Polnočné slnko

Polnočné slnko https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468192/bmid_polnocne-slnko-aSv-468192.jpeg 3 739 208

Stmívání / Twilight série

< 5. díl

Kultová Twilight sága sa začiatkom milénia stala ópiom pre celú generáciu. Zvodný upír Edward pobláznil nielen vnučky, ale aj mamy a staré mamy. Konečne – takmer po pätnástich rokoch – prichádza prerozprávanie príbehu veľkej lásky z Edwardovho pohľadu. Dlho očakávaný návrat do sveta Twilightu je jednoznačne triumfom. Ikonický príbeh Belly a Edwarda nadobúda nový temný podtón. Pre Edwarda je to najzaujímavejšia udalosť, akú zažil počas svojho dlhého života. Bellin príchod ho znepokojí a fascinuje, s podobným pocitom sa za celé roky v podobe upíra ešte nestretol. V Polnočnom slnku sa dozvieme aj fascinujúce podrobnosti z Edwardovej minulosti, sledujeme jeho vnútorný boj pri pohľade na Bellu, a pochopíme, že je to rozhodujúci zápas jeho života. Edwardov pohľad je zrelší, autorka dotvorila jeho postavu do detailov a zároveň sa viac venuje členom upírskej rodiny, pohnutej histórii Rosalie a jej vzťahu s bratom, Aliciiným víziám a Jasperovmu talentu. Polnočné slnko naplnilo očakávania fanúšikov natoľko, že mnohí volajú po pokračovaní ságy z Edwardovho pohľadu. Twilight zaujal milióny čitateľov, stal sa literárnym fenoménom a stvárnil pre jednu generáciu ideál nesmrteľnej lásky.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Midnight Sun , 2020

hana8062
26.08.2021

Tak jo. Tohle bude láteřivej příspěvek. Povídání o tom, jak jsem vzdala Půlnoční slunce. Protože to se nedá! Jednak teda vznikla dezinformace z mojí strany o tom, že je to sága Stmívání z pohledu Edwarda. Ale ono ne. Je to jen Stmívání!
Sedm set stran, moji milí. Doslova nekonečno stránek Edwardova utrpení z toho, že každýmu může číst myšlenky, jen Belle ne! A jak ho to drásá. A že by hned teď chtěl Bellu slupnout jako malinu, ale nemůže. Protože je hodnej upír, sakra. Jo a o tom, jak věčně věků okouní Belle u postele, když spí, jako nějakej starej vobšourník. No a natahuje ušiska, co to ona říká ze sna. Jestli pak mumlá ve spánku jeho jméno? Ne!? Ještě ne? Herdek, jestli to není pech!
No a ty chyby? Škoda mluvit.

Tak tohle nedám, na tklivý, rozervaný a frustrovaný upíry už jsem asi moc velká . Šup zpátky do knihovny, ať si Edward pije krev někomu dalšímu.

Roni34
24.08.2021 1 z 5

Toto je první kniha v mém životě,kterou jsem si přála zapálit.Jsem velký fanda celé ságy stmívání.Miluju ten hluboký příběh lásky a četla jsem to celé několikrát a je mi jedno,jak moc je to kritizováno.O to víc jsem se těšila na český překlad půlnočního měsíce.Ale té knížce bylo ublíženo natolik,že jsem ji málem nedočetla.Všechny ty překlepy (koupací křeslo místo houpací atd.) byly naprosto šílené.Jeden,dva, možná pět na to množství stran odpustím,ale tohle ne.Měla jsem pocit,že celou knihu hodili do googl překladače.V české verzi za mě velký smutek.Jinak příběh sám o sobě krásný-doplňoval,vysvětloval,ukazoval to,co Bella ve stmívání neviděla nebo nedokázala vidět.

Sablu
24.08.2021 4 z 5

Setkání s Bellou a Edwardem po letech byl splněný sen. Škoda že nepřišlo dříve, byla bych jistě nadšenější. Číst Stmívání z pohledu Edwarda bylo napínavé, zajímavé a bohužel občas i zdlouhavé (popis pronásledování Jamese). Jsem rada, že jsem mohla vidět do Edwardovi hlavy a slyšet jeho myšlenek. Obraz Stmívání je tak pro mne celistvý.

