Srdce v Atlantidě

Srdce v Atlantidě https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/270195/mid_srdce-v-atlantide-Ntf-270195.jpg 4 778 93

Povídky a novely série

Pět kratších příběhů, které na sebe volně navazují, se odehrává během několika desítek let v druhé polovině minulého století. Hrdiny provázíme od dětství přes vysokoškolský život až po krutou zkušenost ve Vietnamu. Mistr hororu, jenž skvěle ovládá i povídkový žánr, se zde vyrovnává s traumaty jednotlivce i celé společnosti tehdejší doby. Typického Kinga nacházíme v charakteristickém vypravěčském umění se smyslem pro přesnou drobnokresbu, jímž vtahuje čtenáře do děje.... celý text

Literatura světová Povídky Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Hearts in Atlantis , 1999

jadunka
21.02.2018 5 z 5

Za srdce mě chytla nejvíce poslední povídka. Celou dobu jsem doufala přesně v takový závěr, takže jsem s ním prostě spokojená.

RichardvonT.
19.02.2018 5 z 5

Když mám sentimentální náladu, venku se pořád drží sníh a jaro jaksi ne a ne přijít, do setkání s přítelkyní zbývá dlouhý týden, rána jsou mrazivá a temná...je nejlepší sáhnout po Srdci v Atlantidě. Ostatní povídky jsem přečetl už dávno a stačil je skoro zapomenout, jen SvA jsem teď přelouskal znovu o přestávkách v práci a na školení a líbí se mi pořád. Něco z těch vět ve mně prostě úspěšně rezonuje a já vím, že to třeba nepůsobí na každého.
Ani nemůže. Za mně však plný počet a díky za magický výlet TAM a s Carol.

povi
21.01.2018 5 z 5

Knihu jsem cetla poprve ve 14ti letech.Ted po temer 17ti letech jsem ji docetla podruhe a dosla ke stejnemu zaveru jako tehdy-je to nejlepsi Kingova kniha.Je to nejlepsi kniha,jakou jsem kdy cetla....

kapitan9556
20.12.2017 5 z 5

Jsem nadšen! King úplně jinak, přitom Kingovsky. Propojení jednotlivých částí je tak pozvolné, a ze začátku nenápadné, že jsem si v jednu chvíli říkal, co to vlastně čtu. Má to se sebou vůbec něco společného? Každá část(povídka) je trochu z jiného soudku a přitom je vlastně spousta věcí spojuje. Moje oblíbená část je samozřejmě Ničemní muži ve žlutých pláštích, ale i část slepý Willie ve mě zanechala cosi, co ve mě bude ještě nějakou dobu, takzvaně hnít. Dávám 5 hvězdiček, protože jsem od Kinga nic podobného nečetl.

allyce
26.09.2017 4 z 5

Jak se píše níže - jiný King. Ano, je tady jiný, než jsme u něj zvyklí, ale rozhodně ne slabší.

danny_21
31.07.2017 3 z 5

Srdce v Atlantidě je spíš příběhovou knihou, ve kterých se prolínají životní cesty dětských hrdinů, kterým zkříží cestu v první a nejlepší povídce jeden z Bořitelů Pistolníkova světa, ostatní příběhy z doby, kdy USA řešili oprávněnost a neoprávněnost vietnamské války už nemají podobnou kvalitu - 65 %

Eremites
20.06.2017 4 z 5

Dle mého nejde tak ani o knihu povídek. Spíš něco jako příběh na pokračování. První (a podle mne nejsilnější a nejlepší) příběh mě vzal za srdce, King je prostě spisovatelský king :-). Další příběhy byly stále kratší a kratší, a byť hodně silné, už ve mě nezanechaly takovou stopu.
Je to zase úplně jiný King, než na jakého jsou čtenáři zvyklí, což vůbec není na škodu. Nesmírně obdivuju rozmanitost Kingova díla, jeden nikdy neví, co mu další kniha od tohoto autora přinese :-)

Blekmun
17.06.2017

No... tak v komentároch čítam, že prvá poviedka je najsilnejšia... To som potom rád, že som to v dvoch tretinách tej poviedky zavrel. Prvý King, ktorého som nedočítal. Bez spádu. Tu môj plameň narazil na horu azbestu nudy. Hviezdičiek sa radšej zdržím...

Hanulka25
12.06.2017 1 z 5

Knížky od pana Kinga mám ráda, ale tohle se mi vůbec nelíbilo.

