Poslední přání

Poslední přání
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430/bmid_posledni-prani-q6X-430.jpeg 5 6571 6571

Zaklínač série

Zaklínač 1 Zaklínač - Ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů: mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain - pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný - naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši. * Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu + kompletní povídka Hlas rozumu kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo. * Povídky: Cesta z níž není návratu * Hlas rozumu 1 * Zaklínač * Hlas rozumu 2 * Zrno pravdy * Hlas rozumu 3 * Menší zlo * Hlas rozumu 4 * Otázka ceny * Hlas rozumu 5 * Konec světa * Hlas rozumu 6 * Poslední přání * Hlas rozumu 7... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Ostatnie życzenie , 1993

x-lee-x
31.08.2020 4 z 5

Je to skvělá knížka i když některé části mi přišli zdlouhavé a kvůli tomu sem četla knížku na etapy. Jsem zvědavá na další díly

PohadkyNovyVek
29.08.2020

Četl jsem jen povídku Poslední přání, a dost mě demotivovala od dalšího Sapkowského čtení. Svět Zaklínače už jsem znal z Netflixovského zpracování, a především skvělé videohry Witcher 3: Wild Hunt, ale pokud by byla mým úvodem knižní předloha, asi se neponořím. Možná se někomu přímočarost na úkor elegance líbí, ale na mě to působilo spíš nenápaditě, líně a nudně. Nevím, zda to bylo starším datem (a tudíž autorovou ranou tvorbou) nebo nedokonalým překladem, ale nepřišlo mi to bůhvíjak napsané ani čtivé, těžký průměr. Ono co všechno se zdálo na Geraltově světě cool a neotřelé v době vzniku díla, v dnešním přehánění a kontroverzi všeho nepůsobí nijak výjimečně, přestože jeho vesmír je neobyčejně pestrý. Možná o něco přicházím, když nebudu znát další kousky v rámci série, ale fakt jsem nebyl přesvědčen, že to je nutné.

lencin
24.08.2020 5 z 5

Dojemné i drsné povídky.
Geralt a Jenifer.
Krásné, jednoduché a stručné, a přesto úžasně fantazijní popisy. Živě jsem si představovala místa, kde se děj odehrává.
(2006)

Ookmalej
23.08.2020 4 z 5

K precteni me inspirovala audiokniha (kterou fakt doporucuju vsema deseti). Ale je fakt, ze tohle fantasy se vymyka. Zadny kyc, zbytecny patos ani ocekavane rozuzleni. Ma to spad, ma to napaditost, vypada to realne! Svet Zaklinace me vtahnul a jen tak me nepusti.

bari6868
21.08.2020 5 z 5

Sapkowski je opravdu evropská legenda, kdy se jeho Geralt z Rivie dokázal dostat do světa a uchvátit ho.

brzda.
20.08.2020 5 z 5

Ke knížce jsem se dostala díky seriálu a hned jsem si jí oblíbila...

temna.vila
19.08.2020 3 z 5

Pokud mi v něčem Sapkowski vážně učaroval, rozhodně je to jazyk. Příběh je vyprávěn barvitě, květnatě a autor používá vážně vytříbený jazyk, který pro mě byl pohlazením po duši. Menší problém jsem měla pouze s formátem, osobně mě moc nebaví číst povídky, hůř se vžívám do děje a nedokážu pak docenit celistvost příběhu. Proto také dávám knize jen 3 hvězdičky, přestože se mi tak krásně četla a nad jazykem jsem doslova umírala spokojeností.

hanavka
14.08.2020 4 z 5

Podařilo se mi začíst až napotřetí, ale nakonec to opravdu stálo za to :) Nejvíc mě bavilo gradování zápletek - v každé povídce se jako původní problém tvářila nakonec marginální záležitost a ten velký zádrhel se objevil až později v příběhu. Každá povídka je opravdu skvěle a do detailu promyšlená. Do dalších dílů se pustím s chutí, doufám jen, že jsem si zapamatovala všechny důležité postavy. Bylo jich totiž na mě najednou trošku moc.

Set123
11.08.2020

Dlouho, hrozně dlouho se snažím donutit se k tomu, okomentovat knihy Zaklínače. Jedná se totiž o mé nejoblíbenější fantasy vůbec. A já hrozně nerad hodnotím věci, které mám rád. (Viz Komentář u Ztraceného ráje“

Tato první povídková kniha je pro mne mnohem významnější, nežli kniha druhá. Pamatuji si dokonce, kde jsem kterou povídku četl a to pro mě není typické.

