Předčítač

Předčítač https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15205/bmid_predcitac-Mo3-15205.jpg 4 1241 276

Román se na pozadí osudové lásky mladého chlapce a mnohem starší ženy zabývá otázkou německé viny za zločiny druhé světové války. Poté, co patnáctiletý Michael prožil vášnivý milostný vztah k téměř o dvacet let starší Hanně, se s ní opět setkává jako student práv u soudu při procesu s dozorkyněmi z jednoho koncentračního tábora u Krakova. V jedné z nich poznal právě Hannu. Vybavuje se mu vše, co spolu prožili a snaží se vyrovnat s minulostí, kterou před ním zatajila. Hlavním motivem tohoto psychologického románu je snaha Němců o vypořádání se s nacistickou minulostí. Jeho autor využil milostného příběhu jako výchozího prostředku k zamyšlení nad otázkou viny a trestu, přístupu dvou generací k ní (stud dětí za jednání svých rodičů apod.). Román je napsán v ich-formě – vypravěčem je sám Michael, který děj provází svými niternými filozofickými úvahami.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Der Vorleser , 1995

vikaa
02.02.2017 3 z 5

Mužský pohled na první "lásku", kterou v poválečném období prožíval ke starší ženě. Jejich společně strávené chvíle jsou pro něj něco jako droga, bez které nedokáže být. Žena si s chlapcem moc nepovídá, mimo tělesnou lásku je v jejich vztahu důležité předčítání, které žena po chlapci vyžaduje. Ten jí předčítá všechno, co zrovna musí číst do školy nebo se mu zrovna líbí. Tento podivný vztah končí nečekaným odchodem ženy z města bez jakéhokoli rozloučení. S Hannou se Michael setká po mnoha letech v soudní síni, kde je obviněna z nelidských zločinů, které měla spáchat jako dozorkyně v koncentračním táboře na nevinných vězeňkyních... Román je o vině a trestu, o přijetí nevyhnutelného, o tom, že stud za něco, co skrýváme celý život, může být příčinou nečekaných osobních rozhodnutí. Je to také příběh o osamělosti a lásce, o pochopení a odsouzení, o životě a smrti...

Anyji
06.01.2017 5 z 5

S přečtením této knihy jsem docela dlouho otálel/-a, již nyní vím, že zcela neprávem. Tato kniha právem náleží do kategorie 'povinné četby'. Autor má moje veliké uznání!

eRaDeka
05.12.2016 5 z 5

Určitě jedna z těch knih, které stojí za přečtení. Viděla jsem film, ale ve filmu nevidíte co se honí v hlavě hrdinům knihy. Hodně se člověk zamyslí sám nad sebou. Hanna byla tak hloupá, že dokázala obalamutit všechny okolo sebe...a též byla prolezlá špatností do morku kostí - dozorkyně v koncentračním táboře a ještě zneužívá nezletilého, ale vnímal toto někdo? (ať už v knize nebo ve filmu). Prostě myšlenky se vám budou honit v hlavě ještě pár dní poté co knihu přečtete a budete si chtít popovídat s někým, kdo ji taky četl. Knihu moc doporučuji, film není špatný, ale kniha je mnohem lepší.

pajaroh
04.12.2016 4 z 5

Krátká kniha pro dlouhé zamyšlení. Ano, počáteční příběh Hanny a Michaela je občas jemně řečeno zvláštní, jako by nám chtěl autor přesně sdělit pocity a myšlenky, ale bál se nepochopení. O tom vlastně kniha je především, o pochopení, odsouzení, o právu pochopit a právu či neprávu odsoudit a v neposlední řadě o odsouzení pochopení.

Michaela91
24.11.2016 5 z 5

První jsem viděla film, až potom četla knihu. Obojí se mi moc líbilo. Knížka se četla lehce a děj byl zajímavý. Námět určitě ne jednoduchý, který stojí za zamyšlení.

DasaN
16.11.2016 5 z 5

Předčítač je poutavý příběh se zajímavým tématem... co k tomu dodat :-) V porovnáním s filmem je kniha lepší, ale film se kupodivu také celkem povedl.

