Čtyři roční doby

Čtyři roční doby https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191117/bmid_ctyri-rocni-doby-z8F-191117.jpg 4 1637 1637

Povídky a novely série

Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří zrovna nejsou příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za „přirozeně šťastnou knihu“ a uvádí, že „tři z nich nejsou horory“. Se dvěma novelami se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec – vyšly v roce 1991 v nakladatelství Práce pod názvem jedné z nich, Nadaný žák (druhou novelou bylo Tělo). Tři jsou u nás známy také ve filmové podobě: Tělo bylo natočeno pod názvem Stand By Me (Stůj při mně), Nadaný žák byl distribuován pod původním názvem a film Vykoupení z věznice Shawshank vypustil z titulu Ritu Hayworthovou. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v úplné podobě, jak ji koncipoval Stephen King.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Different Seasons , 1982

Paulika
27.05.2015 4 z 5

Za me je absolutni jednicka "Nadany zak", pak "Telo" a "Vykoupeni z veznice Shawshank". "Dychaci metoda" je totalni odpad.

NikaV
07.05.2015 5 z 5

Všechny povídky jsou skvělé, ale nejhlubší stopu ve mně zanechal Nadaný žák. Ten pocit, když sledujete proměnu sympatického kluka v neskutečnou zrůdu, se snad ani nedá popsat. Kam se hrabou horory ...

galiana
04.05.2015 4 z 5

King opět nezklamal. Tentokrát to bylo trochu z jiného soudku, ale pořád stejně dobré. Každá novela měla pomalejší rozjezd, jak už je u Kinga zvykem, ale konec byl parádní.

kateeljackson
02.05.2015

Skvělé povídky v tomto pan King nemá obdoby.

Terva
29.04.2015 5 z 5

Lehce nadprůměrné povídky, které vám možná ani Kinga moc nepřipomenou. Možná proto jsou velkým překvapením 90% Vlastně to, jak jsou v knize seřazené, tak je hodnotím od nejlepší po tu nejméně nejlepší.

wiix
23.04.2015 4 z 5

Veľmi pôsobivá zbierka poviedok od dokonalých ako Rita Hayworthova, Nadaný žák a Dýchací metóda až po menej vydarené ako Telo. Každopádne ako celok to bolo veľmi čitateľné, napínavé a klasicky Kingovsky dobré.

zylla
06.04.2015 5 z 5

Tato povídková kniha mě nesmírně překvapila. Přestože se jedná o dílo, které není nijak strašidelné ani děsivé, přesto z něj cítím "klasického Kinga". Jsou to brilantně napsaná díla a je vidět, že je to naprosto geniální spisovatel i když po přečtení nemám strach dojít se v noci napít, jak tomu u ostatních jeho knih je:-) Za mě plný počet, ze zvědavosti se chystám zkouknout i filmy, ale ještě se mi nestalo, aby mě film podle jeho knihy nezklamal (snad jen u Mlhy, ale to bude tím, že knihu jsem zatím nečetla). Rozhodně tuto knihu mohu jenom doporučit a pokud bych si měla vybrat povídku, která pro mě byla tou NEJ, byla by to Dýchací metoda, skvělé ale byly úplně všechny.

Petruse21
12.02.2015 4 z 5

"Tělo" bylo trošku slabší, ale zbytek je za 5*.

Acinore
10.02.2015 4 z 5

Jelikož jsem viděla filmy, tak mi to moc nedalo, sem tam se to lišilo, napsáno je to perfektně, ale pro mě nic nového :) vlastně jen takové oživení. U Shawshank jsem i přeskakovala, protože film znám nazpaměť..

martunka
14.01.2015 5 z 5

Skvělé, prostě King..................

solarka
08.01.2015 4 z 5

Prostě King, dobře píše......

Mariona
25.11.2014 5 z 5

Kdybych měla ohodnotit každou povídku, tak na 1. místě je pro mě Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, o 2. místo se dělí Nadaný žák a Dýchací metoda a jako poslední Tělo. Vůbec jsem se do něho nemohla začíst a začetla jsem se až v půlce, kdy přespávali v lese a druhý den pokračovali v hledání. Přesto ale jako vždycky hodnotím víc než kladně. :)

Hjuud
12.11.2014 5 z 5

Opravdu dokonalá sbírka povídek! Asi nejvíce na mne zapůsobil nadaný žák, ale i taková obyčejná dýchací metoda mi vehnala slzy do očí:-) je to jedno z nejlepších děl, co jsem od mistra četl.

cucíno
04.11.2014 5 z 5

Skvělé povídky. Hlavně Nadaný žák, u té mě opravdu mrazilo (chlapcova naprostá zkaženost), a samozřejmě Vykoupení, která je stejně skvělá jako filmová adaptace.

Witta
29.10.2014 5 z 5

Tohle prostě nemá chybu- když si vezmete v potaz, že jsou zde čtyři různé povídky, každá je jiná a přesto je každá bezchybná a poutavá, nutí mě to k zamyšlení nad Kingovým potenciálem, který, zdá se, je nekonečný. Dalším nesporným měřítkem kvality této knihy, je fakt, že hned tři ze čtyř povídech byly následně zfilmovány a to vesměs velmi kvalitně, čemuž odpovídá i hodnocení těchto filmů. Nejvíce se mi samozřejmě líbily povídky Shawshank a Tělo, což může být dáno i tím, že se mi velmi líbily i oba filmy, nejméně mě naopak zaujala Dýchací metoda.

kayu
15.10.2014 4 z 5

Vykoupení z věznice Shawshank - 5*
Nadaný žák - 4.5* ( Možná až zbytečně dlouhý )
Tělo - 3*
Dýchací metoda - 4*

Všechny příběhy jsou nějakým způsobem úžasné. Zaujalo mě především Vykoupení z věznice Shawshank a Nadaný žák. Ohledně dýchací metody mám takové rozpolcené dojmy...