AlenaŠ1
17.04.2017 4 z 5

Po knize IT, Řbitov zviřátek a Carrie jsem chtěla dát knize Srdce v Atlantidě mnohem horší hodnocení. Kniha je to ale skvělá, bohužel ve srovnání s jeho dalšími knihami horší. Ani mi zde nevadila spojitost s Temnou věží a dokonce jsem jí vítala. Nevím zda ale čtenáře, který Temnou věž nezná, jen nezmátla.
Pozor Spoiler
Druhá část a dále se mi zdála dost zdlouhavá a nějaké pasáže až zbytečné. Určitě jako naprosto skvělá a dojemná, je první část knihy a konec. Myslím, že nejsem jediná, kdo uronil slzu při odchodu Teda a při každém znamení či vzkazu od něho. Ale mám pocit, jako kdyby se smíchali dva odlišné žánry... první část je napínavý horor jako od Kinga očekáváme a druhá část je spíš dojemné popisování let za války ve Vietnamu.

Detroit
10.04.2017 5 z 5

Kniha, která mi naprosto vyrazila dech a dokonce jsem měl na konci i knedlík v krku (a to nejsem žadný cíťa). Je úžasný, jak všechny Kingovo knihy patří do jednoho velkýho světa a navzájem se propojují (např. Srdce v Atlantýdě x Temná věž).

Gabi.K
04.04.2017 3 z 5

Velmi zajímavě pojato, několik příběhů, které spolu nakonec souvisí, průběh několika desítek let propletené v různých přesto samostatných příbězích . Opravdu zajímavá kniha, přesto mám raději jeden dlouhý, celistvý příběh, Tyto povídky mě až tak moc nedostaly jako běžně příběhy od autora.

Mayaku
09.01.2017 4 z 5

King je opravdu literární král a opět se mu podařilo mě emocionálně zasáhnout na těch správných místech (přiznávám bez mučení, že slzy se mi vháněly do očí více, než je zdrávo :). První povídka (či spíše novela) Ničemní muži ve žlutých pláštích, v níž King dokazuje, že umí psát příběhy s dětskými hrdiny jako nikdo jiný, je, jak je zde již mnohokrát zmiňováno, z celého kompletu nejsilnější a obstála by i jako samostatný román. S ostatními povídkami však tvoří krásnou, nostalgickou a realisticky působící mozaiku, která i s její lehce tajuplnou osudovostí chytne za srdce a nepustí ani po přečtení posledních stránek.

Hjuud
09.11.2016 4 z 5

První novella za plný počet, to bez debat. Krásný příběh, a kupodivu mi nevadilo ani téma Věže. Mnohem lepší než film mimochodem. Příběh z prostředí vysoké školy byl neméně skvělý, v něm se projevila Kingova mistrnost v psychologii postav a také reálné vykreslení atmosféry okolo vietnamské války. Další povídky už byly průměrné. Celkově tedy 4*

Catherine
30.08.2016 5 z 5

Naprosté nadšení, první část už jsem četla dříve v jiné knize ale takhle pohromadě to bylo supr dala bych víc hvězd ale nejde to

Ivan Kučera
10.07.2016 4 z 5

„Jej smrť zrušila nielen kúzlo, ale priamo zmysel detstva.“ Srdce v Atlantíde mnohí poznajú len prostredníctvom filmu s Anthonym Hopkinsom z roku 2001, ale bizarnou zaujímavosťou je, že daný film nie je adaptáciou poviedky Srdce v Atlantíde, ale Ničomní muži v žltých plášťoch. Zbierka, ktorá nesie súhrnný názov práve Srdce v Atlantíde, nie je klasickou zbierkou Stephena Kinga z dvoch dôvodov: jednak nemá s hororom nič spoločné (samé drámy, snáď iba prvá poviedka je jemne kingovská) a jednak nejde o tradičné poviedky, ale o navzájom pospájané príbehy, odohrávajúce sa v rozmedzí niekoľkých desaťročí. Hrdinou prvej poviedky sú deti Bobby, Carol a Sully. V druhej poviedke sa objavuje už len Carol, v tretej dokonca nikto z nich, v predposlednej chudák Sully a v záverečnej, asi najdojemnejšej, dospelí Bobby a Carol. Prvé dve poviedky sú ľahko nadpriemerné, nasledujúce dve dosť hrozné a nudné, našťastie posledná zlú pachuť úspešne zničí a možno si trochu poplačete. Príjemný a ľahký nadpriemer, ale tretia a štvrtá poviedka bez milosti strašné.

marek6463
02.07.2016 4 z 5

Nejvíce mě bavila 1. část knihy.

