Předčítač

Předčítač https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15205/bmid_predcitac-Mo3-15205.jpg 4 1241 276

Román se na pozadí osudové lásky mladého chlapce a mnohem starší ženy zabývá otázkou německé viny za zločiny druhé světové války. Poté, co patnáctiletý Michael prožil vášnivý milostný vztah k téměř o dvacet let starší Hanně, se s ní opět setkává jako student práv u soudu při procesu s dozorkyněmi z jednoho koncentračního tábora u Krakova. V jedné z nich poznal právě Hannu. Vybavuje se mu vše, co spolu prožili a snaží se vyrovnat s minulostí, kterou před ním zatajila. Hlavním motivem tohoto psychologického románu je snaha Němců o vypořádání se s nacistickou minulostí. Jeho autor využil milostného příběhu jako výchozího prostředku k zamyšlení nad otázkou viny a trestu, přístupu dvou generací k ní (stud dětí za jednání svých rodičů apod.). Román je napsán v ich-formě – vypravěčem je sám Michael, který děj provází svými niternými filozofickými úvahami.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Der Vorleser , 1995

tsai.
05.04.2015 4 z 5

První byl film, který se mi tak líbil, že jsem hned, jakmile jsem zjistila, že existuje knižní předloha, utíkala do knihovny. Velice nenápadná knížečka, kterou bych si nejspíš jen tak do ruky nevzala, přečtená během chvilky.

Koňadra
06.01.2015 2 z 5

Neviem čím to je, ale mne sa tá kniha nepáčila. Čítala sa ľahko, ale to bolo tak všetko. Nikdy by som sa k nej už nevrátil. Mal som pocit, že je to umelo vyvolaná popularita nijako extra oblažujúcej knihy. Ale keď som si pozrel poväčšine očarené komentáre ostatných, pochopil som, že to asi len na trase medzi mnou a príbehom je snáď nekompatibilita, majúca pôvod niekde vo mne.

Barbastelle
02.01.2015 3 z 5

Byla jsem překvapená, kolik se toho do tak útlé knížky vešlo. Velmi se mi líbila, přijde mi velmi přínosná. Jen by mě zajímalo, jestli mají Němci tolik knih o vyrovnávání se s jejich válečnou minulostí, jako máme my spoustu knih a filmů především o minulém režimu. Pak by mi kniha nepřišla až tolik přelomová. Protože je ale zatím jedna z prvních s tímto konkrétním pohledem na válečné události, skutečně mě zaujala.

BernardBlack
18.11.2014 5 z 5

Bylo by snadné říct, že je to jen román o pěknější a méně "úspěšné" druhé polovičce "zrůdy" jménem Robert Lang z knihy " Smrt je mým řemeslem", jenže zde s takovou osobou i zestárnete, sledujete jak se žij (spíš ji semlela) se svou zodpovědností/hrdostí/osudem a svědomím.A do toho navíc vstupuje ta nekonečně proměnná jménem láska aneb "Mohli byste milovat monstrum?"
Strhující a úchvatný román, jenž nutí k zamyšlení/reflektuje hned v několika rovinách...filmová poznámka: Kate Winslet opět dokazuje, že je nejlepší herečkou minimálně své generace:)

tulipa
29.07.2014 3 z 5

Kniha se zvláštním námětem, myšlenka dobrá, ale asi bych se k knize již znova nevrátila.

JitkaJak
21.06.2014 5 z 5

Skvělá, hodně zvláštní kniha, řadím ke svým nejlepším. Je obdivuhodné, co všechno se do tak útlé knížečky podařilo vměstnat.

kattkama
27.05.2014

Já upřímně jsem se do filmu zamilovala, ale myslím, že je to jen tím, že jsem si ještě nepřečetla knihu. Moc se na ni těším...:-)

kamibe
24.05.2014 4 z 5

Už dávno jsem nečetla žádnou knihu o válce. Chtěla jsem jít na film, ale nepovedlo se, a koukám, že podle řady komentářů to bylo jen dobře.
Já mám takováhle psychologicky i polopsychologicky zpracovávaná válečná i jiná témata moc ráda. Takže jsem i tuto knihu četla moc ráda. Líbí se mi nořit se do duší stísněných, něčím poznamenaných, při čtení se snažit jim pozumět a představovat si všechny ty vášnivé, napínavé a úděsné situace, a to všechno v tichu, klidu a bezpečí koutů, kde zrovna čtu...
Obzvlášť se mi líbilo tohle místo:
"Potom jsem pozoroval Hannino písmo a viděl, kolik síly a boje ji psaní stálo. Byl jsem na ni hrdý. Zároveň mi z ní bylo smutno, smutno z jejího zpožděného a pomýleného života, smutno ze zpoždění a pomýlení jako takových. Říkal jsem si, že když se propásne správný okamžik, když se někdo něčemu až příliš dlouho vzpírá, je na vše pozdě, i když to dohání vší silou a přijímá s radostí. Nebo snad neexistuje příliš pozdě, ale jen pozdě a to je vždycky lépe než nikdy? Nevím."

