Mlha

Mlha https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1133/mid_mlha-u39-1133.jpg 4 1384 145

Povídky a novely série

Supermarket se stává posledním útočištěm lidstva v boji s mimozemskými vetřelci... výlet na půdu se proměňuje v cestu do pekla... řidička objevuje vpravdě děsivou zkratku do ráje... idylické jezero může být domovem bezbřehého zla... a opuštěný ostrov se stává svědkem toho neúděsnějšího boje o přežití, jaký kdy člověk vedl. Ve vynikající sbírce dvaadvaceti povídek Stephen King opět čtenářům poodhaluje temná zákoutí své jedinečné fantazie...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Skeleton Crew , 1985

PANKY71
22.09.2019 5 z 5

Výborná povídková kniha.

JelloBiafra
08.07.2019 4 z 5

Jedna z mnoha Kingových poviedkových kníh nám predstavuje jeho krátke príbehy, ale aj básne (veľmi prapodivné básne) či historky, ktoré ako mladý študent písal do časopisov. Je to v podstate zbierka jeho dovtedy nevydaných prací z rokov 1968 až 1984. Ústredná Mlha je notoricky známa hlavne vďaka filmu Franka Darabonta z roku 2007, takže ju netreba nejako široko predstavovať. Snáď len to, že jej záver je o hodne iný než ten, ktorý poznáme z filmu. Vo výsledku najdlhší a samozrejme aj navydarenejší príbeh. Druhý, ktorý stál za to je Jaunt - príbeh zo vzdialenej budúcnosti, kde ľudstvo môže vďaka jauntovaciemu teleportu cestovať až na Mars. Jeho čiernohumorná pointa je viac než mrazivá. Ďalší príbeh, ktorý mi utkvel v hlave je historka "Prám", ktorá bola zfilmovaná v roku 1987 vo filme Creepshow 2. Ale za jednu z najlepších poviedok celej knihy považujem historku s názvom "Nona". Jedná sa o mix psycho-hororu a romantiky a v závere vám autor nasadí riadneho chrobáka do hlavy. Nemenej vydarené sú aj príbehy ako "Nezmar" či "Náklaďák strejdy Otta". Bohužiaľ mňa však už nedokázali zaujať dva záverečné príbehy "Balada o pružné kulce" a "Úžina". Tie už mi pripadali ako silná vata. Ale vo výsledku sa jedná o veľmi vydarené dielo.

Sabča817
06.07.2019 2 z 5

Za mě katastrofa!!! Kingovým povídkám se budu vyhýbat velikým obloukem. Několik povídek se mi líbilo - Mlha, Opice ( ta byla nejlepší), Prám, Nona, Nezmar a Babička. Některé mi přijdou jako ztráta času např. Zde jsou tygři, Některé mě nějak neohromily, takže šly jedním uchem tam a druhým ven např. Zkratka p. Todové a Baladu o pružné kulce jsem vůbec nedočetla!!! Mám S, Kinga ráda, ale raději budu číst jeho sáhodlouhé romány, povídky už opravdu NE!!!!!!!!!!!

Ivan Kučera
18.06.2019 3 z 5

Nie je to až také dobré, ako by sa mohlo zdať. Hoci má Mlha skvelú povesť, pod atraktívnym obalom zas až tak atraktívny obsah v skutočnosti vôbec nedrieme. Mám poviedkového (ale nielen toho) Kinga rád, no určite vydal aj lepšie zbierky (kultovú Noční směnu napríklad). Kniha Mlha obsahuje poriadne vysoký počet poviedok (resp. dokonca aj básní) – až 22. Rozprestierajú sa na masívnom priestore 552 strán, ale bohužiaľ v tomto prípade platí, že kvantita nie je kvalita. Trúfam a dovolím si tvrdiť, že väčšina poviedok z tejto zbierky nie je dobrá. Aspoň teda pre mňa určite. Niektoré sú priemerné a podpriemerné a niektoré dokonca vyložene zlé (I povstal Kain, Babička, Jaunt, Kšeft na svadbě). Za vyložene špičkové a hodné vystavenia do vitrínky majstrovských poviedok by som okrem ústrednej Mlhy (viac novely, než poviedky) zaradil Prám a určite jednu z najlepších vecí, aké som Kedy od Kinga čítal, fenomenálnu Zkratku pani Toddové.

ArwenAragorn
12.06.2019 5 z 5

Asi nejlepší sbírka povídek od Kinga.

AndyBorovička
10.06.2019 5 z 5

svělé povídky

Zuziiik
22.05.2019 4 z 5

Některé povídky mám pod kuzi

roso.mak
18.03.2019 3 z 5

Ale jo, proč ne. Mlha je moc pěkná, i když samozřejmě trpí klasickým kingovským nešvarem: dětem na svůj věk hodně přemoudřelým. Naštěstí zde není hlavní postavou, tak neruší. Kupodivu se tam najdou dvě povídky, které nejen, že nekončí špatně, nebo alespoň divně, ale dokonce mají happy end. A ještě si neodpustím poznámku: to nikoho nenapadlo tu opici třeba spálit?

Gumiczud
02.03.2019 3 z 5

Zprvu zajímavá knížka, ale jakmile přišel nespočet dalších povídek tak mě knížka omrzela a šla do police asi na půl roku. Některé příběhy jsou zajímavé, ale jsem raději pro ucelený příběh s koncem.