šošon
26.04.2016 5 z 5

Četl jsem kdysi před cca deseti lety a nyní se k ní s chutí vrátil. Období vášnivé četby Kingových knih mám asi za sebou, ale tento počin stále považuji za jeho nejlepší dílo - to že je netypické proti jeho další tvorbě považuji spíše za výhodu.

Hory
07.03.2016 5 z 5

Za mě pro Mistra opět 5*. Jeho styl psaní a vyprávění mi prostě sedí, má to děj, tempo, člověka to vtáhne a dost často má příběh mnohem hlubší význam, který si čtenář může i nemusí najít. Líbí se mi jak se jednotlivé povídky vzájemně doplňují a postupně dokreslují celý životní příběh všech hlavních hrdinů, který pravda, není ani u jednoho zrovna nejveselejší. Hlavně kontrast bezstarostného dětství, kdy má každý život před sebou a má nespočet možností jak ho nasměrovat na cestu ke "štěstí" a pak pohled na to, jak to doopravdy dopadlo, je tady hodně pěkně a podaný.

Jano.
26.12.2015 5 z 5

Zvláštna kniha, ktorú som lúskal postupne počas adventných nocí. Je dosť netypicky stavaná, myslená aj formulovaná. A menej ako 5* sa jej jednoducho dať nedá.
/Pozor, zvyšok komentára obsahuje isté spoilery, snažil som sa neprezradiť nič zásadné, ale nejaký menší by sa mohol vyskytnúť/

Poviedka Ničomní muži v žltých plášťoch je najdlhšia a vydala by snáď aj na samostatný román. Vychádza z Kingovej série Temná Veža, ale jej znalosť vám asi nebude až tak príliš chýbať, lebo ani ja som ju nečítal (zatiaľ?) a aj bez toho ma to celkom zasiahlo. Skôr ako o tých podivných zjaveniech, čo za sebou nechávajú dračie chvosty, mesiace a kométy a dorozumievajú sa pomocou plagátov o stratených psoch, to je o detstve, letných prázdninách, knihách a filmoch a kamarátstve. Samo o sebe to je dlhšie a lepšie ako prvý román od Kinga, ktorý som čítal - Carrie.

Citát: "Chlapi ako my. Kto sú to chlapi ako my?"

Srdcia v Atlantíde, druhá najrozsiahlejšia poviedka tejto knihy nadväzuje na tú prvú tým, že rovnako ako vo všetkých v tejto knihe, aj tu vo (viac-menej) vedľajšej úlohe vystupuje Carol Cerberová. Srdcia sa mi z celej knihy páčili najviac, aj napriek tomu, že tu akosi nebol poriadnejší dej. Je to rozprávanie študenta na Vysokej, ktorý miesto štúdia radšej "naháňal Mrchu," ale zároveň rozprávanie o generácii kvetinových detí zo 60. rokov a vtáčích stopách v krúžku.

Citát: "Musím pripomínať, že sme vtedy boli menší, takí malí, že sme svoje žiarivo farebné životy mohli žiť pod hubami a pritom veriť, že to sú stromy, prístrešie pod nebeskou strechou. Viem, že to nedáva poriadny zmysel, ale lepšie to nedokážem: nech žije Atlantída!!

Slepý Willie: táto poviedka o pokání mi až tak nesadla a pravdepodobne ju nedokážem naplno doceniť. Človeka napadne, že tie prvé dve sú hlavné a zvyšok knihy je len dojazd. A ono to nie je celkom tak.

Citát: " - Máš nakrivo fúzy, - hovorí Santovi. - Ak chceš, aby v teba ľudia verili, tak si ich sakra sprav! -

Prečo sme boli vo Vietname: ďalšia výborná, emočne veľmi silná poviedka o vojnových veteránoch z Vietnamu prekliatych spomienkami a dobou. Hrdinom je Sully-John z prvej poviedky tejto knihy. Poviedka však okrem Ničomných mužov (okolo tej sa prakticky točí celá kniha) odkazuje aj na Srdcia v Atlantíde, pretože okrem Willieho Shermana (z predchádzajúcej poviedky a aj z NMVŽP) sa tu vyskytuje aj Ronnie Malenfant - kartový žralok...

Citát: " Nie, Deef, pomyslel si Sully. Nespravil si to. Iba si kývol hlavou. Keby si stál pred súdom, taká sračka by ti neprešla, donútili by ťa povedať to nahlas. Donútili by ťa urobiť prehlásenie do protokolu."

Nebeské tiene nocou padajú: Záver, proste záver knihy.

Citát: "Povedz jej, že bola statočná ako lev."