Povídky z druhé kapsy

Povídky z druhé kapsy https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161/povidky-z-druhe-kapsy.jpg 4 950 78

Sborník detektivních povídek z pera Karla Čapka patří ke skvostům české moderní prózy a právem náleží do zlatého fondu české literatury. Příběhy s kriminální zápletkou autor povýšil na studie člověčenství, které dokáží vždy překvapit a zaujmout. Náměty povídek jsou natolik originální, že byly mnohokrát použity pro filmové zpracování. Klasická díla Karla Čapka jsou ozdobou každé knihovny! ... celý text

Matt Baker
04.01.2015 5 z 5

Povídky z druhé kapsy mi přišly malinko lepší než jejich předchůdci z první kapsy.

wooloong
22.11.2014 5 z 5

V podání Karla Čapka jsou i zločiny (případně "zločiny") až hřejivě lidské.

mineralka
10.10.2014 5 z 5

Čtu moc moc ráda.

bondula
07.10.2014 5 z 5

Sprvu som mal pocit, že Povídky z druhé kapsy sú ľahšie, veselšie, ako tie z prvej. Takto to šlo zhruba do dvoch tretín knižky, keď sa hravosť začala meniť na vážne záležitosti, hlbšie zamyslenia. Skutočne, zbierka akoby obsahovala k sebe sa nehodiace poviedky, no Čapek ich usporiadal tak, aby tvorili jeden jediný celok. Jasné, sú spojené dialógom pánov rozprávačov, no je tu aj nejaké hlbšie spojenie, akýsi vývoj. Detstvo, mladosť, dospelosť, staroba a smrť? Neviem, nedokážem to spojivo určiť, no takto, ako sú poviedky zoradené, dávajú mi hlbší zmysel, ako keby boli len po jednom.
Ale aj jednotlivo sú skvelé. Najviac sa ma dotkli Muž, který nemohl spát a Sbírka známek. Ako ten Čapek poznal človeka! Ako keby poznal mňa, mňa osobne! Jednotlivé poviedky, i tie z prvej zbierky sa mi v mysli vynárajú často. Sú o bežných situáciách, o bežnom živote, tematicky vlastne triviálne. Nezabudnuteľnými ich robí Čapkovo literárne majstrovstvo, jeho láska k človeku a ľudstvu, ako celku.

jaryn
20.09.2014 5 z 5

Čapkova "poezie" spočívá v dokonale analytickém stylu. Jsou to strohá fakta, ovšem úžasně lidská "fakta"!

Anette Abeja
24.06.2014 5 z 5

Povídky od Čapka mě baví kdykoliv je vezmu do ruky. Mám ráda styl jeho psaní a občas velmi zvláštní způsob řešení případů. Prostě bezvadné čtení ve volné chvilce. :)

Bookman
30.04.2014 5 z 5

Moc hezké čtení.

JakubKP
16.03.2014 4 z 5

První kapsa mě oslovila více. Druhá kapsa je originálnější stylem vyprávění. Nicméně obsah a sdělení se mi líbí víc v První kapse.

mpb1913
22.01.2014 4 z 5

Mám je o chlup radši než první kapsu. Jak nemám Čapka chuť číst, tak povídky můžu.

Stamby
09.01.2014 5 z 5

Tak, po přečtení první kapsy jsem se do té druhé vrhnul po hlavě, čekal jsem další detektivně laděné vyprávění rozličných příběhů. Jaké další překvapení a zvraty mi Čapek ukáže? Nezklamal mě, přesně toho se mi dostalo, ale i něčeho navíc.

V první kapse jsou povídky vyloženě detektivní a jde v nich o šokující zvrat, kteréžto překvapení čtenáře pobaví. Zde ustupuje ona detektivnost do pozadí, povídky jsou stále v kriminálním prostředí, ale jejich závěr bývá nejen překvapující, ale i poučný, každý případ či zážitek pánů vypravěčů zde nese svou vlastní myšlenku. Divil jsem se na jak malém prostoru dokáže Čapek vykreslit zajímavé postavičky nerudovského ražení, každý charakter je jaksi trojrozměrný a opravdový.

Další věcí hodnou opěvování je skladba povídek, povídky z první kapsy jsem četl o volných deseti minutkách, jen tak pro volnou chvíli. Za to povídky svázané až filozofickými myšlenkami jsem bral jedním dechem a každá další povídka byla lepší a lepší.

A závěrem jenom, jazyk. Nevím čím to je, ale čeština autorova nevypráví, ona hladí a jen tak mimoděk s ní autor staví příběh tak poutavý sám o sobě.

vercza
28.10.2013 5 z 5

Pěkné počteníčko :) Oblíbené: Ukradená vražda, Soud pana Havleny a Jehla

M.M
28.05.2013 5 z 5

Úžasná, nádherná kniha. Líbila se mi o něco víc než Povídky z první kapsy. Tato kniha je psána neskutečně čtivým a nádherným jazykem. Líbilo se mi poznávání života za první republiky (tak ráda bych v té době žila). Nejvíce mě asi zaujala povídka Sbírka známek :)

AllieM
22.05.2013 5 z 5

Další kniha z "nudné" školní četby. Nene, spletla jsem se. Povídky mě okouzlily. Každá úplně jiná, a přesto dokázala oslovit a vtáhnout do děje.To,jak pan Čapek umí kouzlit s češtinou, je neuvěřitelně nádherné. K oblíbeným patří Zmizení pana Hirsche.

Kelíns
06.02.2013

Povídky z druhé kapsy se mi líbili o dost víc než z té první. Moc hezká knížka.

Gahanka
18.02.2012 5 z 5

Tato kniha mne zaujala ani ne tak příběhy, jako jazykem! Vážně skvělé dílko!

Mayanea
19.11.2011

Povídka o ztracené noze, Soud pana Havleny, Ukradený kaktus, Muž, který nemohl spát.
,,Spánek je nesmírně milosrdný - odpouští nám i našim vinníkům."

andy.vindy
05.11.2011 5 z 5

Velice poutavé počteníčko. Nejvíce se mi líbí povídka Čintamani a ptáci. Nejlepší na této khize je jak řeší případy, s takový důvtipem a originalitou.

Lili
30.11.-0001 5 z 5

Tak do kapes jsem určitě nesáhla naposled ;-)
Oblíbené: Čintamani a ptáci, Zmizení pana Hirsche, Sbírka známek, Ukradená vražda.

„To, čemu říkáme náš život, to není všecko, co jsme prožili; to je jen výběr. Toho, co prožíváme, je příliš mnoho, víc, než nač stačí náš rozum. Proto si jen vybíráme to a ono, co se nám hodí, a jaksi z toho upleteme takový zjednodušený děj; a tomu výrobku říkáme náš život. Ale co odpadků při tom necháváme, co divných a strašných věcí pomíjíme, Kriste Pane! kdyby to si člověk uvědomil! Ale my můžeme žít jen jeden jednoduchý život. Bylo by nad naši sílu prožít víc. Neměli bychom sílu nést život, kdybychom nepoztráceli cestou většinu života."