Mlha

Mlha https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1133/mid_mlha-u39-1133.jpg 4 1384 145

Povídky a novely série

Supermarket se stává posledním útočištěm lidstva v boji s mimozemskými vetřelci... výlet na půdu se proměňuje v cestu do pekla... řidička objevuje vpravdě děsivou zkratku do ráje... idylické jezero může být domovem bezbřehého zla... a opuštěný ostrov se stává svědkem toho neúděsnějšího boje o přežití, jaký kdy člověk vedl. Ve vynikající sbírce dvaadvaceti povídek Stephen King opět čtenářům poodhaluje temná zákoutí své jedinečné fantazie...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Skeleton Crew , 1985

bookcase
16.07.2022 5 z 5

Za mě jedna z nejlepších povídkových sbírek Stephena Kinga. Povídky jsou hodně sugestivní, u Mlhy jsem se v jednom okamžiku hodně bála a to je u mě co říct.

ozzak
09.06.2022 4 z 5

Velmi dobře povídky od hororoveho krále Stephena Kinga. Nejlepsi povídky Mlha, Opice, Pram, Nona, Nezmar, Babicka,Nezmar,Balada o pružné kulce

Blaufik
07.06.2022 4 z 5

Povídky v knize za samotnou Mlhou rozhodně nezaostávají, ale drží si vysokou úroveň a baví. Některé z nich byly děsivé, jiné byly zajímavé a i když se zde najdou povídky, které moc nestojí za řeč, tak se celkově jedná o knihu, která si rozhodně zaslouží být čtena, ba co více, rozhodně má co nabídnout.

Při porovnání jiných povídkových knih od autora se mi zdá, že zde kvalita jednotlivých děl tolik nekolísá a naprostá většina si drží svůj vysoký standard, jak jsme u mistra zvyklí.

Kristofori
23.03.2022 2 z 5

Na horory nekoukám a půjčím si takovouto knihu! Ale oceňuji bohatý vyjadřovací jazyk, pro překladatele to taky musela být výzva, jíž se zhostil velmi kvalitně.

Anushka1
27.02.2022 4 z 5

Další profláknutá sbírka povídek pana Kinga. Profláknutá hlavně díky úvodní povídce Mlha, která má za sebou úspěšné zfilmování. King sám o filmu tvrdí, že má lepší konec a já po přečtení povídky musím souhlasit. Ale i tak řadím Mlhu mezi jeho top povídky vůbec. Dále bych z knihy zmínila povídky Prám (o tajemné skvrně na jezeře, která to zavaří skupině studentů), Zkratka paní Toddové (o ženě, která se při hledání nejkratší cesty dostane až do jiného světa), Nezmar (o lékaři, který prověří své chirurgické dovednosti, když ztroskotá na pustém ostrově) nebo Babička (o chlapci, který zůstane doma sám se svou nemocnou babičkou, která ráda čte ve zvláštních knihách).

U Kingových povídkových knih je to vždy nahoru a dolu. Najdete si tam skvosty a vrcholy jeho povídkové tvorby (viz. můj seznam výše), některé jsou jednoduše ok (dobře se čtou, ale moc po nich ve vás nezůstane) a pak jsou to totální šílenosti, které snad chápe jen sám King :D I tato kniha je taková a každý si musí na povídky udělat názor sám.

Pitbullka
10.02.2022 4 z 5

Některé povídky skvělé, jiné slabší. Různá témata a ne všechny hororové, i tak ale byly zajímavé.

