Černočerná tma

Černočerná tma https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95644/mid_cernocerna-tma-pDo-95644.jpg 4 1613 295

Povídky a novely série

Ve čtyřech temných příbězích nám mistr napětí Stephen King připomíná, jak iluzorní je bezpečí známého prostředí a každodenního života. Nejenže si nemůžeme být jisti, jestli opravdu známe své nejbližší, ale ani nevíme, čeho jsme v jistých situacích sami schopni. "V každém z nás se skrývá cizinec…," tvrdí autor. Znásilněná žena v povídce Velký řidič nepochybně neměla tušení, že dokáže převést svou teoretickou znalost vraždění do praxe (je spisovatelkou detektivních románů) a farmář z úvodního příběhu jenom toužil dál nerušeně hospodařit na svém pozemku. Ostatně ani v Prodlužování času, kde zdeptaný muž uzavře velmi podivnou smlouvu s velmi zvláštním obchodníkem, nakonec překvapivě není hlavním nositelem zla ďábel...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Full Dark, No Stars , 2010

Mona-Lisa
25.03.2019 5 z 5

Na Kingovi nejvíc miluju jeho umění popsat to nejhorší z lidských bytostí a zároveň i to nejlepší mnohdy hned na stejné stránce. Tato povídková kniha je ukázkovým případem jeho mistrovství a osobně nedokážu vybrat nejlepší kus. "Chyť se mě za ruku, čtenáři, a já tě rád odvedu zpátky na denní světlo. Moc rád tam zamířím, protože věřím, že lidé jsou většinou v podstatě dobří. za sebe tedy můžu prohlásit, že jsem. Tebou bych si však nebyl tak docela jistý."

petrulka
18.03.2019 3 z 5

Povídky poměrně ujdou, ryze kingovská je ta první, nejlepší. Další spíš průměrná krimi.

Hobo180
11.03.2019 5 z 5

Kingovi prostě nejlíp pasuje kratší formát, nemůže se tak textově rozmáchnout :-). První povídka mi nesedla. Delší než bylo třeba, předvídatelná, taková kingovská v tom horším smyslu slova. Zbytek skvělý, nejraději mám Dobré manželství. Nad Prodlužováním času jsem se hodně zamýšlela, jak bych volila v podobné situaci.

de_baques
07.03.2019 4 z 5

Kvalita celkově dobrá až na Velkého řidiče. Dobré manželství po slušném rozjezdu příliš uspěchaný konec. 1922 bezkonkurenčně nejlepší.

smudlajs
06.03.2019 5 z 5

Skvělá kniha, kterou prostě nejde odložit. Povídky, které vám nedají spát. Bravo Mr. S.! Rozhodně doporučuji její přečtení. Jen se může stát, že z ní budete mít špatné sny, stejně jako já.

rodak
11.02.2019 5 z 5

Drsné povídky,ale výborné čtení.

ArwenAragorn
01.02.2019 5 z 5

Všechny čtyři povídky jsou skvělé, knížku čtu podruhé a jsem zase nadšená. Chvílemi jsem se bála, chvílemi jsem se skvěle bavila. Pan King to zkrátka umí a já doporučuji knihu k přečtení, snad se vám bude líbit tak, jako mě.

momo01
24.01.2019 5 z 5

Fuj to bylo hnusný…. King prostě umí a daří se mu vzbudit ve čtenářích, přesně co chce. Lépe, než co sám píše v doslovu, bych to neřekla:
„Chci ve svých čtenářích vyprovokovat emocionální, téměř instinktivní reakci. Nejde mi o to donutit je myslet, když čtou. Píšu to kurzívou, protože pokud je příběh dost dobrý a postavy živé, přemýšlení nastoupí po emocích, až příběh skončí a knížka je odložena (někdy s úlevou).“

Bee240
23.01.2019 5 z 5

Prostě King , prostě borec největšího kalibru , tuto knihu miluji , úžasné čtení , mohu jen doporučit.

Hendrychova.K
18.01.2019 4 z 5

První povídka se mi četla trochu ztuha, ale další tři...naprostá pecka!

