování reálného jevu doprovázeného halucinacemi, který člověk může v horách zažít. Ačkoliv byl boj s prázdnem místy dlouhý, tak mě docela bavily protagonistovy vnitřní monology a myšlenky, kde autor dle mého názoru opravdu dobře vystihuje myšlenkové pochody blouznící osoby.

SSTknihy
16.07.2022 3 z 5

Tohle by asi lépe fungovalo jako film - díky dynamickému střihu a sugestivní hudbě by to mohlo být napínavé a místy i děsivé. V knižní podobě to bohužel moc nefunguje. Námět dobrý, konec ale dost brzo předvídatelný a mezitím spousta filozofování a rádoby děsu. Nějak mě to nedokázalo doopravdy vtáhnout do děje. Vlastně mi bylo úplně jedno, co se s hlavním hrdinou nakonec stane. Ty tři hvězdy jsou za zajímavý námět, historky z minulosti a pěkné popisy přírody.

the_res13
14.07.2022 3 z 5

Nebylo to vyloženě špatné, byť ne moc čtivé. Nápad celkem dobrý, ale bylo to hrozně natahované a rozkydnuté na 200 stran. Pokud by to autor osekal o zbytečné pohledy do hlavy našeho budoucího skokana, mohla to být moc dobrá povídka.

Gilnien
30.06.2022 3 z 5

Tři hvězdičky jsou spíš za styl psaní, než za knihu jako takovou. Jak už někdo psal, tak dlouho strávit v ději na plošině nutí čtenáře k tomu, aby hlavního hrdinu skopnul silou vůle. A je to první kniha, kdy jsem se vůbec nebála. Ale zase tak strašná nebyla, jen je člověk u Kariky zvyklý na jiný standard.

Veronika2692
19.06.2022 2 z 5

Bohužel musím říct, že jediná kniha od Kariky, která se mi opravdu líbila, byla Trhlina. Propast na mě byla tak hrozně moc rozvláčná a zdlouhavá, v podstatě už mě nebavila a jen jsem chtěla rychle dočíst. Příběh, který by se dal napsat tak na 30 stran, je popsány na 200 stranách. Ještě k tomu opět spoustu filozofických keců. No já nevím, asi to nebyla kniha pro mě.

Basta1912
19.06.2022 1 z 5

(SPOILER) Tak to bylo pomerne hodne spatne. Tak dlouho se valet po plosine, ze uz bych ho z tama skopla sama, tolik preskakanych stranech... Na zacatku jsem mela pocit, ze se budu bat, ale spis s odkazem na Smršť (kamera), pak to na dlouho preslo, pak chvilicku, kdyz sprunggaist predvadel skokansky vystoupeni vsech zucastnenych, ale ve finale... Jo a str.206: "Zatnul jsem pěsti, jednu z nich jsem zvedl k ústům, zakousl jsem se do kotníků." Nevím, co tím pan překladatel sledoval, ale všímám si, že jde o častý překladatelský kix. Navíc Macko Ignác je jednou plyšový kocour a jindy medvěd. Doufala jsem ale, že slovenština nebude pro překlad tak namáhavá, ale vida. Sumasumárum nekonečná únavná nuda. Sorry jako

jan7760
13.06.2022 2 z 5

Neviem, ale kniha mi absolutne nesadla, nutil som sa ju vobec docitat, za mna urcite najslabsi autorov pocin.

wooloong
19.05.2022 3 z 5

Ze tří Karikových knih, které jsem četla (Trhlina, Strach, Propast), jednoznačně nejslabší. Nemůžu vysvětlit důvody svého hodnocení, protože bych se nevyhnula spoilování. Na mě příliš mnoho psychologie, i když to šálení mysli mi hodně připomínalo Trhlinu.

zbožňuju_knihy
18.05.2022 3 z 5

No já vám ani nevím, "tortura čtenáře na plošině", tak bych to asi nazvala.
Četla jsem až do konce, prže jsem byla zvědavá a nemohla se dočkat, až budeme konečně už mimo plošinu! To jsem se ale spletla.. konec očekávaný. Dávám 3*, čekala jsem víc!