Knihomůrka7
19.08.2021 4 z 5

Je to za mě stokrát skvělejší než vyprávění Belly, z pohledu Edwarda, který je přemýšlivější a oduševnělejší, určitě lepší čtení! :-)

michaella03
17.08.2021 3 z 5

Na Půlnoční sluce jsem se těšila, původní ságu mám totiž ráda. Z Edwardova pohledu to bylo dobré, dozvěděla jsem se jeho myšlenkové pochody, co ho k jeho činům vedlo - byla jsem dost zvědavá na moment, kdy Bella poprvé vešla do třídy :D, dokonce jsem i lépe poznala a pochopila jeho rodinu, zjistila jsem i nějaké nové informace o Belle. JENŽE. Edwardovy myšlenky jsou strašně zdlouhavé, opakující se a někdy i iritující - kdyby bylo možné je proškrtat, knize by to ubralo více než 100 stran a všichni by byli spokojenější. Taky mě deptaly ty chyby, kostrbaté a useknuté věty, přebývající slova v nich. Kniha zřejmě naposledy prošla přes překladatele, korektora nezahlédla ani z dálky.
Knížka samotná se mi líbila, původní Bellin pohled se mi však zamlouvá více. Pokud se k jejímu znovupřečtení vrátím, budu přeskakovat, znovu už bych to asi nezvládla, už teď napoprvé to bylo občas zdlouhavé.

Nelasp
15.08.2021 4 z 5

Co mě překvapilo bylo, že Jessica byla v myšlenkách daleko větší a zákeřnější zahořklá potvora. Ne, že by navenek nebyla, ale v myšlenkách to má jiné grády. Celý Edwardův pohled na ostatní postavy byl zajímavý, jen mi vadilo, jak byl šíleně ufňukaný a zahleděný do sebe, jeho myšlenky byly až moc telenovelové. U Belly to tak bylo taky, ale to jeho neustálé...."ach, jsem zrůda a nezasloužím si žít" v každé myšlence celkem otravovalo. Jinak se kniha četla dobře, ubíhala dle očekávání podobně jako původní "materiál".

LilianaFalcon
15.08.2021 2 z 5

Takže Edward je neskutečná fňukna a Bella jeho očima je strašná.
No prakticky jsem se knížkou promučila ke konci. Jako ráda si přečtu znovu celou sérii, ale tahle kniha byla spíš za trest. Strašně zdlouhavá a nudná.
Doufám, že autorka bude mít dost rozumu na to, aby nepřepisovala i další knihy ze série.

akinomV
14.08.2021 3 z 5

Čteno z nostalgie, ale už to byl jen průměr. Pár zajímavých momentů to mělo, ale jinak neustálé Edwardovy myšlenkové pochody, které už mi lezly na nervy

Baru7
11.08.2021 5 z 5

Už po prvních 50 stranách jsem si vzpomněla, proč bylo Stmívání jednou z mých nejoblíbenějších knížek.
Jsem teprve na straně 150 a už tu knížku miluju. Nemůžu se dočkat co bude dál...i když to samozřejmě vím.
Přijde mi to důvěrně známé a přitom úplně jiné.
Pokud se to v průběhu nějak významně nepo..., tak za mě už teď 5*.
Jen teda ty hrubky, ty mi derou nervy, to ty knížky nikdo nekontroluje?

Sarka25
09.08.2021 3 z 5

Kniha byla dobra takže za 3. Stmívání jsem mela moc rada všechny 4 knihy. Tato kniha uz neměla co nabídnout. Prvni asi zhruba vetsi půlka byla super jak se tam poznávají a zamilují se do sebe a jak Edward o Belle přemýšlí. Ta láska mezi nimy byla tak opojna a nakažliva. Kdo by se do nezamlouvá. A ke konci uz jsem to jen tak proletla. Snad uz další díl nebude.

charlizee
09.08.2021 2 z 5

Já jsem prostě blázen.
Zpětně marně přemýšlím, proč jsem se do Půlnočního slunce pouštěla.
Možná proto, že mi Martinus posílá ty krásné záložky s claimem “Krátké knihy nečtu”. A možná proto, že se mě švagrová tak jakoby lítostivě ptala, jestli fakt nečtu žádnou romantiku…

Takže Půlnoční slunce.
Podle TIME je komplexnější a méně nevinné než Stmívání. To je ale i Ferda Mravenec, že… Ale jo, dali tam to “než”, tak to beru. Jinak tam ta adjektiva nemají co dělat a strašně často jsem myslela na Anne Rice, co na ty pokusy o filozofování o nesmrtelnosti říká ona, pokud se jimi vůbec zabývá…
Za tak skvělý čtecí nápad bych si zasloužila audienci u Volturiových, fakt. Až se divím, že jsem to zvládla přečíst bez úhony, protože místy se mi dostavovala křeč do rukou. :)))
Navíc mi prostě u knih, které jsou určeny primárně pro mladší publikum, (ještě víc než obvykle) vadí, když je odfláknutá redakční práce… Spousta pravopisných chyb, spousta překlepů (top strop je “koupací křeslo”).

