Jednooký král Václav I.

Jednooký král Václav I. https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184809/jednooky-kral-vaclav-i-184809.jpg 5 706 89

Přemyslovská epopej série

Druhá část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů začíná v době Václavova dětství, kdy Přemysl I. Otakar bojuje o uznání svého sňatku s Konstancií Uherskou a tím také o legalizaci nástupnických práv malého Václava. Přikloní se na stranu císaře a konečně získá definitivní potvrzení královské koruny Zlatou bulou sicilskou. V té době se malý Václav octne po jeho boku a učí se vládnout. Po smrti svého otce je i on korunován českým králem, ale je přesvědčený, že vládnout musí jinak. Začne budovat okázalý královský dvůr, obklopí se rytíři a umělci. Jeho politickým snem je získat rakouské země, s nimiž po celé desetiletí válčí, a když své plány konečně završí sňatkem svého nejstaršího syna, jeho syn Vladislav umírá. Druhý díl tetralogie končí tím, že Václav prohlásí za svého nástupce druhorozeného syna, budoucího krále Přemysla II. Otakara. - Titul vychází při příležitosti 800. výročí Zlaté buly sicilské 1212-2012.... celý text

PPardinio
20.09.2019 5 z 5

Opět parádní čtení a pro mě o jednu hvězdičku lepší než první díl. První polovina knihy se věnuje upevňování moci Přemysla Otakara I., kdy bitvy střídají mocenské intriky, pitky a převraty v uspořádání křesťanského světa. Druhá část knížky je následně věnována králi Václavovi. Jsem rád, že autor v úvodu kapitol jen rychle shrne děj a nevěnuje se zbytečnostem jako v Husitské epopeji (Koláče a další sladkosti nás zde opravdu nečekají. Nevím, proč autor od tohoto způsobu vyprávění u HE upustil). Brzy se vrhnu na 3.díl a myslím si, že i ten bude parádní.

666Jitka
13.09.2019 5 z 5

Celá Přemyslovská epopej je skvěle napsaná a provází nás celou dobou vlády toho rodu - vynikající čtení ...

VendulaB
10.07.2019 4 z 5

Opět skvělý historický román, velmi čtivě podaný. Pasáže týkající se domácí politiky jsou jasné a přehledné, oproti prvnímu dílu jsou však části popisující život v zahraničí (svatá říše římská, papežové apod.) příliš zahlcující. Rozumím však tomu, že všechny tyto události měly na život v českém království významný vliv a tak se je autor snažil všechny zmínit. I přes uvedené informační zavalení čtenáře si autor drží velmi vysokou úroveň. Těším se na další díl.

zdenaR
02.07.2019 5 z 5

Přemyslovci byla moje oblíbená historická etapa již na základní škole.
Proto jsem se s chutí pustila do Přemyslovské epopeje - přiznám se, že jsem ji poslouchala jako mluvené slovo (vždy před spaním) a bylo to úžasné. Výborný přednes Jana Hyhlíka a všechny čtyři díly v délce více jak105 hodin!
Doporučuji!

Pavelpi
22.06.2019 5 z 5

Napsáno velmi dobře.Osudy přemyslovců pokračují a český král konečně získá zlatou bulu sicilskou.Osudy Václava I se po jmenování králem po svém zemřelém otci odehrávají tak,jak otec Přemysl Otakar předvídal a radil svému synovi.A Václav konečně pochopil o čem je vládnutí.

Sova15
17.05.2019 5 z 5

Je to bichle, ale krásně psaná. Střídavě jsme četla a střídavě poslouchala audioknihu při cestách do práce. (Tak kladně hodnotím přehledné rozdělení podle kapitol v audio verzi). Doba to nebyla jednoduchá a jsme ráda, že se do ní mohu v knize přenést a zažít něco z ní díky krásnému vyprávění pana Vondrušky.
Nevím, zda je to vhodné, ale vzpoměla jsme si na krásné histirické knihy paní Ludmily Vaňkové, které jsem četla před mnoha lety a chci se k nim vrátit.

