Mlha

Mlha https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1133/mid_mlha-u39-1133.jpg 4 1384 145

Povídky a novely série

Supermarket se stává posledním útočištěm lidstva v boji s mimozemskými vetřelci... výlet na půdu se proměňuje v cestu do pekla... řidička objevuje vpravdě děsivou zkratku do ráje... idylické jezero může být domovem bezbřehého zla... a opuštěný ostrov se stává svědkem toho neúděsnějšího boje o přežití, jaký kdy člověk vedl. Ve vynikající sbírce dvaadvaceti povídek Stephen King opět čtenářům poodhaluje temná zákoutí své jedinečné fantazie...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Skeleton Crew , 1985

wooloong
14.06.2014 4 z 5

Povídky mají kolísající kvalitu, pro mě nejlepší - Mlha, Opice, Jaunt, Prám, Obraz smrtky (líbí se mi to poeovské budování děsivé atmosféry, na tehdy osmnáctiletého kluka slibný začátek). Jinak skoro v každé povídce (i románech) je vždy něco - obraz, myšlenka, popis, postřeh, zamyšlení, kterým mě King dostane do kolen. Pan spisovatel.

Eigis
28.05.2014 4 z 5

Na této sbírce je dost znát, že byla sestavena z povídek, které King psal během celkem dlouhé doby a spojuje je pouze osoba autora, jinak se liší žánrem, délkou i kvalitou.

Mlha - rozhodně nejlepší povídka celé sbírky. King ukazuje své mistrovství tím, že s poměrně jednoduchého námětu, díky skvěle popsanému chování jednotlivých postav, dokáže udělat velice kvalitní dílko. 100%

Zde jsou tygři - Je to krátký, naivní příběh, který končí ve chvíli, kdy začíná být alespoň trochu zajímavý. 50%

Opice - Námět věci, které způsobuje smrt svým majitelům nebo jejich okolí, není nic nového. Toto podání, ale nemá chybu. Je to jediná část knihy, u které jsem se bál. 100%

I povstal Kain - i když je tento příběh krátký, King v něm stihne vše podstatné. Navíc téma je stále aktuální. 80%

Zkratka paní Toddové - má vcelku dobrý příběh, ale neustálé popisy zkratek mi dost pokazily celkový dojem. 60%

Jaunt - u Kinga jsem tenhle typ technického sci-fi, kterým se tolik proslavili Clark nebo Asimov, vidím poprvé. Je sice pravda, že technická stránka věci kvalitativně dost pokulhává, ale i tak je to fajn počin. 80%

Kšeft na svatbě - ani tenhle žánr není pro Kinga moc typický, ale povídka má dobrý nápad a zpracování. 70%

Paranoia: Zaklínadlo - dost mě překvapilo, když jsem narazil na povídku tohoto typu, ale přečíst si ji čistě pro zajímavost rozhodně neškodí. 70%

Prám - jedna ze stěžejních povídek téhle knihy. Ani mi nevadilo klišé s partou amerických studentů, kteří postupně brutálně umírají. 100%

Textový procesor bohů - výborný námět. Takový procesor by možná nebyl k zahození. První co bych napsal: V knihovně mám kompletní dílo S. Kinga. 100%

Muž, který nepodával pravici - dobrá povídka, ale kdybych neměl přečtenou Dýchací metodu, která jí předchází, moc by mě nezaujala. 100%

Plážový svět - základní příběh je fajn, ale i přes to, že je relativně krátká, je tam dost vaty. 70%

Obraz smrtky - rozhodně nejprůměrnější příběh z celé knihy. 60%

Nona - Fajn oddechovka s dobrým dějem. 80%

Pro Owena - Někdo v tom možná najde umění, ale pro mě je to pitomost. 10%

Nezmar - pěkně nechutná záležitost s příchutí černého humoru. 80%

Náklaďák strejdy Otta - Zbytečně vleklá povídka bez zajímavějšího momentu. 60%

Ranní rozvážky (Mlékař #1) - působí neúplně, jako mustr pro napsání něčeho delšího. 60%

Bourák: Příběh z prádelny (Mlékař #2) - delší než jednička, navíc jsem se zasmál. 80%

Babička - nejdřív se zdála nic moc, postupně se velice slušně rozjede. 90%

Balada o pružné kulce - bylo tam dost vaty, ve které jinak celkem dobrý příběh trochu zanikl. 70%

Úžina - Pro mě dost nuda, ale závěr se povedl. 60%

Shimy
27.03.2014 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Našlo se sice i pár povídek, které jsem přelouskala s menším zájmem, ale těch bylo opravdu jen pár, mnohem víc převažovaly ty, od kterých jsem se nemohla odtrhnout a bylo mi líto pokaždé, kdy jsem musela knihu zavřít. Bez rozmýšlení u mě zvítězila povídka Prám, tu jsem přečetla jedním hltem. Vedle toho Nezmar jsem měla také přečtený hned, protože od téhle povídky se prostě nedalo jen tak odejít. A nakonec u kterých povídek jsem se bála ze všeho nejvíc byla Babička a Opice. Jednoduše další báječná kniha od Pana Kinga :)

Faustka
08.02.2014 4 z 5

"Povídka je, jako když vás neznámý člověk letmo políbí ve tmě."

Mlha..
.."Existují věci natolik temné a děsivé - stejně jako, alespoň předpokládám, věci natolik krásné -, že se prostě nevtěsnají do titěrných dvířek lidského vnímání."

Některá horší, jiná skvělá. Celkově slušný nadprůměr. Ale hlavně, jak se začtete už nepřestanete.

