Černočerná tma

Černočerná tma https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95644/mid_cernocerna-tma-pDo-95644.jpg 4 1613 295

Povídky a novely série

Ve čtyřech temných příbězích nám mistr napětí Stephen King připomíná, jak iluzorní je bezpečí známého prostředí a každodenního života. Nejenže si nemůžeme být jisti, jestli opravdu známe své nejbližší, ale ani nevíme, čeho jsme v jistých situacích sami schopni. "V každém z nás se skrývá cizinec…," tvrdí autor. Znásilněná žena v povídce Velký řidič nepochybně neměla tušení, že dokáže převést svou teoretickou znalost vraždění do praxe (je spisovatelkou detektivních románů) a farmář z úvodního příběhu jenom toužil dál nerušeně hospodařit na svém pozemku. Ostatně ani v Prodlužování času, kde zdeptaný muž uzavře velmi podivnou smlouvu s velmi zvláštním obchodníkem, nakonec překvapivě není hlavním nositelem zla ďábel...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Full Dark, No Stars , 2010

Gnomo
06.09.2016 3 z 5

King občas uvízne ve stereotypu psaní. Píše a píše, ví, že mu to jde, všichni to vědí taky a tak háže na papír vše, co mu zrovna profrčí hlavou. Ovšem spousta jeho nápadů, zůstává jen u nápadů bez solidního rozvinutí děje a pořádného konce. Povídka Prodlužování času by šla vcucnout na dvě strany. Ne, Mistr se musí rozvášnit a text nesmyslně natáhnout a pak, pak už nic, prostě konec. Někdy mi připadá, že jen přepracovává po svém cizí věci, ať už z Netu, od fanoušků, popřípadě nějaký film, který viděl v bedně (Velký řidič a Dobré manželství). Na druhou stranu, jak sám v knize nadhodil: "Dobrý spisovatel dokáže i z cizího, udělat své".

Baiba
13.08.2016 4 z 5

Až na jednu povídku, jejíž smysl jsem nepochopila (Prodlužování času), velká spokojenost. Především Dobré manželství je skutečně děsivé, zvlášť, když si člověk uvědomí, že jsou zřejmě manželky, které něco takového prožily... Velký řidič je zase neskutečně napínavý, ze všech povídek mi přišel nejfilmovější... V povídkách je to prostě pořád ještě ten starý dobrý King (narozdíl od posledních románů :()

zuzkys
10.06.2016 3 z 5

Stephena Kinga mám ráda. Přečetla jsem od něj spoustu knih, ale za žádnou cenu se mi nikdy nepodařilo se u nich bát. Nikdy mě knihy od něj nedokázaly zaujmout jako horory, u kterých by se člověk po čtení v noci bál jít přes chodbu na záchod. Prostě jen fajn příběhy, dobře čtivé. Ne jinak to bylo u této sbírky povídek, fajn čtení na večer.

Frenkis
20.05.2016

První příběh, teda horor je psán poutavě v každém odstavci se něco děje co posunuje děj dál.I když zde nevystupuje příliš postav není to na škodu, jelikož právě tyto hlavní osoby otec se synem, jsou zde podrobně popsáni a člověk zná jejich charakterové rysy a v jistém případě je i snad na jejich straně a chce je pochopit. Už se těším na další příběhy v této knize

Juryk
18.05.2016 5 z 5

Naprosto perfektní :) Nejhlubší dojem - a zároveň velkou otázku - zanechala povídka "Prodlužování času". Byl podivný obchodník George Tanas tou samou bytostí, nesoucí jméno Leland Gaunt v knize "Nezbytné věci"? :)

Klacekzlesa
06.04.2016 4 z 5

Tak takhle knížka se mi líbila.. dobré počteníčko. :-)

Cryptkeeper
05.04.2016 4 z 5

S horkým čajem v ruce,peřinou až ke krku a Aktou X bez zvuku jako kulisou,přečteno jedním dechem.
Perfektní :)

26e
20.03.2016 4 z 5

prečítane za 24h./lenivá nedeľa/ ...dávam 4 "lebo King" a že to šlo tak samé od seba ...

ElenRiannon
20.03.2016 5 z 5

Na konec 1922 nikdy nezapomenu.

Jarvis
16.03.2016 3 z 5

Lepší Stopy hrůzy.....

danny_21
09.03.2016 4 z 5

Další výborná sbírka tentokrát obsáhlejších povídek, kterou přečtete jedním dechem.. Bodovala především 1922, ostatní ovšem nadprůměrně dobré. Hodnotím kvalitativně stejně jako Mlhu - další výborné mistrovy počiny - 85 %

kayu
04.02.2016 4 z 5

1922 mě úplně uchvátila. Přečtenou jsem ji měla v mžiku a myslím, že mi ještě dlouho bude ležet v hlavě. Za mě nejlepší povídka z knihy. Za zmínku ještě stojí Dobré manželství, kde jsem konec ani v nejmenším neočekávala, což je divné. Celkově je to za čtyři hvězdičky kvůli zbývajícím dvoum slabším povídkám.

borknagar
26.01.2016 4 z 5

Co napsat o první přečtené povídkové knize oblíbeného spisovatele? Romány psát umí, novely mu jdou také (a to geniálně dobře), ale povídky, to pro mě byla velká neznámá. Kniha obsahuje dvě delší, střední a krátkou povídku a hned ta uvodní 1922 je krásně Kingovsky temná a dusivě hororová. Četla se dobře, při některých pasážích člověk až trnul. Thrillerová povídka Velký řidič za první nijak nezaostává. Cesta za pomstou je vždy sladká! Rakovina je svinstvo a když by se z ní mohl člověk vykoupit a ještě k tomu se pomstít svému nej kamarádovi, proč toho nevyužít. Krátká povídka, která však nenabízí nic navíc. O tom je Prodlužování času. Povídka Dobré manželství mě spolu s první bavila nejvíce. Po třiceti letech manželství zjistit, že je druhý masový vrah a ještě naprosto chladný šílenec, nezáviděhodná situace. Každá povídka z téhle knihy má něco do sebe, žádná není slabá a každá má v sobě špetku takového toho temného.........Kingovského.

