Předčítač

Předčítač https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15205/bmid_predcitac-Mo3-15205.jpg 4 1241 276

Román se na pozadí osudové lásky mladého chlapce a mnohem starší ženy zabývá otázkou německé viny za zločiny druhé světové války. Poté, co patnáctiletý Michael prožil vášnivý milostný vztah k téměř o dvacet let starší Hanně, se s ní opět setkává jako student práv u soudu při procesu s dozorkyněmi z jednoho koncentračního tábora u Krakova. V jedné z nich poznal právě Hannu. Vybavuje se mu vše, co spolu prožili a snaží se vyrovnat s minulostí, kterou před ním zatajila. Hlavním motivem tohoto psychologického románu je snaha Němců o vypořádání se s nacistickou minulostí. Jeho autor využil milostného příběhu jako výchozího prostředku k zamyšlení nad otázkou viny a trestu, přístupu dvou generací k ní (stud dětí za jednání svých rodičů apod.). Román je napsán v ich-formě – vypravěčem je sám Michael, který děj provází svými niternými filozofickými úvahami.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Der Vorleser , 1995

Eeli
05.12.2017 4 z 5

Děj knihy je více méně nijaký, přesto se ale jedná o skvělou knihu, která má hloubku a vede k zamyšlení se nad lidskými pohnutkami, vztahy, vině a odpuštění. Příběh poskytuje prostor k vžití se do obou postav a subjektivnímu hodnocení jejich počínání. Nečekejte akci, napětí apod., ale spíše prostý popis událostí v jejich přirozeném plynutí a cestu do nitra člověka.

Katka81
19.11.2017 5 z 5

Hodně zajímavá kniha, zajímavý styl vyprávění.

Zuzvil
18.11.2017 4 z 5

Po knížce bych pravděpodobně nesahla, kdyby se mi nehodila do Čtenářské výzvy...jak jsem teď rada. Hrozné zajímavá věc, chvilkama mi vadilo, ze autor více "neprožíval" některé důležité pasáže, ale pak mi zase naopak přišlo, ze taková ta stručnost a surovost knize dodává to potřebné. Velice mě zaujal námět knihy a celá její pointa. Kniha je svým specifickým způsobem velmi silná a vede k mnohým otázkám a zamyšlením.

nelly2712
12.11.2017 4 z 5

Normalne bych si to asi neprecetla, ale delala jsem na to seminarku a prijemne me to prekvapilo. Film i kniha jsou fakt dobre, precetla jsem ji za jeden den. Dej je dobry, ale nectete si antonaci vzadu na knize jelikoz vam to zaspoileruje. Je to reozdelene na tri casti - ta prvni byla bezkonkurencne nejlepsi, ale jak rikam, napr do ctenaraku fakt doporucuji:)

Šura
05.11.2017 5 z 5

Tak to bylo fajné. Je jen velmi málo filmů, které by mě, oproti literární předloze, nezklamaly. Předčítače jsem asi před pěti lety viděla a nyní se ke mně dostala i kniha. Už jsem zapomněla, jak to s Hannou po procesu bylo, takže kniha mě velice chytla a za dva dny jsem ji přečetla. Myslím, že mi nadlouho uvízne v paměti.

Disease
18.10.2017 5 z 5

Ze začátku víceméně banální příběh, který je ale skvostně odvyprávěný. Ve finále kniha nutí k zamyšlení. Rozhodně jedna z těch, ke kterým se budu vracet, protože pointa mi byla známá i při prvním čtení a rozhodně to nevadí.

Jana283
09.10.2017 4 z 5

O dobru v nás. O zlu v nás. Kdo hodí kamenem?
Nádherné čtení.
Miluji knihy, které dokáží položit tolik otázek.

Viky007
08.10.2017 5 z 5

Předčítač je zvláštní kniha, ale v dobrém slova smyslu. Byla plná filozofických otázek o dobru, zlu, vině i o životě jako takovém. Zasloužila si Hanna Schmitzová takový osud? Těžko říct. Nic není černobílé. A právě proto se mi tato kniha tak líbila. Ukazuje, že je potřeba se dívat na danou věc z různých perspektiv.

Anna 13
17.09.2017 4 z 5

Upřímně se mi více líbil film s úžasnými herci a s emocemi, které dokázal v divákovi vyvolat. Spoustu otázek, které se vám při jeho sledování vyrojí v hlavě najdete v této knize, i když odpovědi jaksi nejsou možné.
Kniha mne nezklamala, ten příběh mne velmi zasáhl. Líbilo se mi, že se filmové zpracování dost drželo literární podoby.

Kniha je silná a já věřím, že mnohem více ji prožiji za pár let, až budu ještě o něco starší a vyzrálejší.
Knihu rozhodně doporučuji, stojí za to, aby se vám vryla do srdce.
Celá recenze na mém blogu: http://knihy-jsou-duvodem-k-ziti.blog.cz/1709/predcitac-bernhard-schlink

Aimee1
07.08.2017 5 z 5

Přečteno rychle a zaujatě. Bohužel jsem měla tu smůlu, že jsem první viděla film, takže jsem si představovala postavy z filmu. Nicméně i tak mohu opět konstatovat, že jsou věci, které film nedokáže tak vystihnout - jako třeba vnitřní pochody předčítače. Je to rychlá, ale velmi zajímavá četba, která ukazuje, že nic není černobílé...