Irika
11.12.2013 5 z 5

Mlha je skvělá! Trochu jiný závěr než ve filmu, ale není to rozhodně na škodu. Jen mě překvapilo, že je tak krátká. Když jsem knížku brala v knihovně, vůbec jsem si nevšimla, že to je soubor povídek. Další povídky jsem vybírala na základě doporučení odtud, takže Prám – *****, Babička ****, Opice *****, Jaunt *****.

Lenka Žofka
25.09.2013

Jako že povídková moc nejsem (teda spíš asi už - nebyla jsem), pan King mě přesvědčuje o opaku.....že to jde hodně záživně i na pár stránkách...
Zpětně po dlouhé době si velice dobře vybavuji Prám, Jaun, Opice a Mlha...jak tak koukám, píše to tu každý....ale i to něco dokazuje, že?

adrijka
16.05.2013 4 z 5

Kniha obsahuje skvělé povídky, první mlhu, viděla jsem i film, trochu sci-fi, ale líbila se, i když sci-fi nemám moc ráda. Ostatní jsou zajímavé, mám ráda povídky od Kinga. Je to můj oblíbený spisovatel, až na některé sci-fi knihy, ty se ale nechystám číst, napr. těmná vež, kde jste mimo realitu v jiných světech.

MH85
23.03.2013 5 z 5

Podařená sbírka povídek. Co bych při čtení dal za to, se nachvilku mohl podívat na prám plovoucí po Cascade Lake, nahlídnout do staré studny, kam byla vhozena opice či se projet po Black Henry Road a prohlídnout si starý Creswell v pozadí s White Mountains...:-) Vítězí u mě povídka Jaun v závěsu s Babičkou, Opicí, Prámem a Mlhou.

Simuše
10.03.2013 5 z 5

U mě vítězí povídky Prám, Jaunt a Mlha. Z toho bych chtěla ještě o kus výše vyzdvihnout Jaunt, protože je to asi nejpůsobivější a nejhororovější povídka, kterou sem kdy četla. Ten pocit co ve mně zanechala se ani nedá popsat.
Dá se číst i v originálním znění, přikládám odkaz:

zahadum
14.01.2013 4 z 5

Dosť prekvapivo stúpajúca a klesajúca kvalita jednotlivých poviedok, jednoznačne vedie Prám, Opica, Nezmar, Textový procesor bohov a samozrejme Hmla. Poviedka Prám je skutočne majstrovský kúsok ktorý má svoje hrozné tajomno, kruté, tiché v správny čas ukončené so správnou dĺžkou. Kvalita !

martousek
04.01.2013 4 z 5

Některé povídky nejsou vůbec špatné - úvodní Mlha, Prám, Zkratka paní Toddové, Nezmar...ale moje další volba v knihovně se povídkám vyhne. Než se totiž začtete, je příběh u konce.

Irys
25.12.2012 4 z 5

Povídky od Kinga moc nemusím, ale tyhle mě dostaly. I když si myslím, že u Mlhy je filmové zakončení lepší než v knize.

MM_Master
26.10.2012 5 z 5

"Já jsem tvúj strašák, to teda jsem a budu tě strašit jak umím jen..." /K.C. and the Sunshine Band/

Lucka66
16.09.2012 4 z 5

Moje druhá povídková knížka od Kinga. Líbila se mi méně než Noční směna ale přesto jsem se u knížky bavila. Nejvíce se mi líbil Jaunt, Nezmar, Prám, Textový procesor bohů, Nona a samozřejmě Mlha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Tyto povídky dělají z Mlhy úžasnou knihu, a nezmění to ani pro mě nezajímavé povídky jako Plážový svět, Mlékař, Zkratka paní Toddové nebo Zde jsou tygři..

K.accka
23.07.2012 5 z 5

Povídkové knížky od Kinga mám moc ráda, každá je jiná a něčím zajímavá. Kolikrát se opravdu zarazím nad tím, jak jeden člověk může vymyslet takové věci a tak dokonale je zakomponovat do příběhu. Z povídek se mi nejvíce líbila Mlha, Prám a Jaunt.

Lomax
08.07.2012

Povídka Prám je jeden z nejstrašidelnějších příběhů,který jsem kdy četl.

MaaaR@
21.06.2012 5 z 5

Od Kinga jsem četl mnoho knih, ale tohle je má první zkušenost s povídkami. A musím uznat, že mě ve většině případů velmi bavily. Rozhodně vede Zkratka paní Toddové a Nona. Na druhou stranu s Mlékařem jsem se doteď nevyrovnal :).

Jitulka
01.08.2011 4 z 5

Trošku mě zklamalo, když jsem se dozvěděla, že to jsou povídky a ne román, ale nakonec jsem knihu přečetla celou. Mlha a Prám jasně vedou!

evickakyticka
10.02.2011 3 z 5

Nejvíce se mi líbila povídka Nona a samozřejmě Prám, básničky mě vůbec neoslovily, nejspíš jsem je zhltla tak rychle, že jsem nestačila pochopit, copak nám ten King chtěl asi říct??

astarte
21.11.2010 3 z 5

Moc ráda čtu knihy Stephena Kinga - je to jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Když jsem si půjčila tuhle, zjistila jsem až doma, že je povídková. Mlha je moc pěkná a nevadil mi ani otevřený konec. Ale jak šly povídky dál, bylo těch "otevřených konců" nějak moc.... Dějově jsou některé velmi zajímavé (Prám, Textový procesor, Muž který nepodával pravici..), ale některé jsem asi nepochopila, nebo mě neoslovily. Vzdala jsem to po povídce Nona, už toho na mě bylo moc.
Chtěla jsem knihu odložit již mnohem dřív, ale říkala jsem si "co kdyby" - vždyť je to přeci KING.
Vím, že se k této knize už nevrátím, ale zcela určitě si půjčím jinou Kingovu knihu - a budu od ní očekávat pouze jeden otevřený konec a jeden dlouhý děj :-)