Polnočné slnko

Polnočné slnko https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468192/bmid_polnocne-slnko-aSv-468192.jpeg 3 739 208

Stmívání / Twilight série

< 5. díl

Kultová Twilight sága sa začiatkom milénia stala ópiom pre celú generáciu. Zvodný upír Edward pobláznil nielen vnučky, ale aj mamy a staré mamy. Konečne – takmer po pätnástich rokoch – prichádza prerozprávanie príbehu veľkej lásky z Edwardovho pohľadu. Dlho očakávaný návrat do sveta Twilightu je jednoznačne triumfom. Ikonický príbeh Belly a Edwarda nadobúda nový temný podtón. Pre Edwarda je to najzaujímavejšia udalosť, akú zažil počas svojho dlhého života. Bellin príchod ho znepokojí a fascinuje, s podobným pocitom sa za celé roky v podobe upíra ešte nestretol. V Polnočnom slnku sa dozvieme aj fascinujúce podrobnosti z Edwardovej minulosti, sledujeme jeho vnútorný boj pri pohľade na Bellu, a pochopíme, že je to rozhodujúci zápas jeho života. Edwardov pohľad je zrelší, autorka dotvorila jeho postavu do detailov a zároveň sa viac venuje členom upírskej rodiny, pohnutej histórii Rosalie a jej vzťahu s bratom, Aliciiným víziám a Jasperovmu talentu. Polnočné slnko naplnilo očakávania fanúšikov natoľko, že mnohí volajú po pokračovaní ságy z Edwardovho pohľadu. Twilight zaujal milióny čitateľov, stal sa literárnym fenoménom a stvárnil pre jednu generáciu ideál nesmrteľnej lásky.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Midnight Sun , 2020

Kiwicatko
14.03.2022 2 z 5

Boooooze…..to bylo peklo. Pominme neskutecnou rozvleklost deje, s tim my asi nic neudelame. Ale krucinal tech chyb tam bylo tolik. Kazdy dela chyby, preklepy, vypadky…ale tohle bylo tak udesne. Diky tomu jsem ztracela chut do cteni. Knizku jsem zacala cist hned, jakmile vysla a docetla jsem ji az ted. Tak dlouho jsem snad v zivote nic necetla. Priserny. Sama mam z toho hnusnej pocit jak dlouho jsem se crcala s jednou knizkou.
Znovu uz ji rozhodne cist nebudu. A to pritom serii Stmivani mam moc rada.

chaera
09.03.2022 3 z 5

(čteno v originále) Kdyby se polovina scén v této knize úplně vyškrtla, byl by to o hodně lepší příběh. Neuvěřitelně rozvleklé (2 celé kapitoly o tom, že se Edward ptá Belly na úplně zbytečné otázky? Co mi je do toho, jakou učitelku měla ve školce nejradši? S dějem to absolutně nesouvisí) a potenciál autorka nedokázala plně využít. Jako návrat do světa Stmívání to bylo fajn (a abych knize nekřivdila, dozvíme se i něco nového o Cullenových), sledování myšlenkových pochodů ostatních skrze čtení mysli bylo zábava, ale nic se nevyrovná původní sérii. 3/5

Rowana
08.03.2022 3 z 5

Nebylo to špatné. Nejzajímavější mi přišlo nahlédnout do smýšlení a životního stylu Cullenových, což zprostředkoval Edward tím, že mu vidíme do hlavy. Ale těch chyb - Bože, to bylo chyb. A někdy tak strašně zbytečných! Úplně by stačilo, aby to po překladatelce vzal ještě někdo do ruky, kdo si to fakt přečte. Ona už po sobě vlastní chyby a nedotaženosti logicky vidět nemohla. Ale někdo jiný v redakci určitě měl. To je důvod, proč knížku nechci mít ve vlastní knihovně.

LilyGorch
07.03.2022 2 z 5

“A tak se lev zamiloval do jehňátka… To je ale hloupé jehňátko. To je ale šílený masochistický lev.”

Upír Edward Cullen se zamiluje do obyčejné dívky Belly Swanové. Ani on jí není lhostejný - spíše naopak. V prvním dílu upírské ságy Stmívání byl jejich vztah popisován z pohledu Belly. V Půlnočním slunci, které vyšlo loni, sledujeme příběh očima Edwarda. Máme tak možnost pozorovat jeho pocity, myšlenky, ale i neustálý vnitřní souboj jeho temné stránky řídící se upířími instinkty s jeho galantní stránkou, kterou plně ovládlo milující, i když “mrtvé” srdce. Díky tomu, že Edward dokáže číst myšlenky ostatních, se dozvídáme nové informace jak o členech Cullenovy rodiny, tak i o některých obyvatelích městečka Forks, kde se odehrává většina děje.
Půlnoční slunce jsem si koupila jenom chvilku po tom, co u nás vyšlo. Těšila jsem se, že se do knihy začtu, přesně jako kdysi, když vycházely předchozí díly a já se do nich vždycky úplně ponořila a odložila je teprve, až když jsem byla na konci. V tomto případě tomu tak bohužel nebylo. :o( Po neustálých Edwardových vnitřních rozporech “sežrat - nesežrat?!” jsem knížku asi v polovině odložila a vrátila se k ní až po Novém roce, kdy jsem si dala za úkol dočíst co nejvíce rozečtených knih. Nakonec jsem ji přelouskala a musím přiznat, že druhá polovina je zajímavější než ta první, i když trhák to ani tak není.
Zároveň je také škoda, že si pozorný čtenář v knížce jistě všimne mnohých překlepů, chybek, vynechaných předložek a podobně. Přitom by třeba jen stačilo si knížku ještě jednou přečíst..
2/5 *