MichalHoráček
18.01.2019 5 z 5

Skvělé čtyři povídky od ještě lepšího spisovatele ;-)
Nejvíc se mi líbila ta poslední povídka "Dobré manželství"
Tady platí, to nejlepší na konec :-D

Polly
06.01.2019 5 z 5

Neuvěřitelně napínavé čtení. Každá povídka vydá na film. Kam na to ten Mr. S. chodí ? Místo duše černá tůň? :) Je to takový Tarantino a nebo Rob Zombie literatury.

pazdy15
05.01.2019 5 z 5

Další mistr King!!! Někdy si až říkám, že ty příběhy snad musel prožít sám ... Tak důvěrně psané a až mrazivě uvěřitelné :)))

Lenka.Vílka
25.12.2018 4 z 5

S Panem Kingem (proč mu všichni říkají "Pan King"?) jsem ještě moc dostaveníček neměla. První knihu od něj jsem vlastně četla během nemoci, protože svoje knihy jsem už přečetla. Neměla jsem na výběr. Ale pravdou je, že jsem víc knih od něj nedočetla, než dočetla. "Proč se furt vykecávaj? To se mám bát? Atd." No, do klasiky musí člověk dozrát, říká se. Asi to už mám potvrzené a jsem ready.
Jestli vás zajímá můj názor na jednotlivé povídky, hledejte je logicky u povídek...
(Psychický bonus? Jsem člověk číslo 1000, který hodnotil knihu. Hudební složka u jednotlivých povídek.)

kap66
24.12.2018 5 z 5

Když jsem tady vpravo nahoře viděla v hodnocení oblíbených obdélník o stranách 9x5 hvězdiček, věděla jsem, že to bude zásah do černého. A byl - a to do pořádně černého už první povídkou, která nastolila témata všech čtyř: vražedný motiv a svědomí.
King si s nimi pohrál a všude to zkusil trochu jinak. Ve všech povídkách je motiv k vraždě pochopitelný, v různé míře, ale - pro mě ano. Svědomí je ale ve všech povídkách pojato trochu jinak. V povídce 1922 ("Dyť říkám, že to bylo skrz to pole... To přece není žádná vražda! Ježíšmarjá, tomu přece každej musí rozumět!" - K. Čapek, Zločin v chalupě), která je skvělá a naprosto nehumorná, hraje černé svědomí roli zásadní. Ve Velkém řidiči a Dobrém manželství, které jsou si v několika momentech podobné (a obě jsou výborné), nechává autor otázku výčitek svědomí otevřenou; je jasné, že i při naprosto pochopitelném motivu se dostavit musí, jednou. A v Prodlužování času, které beru jako Kingův vtípek, je svědomí záměrně ignorováno, prostě neexistuje; právě kvůli tomu je tato povídka pro mě svým způsobem tou nejméně lidskou, a tedy nejméně uvěřitelnou.
King mě zase zasáhl a vzbudil ve mně otázky. Tak to mám ráda.

Martial
12.12.2018 5 z 5

Prostě pecka... ale hooodně drsná... a černočerně temná...

Nikola_
06.12.2018 5 z 5

Prostě King! Co více k tomu dodat.. napínavé, čtivé, nelze odložit.

evickakyticka
06.12.2018 5 z 5

Pokud jsem někdy tvrdila, že ranější tvorba Stephena Kinga byla lepší, tady musím tvrdit opak. Opravdu drsné povídky, které nemusí skousnout každý. Hodněkrát mě při čtení napadlo, kde na to King chodí a jak drsně dokáže vše popsat. Díky za silný zážitek. Super!

hana0348
29.11.2018 5 z 5

Bravo! Toto očekávám od knihy žánru horor. Čtyři příběhy, každý úplně jiný. Napínavé od začátku až do konce. Čtivé, mrazivé, psycho, hnusné a nechutné. Stephen King dokazuje, že titul mistr hrůzy mu nenáleží neprávem.

Bella1
21.11.2018 5 z 5

Drobek hnusné, ale napínavé!