Rodaw
22.01.2022 3 z 5

MLHA
Hodnocení Knihánkova: 3 ⭐️
Ke všem 22 povídám (resp 21 povídkám a 1 novele - Mlze) jsem si dělala poměrně detailní poznámky, takže se tomu budu více věnovat na svém YouTube kanále - tady spíš tak "v rychlosti", nějaké shrnutí... Celou knihu Mlha jsem si užila, ačkoli jsem většinu povídek hodnotila podprůměrně - za mě málo děje (někdy žádný děj), nuda, vycpávka, popis (přitom k čemu ten popis byl, když k ději vlastně nedošlo?) - často absence napětí a strachu a to považuji za velký problém u hororové sbírky... Každopádně vypíchnu zde povídky, které se mi líbily/nějakým způsobem mě zasáhly (i když k nim mám taky nějaká ale - zkrátka nejsou na 5 hvězd...): Prám (vyvražďovačka), Nona (nahlédnutí do šílené a brutální mysli), Nezmar (k zamyšlení), Úžina (opět k zamyšlení + celkově mám ráda témata duchové a posmrtný život). Úplně špatné také nebyly: Opice, Muž který nepodával pravici ... Nejvíce se mi líbila novela Mlha - kvůli ní jsem četla celou knížku. Mlhu ve filmovém zpracování miluji, hlavně pro ten konec - je to jedna velká deprese... O to více mě překvapilo zjištění, že knižní Mlha končí úplně jinak! Tak... nijak!!! ... Film je za mě rozhodně lepší, o hodně moc. Sice už je staršího data (a na efektech to jde znát), ale už pro ten konec - doporučuji. Jinak se mi knižní novela Mlha líbila, výborně vykreslen postapo svět, ale ten konec mě prostě zklamal...
Kdybych měla hodnotit knihu jako celek: popis, popis, popis (ale občas naprosto zbytečný, prostě omáčka - která nikam nevede). Děj často vůbec není a nebo je třeba až na poslední stránce (předtím ale 20 stránek popisných). U mnoha z povídek (až bych řekla že téměř u většiny) bych čekala daleko více napětí a zla. Na konci knížky se mi velmi líbily poznámky pana autora k povídkám - sice jen (bohužel) k některým, ale to bylo super! :) Ke knížce mám spoustu výhrad, ale dá se říci, že jsem si to čtení užívala - hororové povídky jako takové mě vlastně hodně baví, takové jednohubky - které si člověk vyzobá. Nevíte, co přijde a prožijete spoustu příběhů... Za mě ale jako celek trošku nemastné neslané...
Více na mém YouTube :)

Anette99
14.01.2022 5 z 5

Další skvělá sbírka povídek. Za mě byla bezkonkurenční Mlha, další top byly také Opice, Kšeft na svatbě, Prám, Babička. Hlavně Opice byla dost děsivá.

MíšaS.
13.01.2022 4 z 5

Některé povídky jsou výborné, některé dobré a některé za moc nestojí. Myslím, že v tomto případě by méně bylo lépe.

Aritmetický průměr je bohužel necelé 3*, ale přeci jen ty povídky, které dostaly 4* a 5* jsou prostě skvělé a stojí za přečtení a jen je škoda, že se do sbírky dostaly i takové, které měly raději zůstat v šuplíku. A proto jsem se rozhodla hodnotit celou sbírku 4*, místo 3*.

Květ
13.01.2022 5 z 5

Po hodně dlouhé době jsem se vrátila ke Kingovi a moje nadšení nezná hranic :) Mlha je úžasnou sbírkou jeho povídek a musím říct, že téměř všechny se mi moc líbily. King je přesvědčivý, umí báječně nastolit atmosféru, kterou prostě žijete. Tajemno, duchařina, beznaděj, strach, šílenství, monstra... Užila jsem si to!

karol.cadex
10.01.2022 5 z 5

MILUJU. Tím nejupřímnějším způsobem.

Mlha, Jaunt, Zkratka paní Toddové, Textový procesor bohů, Nezmar, Babička, Kšeft po svatbě, Úžina = absolutní vítězové. Vlastně jsem vypsala názvy skoro všech povídek? Nevím. Tady prostě není co řešit, povídky zbožňuju, nepotřebuju číst pořád jen šestisetstránkový existenciální romány, když si můžu vychutnat veškerý emoce a napětíčko i na pár stranách.

Ale Mlha je srdcovka. Tu bych četla pořád dokola. A sex bych s Davidem v tom supermarketu měla taky hned.

Karoley
06.01.2022 4 z 5

Pět povídek jsem již znala z Hodiny děsu a jsou naprosto výborné - Prám, Nona, Úžina, Zkratka paní Toddové a Textový procesor bohů. Z nových povídek se mi líbily Jaunt, Nezmar, Babička a Opice.
Muž, který nepodával pravici volně navazuje na povídku Dýchací metoda ze Čtyř ročních dob. Ono dost často lze v Kingových povídkách nálezt nějaký odkaz na jiné dílo a mě vždy potěší, když ho objevím.

