Poslední dopis od tvé lásky

Poslední dopis od tvé lásky https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166292/bmid_posledni-dopis-od-tve-lasky-vm9-166292.png 4 2842 688

Mimořádně silný příběh vášně, nevěry a ztráty z pera respektované britské autorky Jojo Moyesové, který získal v roce 2011 prestižní ocenění The Romantic Novel of the Year Award. Novinářka Elllie při pátrání v archivu narazí na půlstoletí starý dopis, v němž neznámý muž žádá svoji milenku, aby opustila manžela. Elllie příběh, skrývající se za dopisem, okamžitě zaujme – i ona sama má poměr se ženatým mužem. Rok 1960. Jennifer Stirlingová leží v nemocnici po vážné autonehodě a na nic si nepamatuje – na manžela, na své kamarády, ani na to, jaká byla ona sama. Když se však vrátí z nemocnice domů a najde tajný dopis, pomalu se začíná rozpomínat na milence, kvůli kterému byla kdysi ochotná riskovat úplně všechno.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Last Letter from Your Lover , 2008

Ešína
25.07.2021 4 z 5

Po shlédnutí filmu Než jsem tě poznala, jsem si chtěla přečíst něco dalšího od této autorky. I když si myslím, že to není tak skvělá kniha jako Než jsem tě poznala, mě poměrně bavila. Happyend zaručen.

Lucc93
21.07.2021 4 z 5

Moje první kniha od této vyhlášené autorky. Sice mě to vyloženě nějak neohromilo a to asi hlavně proto, že tyhle zamilované románky obcházím obloukem, ale v podstatě jsem byla spokojená. Zkusím určitě i jiná dílka od Jojo.

milena9798
17.07.2021 1 z 5

asi v jedné třetině jsem knížku opustila, třeba jí někdy ještě dám šanci

Luccinda
11.07.2021 3 z 5

Mé první dojmy z knížky byly mírně rozpačité, za to si ale můžu sama, protože jsem si odmítla přečíst anotaci a tak mi trvalo docela dlouho, než jsem se zorientovala v ději. Příběh je totiž vyprávěný pomocí více dějových linií a jednotlivé kapitoly jsou prokládány milostnými dopisy a vzkazy. Jinak ale byla knížka od samého začátku velmi čtivá, jediné, co tak trošku pokulhávalo, byla romantická linka.

Nápad určitě nebyl špatný, líbil se mi motiv dopisů a posledních rozloučení, to měla autorka krásně promyšlené. Ani ta romantika nebyla vůbec prvoplánová, příběh obsahoval spoustu překvapivých momentů. Já jsem si ale absolutně nedokázala oblíbit hlavní protagonisty, neviděla jsem mezi nimi žádnou chemii. Což je u knížky, kde je romantická linka stěžejním bodem příběhu, dost na nic.

A ještě jedna věc mi na knížce vadila, a to byla její délka. Drobné nahuštěné písmo a téměř 500 stran textu, to je na romantickou oddechovku zkrátka příliš. Některé pasáže byly repetitivní a ke konci už jsem se jenom těšila, až to budu mít za sebou. Nebylo to špatné, knížka se dobře četla, ale v rámci žánru spadá Poslední dopis od tvé lásky bohužel do průměru.

todilka
08.07.2021 4 z 5

Dalo by se říct, typická Jojo...kniha o ničem a vlastně o všem, která rozesmutní, rozdráždí, přinese naději, pohladí po duši a zanechá na rtech čtenáře přihlouplý úsměv. Nevzdávejte to po trochu matoucím začátku, kdy nevíte co je minulost a co současnost a kdo je kdo, a budete po zásluze odměněni :-)
*čtenářská výzva 2021: Kniha, ve které hraje důležitou roli dopis

Deena_
10.06.2021 5 z 5

Zpočátku jsem se ztrácela ve jménech a nepřišla mi kniha čtivá. Každopádně jsem ráda že jsem vydržela je to krásná kniha není to žádná romantická klasika. Děj mi přišel velmi poutavý a bavilo mne prokládání příběhu dopisy.

Smavla
25.05.2021 5 z 5

Ze začátku jsem se moc nemohla začíst a ztrácela jsem se v ději, ale poté co jsem se chytila mě kniha neskutečně bavila. Byla čtivá, hlavní příběh se odehrává v době kterou miluji a příběh Jennifer byl dojemný, romantický a prostě jednoduše krásný. Úžasná kniha.

lucky4ever
07.05.2021 4 z 5

Příjemná oddychovka, jen na mě poněkud roztahaná a trochu frustrující tím, jak to vypadalo, že to už konečně dobře dopadne a ono pořád nic. Ale námět originální. Jako bonus beru ukázku přístupu k ženám v 60. letech, kdy sloužily hlavně jako rodičky a ozdoby, které neměly právo na vlastní názor.
Prostě odpočinková nenáročná romantika.

Pet13
03.05.2021 5 z 5

Úžasná oddychovka s báječným happyendem.

crazyslunicko
27.04.2021 5 z 5

Opravdu mimořádný příběh plný vášně, lásky, nevěry a ztráty. Velmi emotivní, láskyplný, milostný příběh o našem životním poslání, očekávání naší rodiny, bohaté smetánky a jak dokáže osud zamíchat kartami... Jak jedna nehoda dokáže otočit náš život o 180° a nevědomá paměť je nemilosrdná..

