Poslední aristokratka

Poslední aristokratka https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419916/mid_posledni-aristokratka-3Jx-419916.jpg 4 6292 1644

Aristokratka série

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene. Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře!... celý text

Amitiel76
02.05.2022 5 z 5

Poslední aristokratku jsem viděla několikrát v televizi a nutno říct, že se zařadila mezi moje oblíbené české komedie. Filmové zpracování je ale jen začátkem knihy, a navíc dost upravené. Ovšem knižní předloha, to je zcela jiná káva!
Je napsaná s milým humorem, lehkou nadsázkou, ironií a plná tak komických situací, že se při čtení culíte od ucha k uchu. Vypravěčské umění Marie III., vás prostě dostane!
Zkrátka když vám vrátí v restituci šlechtické sídlo, je to jakoby jste dostali "danajský dar". A je celkem jisté, že cizí neštěstí, vždy zaručeně pobaví :-))
Aneb "Když se dva perou, tak se třetí směje".
Určitě dávám plný počet bodů, a vrhám se na druhou část.

Ivanka83
28.04.2022 3 z 5

Nejdříve jsem viděla film, což byla asi chyba. Zatímco u filmu jsem se smála od začátku do konce a herecké obsazení mě nadchlo, tak do čtení jsem se musela chvilkami i nutit.
Rozjezd byl fajn. Zhruba v půlce mě to nějak přestalo bavit. Po krátké pauze jsem druhou půlku knihy zhltla rychle a víc jsem se i zasmála.
Snad poprvé se mi film líbí víc jak kniha.

Erlif
27.04.2022 2 z 5

Knihu mi doporučila kamarádka, která se smála od začátku do konce. Ano začátek byl skvělý, to jsem se smála i já, ale pak už mi to přišlo takové na sílu a už ani né tak vtipné... jen semhle támhle... Na další díly se nechystám.

LeserDe
25.04.2022 5 z 5

není to nic ohromujícího ani chytrého, ale je to zábavné, a to byl nejspíš i autorův cíl. Napsat něco nenásilně zábavného. Přečetla jsem všechny díly a kdyby vyšel další, přečtu si ho taky.

SammSamm
21.04.2022 5 z 5

Tak tady jsem se opravdu nasmála, celý příběh byl naprosto komický. Od začátku až dokonce. Musela jsem často vysvětlovat, čemu se jako směju, když si "jenom" čtu. Po přečtení jsem se podívala na film a sice byl také komický,ale děj naprosto převrácený. Asi se nemůžu dívat na filmy, které mají děj z knihy,kterou jsem četla,pak to moc pitvám....

zvídaváStela
20.04.2022 4 z 5

Musím říct, že takhle jsem se u knížky dlouho nezasmála. Mám ráda tento typ humoru. Oddechové čtení. :)

Charming
18.04.2022 3 z 5

Bylo to takové příjemné a lehké čtení, u kterého jsem nemusel moc přemýšlet. Nejvtipnější mi přišel konec. Určitě doporučuji všem, kteří se chtějí pobavit a vypnout.

Gabri-88
27.03.2022 3 z 5

Zezačátku jsem se smála jak lečo a pak už mi začly vtipy připadat nucené a už jsem se jen vlažně usmívala. Rozhodně je to zábavné a člověk si potrénuje fantazii při představě situací a popisovaných trablí :))) fajnové

Bakana
23.03.2022 5 z 5

Je málo knih, které chtějí prostě jen pobavit. A protože jsem se i párkrát zasmála, tak u mě plný počet*.

Katka2382
20.03.2022 5 z 5

Mě se to líbilo.
Nečetla jsem anotace a neviděla film,takže jsem nic nečekala a dostala jsem milý oddechový příběh.Určitě se pustím do dalších dílů.

M.kanička
11.03.2022 1 z 5

Mně teda tato kniha nesedla nebyla tam ani jedna pasáž kde bych se zasmála. A ani se mi nelíbil styl vyprávění. Asi mám jiný smysl pro humor :)

Jaklová.katka
06.03.2022 5 z 5

Už dlouho jsem se tak nezasmala.
Občas na mě koukali jak na blázna

Iki1
06.03.2022 4 z 5

Není to žádná hlubokomyslná či vážná literatura, ale pořádná oddechovka pro dny splínu či jen tak. Notně jsem se pobavil, chválím autorovy postřehy a schopnost dívat se kolem sebe a vcelku pravdivě vystihnout návštěvnické typy či charaktery obyvatel "Kostky".

jana9347
23.02.2022 5 z 5

Upřímně jsem se u knihy zasmála.

Denny456
20.02.2022 4 z 5

Další potvrzení toho, že film málokdy bývá lepší než kniha. A to jsem film viděl před přečtením. Kniha je samozřejmě v podstatě odlehčené čtení, kdy byste se měli bavit a nějak zásadně nehledat větší smysl díla. A v tom funguje za mě velmi dobře.

FlLys
19.02.2022 3 z 5

Ke konci to bylo i docela vtipné, autor přestal používat rádoby vtipné vtipy typu: zaštěkal (ten pes ne hrabě), z nichž jsem už dostávala osypky

sweeney
18.02.2022 5 z 5

Po shlédnutí filmového zpracování jsem se rozhodla přečíst i knižní verzi a musím říct, že obojí se mi velmi líbilo :) samozřejmě, je to spíše oddechové čtení nežli příběh nutici k hlubšímu zamyšlení, ale není na škodu číst i tento typ literatury, kdy si čtenář může odpočinout a v tomto případě se i hlavně pobavit :)

Saela
17.02.2022 2 z 5

Po přečtení recenzí a dle hodnocení jsem dost zklamaná. Příběh byl pro mě nemastný, neslaný. Oddechovka, u které se nic zásadního neděje, až na pár příhod v rodině. Kniha je psaná formou deníku, kde sice byly psány úsměvné příhody, ale nijak zvlášť mě nenadchly. Hlavně jsem viděla první film, který mě celkem pobavil a sem tam si ho s rodinou pustíme. Film mě tedy dokázal rozesmát více. Tak jsem se těšila na knihu a to je snad první kniha, která je pro mě horší, jak film. Navíc příběh je od filmu úplně odlišný. Za mě bohužel takový podprůměr.

slunečnice_
04.02.2022 3 z 5

Čtivě napsaná oddechovka na jedno odpoledne, která sice postrádá větší pointu a zápletku, ale pokud vám v první kapitole sedne styl humoru, zhltnete ji celou a dobře se pobavíte. Do pokračování jsem se ale moc nehrnula, vtípky rychle začnou být na jedno brdo a vy máte pocit že čtete pořád to samé.
Film mě tolik neoslovil.

ToVy
03.02.2022 4 z 5

Spíš čtu historické knihy a kromě toho, že mi byla doporučena po shlédnutém filmu knižní verze, tak jsem velmi ocenil oddychovost u této knihy. Zábavná, vtipná, relaxační, velmi rychle přečtená.