Proč, vy autoři, píšete tolik krásných knih? Kde mám vzít více času na čtení. Pane Vondruško i Vy. :)

vivalamuff
10.04.2019 4 z 5

Já pana Vondrušku obdivuji za to, jaká veledíla, respektive epopeje dokázal vytvořit. Ať už tam jsou historické nepřesnosti nebo určité odchylky a špetka přidané fantazie, musíme uznat, že tohle málokdo dokáže sepsat - a ještě v tak rekordním čase. Ano, je tam hodně postav, ano, děj je někdy zrychlený, ale na to jsem si s postupem času zvykla a přišla tomu na chuť. Asi je třeba tyhle "bichle" dávkovat postupně, abyste se takzvaně nepřejedli :-) ale dozvíte se o naší historii tolik věcí! Kolikrát si říkám, že je škoda, že Vondruškovy knihy nevyšly dříve, ještě před 15-20 lety , když jsem studovala na střední. O kolik by byl pro mě dějepis záživnější a pochopitelnější. Vždycky jsem měla problém se sňatkovou politikou v přemyslovském rodu a po přečtení 1. a 2. dílu je mi náhle všechno jasné. Kdy, jak, proč. Doufám, že se z pera pana Vondrušky dočkáme ještě spoustu dalších epopejí. Koneckonců české dějiny na to máme dlouhé...

Kimon
08.02.2019 5 z 5

Bez komentáře, prostě skvělé ....

barynka15
16.01.2019 5 z 5

První díl se mi zdál o něco málo lepší. Na druhou stranu Přemyslovská epopej byla psaná v době, kdy autor nechrlil knihy jak na běžícím páse. Tím značně klesá i kvalita příběhů. Což je škoda, protože autor rozhodně má velký vypravěčský talent včetně úžasné představivosti. Jsem zvědavá na další dva díly.

Wladimirski
02.01.2019 5 z 5

Velký autor a velké dílo. Stejně tak jako 1. díl Přemysl I - Otakar, je i toto pokračování úžasnou sondou do našich dějin. Faktické, naučné a přitom poutavě a čtivě psané. Přehled jednotlivých osob daného období v závěru knihy usnadní celkový přehled a orientaci ve vztazích. Členění do přiměřeně dlouhých (krátkých) kapitol usnadní čtení poměrně rozsáhlého díla. Další díl mám již připravený v knihovně :-)!

neoskaut
16.10.2018 5 z 5

I tato kniha série se moc povedla. Před chvíli jsem ji dočet a hned se vrhnu na další díl. Moc se mi líbí, že autor přehledně popisuje vztahy mezi panovníky a člověk se tak dozví hodně věcí z historie.

Schamila
25.09.2018 5 z 5

Takové knihy mohu číst ve dne v noci - božská historie - intriky - nevraživost - diplomacie - vychytralost - toho všeho byli schopni naši předkové - skoro jako dnes - historie se opakuje. Znovu se to báječně četlo - také mě to přinutilo kouknout na fotky, jak historické stavby vypadají dnes, zkrátka nádhera - určitě jdu na další díly a vřele doporučuji...

Silencia
15.08.2018 5 z 5

Líbí se mi, jak je to pochopitelně napsané a hlavně, že několikrát opakuje kdo je kdo, i když ta postava tam vystupuje již poněkolikáté. Člověk si pak ověří, že ví o koho jde. Obyčejné knížky jsou zjednodušovány na minimum postav, nicméně toto je psané podle skutečnosti a přehršel postav tam být prostě musí. A pak Vondruška se s tím popral bravurně. Kniha nenudí, neomrzí a hlavně nezmate. :)