„Jeden moudrý člověk mi jednou řekl, že psané slovo je nebezpečné, protože nikdy není záruka, že ostatní budou číst vaše slova ve stejném duchu, v jakém byla napsána. "

„Jestli nám spolu mají být dopřány jen hodiny, jen minuty, chci si umět každou z nich vrýt do paměti s tak dokonalou přesností, abych si je mohl vybavovat právě v takových chvílích, kdy mám pocit, že mi zčernala celá duše. Dej mu své tělo, jestli musíš, má lásko, ale nedávej mu své srdce. Prosím, nemiluj ho.“

„Moje milovaná holčičko, jsou čtyři hodiny ráno a já nemůžu spát, když vím, že dneska se k Tobě vrátí on. Vím, že se jen přivádím k šílenství, ale ležím tu a představuji si ho vedle Tebe, uvědomuji si, že to on má právo Tě objímat, dotýkat se Tě, a já bych dal cokoli za to, abych tuhle svobodu měl já. (...) Kvůli Tobě se chci stát lepší verzí sebe sama. Celé hodiny jsem tu seděl a zíral na láhev whisky a pak, ani ne před pěti minutami, jsem konečně vstal a všechno to zatracené pití vylil do dřezu. Pro Tebe budu lepším člověkem, lásko. Chci žít dobře, abys na mě mohla být pyšná. "

Někdy se bojíme moc dlouho riskovat, až nakonec ztratíme to, co je nám nejcennější, aniž bychom si to v prvním okamžiku uvědomily.

Obdivuji jaké krásné dopisy se kdysi psaly. Škoda, že teď už se žádné nepíšou.. To napětí než dopis konečně doručili a pak další napětí než ten dotyčný odepsal.

zuzu8480
17.04.2021 4 z 5

Jako jo..hezké, ze života.. Ale prostě romantika.

Ishir
10.04.2021 5 z 5

Nádherný milostný příběh.

illca2
06.04.2021 4 z 5

Rozjezd byl pro mě složitější. Udělat si trošku pořádek v minulosti budoucnosti.. Kdo je kdo.. Ale jak se člověk začetl, všechno dávalo smysl a příběh byl úžasný až smutně šťastný. Moje první knížka od spisovatelky a určitě ne poslední.

petunkav
04.04.2021 4 z 5

Po delší době jsem sáhla po romantice.
Zpočátku jsem se nemohla vůbec začíst.
Děj poskakoval mezi jednotlivými časovými osami, bylo to pro mě celkem nepříjemné.
Celkově knihu ale hodnotím kladně, příběh citlivý, zamotaný na romantiku tak akorát.

intelektuálka
02.04.2021 4 z 5

V takových pěkných slunných dnech je milé ponořit se do láskyplného příběhu - a to ve dvou liniích ....

Nebyla to červená knihovna - byla to kniha o tom, co vše může život přinést ....
A já byla zvědavá, jak to dopadne ....

Pěkné a oddychové čtení.... doporučím.

A pardon - ještě P.S.
Všem čtenářům krásné velikonoční dny ve zdraví !

Áďa302
02.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Prvních padesát stránek jsem si říkala, že to bude obyčejný zamilovaný příběh....Pak se ale děj začal rozvíjet, přišly zápletky a postavy jsem si oblíbila. Dvakrát jsem mrkla a půlka knížky byla pryč. Jojo Moyes se čte opravdu velmi rychle. Příběhy z minulosti mám moc ráda a teď nevím zda byla lepší kniha "Dívka, již jsi tu zanechal" nebo "Poslední dopis od tvé lásky". Celou dobu (1960) jsem se bála, že až přijde část z roku 2003 budu zklamaná a postavy se mi nebudou líbit. Ellie mě vyvedla z omylu! Ale čekala jsem srdceryvnější konec. Když se Jennifer nakonec potká s Anthonym očekávala jsem popis jejich pocitů a ne popis toho, co viděla Ellie. Nebo i větší vysvětlování a trochu toho pláče. Celou knihu ale hodnotím s plným počtem, protože jak jinak u Jojo, že? :)

Šajler
20.03.2021 3 z 5

Příběh nebyl špatný ale ani jsem z něho nebyla v úžasu. Byla to pro mě příjemná romantická oddechovka.

Lena78537
10.03.2021

Ke knihám J.Moyesové se vracím vždycky, když potřebuji ve čtení trochu té pohody, romantiky a oddechu. Tato mě opět nezklamala, moc příjemné čtení, krásný příběh.

Scathia
07.03.2021 4 z 5

Další příjemná oddechovka. U autorky se mi líbí, že zpracovává velmi rozličná témata. Každá kniha je jiná, ale zatím žádná nezklamala. :-)

adelazelenkova
01.03.2021 5 z 5

Další povedená kniha od autorky. Oba příběhy krásně popsané, napínavý závěr do posledních stránek. Žádný předvídatelný konec. Nemohla jsem se odtrhnout. Opravdu mohu jen doporučit.