Čtyři roční doby

Čtyři roční doby https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/881/bmid_ctyri-rocni-doby-r5a-881.jpg 4 1637 1637

Povídky a novely série

Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří zrovna nejsou příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za „přirozeně šťastnou knihu“ a uvádí, že „tři z nich nejsou horory“. Se dvěma novelami se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec – vyšly v roce 1991 v nakladatelství Práce pod názvem jedné z nich, Nadaný žák (druhou novelou bylo Tělo). Tři jsou u nás známy také ve filmové podobě: Tělo bylo natočeno pod názvem Stand By Me (Stůj při mně), Nadaný žák byl distribuován pod původním názvem a film Vykoupení z věznice Shawshank vypustil z titulu Ritu Hayworthovou. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v úplné podobě, jak ji koncipoval Stephen King.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Different Seasons , 1982

baroo
28.06.2014 5 z 5

Zajímavé, jak několik krátkých povídek nadchne více než bibliózní To nebo Pod kupolí. Moje nejoblíbenější Kingova kniha.

dada1838
05.06.2014 5 z 5

Velmi dobré čtení, Dýchací metoda nejlepší.

smnpka
28.04.2014 3 z 5

První povídka super, nejdřív jsem vyděl film Vykoupení z věznice Shawshank. Nadaný žák je fakt silný kafe, začátek je opravdu nevinej, stejně jak povídka Tělo. Poslední povídka mi moc nesedla, ale nebyla špatná.

Eigis
10.03.2014 5 z 5

Povídka Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank je už dnes, díky svému filmovému zpracování, víceméně klasika. Je trochu škoda, že jsem viděl dříve film, takže mě povídka nedokázala dějově překvapit, ale i tak mě potěšila svým kouzlem.

Nadaný žák, oproti ostatním povídkám tvoří překvapivě syrový a brutální kontrast. Ačkoliv popisů nasilý, tam není zdaleka tolik, kolik tam mohl autor vložit, právě jejich absence a nutnost zapojit vlastní fantazii, způsobuje větší mrazení než desítky stránek popisů nacistyckých zvěrstev.

Tělo je jediná slabší povídka v této sbírce. Autor až příliš odbýhá od tématu, místy působí přehnaně rozvláčně a řadou věcí děj zbytečně komplikuje.

Od povídek Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank a Nadaný žák jsem předem čekal, že budou dobré. Tělo mě nijak neomráčilo, ale Dýchací metoda se ukázala nečekaně dobrá. Příběh se zpočátku vine s pomalou a majestátnou elegancí, do které se postupně přidává smutek z nastávající tragédie. Tragédie samotná je sice trošku vyhrocená, ale to je jen maličká vada na kráse.

Reiben
18.01.2014 5 z 5

Už jen kvůli Nadanému žákovi a Vykoupení z věznice Shawshank se nedá hodnotit jinak než za 5*.

dadako
05.12.2013 5 z 5

Dlouho jsem sháněl předlohu filmu Vykoupení z věznice Shawshank. Film miluju a viděl jsem ho několikrát. Chtěl jsem ho s předlohou porovnat. Nakonec jsem na tomto webu zjistil, že se jedná o povídku, která je součástí této knihy. Hned jsem se pustil do čtení a ti nejen Rity, ale i ostatních povídek (neodolal jsem a Rita byla první... :-)) Všechny povídky mě nadchli a moc se mi líbili. Nejvíce asi právě Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank. A jak dopadlo porovnání? Já vlastně nevím. Povídka i film byli úžasné a obojí se mi moc líbí. Hned za ní určitě řadím Dýchací metodu a na třetí místo Tělo. Tyto tři povídky jsou skvělé. Co mně moc nezaujalo, hlavně díky méně čtivé a zajímavé poslední třetině povídky byl Nadaný žák. Toto je má druhá kniha od Kinga a i když nemám moc rád strašidelné příběhy (Ani Zelená míle ani Čtyři roční doby nejsou) asi brzy sáhnu po nějaké další knize od něj.

vertigo
29.11.2013 5 z 5

Ke knize jsem se dostala přes film Shawshank Redemption - mluvila jsem o ní a manžel mi ji koupil k svátku. Opravdu mě potěšilo, že novela končí přesně tak, jak jsem si přála, aby končil film (bez té poslední zbytečné scény). Vždycky je problém číst něco, co člověk už viděl zfilmované (což jsou v případě této knihy její 3/4), ale musím říct, že tentokrát jsem se začetla natolik, že jsem i přestala srovnávat film a knihu. Je to můj první King a jsem okouzlená.