Rihatama
29.06.2018 5 z 5

Milostné romance, hrdinové, zrádci, preláti, rytíři, králové, císaři, papežové, války, řinčení zbraní a souboje. A nekonečné tahanice o moc. Snad každé srdce musí zaplesat. To není učebnice dějepisu ale nekonečné dobrodružství, plné napětí a emocí. I když za Václava I. válek a soubojů znatelně ubylo a přibylo zákulisních jednání, které tak ovládal už jeho otec, Přemysl Otakar I. Ale abych nebyla nespravedlivá, dnes bychom mluvili o vynikajících diplomatických, strategických schopnostech. Více než zajímavé pro mne bylo přiblížení života jedné z nejznámějších světic našich dějin, sestry Václava I, Anežky České. Tak či onak, dějiny vlastního národa v tom nejlepším možném světle. Vondruška ví, jak napsat dějepisný bestseller. A jak v jednom upevnit vlastenectví, ať už je míra fabulace jakkoli vysoká.

dadako
19.06.2018 5 z 5

O naší historii se čte jinak. A pokud se to spojí se stylem, kterým píše pan Vondruška, pak se to čte samo. Dějepis jsem dříve moc nemusel a moc si toho ze školy nepamatuji. Proto jsem rád, že si touto epopejí mohu své vědomosti doplnit.
Tak hurá na další díl.

Standa24
28.02.2018 5 z 5

Oproti prvnímu dílu ubylo bitev a přibylo středověké politické diplomacie, ale kniha se čte stejně dobře. Přemysl Otakar I. byl velký král a rytíř a jeho syn Václav byl v nelehké pozici, když po něm nastoupil na trůn. Svoji roli však zvládl velmi dobře a už se těším, až si přečtu pokračování jeho příběhu v další knize.

Audrina
11.02.2018 4 z 5

Styl Vondrušky mi sedí, líbí se mi, jak skvěle dokázal čtenáři přiblížit postavy, o kterých máme jen málo informací. Je jasné, že to člověk musí brát s rezervou, ale například příběh Anežky české byl pro mě plný informací.
Obecně pro mě Přemyslovci zůstávají zajímavými osobnostmi, které dokázali pozvednout české království, které po nich už jenom upadalo

kara
18.12.2017 5 z 5

Pozoruhodná kniha! Poutavé přiblížení historického tématu. Podle mě by knížky Pana Vondrušky měly být zařazeny do povinné četby ve školách.

Jaruš7
01.12.2017 5 z 5

II. díl ze série Přemyslovci.
Pro mě jsou to sváteční chvilky, příjemný klidný přednes s hudebním doprovodem, i když dramat je zde nezměrně, není se co divit, že královna pravidelně přivádí na svět potomky v květnu, neboť po sklizních se chodívalo do bitev.
Doba neskutečně složitá na udržení moci, vztahů, slibů, neboť jak dojednat smlouvu s někým proti někomu, vždyť příbuzenskými vztahy byla po generace politika propletená a svázaná. No, ale na to se spolehnout nedalo ani zdaleka.
Václav I. ctil život, nikoli slávu, stavěl města, vesnice, spíš vyjednával, než se pustil do bitev, za jeho vlády dosáhla hranice až k Jaderskému moři.
Perličkový citát, ten nemůže být opomenutelný,( šlo o křižácké tažení, do kterého se císaři vůbec nechtělo).
Citát : "Císař Friedrich se na základě tlaku církve přece jen do Jeruzaléma vypravil, nebojoval, ale uzavřel s nevěřícími dohodu, při níž řekl, že nemá cenu bojovat o jakoukoli pochybnou víru, neboť Mojžíš, Ježíš i Mohamed byli stejně podvodníci."
(pozdější dementování asi následovalo)
S láskou psaná, s citem načtená, naše úžasná historie.

eva-lupen
07.11.2017 3 z 5

Poslechnuto jako audiokniha.
Za první díl jsem si zvykla na styl knihy, a dá se říct, že se jsem se chytla a docela mne to i baví. Poslechnu si i další díly, ač vlastně nejsem vůbec zvědavá jak to bude dál :-).