Skodinka89
02.08.2021 3 z 5

Když člověk chce vypnout od reality, tato kniha je správná volba. Četla jsem i sérii Stmívání, takže toto dílo jde ve stejném duchu. Ale i po letech mě dostává třpytící se upír na slunci :D :D.

Emartina
02.08.2021 odpad!

S. Meyerová se snaží udělat z ničeho kuličku.
Čtení je víc trápení než zajímavý příběh - a to jsem fanynka celé ságy Stmívání. Ale na 716 stránkách znova omítat již napsané je utrpení.
Omlouvám se, málokteré knihy nedočtu, ale tohle opravdu nejde…

Sonča2
30.07.2021 1 z 5

Zatím nedočteno, po 500 stránkách přemýšlím, jestli se ještě trápit dalších 250 stran. Stmívání jsem měla ráda, tohleto jsem kdysi četla na netu, když to autorka zveřejnila, a líbilo se mi to. Dnes nevím, proč to musela natáhnout do zbytečné délky. Další hvězdičky strhávám za překlad a korekturu, fakt se to nedá číst.

cerna7151
28.07.2021 2 z 5

Bylo sice milé vrátit se do tohoto světa, ale přesto kniha vlastně neměla co nabídnout. Přečteno, ale přiznávám, že to pro mě bylo víc trápení než potěšení.

TerezaJágrová
28.07.2021 4 z 5

Celou sérii Stmívání mám už nějakou dobu přečtenou a líbila se mi, takže tuhle knihu jsem prostě musela mít. Nedozvíte se nic moc nového, jen vše uvidíte z Edwardova pohledu. Některé pasáže byly možná trošku zdlouhavé. Konec knihy mě malinko zklamal, čekala jsem, že kniha bude vyprávět o celém jejich příběhu. Klasické Stmívání z pohledu Belly mám určitě raději.

Tabby
24.07.2021 2 z 5

(SPOILER) Takový návrat do mé minulosti, kdy jsem filmy i knihy žrala. A přála si být na místě Belly v objetí krásného upíra.
No a po přečtení jeho pohledu mě odradil, nebo jsem za ta léta změnila vkus.
Celé se mi to zdálo až zbytečně naivní a jednoduché. Edward byl ukňouraný na to že měl být ,,nebezpečný '' upír. Pořád opakované myšlenky, jak je Bella krásná, křehká, chytrá a jakou má asi krevní skupinu, tohle se opakovalo snad asi v každé kapitole, a mě to neskutečně vadilo.
Kde to autorka mohla napravit a mohli jsme se dozvědět více o rodině Cullenu a zajímavosti z jejich stylu života, se mi zdá že z nich naopak udělala povrchní idioty myslící jen na sebe.
Takže jsem to vzala jako vzpomínku na mé mladší já. A jak se říká ,, jednou a dost'' tohle si asi už nikdy více nepřečtu. :)

Lenisk@
22.07.2021

Nechci se vyjadřovat k ději a hodnocení knihy, jen bych chtěla poděkovat paní překladatelce Lucii Teplé a odpovědné redaktorce Lucii Kučové. Já být na Vašem místě, tak se stydím pod knihu podepsat.

argi111
21.07.2021 4 z 5

Kdo je fanoušek Stmívání tak určitě touto knihou nepohrdne. Trochu mě odrazovalo číst v podstatně stejný příběh znovu, ale v konečném důsledku znáte mnohem více podrobností příběhu, které vám najednou začnou zapadat.

tereza7804
19.07.2021 5 z 5

Pro lidi kteří milují Stmívání tak, jak já, je tohle must have kniha. Mám rozhodně jako postavu radši Edwarda než Bellu a tím pádem kniha z jeho pohledu je pro mě na míru udělaná. Kniha má 720 stran primárně z toho důvodu, že Edward vám ,,ukazuje" i různé vzpomínky z minulosti, co se mu vše honí hlavou a co se honí hlavou ostatním (vzhledem k tomu, že má schopnost čtení myšlenek). Ve Stmívání jsem vždy přemýšlela, co Edward asi dělá, když zrovna není na scéně a tahle kniha vám dá odpověď. Na druhou stranu chápu, proč se někomu kniha líbit nemusí :).
4,9/5 ( jedna zdlouhavá pasáž mě fakt nebavila :D)