Chipsonator
02.10.2014 4 z 5

Po černočerné tmě, další skvělá povídková kniha od mistra Kinga!

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank
Mám rád Kingovy příběhy s nadpřirozenem (rád...zbožňuji je, ať jsem si musel na to množství přeci jen chvíli zvykat) ale prostě, není vůbec naškodu když se mistr sem tam pustí do díla, kde kašle na duchy, upíry, nalezené či nenalezené dveře, klauny, Randally Flaggy a boží ruky a já nevím co. Není vůbec na škodu, když se King pustí do příběhu s pár obyčejnými chlápky v obyčejném světě s obyčejnými problémy které nás můžou potkat. Přesně takovým díle je Vykoupení a je to prostě paráda. Přímočaré vyprávění, které vám prostě vykouzlí úsměv na tváři a né jednou, příběh o naději a přátelství. 100% PS: Měl jsem obavy, že když jsem viděl film (který patří mezi mé TOP) tak kniha ztratí kouzlu....pffff kdeže, to kouzlo tam stále je, a řekl bych ještě silnější.

Nadaný žák
Výborný psychologický thiller, kde se setkávají dvě zrůdy a který je plný nacismu, školy a známek tedy nejhorších věcí co vůbec jsou. 90%

Tělo
Fajn povídka která vypráví příběh čtyř puberťáků, příběh o hledání mrtvého kluka, příběh o přátelství, příběh o bolesti, příběh o nevinnosti. Jediné co mi na povídce vadilo, bylo až přílišné popisování krajiny, na to prostě a bohužel nemám dostatečnou představivost. 75%

Dýchací metoda
Tajemný pánský klub, který svou atmosférou sedá jako prdel na hrnec do světa Temné Věže. Tajemný pánský klub, kde se čte, konverzuje, hraje bridž, kulečník a hlavně se vypráví příběhy. Všelijaké. A jeden takový je o dýchací metodě. 85%

lopata555
07.09.2014 3 z 5

Vykoupení z věznice Shawshank 3*
Nadaný žiak 5*
Telo 2*
Dýchacia metóda odpad!

callahanh
08.08.2014 4 z 5

Čtyři roční doby jsou další z vynikajících knih Stephena Kinga, a i když se vymykají jeho tvorbě, stojí za přečtení. První tři novely jsou vynikající, dechberoucí, zejména Nadaný žák je neskutečně děsivý a vede k zamyšlení, kde končí fascinace a začíná posedlost. Poslední novela Dýchací metoda je velice zvláštní, líbila se mi, ale nebylo to ono, první část novely mi přijde poměrně nudná a zbytečná, druhá má sice spád, ale pořád to ještě není ono, prostě zvláštní novela. Jinak je kniha opravdu skvělá a nezklame ani příznivce a myslím, že má šanci zaujmout i lidi, kteří Kinga nemusí, "protože píše horory a to jsou samozřejmě blbosti." Jo, a pokud dáte na přebal alba a nechcete knihu, protože jí King označuje za "přirozeně šťastnou", nebojte se, přirozené štěstí vypadá podle Kinga jinak než podle jiných autorů a mnoha lidí. K plnému počtu tahle kniha zkrátka nemá daleko. Třeba příště... 90%

Wries
03.08.2014 5 z 5

Vykoupení z věznice Shawshank 5*

Hlas Morgana Freemana mě doprovázel celou touto krátkou povídkou, tak krátkou, až mi to bylo líto. Řečeno však bylo vše a od filmu se to liší jen v malých detailech, které nejsou zas tak podstatné. Mistrovský kousek.

Nadaný žák 4*

Zbytečně nejdelší povídka v knize, která již od své prvé čtvrtiny spěje k nepřekvapivému konci, který si zasluhoval být lepší. Pomalá proměna Nadaného žáka mohla mít trošku svižnější tempo a ne tak přímočarý konec, ovšem řemeslně je to perfektně odvedená povídka, která mě naprosto vtáhla a vyplivla až po poslední větě. V této povídce je zmíněn Andy Dufresne.

Tělo 5*

Povídka, která má hlavu (tělo) a patu. Čtyři povahově rozdílní kamarádi se vydávají na dobrodružství, které určitě podstoupil každý náctiletý kluk vyrůstající na vesnici či nevelkém městečku. Samozřejmě s jiným cílem. Při čtení se na člověka doslova valí sentimentální vzpomínky na své vlastní kamarády z doby základní školy, na jeho trampoty a Stephen King zde tak dokázal vyčarovat neuvěřitelně poutavý příběh, který hodnotím jako nejlepší ze Čtyř ročních dob. V této povídce je zmíněna věznice Shawshank.

Dýchací metoda 4*

Nejkratší povídka, která se ale trošku ztrácí v tom, co nám chce říci. To je ale na ní zvláště geniální, jelikož si to tu zřejmě nikdo nespojil, anebo jsem paranoidní já. Především si po dočtení poslední dvojstránky myslím, že Stephen King nechtěl popisovat samotnou Dýchací metodu (vycházející z reálné Lamazeovy metody), ale něco jiného, nějaký jiný příběh, z nějakého jiného světa, nijak vzdáleně nepodobného tomu našemu. Příběh, který má oporu v jiném magnus opus, než jsou Čtyři roční doby. Příběh ze světa, kde mohou být Zlé Tonky nebo North Central Positronics. Myslím, že dům na Východní Třicáté páté, číslo 249B, nebyl domem na Východní Třicáté páté, číslo 249B. Ne.