Libby
01.11.2013 5 z 5

Právě jsem se vynořila z hloubky Kingových příběhů a musím říct WOW. Kniha vás nenásilně vtáhne do dějě a vy máte pocit jako byste vše pozorovali tak nějak z dálky - jako divák, který sleduje divadelní představení. Doporučuji přečíst a pocítit atmosféru, kterou kniha vyvolává na vlastní kůži.

Kájáč
23.10.2013 5 z 5

Moje první kniha od Kinga. Je skvělá!!!

tomvall
26.09.2013 5 z 5

Možná to vůbec nejlepší od Kinga.

Standa Šebek
12.09.2013 5 z 5

Mistrovské povídky dokazující, že King umí mnohem více, než jen strašit lidi.
Tělo je nádherný příběh o nerozlučné partě chlapců, kteří se vydávají hledat tělo mrtvého kluka. Při jejich cestě plné zajímavých dobrodružství však vyvstávají na povrch jejich frustrace z toho, že se po tomto posledním létě musejí rozejít do různých škol a různých životů, že musejí dospět a dát sbohem dětství.
V povídce Nadaný žák chlapec zjistí, že jeden ze starců v sousedství je hledaný bývalý nacistický pohlavár. Pod výhružkou prozrazení ho nutí vyprávět o životě v koncentračních táborech. Chlapec v sobě začne probouzet temné myšlenky a fantazie, starec se rozpomíná na své původní povolání a jejich zvrácený a nebezpečný vztah se vyhrocuje až do bodu, kdy není cesty zpět.

Ronin Roujin
30.06.2013 5 z 5

sbírka pár známých kousků : Nadaný žák a vykoupení z věznice Shawshank +dva méně provařené kousky (přičemž tělo bylo myslím již též zfilmované ale nemá takový "kultovní" status jako Shawshank)

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

Štyri vynikajúce novely, bezpochyby perfektne napísané a nepopierateľne strhujúce. Najviac sa mi páčil Nadaný žiak, ktorý je perfektne spracovaný hlavne po psychologickej stránke. A najmenej Dýchacia metóda, ktorej začiatok síce zaujme, ale nie je až tak strhujúci ako v ostatných novelách.

maple34
28.05.2013 5 z 5

Vzhledem k časovému presu jsem stihl pouze ShawShank a musím potvrdit dosavadní komenty...je to slast číst...

exitus
18.04.2013 5 z 5

King v nejlepší formě. The Body je povídka s překrásnou atmosférou, Nadaný žák je velmi děsivý a Vykoupení z věznice Shawshank je krásný příběh o naději na tom nejnečekanějším místě. Dýchací metoda mne tehdy tolik nezauaja, jako zbylé tři.

marlowe
28.01.2013 5 z 5

Vedle "Dolores Claiborneové" skutečně "to nejlepší z Kinga". Především novela "Tělo" (mimochodem jedna z nejvýstižnějších evokací klukovského dětství, s jakou jsem se kdy setkal), by si zasloužila těch hvězdiček klidně i šest!!!

doktorking
09.01.2013 5 z 5

Kniha ve které jsou nejlepší čtyři Kingovy novely.Jedná se o mistrovské dílo a pokud vím zanechá hluboký zážitek i ve čtenářích kteří jinak Kinga vubec nemusí prostě každý si tu najde to svoje.Jinak mé hodnocení:1.Tělo,2.Rita Hayworthová a vykoupení z věznice SHAWSHANK,3.Nadaný žák,4.Dýchací metoda.PRVNÍ DVĚ JSOU NAPROSTO SKVĚLE NATOČENY DO FILMOVÉ PODOBY.

orson
29.10.2012 5 z 5

Smekám před Kingem, skoro v každé své knize, dokazuje, že je opravdu King. Čtyři roční doby obsahují 4 novely (nebo dlouhé povídky), z nichž 3 jsem četl již dříve, ale nedalo mi to a přelouskal jsem je znovu, mohl jsem si aspoň užívat, jak autor dokáže v podstatě z ničeho vykreslit zcela realistický příběh, z jehož čtení vám běhá mráz po zádech.

MM_Master
26.10.2012 5 z 5

I. Příběh o věčné naději: "Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank", II. Příběh o zkaženosti: "Nadaný žák", III. Příběh o nevinnosti: "Tělo", IV. Příběh o smrti a přežití: "Dýchací metoda".

DarkFireflies
21.07.2012 5 z 5

Kupodivu, první kniha, po které jsem od "Mistra hororu" sáhla. Hledala jsem něco oddechovějšího na dovolenou a horory mi nepřišli zrovna ideální, tak snad proto jsem si nakonec vypůjčila právě tuto sbírku.
Ke knize můžu říct pouze to, že mě nadchla a překonala veškerá má očekávání. :)