Vknihách
01.03.2022 5 z 5

Celkom som sa zabávala na ostatných recenziách, ktoré poukazovali na Edwardovu chorobu- majetnícku povahu, vytrvalého stalkerka, mohli by sme povedať, že trpel aj rozdvojenou osobnosťou XD mne tieto 'detaily' vôbec nevadili, veď som čítala Bellinu sériu, takže som predpokladala o čom bude to isté, z Edwardovho pohľadu. Bolo to skvelé. Ak milujete pôvodnú tetralógiu, nebudete sklamaní. Vidím do hlavy Edwarda,ako bojuje sám so sebou. Najmä v prvej štvrtine knihy, kde sa chudák Ed pasuje s predstavami upírieho masakru(nielen) v triede. Mali sme možnosť dozvedieť sa ako a za akých okolností nastala premena u Edwarda,ale aj u zvyšku rodinu Cullenovcov. Čo sa týka Edových myšlienkových pochodov, chápem, prečo sa mnohým zdajú opakujúce a zdĺhavé. Z rovnakého dôvodu, prečo väčšina čitateľov nedala šancu Stephinej knihe HOSTITEĽ. Má veľmi podobné črty v opisoch myšlienok a emócií, a aj preto milujem aj príbeh invázie mimozemských čudesností, ktoré obsadzovali ľudské telá a mysle.
Ja vlastne ani nemám moc čo ku knihe Polnočné slnko písať, ódy nikoho nezaujímajú… ale dá sa niečo vytknúť knihe, ktorú milujem? Áno...ja som totiž ani len netušila, že Polnočné slnko je Edwardovým pohľadom LEN ku knihe Súmrak. Tešila som sa na jeho výlet do Talianska, Volturiovcov, tehotenstvo Belly, to ako prežíval jej premenu, Renesme a vôbec... nuž,budem musieť čakať ešte veľmi dlho kým sa to dozviem-ak vôbec :D

Radka_p
20.02.2022 4 z 5

Stále je to ten starý dobrý twilight, ktorý som čítala pred vyše 10-timi rokmi. Hviezdička dole za nekonečné Edwardove monológy, ktoré nahnali zbytočných 700 strán.

willy
18.02.2022

Půlnoční slunce, kniha na kterou jsem opravdu hodně dlouho čekala. Je to už "pár" let co jsem si přečetla pár kapitol, které unikly na internet. V tu dobu jsem byla ještě na střední škole...
Je to převyprávěný příběh Stmívání očima Edwarda. Bylo moc zajímavé konečně se dočíst o jeho pocitech a poslouchat jeho myšlenky. Moc se mi tento styl psaní líbil, hlavně taky z toho důvodu, že jsem se dozvěděla více o "historii" celé upíři rodiny o jejich mimořádných schopnostech a vztazích. Moc by se mi tímto stylem líbil převyprávěný Nový měsíc nastřídačku pohledem Edwarda a Jacoba, bylo by to určitě moc zajímavé čtení dozvědět se zase víc informací o "vlčí" smečce.

Mrs.Depp
11.02.2022 3 z 5

Může se mrtvé, zmrzlé srdce zlomit? Nejspíš ano...Může mrtvé, zmrzlé srdce začít bít? Můj život byla půlnoc, která nikdy nekončila a neměnila se. Pro mě musela být napořád nutně půlnoc. Tak jak bylo možné, že teď najednou vycházelo slunce, uprostřed mé půlnoci?

..Ale víš, jenom proto že se s námi... nějak zacházelo... ještě neznamená, že se nemůžeme rozhodnout se nad to povznést - pokořit hranice osudu, který nikdo z nás nechtěl. Snažit se udržet co nejvíc té základní lidskosti.
+ dvě myšlenky ze Stmívání: ..Myslím, že paní Cullenová totiž nemůže mít děti:," dodala jako kdyby to umenšovalo jejich dobrotu..