Michl
30.10.2016 5 z 5

Film jsem viděla dřív než jsem četla knihu, ale i tak mě to hodně zaujalo.

zuzina88
14.09.2016 5 z 5

Příklad toho, že (někdy) méně znamená více. Velmi útlá kniha má neuvěřitelně silný příběh. I když jsem viděla film, a ne jen jednou, přesto jsem tuto knihu zhltla - no s úžasem - jak je možné barvitě, živě popsat příběh, a přitom se neuchylovat k nějakým rozvláčným popisům. Nemám ráda srovnávání,a nechci srovnávat nesrovnatelné, ale když si vybavím trilogii paní Rowlingové - Volání kukačky, Hedvábník a Ve službách zla, které jsem nedávno přečetla, tak jsem přesvědčená, že by měla jít paní Rowlingová k panu Schlinkovi do učení :-)

Lodja
20.08.2016 3 z 5

Pro mě zbytečně rozvláčná knížka s jediným překvapením, kolem kterého se odvíjelo všechno ostatní. Vše podstatné se víceméně odehrává v Michaelově nitru a působilo to na mě hrozně truchlivě a pesimisticky. Chápu, že knížka o holocaustu by asi neměla být komedie, ale i přes vlastně dobře vystavěný příběh ve mě zůstává taková zvláštní pachuť.

MayB2
18.08.2016 4 z 5

Tenká hutná kniha, která vydá za leckterou tlustou se spoustou omáčky.

petra4080
18.08.2016 4 z 5

Krásně napsaná kniha, kde hlavní hrdina vypráví svůj příběh. Jsou zde hezky vykreslené profily postav, je zde pár opravdu silných momentů. S postavou Hanny jsem nedokázala sympatizovat.

DarkFireflies
24.07.2016 4 z 5

Silný a komplikovaný příběh psaný primitivním a nekomplikovaným způsobem.
Rozhodně stojí za to si ji přečíst...

Market = )
24.07.2016 3 z 5

Uvítala bych více příběhu a méně pro mě trochu těžkopádného hrdiny. Jinak jsem moc ráda za knížky s touto tematikou a příběh se mi vážně líbil. Film jsem neviděla, možná by to v tomto případě pro mě bylo vhodnější pojetí.

kalinkacz
03.07.2016 4 z 5

Neskutečně procítěný román... Dokonalá a upřímná zpověď hlavního hrdiny, která vás donutí se zamyslet na každou stranou... Hrůzy druhé světové války jsou nám podstrkovány naprosto nenuceným a elegantním způsobem... Není to lehké ani vtipné čtení, nýbrž náročný psychologický román... Lze jen smeknout před panem autorem a celý příběh prožít znova...

tery3070
09.06.2016 5 z 5

Knihu jsem hltala! :) už je to nějaká doba, co jsem ji četla, viděla jsem i film. Ale kniha mě samozřejmě oslovila více! :)

Heyhey
19.04.2016 3 z 5

Čtivé, přemýšlivé, ale bezemoční zpracování stále aktuálního tématu.

Bunburistka
15.04.2016 5 z 5

Tentokrát nemůžu nenapsat komentář, protože mě kniha opravdu dostala a v mnoha ohledech rozervala na kusy. Neustále se k ní musím vracet a přemýšlet nad vyřčenými slovy a nad tím, co je skryto mezi řádky. Tolik činů, myšlenek a pocitů, a tak málo stránek...
Všem opravdu doporučuji, je to výjimečná kniha.

raty
14.04.2016 5 z 5

Ačkoli jsem nedokázala pochopit jednání ani jedné z hlavních postav, musím uznat, že kniha se mi velmi dobře četla, měla zajímavý námět a nějaké to překvapení během četby také přišlo.

Jana K
10.04.2016 5 z 5

Nádherný příběh. Nejprve jsem viděla film, který mě tak nadchl, že jsem hned běžela do knihovny pro knižní předlohu. Ta je psána v ich formě prostřednictvím Michaelova vyprávění. Možná mě jen trochu zklamalo, že je kniha tak útlá, celý příběh by šlo určitě rozvést ještě více a některým událostem se věnovat podrobněji. Ale to snad byl autorův záměr, nechat určitý prostor k zamyšlení a doplnění čtenáři. Určitě se ale jedná o velmi povedené dílo a vůbec jedno z mála děl, kde je na velmi vysoké úrovni jak kniha, tak i herecky skvěle obsazený film.

petrra
10.04.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Následně jsem viděla stejně dokonalý film (číst knihu je nutné, protože některé věci ve filmu nejsou). Toto dílo ve mně zanechalo velmi, velmi hlubokou stopu, stále se k tomu musím vracet... Pro mě to je především příběh o lásce a o tom, že nic není jen černobílé... Na konci jsem brečela za ně za oba... Díky za takové knihy!