Inu, dosti řečí, směle do toho. Kniha „Poslední přání“, je spíše takovou předzvěstí budoucí ságy Zaklínače. Konec konců, román je postaven na alegorii Druhé světové války, kdežto povídky parodizují tradiční pohádky. Více se dozvíte u mých komentářů ke každé povídce zvlášť.

V této knize ani Geralt, ani další postavy, ba co více ani svět nedostávají ostřejších obrysů. To vše se bude formovat teprve v knihách následujících. Není však možné tuto knihu přeskočit. V několika povídkách je obsažen zárodek celého románu a čtenář, který by povídky přeskočil, by nedokázal plně pochopit příčiny budoucího děje.

Autor používá jednoduchý jazyk, umí s ním však nádherně kreslit. Děj je vždy jednoduchý a povětšinou vtipný. Knihu plně doporučuji a i když nedosahuje plné kvality knih následujících, stejně se jedná o jednu z nejlepších povídkových knih co jsem kdy četl.

Ninjer
10.08.2020 5 z 5

Konečně jsem zkusil tuhle slavnou fantasy sérii a musím říct, že první díl jsem si neskonale užil. Neviděl jsem zatím seriál, pouze jsem hrál prvního herního Zaklínače, ale už tam mě dost zaujal ten dospělý fantasy svět plný politikaření, rasismu a dalších reálných neduhů. První kniha Zaklínače obsahuje delší povídky, které na sebe různě navazují a jsou doplněné jakýmisi "spojováky". Autor dává do pozadí i do popředí příběhů různé variace na pohádky (například se objeví jakási Sněhurka či Kráska a Zvíře), ale všechny jsou velice vynalézavě zpracované. Postavy v těchto "pohádkách" nejsou žádní černobílí hrdinové a zloduši, ale jsou realističtí a věrohodní, a Sapkowski opravdu důmyslně vymýšlí, jak je do příběhu zasadit a jak je udělat jiné a zábavné.

Dost na mě udělalo dojem, že je Zaklínač nejen čtivý (obsahuje hodně skvělých dialogů), ale má i promyšlené a zajímavé příběhy. Sapkowski často důmyslně dávkuje různé zvraty a odhalení s obratností režiséra áčkových thrillerů. Samozřejmě je to všechno hlavně pohádka, ale zatraceně dobře napsaná pohádka!

Jinak hlavní hrdina Geralt je pořádný drsňák a playboy, ale vůbec nepůsobí jako nějaký přehnaný akční hrdina. Je malomluvný, když je to potřeba, protože díky své inteligenci a zkušenostem dokáže být trpělivý. Dokáže se ale velmi dobře rozmluvit a svůj jazyk ovládá skoro tak dobře jako meč - Geralt je zatraceně dobrý diplomat. No a i když není dokonalý, tak se (minimálně v těchto povídkách) chová jako opravdu kladný hrdina, který má srdce na dobrém místě a nestydí se za to.

Zaklínač je opravdu vynikající, dospělé fantasy, které můžu všem jenom doporučit. Kdybych měl něco vytknout, tak některé akční sekvence pro mě byly náročnější na čtení, a to i díky používání pro mě naprosto matoucího šermířského slovníku.

Devět realistických pohádek z deseti.

Vidlička
06.08.2020 4 z 5

Ano, jsem ostuda, že jsem měla tu čest seznámit se s Geraltem z Rivie až skoro nad hrobem, ale lepší pozdě než nikdy, že jo.
Bavila jsem se nad chytrými propojeními s profláklými pohádkovými prvky. Nezbytný "oslík" Marigold a nebezpečná tajemná kráska nesmí po hrdinově boku chybět, a ke konci čím dál tím víc peprnější slovník korunuje tuhle klasiku. Fantasy starý dobrý školy (jak to vnímám já) jak má bejt. A hláška: "Hovno ti je po tom, zaklínači." tohle moje zasnoubení s Geraltem jen dotvrdila.

boxas
01.08.2020 4 z 5

První setkání, vztahy, které mnohdy vydržely Geraltovi po celý život... Kdo chce vědět, jak to všechno (skoro) začalo, zde najde odpověď.