Misan1993
05.02.2019 4 z 5

Kniha byla parádní. Atmosféra z toho jen sálala. Film nedoporučuji, levná kravina.

SedllY
20.01.2019 4 z 5

Slušná sbírka povídek. Od povídky Mlha jsem měl vysoká očekávání, která bohužel nenaplnila.
Za mě nejlepší povídky:
1.Zkratka paní Toddové
2.Náklaďák strejdy Otta
3.Opice a Nona

kalinka99
07.12.2018 2 z 5

Po této knize asi nebudu patřit k fanouškům Kingových hororových románů. Četlo se mi to hůř a co nemám ráda vyloženě na knížkách jsou otevřené konce.

MatoZu
12.10.2018 3 z 5

Povídky moc nečtu, ale protože mám Kingovky ráda, rozhodla jsem se jim dát šanci. Ne všechny mě bavily, ale většinou byly docela dobré. (Popravdě jsem ale tři povídky vynechala.) Má naprosto nejoblíbenější nese název "Jaunt". Nikdy by mě nenapadlo, že povídka o teleportování (jauntování) a o daleké budoucnosti se mi bude tak líbit. Dále se mi ještě moc líbily povídky: Nezmar, Opice, Textový procesor bohů a Prám.

bukiet
08.10.2018 4 z 5

Druhá Kingova povídková sbírka je o něco slabší než první, ale i v ní se najdou opravdové skvosty. Při výpravě za Temnou věží mě ovšem zajímala především v češtině titulní novelka Mlha, která tvoří rovnou čtvrtinu knihy. Její spojitost s Velkým cyklem Temná věž není nijak velká, pokud si nevzpomenete, že jsou i jiné světy. A brána k jednomu jinému alternativnímu světu se na čas díky všetečné armádě otevřela kdesi nedaleko Castle Rocku. A nelze samozřejmě nechat stranou ani Zkratku paní Toddové, která sice není zmiňována jako součást cyklu, ale i zde se jedná o spojení různých světů.
Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)
14. To

PabloFuentes
12.08.2018 4 z 5

Soubor povídek s Mlhou v popředí. Některé jsou lepší, některé horší, ale celkově se mi to moc líbilo. Zbožňuji Kinga. Nevím proč mi ze všech těch povídek uvízla v hlavě zrovna Zkratka paní Toddové, kterou ani nepovažuji za nejlepší. Asi dobře napsaná. Co se týče Mlhy, tak je to poprvé, kdy mi filmový závěr přišel lepší, než ten knižní.

Chajda69
08.08.2018 4 z 5

Mlha, Jaunt, Nezmar a Prám jsou kousky, které mi utkvěly a ještě dlouho po přečtení jsem na ně vzpomínal.

Ostatní, nijak zvlášť.

wericzek
02.08.2018 5 z 5

Soubor devatenácti krátkých povídek (Zde jsou tygři, Opice, I povstal Kain, Zkratka paní Toddové, Jaunt, Kšeft na svatbě, Prám, Textový procesor bohů, Muž, který nepodával pravici, Plážový svět, Obraz smrtky, Nona, Nezmar, Náklaďák strejdy Otta, Ranní rozvážky, Bourák: Příběh z prádelny, Babička, Balada o pružné kulce, Úžina), jedné novely (Mlha) a dvou básní (Paranoia: Zaklínadlo a Pro Owena) z pera mistra hororu Stephena Kinga. Různorodá kvalita povídek, s některými se můžeme setkat i ve sbírce Hodina děsu.
Co se týče povídky Mlha, přepracováním by vydala na samostatnou knihu. Filmy podle knih S.Kinga jsou z mého pohledu vždy horší než kniha - většinou totální katastrofa (čest vyjimkám, které nejsou špatně zfilmované: např. Zelená míle, Vykoupení z věznice Shawshank, Osvícení apod.), film Mlha je vcelku povedený, ale hlavně má odlišný závěr než předloha (šokující závěr) a to je jeho přednost. I sám King byl novým koncem nadšen! "Stříbrný závoj už halil tři čtvrtiny jezera. Proměnil se v jakýsi divoce se dmoucí nárazník mezi nízkým černým nebem a vodní hladinou, která nabrala barvu olova protkaného bílým chromem. Jezero začínalo nepříjemně připomínat oceán, ke břehu se hnaly vysoké vlny a stříkaly pěnu nad loděnice a vlnolamy. Dál od břehu pokyvovaly hlavou vlny s velkými bílými čepicemi."

Winchester
13.07.2018 5 z 5

Knížka naprosto skvělá! Filmové zpracování bylo příšerné

ktulu
09.07.2018 5 z 5

Mlha je dle mého názoru naprosto dokonalá sbírka hororových povídek...jedna perla za druhou. Kdyby s ústřední povídky udělal 1000stránkový román, hned si jej utíkám koupit.

klaraj093
29.06.2018 4 z 5

Miluju Kinga, sbírám jeho knihy a strašně nemám ráda povídky. Myslela jsem, že Mlha je jedna kniha a bylo to báječné počtení a ehjle konec a další povídka .. Každopádně, některé byli moc pěkné!