lennyd
30.12.2021 4 z 5

Stejně jako většina povídkových knih (od libovolného autora) se skládá z povídek lepších a povídek horších. U Stephena Kinga to znamená, že to lepší = naprosto dokonalý, a to horší = ujde. V knize jsem nenarazil na vyloženě špatnou povídku (a možná, pokud by byla ta horší samostatná, tak by mi ani nepřišlo, že je horší - ale v sousedství těch dokonalých to holt vyznívá takto).
Z těch které mi vyloženě uvízly v paměti:
Mlha - samozřejmě stěžejní příběh celé knihy (trochu nelogicky hned na začátku, ale na druhé straně až po jejím dočtení jsem si uvědomil, že kniha je vlastně souhrn povídek a ne samostatná kniha). Kdysi dávno jsem viděl na její motivy natočený film, a opět musím říct, že Kingovy filmy (kromě "nehororových") až tolik atmosféru knihy vystihnout nedokáží.
Jaunt - za mně nejlepší povídka z celé sbírky - dokonce mne zaujala natolik, že jsem se ji jal převyprávět manželce, horory a sci-fi nepolíbené.
Opice, Babička, Úžina, Prám - takřka klasiky hororového žánru.
Pozn. k Prámu se vyplatí přečíst i autorovu doušku.

heavy66
23.12.2021 5 z 5

Stephen King zahalil příběh do husté, neprůhledné mlhy. Až se mlha zvedne, budete se bát!

evickakyticka
22.12.2021 3 z 5

Celkem podařená sbírka. Nejvíc jsme se těšila na Mlhu, a opět nezklamala. Povídky různorodé, ale nejlepší asi Nezmar, Opice, a můj nejoblíbenější Prám.

CharlesWard
21.12.2021 4 z 5

Mlha, Prám, Muž který nepodával pravici, Babička, Opice to jsou nezapomenutelné klenoty této sbírky.

MamaKnihomolka
01.12.2021 4 z 5

Sbírka povídek, velmi chválená a za mě i čtivá.
•••
Začíná povídkou se stejným názvem jako samotná kniha. Nemám ráda mlhu. Vadí mi jak nevidím skrz ní a právě to pouští uzdu mé fantazii. Moc se mi líbilo vystižené chování lidí ve vypjaté situaci, kdy nevědí co je ohrožuje, ale vědí, že je to může stát život. Povídka se mi moc líbila a konec chápu, tušila jsem, že uzavřený konec prostě v této povídce být nemůže a když ano, vydalo by to na celou knihu.
Celkově jsou v knize lepší i horší povídky. Mezi ty lepší řadím: Mlhu, Opici, Jaunt, Nona a Babička. Horší: Zde jsou tygři, I povstal Kain.
•••
V této knize se setkáte s monstry, tajemnými přístroji budoucnosti, chatrnou lidskou myslí, nadpřirozenými schopnostmi i šílenstvím.

killy
22.10.2021 4 z 5

Sbírka lepších i horších povídek. Úvodní Mlhu jsem si nechala jako lahůdku na úplný závěr knihy. Za odměnu. A teď opravdu nejsem schopna říct, který konec je depresivnější, zda knižní nebo filmový...
Ale není to jen tato povídka. Za mě například :
Prám, Nezmar a Jaunt - nikdo nedokáže vystihnout zoufalost a marnost jako King!

Opice, Babička - klasické horůrky, napětí by se dalo krájet. Krásné Jednohubky na večer.

Zkratka paní Toddové, Úžina - miluju tenhle jeho pohled na život a umírání! Na pár stránkách jsem prožila celý život hlavních postav a znala je jako své přátele. Za mě dvě nejlepší povídky z knihy :) (Mlha je pro mě spíš novela)

Některé lepší, některé horší ale knížku určitě doporučuji :)

SeanFifield
22.08.2021 4 z 5

Svazek několika Kingovo povídek je v celkovém pohledu perfektní. Většina povídek za to opravdu stojí a ty ostatní jsou skoro až nadprůměrné. Nejvíc se mi samozřejmně líbila Mlha. Na další místo bych pasoval Babičku, Opic nebo Zkratku pani Toddové. Asi nejhorší a málo stravitelná se pro mě stala povídka Kšeft po svatbě.

mareksevc
21.08.2021 5 z 5

plný počet už len za HMLU, na tuto temu by som vedel od Kinga prečítať celu knihu, ostatok poviedky extra kvalita !