ImGinny
31.07.2020 5 z 5

Kdo by neslyšel o Zaklínači, že ano. A tak jsem se do toho pustila - a nelituju. Zaklínač se mi líbil, a co považuju za zajímavé, jsou předělané pohádky; Kráska a Zvíře, kde kráska je zrádné stvoření, Sněhurka a sedm trpaslíků, kde Sněhurčin život končí v kaluži krve, i pohádka, jíž neumím pojmenovat, snad jen Hra osudu - v původní verzi pro děti se nezabíjí, ale konec příběhu se od původní verze moc neliší. Celý příběh mi však přijde poněkud zmatený, ve vyprávění se přeskakuje. Ale jinak moc doporučuju knihu i seriál :))

Luccinda
31.07.2020 3 z 5

Na začátek bych chtěla říct, že povídky nejsou úplně můj šálek kávy. A ani ty Zaklínačské mi bohužel příliš nesedly. Jako úvod do celé série mi to přijde trošku nešťastné, protože povídky nedávají příliš prostoru k tomu, abychom pořádně poznali svět, ve kterém se příběh odehrává, a také postavy, kterých se v knížce vyskytuje celkem dost. Prakticky po celou dobu čtení jsem měla problém určit, které postavy jsou hlavní, které vedlejší, a které se v příběhu jen mihnou. Nedokázala jsem si k postavám utvořit jakýkoliv vztah, tím pádem mě nezajímaly ani jejich osudy. Jednotlivé povídky pak pro mě byly spíš způsobem, jak se zabavit u oběda, než že bych si jejich čtení vyloženě užívala.

Jediným zpestřením tak byla postava Geralta, na kterém mě bavilo hlavně to, jak lehce dokázal vybruslit z každé nebezpečné situace. Upřímně jsem na tohohle hrdinu ještě hodně zvědavá a doufám, že se v dalších dílech dozvím něco víc z jeho minulosti, a že jeho postava dostane nějaký ucelený charakter.

Yuuki24
29.07.2020 5 z 5

Dočteno jedním dechem. Tolik jsem o tomto příběhu slyšela a zvěsti samozřejmě nezklamali. Úžasný příběh se skvělým hrdinou i postavami. Nechybí vtipné ani napínavé pasáže a od prvního písmenka do posledního. Už se samozřejmě těším na dotisk pevného vydání knihy.

Marxt5
19.07.2020 5 z 5

První kniha se zaklínačem, ze začátku jsem se musel trochu začíst, potom jsem si ale na styl psaní autora zvykl a četlo se to úplně samo. Dnes už legendární fantasy povídky o zaklínači si rozhodně zaslouží svůj věhlas. Doporučuji.

BlankaDo
14.07.2020

Není špatná,ale čekala jsem více.

PabloFuentes
09.07.2020 5 z 5

Tak takhle ano! Báječné, čtivé, zábavné! Zaklínače jsem poznal, ani nevím kdy, ale víc jsem si ho začal všímat od vzniku kapely Deloraine. Následoval seriál od Netflixu a po všech možných doporučení od kamarádů, že si rozhodně musím přečíst i knihy, jsem byl nakonec udolán a podlehl jsem. Ještě, že tak.
Velmi se mi líbí zakomponování různých známých pohádek do světa Zaklínače. Kdo si třeba všiml, že Renfri je v podstatě taková zabijácká Sněhurka? :) Kniha má chytré dialogy. Rozhovor mezi Geraltem a Calanthé jsem doslova hltal. Skvělé postavy jako Marigold nebo Yennefer, která je tak hezky arogantní. Nedivím se, že je kolem tohoto fandomu taková mánie, protože je rozhodně zasloužená. Těším se na pokračování.

any37
09.07.2020 5 z 5

Patřím do skupiny, která napřed viděla seriál, a potom se na základě té dokonalosti rozhodla přečíst i knížky. A vůbec svého rozhodnutí nelituji! I když šlo zatím jen o povídky, bylo to stejně čtivé a zábavné, napínavé a místy vtipné. Občas mi sice dělalo problém vyznat se v samotném světě - místa, jména, rasy a různé potvory-, ale to se stává v každém dobře vymyšleném fantasy světě.

smisek280
09.07.2020 5 z 5

Sapkowski dokáže čtenáře báječně vtáhnout do příběhu a prvním dílem, který obsahuje zaklínačské povídky odstartoval úžasnou sérii knih, které miluju!