Barbucha12
01.08.2017 5 z 5

Kniha přečtena jedním dechem.

Hathor89
31.07.2017 5 z 5

„ … Vyrovnal jste se s tím, že vás v patnácti … „ Knihu jsem četla už podruhé kvůli zájmu o problematiku vyrovnání s minulostí a teprve teď mě zaskočilo, že hlavní protagonistka vlastně svého předčítače zneužívala, prvně mě to, nevím proč, tolik nezaujalo. Ale tato kniha je přínosná kvůli něčemu jinému, přináší mnoho otázek k zamyšlení. Je možné vyrovnat se s nepříjemnou minulostí lidí, které milujeme? A co teprve ta generace, která onu dobu nezažila? Má vůbec právo odsuzovat lidi k hanbě za něco, co si nevyzkoušela na vlastní kůži? Má přistoupit na teorii o kolektivní vině, nebo sledovat individualní míru provinění? Je vůbec možné takové závažné činy odpustit? Je možné soudit ty, kteří byli pasivní a o politiku se nezajímali (jako většina lidí dnes)? … Všichni by si měli položit stejnou otázku, kterou Hanna položila soudci: „A co byste dělal vy?“ Ale nikdo si nemůže odpovědět, protože to nezjistí, dokud to nezažije … Většina lidí jednala na základě rozkazu, s kterým třeba i nesouhlasili, ze strachu, neuposlechnutí se trestalo … Možná se dotknu spousty lidí, ale nevím, proč s takovou vervou nestíháme zločince z doby socialismu, když se o to pokusíme, také dochází ke střetu generací.

Gabba99
28.07.2017 4 z 5

Moc pěkná kniha,která nabízí spoustu hlubokomyslných myšlenek k zamyšlení.

ajasin
25.05.2017 4 z 5

Kniha o vyrovnání se poválečných generací Němců s nacistickou minulostí svého národa. Kniha nabízí pohledy z mnoha stran. Hlavní dějovou osou je milostný příběh zralé ženy a velmi mladého chlapce.

Klára2216
03.05.2017 3 z 5

Upřímně jsem čekala od tohoto díla více. Mám rada romány ze druhé světové války, a zvlášť když jsou v něm vzpomínky na tuto dobu. Ale čekala jsem, příběh který me chytí za srdce, bohužel moc toho vr mně po přečtení nezůstalo. Zklamalo mě to.

konicekbily
17.04.2017 5 z 5

Zdaleka to není čtení jenom o lásce, zdaleka to není čtení jenom o válce, zdaleka to není čtení o vztahu a odpovědnosti. Je to moc hezká novela o životě nutící k zamyšlení. "co bych asi dělal já v situaci každého z obou hrdinů?" a k dalším otázkám například "jaká rozhodnutí jsem udělal v podobných situacích v mém živoě JÁ?".

ibrahimgilbert
22.03.2017 5 z 5

Předčítače jsem přečetla během jednoho dne a naprosto mě tato kniha odzbrojila. Věděla jsem zhruba, o čem kniha je, ale že mě takto zasáhne, jsem si nedokázala představit. Příběh, který je čtenářům "předčítán" s lehkostí až jakousi jemnou lhostejností, se spoustou filozofování a mnoha otázkami, které vás nutí přemýšlet. Příběh, ve kterém se potkají dvě osoby, věkově i myslenkově odlišné, které se spojí a zůstanou poznamenány svým vztahem, svou minulostí i svou budoucností. Místy mi otupění vypravěče připomnělo Cizince, až mě z toho mrazilo.
Předčítač je nádherná, poutavá, smutná kniha, která ve mně vzbudila mnoho pocitů, v prvé řadě však pochopení. Donutila mě smát se, ale i brečet, a za to jsem vděčná.

HDosoudilová
15.03.2017 3 z 5

Předčítač mě lákal už delší dobu a teď se mi navíc hodil i do Čtenářské výzvy. Knihy na toto téma čtu celkem často, nicméně tato mě zrovna moc neoslovila. Na můj vkus zde je málo děje a taky se mi nečetla úplně nejlíp.

Beky
11.03.2017 4 z 5

Rychlé, svižné a poutavé čtení o lásce dvou odlišných lidí s neuvěřitelným námětem k zamyšlení.

Chytuš
12.02.2017 5 z 5

Útlá knížka, která je zároveň vyprávěním o první silné lásce, o válce a o vině a trestu. Všechno dohromady. Knížka, která Vám bude klást nepříjemné otázky, které Vám jen tak z hlavy nevyšumí a budou doléhat i po přečtení knihy. "A jak by jste se zachoval Vy?" Ani jedna z postav mi nebyla svým chováním sympatická, nicméně všechny byly neskutečně živoucí. Za sebe doporočuji!