Juicyk
02.05.2014 4 z 5

Já bohužel viděla jako první film, né že by byl špatný, je opravdu dobrý, ale pocit z knížky mi to samozřejmě trošku zničilo.
Ale o hvězdičku míň dávám hlavně proto, že jsem se prostě místy do hlavních postav nedokázala tak úplně vcítit. V knize je opravdu hodně silných momentů ale právě i pár těch slabších. Takže za mě 4*, ale určitě doporučuji :)

Lenytka
19.02.2014 4 z 5

Kniha byla skvělá. Byli tam pasáže, co mě nudili, ale cítila jsem v té knize tolik opravdovosti. Mohu jí doporučit, alespoň 1x by si ji člověk přečíst měl, protože já knihy, kde se jen zmíní téma válka nemám moc ráda, ale tuto ráda mám.

eLeR
18.02.2014 5 z 5

Naozaj zaujímavá kniha, prudko čitateľná. Film tiež nebol zlý. Odporúčam!

Balenka
07.02.2014 5 z 5

Výborná kniha.. Hneď ako som ju začala čítať, nemohla som prestať, je veľmi tenká, takže bola prečítaná naozaj veľmi rýchlo.. Veľmi krásny ale i smutný príbeh o tom, aké následky zanechala na ľuďoch vojna.. Odporúčam aj film, ktorý som si hneď po prečítaní pozrela a ten bol prekvapivo rovnako výborný ako kniha.

Adelajda_4
14.11.2013 5 z 5

Skvělá kniha, úžasně čtivá se silným příběhem. Rozhodně každému doporučuji!

Klamm
28.10.2013 2 z 5

Po všech těch ódách, které jsem na toto dílo slyšel, jsem byl docela zklamán. Vůbec se mi nepodařilo vcítit se do hlavních postav a tudíž ve mě nebyly probuzeny žádné emoce. Žádné stavy úzkosti, napětí a zadumanosti se nekonaly. Nemělo to prostě koule (narozdíl od hlavního hrdiny, který jejich absencí evidentně netrpěl). Bylo tam sice pár silnějších momentů, ale ne více než je prstů na jedné ruce. A právě ty stojí za ony dvě hvězdy.
40%

pajatp
14.10.2013 5 z 5

výborná kniha, krásně se čte, zajímavý příběh... na film se teprve chystám, tak uvidím, ale myslím, že knihu nepřekoná..

dikobraz
08.10.2013 3 z 5

Toto je prvá kniha, kde musím povedať, že film je oveľa lepší. Neviem, možno bola chyba, že som film videl prvý. A na knihu som sa veľmi tešil, ale sklamanie bolo dosť veľké. Skúsim to ešte raz, tentokrát opačne, najprv kniha a potom film. Ale myslím, že názor nezmením. Škoda, potenciál bol obrovský.

Tobika
03.09.2013 5 z 5

Výborná kniha! Přečetla jsem na jeden zátah. Doporučuji!

tlapička
22.08.2013

Napínavé a každé slovo sedí. Velmi zajímavý námět.

Monnyska
15.08.2013 5 z 5

maminko děkuji, jen díky tobě jsem se k této knize dostala... Mamka viděla film třikrát v jeden den a byl mi doporučen - byla jsem stržena do děje a hodlala jsem si přečíst i knihu :) po přečtení jsem zjistila, že bych ji nejraději otevřela znovu a opět začala číst - neobvyklé dílo plné úvah, ale moc pěkná :) nesmím zapomenout, že mamka mi knihu sebrala a přečetla ji na jeden zátah a to vůbec nečte :)

kadgam
16.07.2013

Stretnutie mladého chlapca s o hodne staršou ženou, ktoré ho poznačí na celý jeho život.
Kniha a vine a spoločnej vine v povojnovom Nemecku.
Ako by jednali mladí, keby boli na miestach svojich rodičov cez vojnu? Boli by jednali " správne" ?
Príbeh "nacistickej vinníčky" očami a hlavne srdcom chlapca, ktorý sa do nej - nepoznajúc jej osud- zamiluje.
Výborná kniha - aj film sa mi páčil.