JosefW
10.01.2016 4 z 5

Nuže, mé první oficiální setkání s Kingem. Ani jedna ze čtyř povídek mne rozhodně nenudila, ale hodnotit je jako celek nejde. Nejvíce mne oslovili příběhy Darcy a Tess, přičemž hned v závěsu za nimi se veze krátká vsuvka mezi němito povídkami v podobě Prodlužování času. Darcy i Tess to neměli jednoduché. Oběma jsem fandil. (dále se nebudu moc rozepisovat, neboť mám nesmírnou chuť popsat tu celý příběh, čímž bych ochudil případné další čtenáře). Vsuvka Prodlužování času pak byla svým způsobem nechutně zábavná - když se něco se*e, tak se to se*e, ale nikomu nefandíte, jen se vezete, z povzdálí vše sledujete a hádáte, co by se ještě mohlo podělat. Nejméně mne zaujala hned první povídka, ale ne v celé své délce, jisté části byly dobré. Celkově tak na čtyři hvězdy.

Benjiki
30.12.2015 5 z 5

Děsivost. A to strašlivá. Spojená s nechutností. Dobře nedopadlo vlastně nic a jedna povídka, o lidské závisti a smlouvě s ďáblem dopadla tak moc nechutně, jak to dokáže jen člověk. Popravdě, když vím že tohle všechno má King v hlavě... Svět je zlé a kruté místo a King to všechno píše. Bez škobrtnutí a děsivě přesně. Ten chlap je šílenec a génius, největší ze všech. Osobně jedna z nejsilnějších hororových knih.

mapet85
28.12.2015 5 z 5

4 kvalitné poviedky, to je to čo nám Stephen King ponúka v zbierke Bezhviezdna tma. Autor nám opisuje, ako človeka zmení zlo. Či už je to zlo, ktoré vstúpi do života farmára a jeho syna po zavraždení manželky, zlo ovplyvňujúce život spisovateľky Tess, ktorú znásilnia, zlo u človeka, ktorý sa záhadným spôsobom vylieči z rakoviny, či zlo, ktoré vstúpi do života ženy, ktorá po 27 rokoch manželstva príde na desivé tajomstvo svojho manžela.

Je to moja prvá poviedková zbierka od autora a musím uznať, že aj písanie tohto žánru autorovi ide na výbornú. Poviedky sú brilantne napísané, plné zvratov, naturalistických opisov hodných len Kinga a napínavé. Jednoducho sa pri nich nenudíte. A dokonca sa aj zasmejete na vetičkách vsunutých medzi nechutné opisy. :-) Za mňa najlepšia jednoznačne prvá a štvrtá poviedka, ale veľmi nezaostávajú ani ďalšie dve.

Knihu odporúčam a hodnotím plným počtom hviezdičiek. Teším sa, keď sa ku knihe niekedy znova vrátim. :-)

Na záver vetička z výborného epilógu : „Ak pôjdete na veľmi tmavé miesto – napríklad do domu farmára Wilfa Jamesa v Nebraske v poviedke 1922 –, mali by ste si so sebou vziať ostré svetlo a všetko si ním osvetliť. Ak nič nechcete vidieť, tak prečo, preboha, sa vôbec odvažujete vstúpiť do tmy?“

Kamienkova33
09.12.2015 5 z 5

Všetky poviedky skvelé! V tretej mi síce chýbalo niečo také ,,práve kingovské", ale až tak mi to nevadilo :-)

klikas
29.10.2015 3 z 5

Dávám like hlavně farmářovy-první povídce, navíc se my hnusí myši a ty krysy v týhle povídce, fakt hustě...p.s. bojim, bojim, bojim....

Slooki
15.10.2015 2 z 5

A zase ten Král. K této knížce jsem se dostal na malé doporučení známé,"sháněl jsem se tenkrát po nějakém hororu" která ji vychvalovala tak až mi z toho bylo špatně. A tak jsem se rozhodl, že to risknu na "vostro". Na Kinga jsem neměl zrovna náladu a tak po na kouknutí do obsahu jsem vybral pouze dvě povídky: 1922 a Dobré manželství. Příběhy to byli celkem zajímavé a takové všeobecně líbivé, zkrátka takové ze života. Oproti jiným knížkám od Kinga se mi zamlouvalo ukončení každé ze story, a néé jako se mu občas stává, a není to vyjímkou, že konec lehce až nudně odbude. Což se mi po přečtení 394 - 493 stránkách knihy nikdy moc nezamlouvalo. Jsem tedy rád, že se mistr rozhodl pro tentokráte kouknout pod pokličku osobám v celkem všedních situacích, které se stejně jako jim, tak i nám, stávají skoro každý den, že? Suma sumárum: Řadky jsem tedy přetrpěti nemusel, a nevolnu jsem se tedy tímto zdárně vyhl. Knížku tedy mohu s klidným svědomím doporučit a třemi, ale ne, raději čtyřmi hvězdami ověnčit.

Sněžková
01.10.2015 5 z 5

Jak děsivé je to, co je nám nejblíž a nejbližší. Známe to. Ale jak moc? Někdy moc málo... Pět hvězd je taky na hodnocení málo.