Jednooký král Václav I.

Jednooký král Václav I. https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184809/jednooky-kral-vaclav-i-184809.jpg 5 704 89

Přemyslovská epopej série

Druhá část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů začíná v době Václavova dětství, kdy Přemysl I. Otakar bojuje o uznání svého sňatku s Konstancií Uherskou a tím také o legalizaci nástupnických práv malého Václava. Přikloní se na stranu císaře a konečně získá definitivní potvrzení královské koruny Zlatou bulou sicilskou. V té době se malý Václav octne po jeho boku a učí se vládnout. Po smrti svého otce je i on korunován českým králem, ale je přesvědčený, že vládnout musí jinak. Začne budovat okázalý královský dvůr, obklopí se rytíři a umělci. Jeho politickým snem je získat rakouské země, s nimiž po celé desetiletí válčí, a když své plány konečně završí sňatkem svého nejstaršího syna, jeho syn Vladislav umírá. Druhý díl tetralogie končí tím, že Václav prohlásí za svého nástupce druhorozeného syna, budoucího krále Přemysla II. Otakara. - Titul vychází při příležitosti 800. výročí Zlaté buly sicilské 1212-2012.... celý text

thekath
15.04.2024 5 z 5

Klasické pokračování epopeje. Bylo to super, záživné a přehledné.

S.sidi
07.03.2024 4 z 5

Další díl epopeje nezklamal. Čtivé, zajímavé. Jdu poslouchat další.

grizlinka
12.02.2024 5 z 5

Velice zábavná forma historie, konečně v tom začínám mít přehled.

Denny456
01.02.2024 4 z 5

I ve dvojce platí, co jsem psal v jedniččce: Vondruška je rozený vypravěč. Občas tam jsou nepřesnosti, ale taky to není historie, ale historický román. Za mě velmi čtivé.

Babo
07.01.2024 5 z 5

Baví mě číst o naší dávné historii. Začínám se orientovat v historických postavách.
Nedělám si ale iluze, že mi to dlouho vydrží.
Pan Vondruška píše čtivě a to mě baví. Dějepis by měl být vyučován pomocí beletrie, samozřejmě s doplněním, co je historická pravda a co fantazie autora.
Jdu na 3. díl.

Lenndy
31.01.2023 5 z 5

Vondruška se čte sám.A baví mě ta historie,když si za tím člověk představí konkrétní lidi.

rickiwolf
31.01.2023 4 z 5

Dá se říci, že po prvním dílu jsem věděl co mám očekávat. A ten druhý to do puntíku splnil.

lenyleny
20.04.2022 5 z 5

Tak tento díl se mi líbil ještě víc než první.(ale více hvězdiček dát neumím). Po přečtení jsem si uvědomila jak slavné dějiny jsme měli, jak velcí panovníci v Evropě Češi byli, jak velkou autoritu měli. A nemohu říci ,že jsem si zopakovala dějepis, spíše jsem se toho mnoho nového dozvěděla a doufám i naučila. Třetí díl je již na nočním stolku a moc se na něj těším.

ivoiro
16.01.2022 5 z 5

Další skvělý návod, jak si opakovat dějiny a dějepis. Kniha opět nutí čtenáře hledat historické události a fakta.

zandu
16.01.2022 5 z 5

Druhý díl konečně zdolán :-) opět příjemné, i když dlouhé, čtení. Více intrik, méně bojů. Dám si zase chvilku pauzu a pustím se do dalšího pokračování.

Ronnie68
16.01.2022 5 z 5

Super kniha, která se četla jedním dechem ... děj, zachycující druhou polovinu vlády Přemysla Otakara I. a první polovinu vlády Václava I. (rozdělený na několik částí) mě bavil a těším se na další díl ...

likaf
02.12.2021 5 z 5

Báječné čtení. Král Václav velmi schopný a dobrý král. Těším se na další díl.

Lutzinka
07.10.2021 5 z 5

Další skvělý díl.
Václav byl úplně jiný, než jeho otec, takže to bylo zase zajímavé čtení. Jednooký král je trochu neprávem upozaďován za oběma Přemysly Otakary...
Opět zajímavé, čtivé a poučné. Na rozdíl od hodin mého milovaného dějepisu, si z těch knih podstatné věci zapamatujete a budou dávat mnohem větší smysl.

polednice1705
30.03.2021 5 z 5

Opět krásná kniha. Oproti vlády Přemysla I. je v období vlády Václava I. méně válek a bojů, zato více intrik a tajných dohod, ale vždy ve prospěch celé České země a ne jen královského dvora. Škoda, že to již neplatí v dnešní době...

twix6862
28.01.2021 4 z 5

Pro mne trochu méně zábavné, než první část. Ve druhé polovině jsem se trochu ztrácela , za což mohlo hlavně nižší soustředění na děj a mnohem více politických čachrů.

J.P.S.
27.12.2020 5 z 5

Navdzory názvu se druhý díl epopeje až do poloviny věnuje spíše Přemyslu Otakaru I. a popisuje jeho obratné lavírování mezi stranami Welfů a Štaufů, které tehdy v Říši soupeřily o císařský stolec, příklon k Fridrichu II. a zisk Zlaté buly sicilské až po spor s pražským biskupem Ondřejem.

Samotný Václav I. se dostane ke slovu spíše až v druhé části. Oproti románovému Přemyslovi je románový Václav podstatně kladnějším charakterem. Jde o pěkné připomenutí neprávem opomíjené historické osobnosti. Václav I. sice není znám tak jako oba Přemyslové Otakarové, přestože šlo o velmi úspěšného panovníka, který zdárně pokračoval v díle započatém jeho předchůdcem a vytvořil podmínky pro mocenskou expanzi svého nástupce. Byl to právě Václav I., za jehož vlády České země do značné míry "dohnaly" životní úroveň v Říši a staly se významným politickým hráčem ve středoevropském regionu.

Netopýr_5
18.10.2020 5 z 5

Knihy o Přemyslovcích poslouchám v audio verzi a naštěstí jsem schopen si zapamatovat jména a navazující události, abych neztratil niť příběhu. Přednes pana Hyhlíka je skvělý. Dodává knize další rozměr. Škoda že se takto zajímavě a barvitě nevyučují dědiny, to bych pak měl dějepis v oblibě.

tittanie
08.08.2020

Kdysi jsem četla první díl a moc se mi líbil, ale na konci jsem už byla zmatená z těch všem jmen a dat a událostí, že jsem si řekla, že si dám pauzu od dalšího dílu. Po pár letech jsem jej vzala do ruky a nadšeně se pustila do čtení. Poslední dobou se s autorem názorově trochu rozcházím, což mě ovlivňuje u čtení, ale téma Přemyslovci, nikdy nemůžou zklamat. Zase si dám chvilku pauzu a pustím se do dalšího dílu.

alabra
24.03.2020 4 z 5

Se zvědavostí jsem vzala do ruky druhý díl, zpočátku jsem nebyla moc nadšena, první třetina byla zdlouhavá, až ve druhé třetině knihy se příběh rozvinul a já byla spokojena, tak jako s téměř všemi knihami autora. Díky za historický vhled.

Klarinecka
07.01.2020 5 z 5

Po přečtení prvního dílu jsem hupsla na další a nelituju.