tonysojka
17.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Jakkoliv jsou zde všechny námitky proti knize oprávněné(a ano, jsou),při pobytu na termálním kúpalisku Podhájska mě čtení opravdu strhlo.Snad že jsem četl v originále.
Nebo jsem měl delší odstup od Karikových knih,jak to doporučuje Hokr v recenzi.Nejsem obdivovatelem jeho díla ,i když jsem četl Trhlinu, Tmu,V tieni Mafie,Strach a Na smrt,po této snaze o válečnou generační zbytečně brutální epopej už vůbec ne.
Přesto popis předem prohraného boje z démonem z hlubin vlastní psyché,nebo démonem vnějším(autor dává na výběr a možno i kombinovat spojení obou variant)byl pro mne svým způsobem poutavý až uhrančivý.Střídání výher a proher spojené spojené s fantastickými vizemi téměř na úrovni Kinga,je dramatické a napínavé.A do toho popis Tater.Kdo tam někdy šlapal,musí ocenit.
Myslím,že práce na knihách o magii,které psal Karika před tím,než se dal na beletrii,v něm zanechala neodpověď na otázku,odkud pochází zlo,a i když v rozhovorech popírá vliv magie na své dílo,čtením lze poznat,že to tak zcela není pravda.Ten zabodnutý trn má v sobě.
Ano,opakuje styl,témata,jak se říká "vykrádá sám sebe",ale jen proto,že pořád hledá.
Kdo očekává horror ve stylu Hollywoodu bude zklamán.
Nedoporučuji slabším povahám a realistům.

bbara155
04.05.2022 2 z 5

Dvě třetiny textu by tam vůbec nemusely být a byla by to docela dobrá povídka. Takhle to bylo fakt kruté mučení hlavního hrdiny a čtenářů.

Pítrs85
28.04.2022 2 z 5

Jsem fanoušek tvorby Jozefa Kariky, resp. zatím vše, co jsem od něj do teď přečetl (Trhlina, Strach, Tma, Smršť, Na smrt) mě bavilo velice (s tím, že Trhlinu považuju za jeden z nejlepších knižních hororů- for real). Bohužel, a vzhledem k výše psanému, mě Propast zklamala. Autorovi se i tentokrát podařilo navodit sugestivní atmosféru, s hlavním hrdinou opravdu trpíte, ale bohužel trpíte i jinak- knížka je tak ze 2/3 nezáživná... možná až nudná. Nevadí, další horor, který snad (určitě) přijde, bude opět výborný.

Buchtičkajani
24.04.2022 3 z 5

Téma docela zajímavé, ale zdlouhavě napsané. Chybělo mě tam napětí, tajemno, to k thrilleru patří. Ale jako psychologický román dobrý.

Prske
23.04.2022 2 z 5

Ne, tohle nebylo dobrý. Naopak velmi slabý. Po Propasti jsem sáhla po skvělém zážitku s Trhlinou, ale teď už nějak nemám chuť zkoušet další knihy… začátek vypadal slibně, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých postřehů. Děj většiny knihy se navíc odehrává poblíž míst, kde jsem před lety trávila dovolenou (a o ničem z tohoto nevěděla) - to celé záležitosti dává větší sílu. Jakmile se ale hlavní hrdina dostal na plošinu, šlo to s ním fakt z kopce a já jen doufala, že na další stránce se už konečně dostane dolů (jakkoliv!). Velký špatný, furt to samé dokola.. navíc tím, že šlo o fikci a ne o skutečnou událost, tak - aspoň v mých očích - závěrečné úvahy a myšlenky trochu dehonestují tragická úmrtí, která se v tomto údolí přihodila. Škoda no.

pavčape
23.04.2022 2 z 5

Teda to jsem se zase napálila. Po Trhlině, Tmě a Strachu jsem se těšila na další příběh,ale po pár stránkách už jsem se začínala nudit. Začátek slibný, průběh nudný a opakující se myšlenkové pochody našeho hrdiny zdlouhavé, konec vymodlený. Když jsem viděla slovo Sprunggaist potřetí na jedné straně, chtělo se mi brečet

david6273
13.04.2022 2 z 5

Těšil jsem se, těšil a nakonec jsem byl rád, že jsem knihu sotva dočetl...Oceňuji odvahu hlavního hrdiny, který v sobě dokáže najít sílu, překoná strach a snaží se příjít na kloub všem těm divným věcem, které se kolem té tajemné propasti dějí...ale to je tak asi vše. Slovo 'Sprunggeist' už mi po čase lezlo doslova krkem.

Marekh
12.04.2022 4 z 5

Další přečtená kniha od Jozefa Kariky. Námět knihy byl zajímavý, kniha se mi celkově líbila. Jedná se o mysteriózní thriller. Pozoruji některé společné prvky autorových thrillerů. Některé části jsem četl také v noci, takže mi to navodilo správnou strašidelnou atmosféru. Závěr knihy jsem dokázal odhadnout, ale to nevadí.

Budu zvědavý na další autorovy knihy.