Když vám život nabízí sen naprosto za hranicemi vašich největších očekávání, není rozumné truchlit, když nadejde jeho konec.. S. Meyer

Tyhle čtyři části z těchto dvou knih bych si ráda pamatovala, tyhle čtyři mě inspirují. Jinak musím ale říct, že jsem si oddychla, že mám knihu Půlnoční slunce konečně dočtenou a to mám Twilight filmy opravdu ráda. Ne, že by se mi nelíbila nebo mě nebavila, moc jsem se na ni těšila a pořídila si ji i přes celkem dost odrazujících recenzí tady na Databázi knih. Knížka se mi četla dobře, dokud spolu nezačali Edward s Bellou chodit a pak to začalo: jestli mi ve Stmívání lezl na nervy Edwardův všude se vyskytující "pokřivený úsměv", tady mě iritovala "Bellina vráska mezi očima ve tvaru V" a nejen ta, ale taky její omdlívání a zástavy srdce, když ji Edward políbil, to už bylo prostě moc. No a pak to jak neustále někdo "mumlal" na tenhle výraz jsem doslova alergická a když se Bella probrala po několika dnech v umělém spánku a ihned začala s Edwardem probírat v plynulých větách, co se stalo, je pro mě jako pro zdravotní sestru naprosto mimo.
O spoustě chyb, které se v knize vyskytují už bylo tady napsáno tolik, že už se k tomu nevyjadřuju.
Omlouvám se fanouškům knihy, ale já se mezi ně nezařadím a je mi to líto, protože příběh Edwarda, Belly a všech ostatních z Forks mám opravdu ráda a kdykoliv si ho ráda zopakuju, ale ve filmové podobě, která je pro mě milionkrát lepší.
Pořád jsem se nemohla rozhodnout, jak tuhle knihu hodnotit právě proto, že mám ten příběh tolik ráda, nakonec nemůžu jinak, než dát dvě hvězdičky.

tanecnica
09.02.2022 2 z 5

Kvůli téhle knížce jsem si z nostalgie přečetla celou ságu. Pěkně jsem si zavzpomínala, jak jsme to "žrali" :-) Knížky i filmy. Celá série se mi docela líbila i teď, nejsem ale už cílovka, takže to nebylo úplně ono. Nicméně tento nový díl mě celkem zklamal, četla jsem jej dlouho, nic moc. Přijde mi to dost dokola, bez nápadu...

Malíček
03.02.2022 5 z 5

Totální nostalgie!
Kniha nepřináší žádné nové objevy, opravdu se jedná o příběh z Edwardova pohledu, který může být pro někoho naprosto zbytečný, a to i z důvodu tloušťky knihy. Já jsem si ale čtení velmi užila, kniha mě opět pohltila, protože autorčin styl psaní mám ráda. Navíc mi asi scházela fantasy tematika, kterou jsem poslední dobou opomíjela, a proto můžu knihu doporučit. Asi spíš skalním fanouškům Stmívání, ale přece jen. :)

lenka0383
13.01.2022 1 z 5

Převyprávění z pohledu jiné postavy se dá udělat i jinak a mnohem lépe. Tady v podstatě žádná nová informace oproti Stmívání, takže úplně zbytečná kniha.

Hoshi
07.01.2022 4 z 5

Velmi jsem se obávala všech těch chyb a překlepů, na které každý poukazoval, ale nakonec jsem je nevnímala. Bylo zajímavé nahlédnout do Edwardovy hlavy, vidět Bellu z jeho pohledu, jeho očima. Nejsem si jistá, jestli se ke knize brzy vrátím, jako se vracím ke Stmívání, to ukáže až čas...

Nina291
02.01.2022 1 z 5

Hodně zbytečná kniha. Marně přemýšlím o tom, co asi znamená věta "Nejsem jsem vůbec lepší" a milion dalších google překladač vět. I když mám ráda Twilight ságu, tak tuto knížku odkládám bez výčitek svědomí. Fakt je to kravina

VeruMalfoy
02.01.2022 3 z 5

Asi takhle, 3 hvězdičky dávám knížce pouze z nostalgie a to jen proto, protože jsem jako teenager měla tuhle sérii opravdu ráda. Doslova jsem tím světem knižním i filmovým žila. Započal mé pobláznění všemi upíry.

Samotná knížka je zbytečně táhlá. Spousta věcí se v ní opakuje stále dokola. Edwardovy myšlenky jsou zajímavé jen občas, a to jen, když se neopakuji, což se bohužel neděje moc často. Některé pasáže, které nebyly v původní sérii, jsou opravdu zajímavé, doplňují celkový příběh, ale je jich bohužel málo. Alicin příběh v knize je opravdu zajímavý. Škoda, že není více rozvedený do detailů.

Celkově je kniha dobrá a bylo velice příjemné si díky ní zavzpomínat na staré časy, ve kterých se stalo Stmívání obrovským hitem.

Jen je škoda, že si překladatelé a editoři nedali větší práci při kontrole chyb. Tolik překlepů, nesmyslných slov a dokonce i vět, špatně přeložených, jsem snad ještě neviděla v žádné knize. Je mi z toho smutno.

Pavla79
31.12.2021 3 z 5

Nevím, jestli to bylo tím, že jsem to četla už dlouho po klasice, ale bylo to pro mě úmorné dočtení. Asi jsem už velká. :)

Ren95
23.12.2021 5 z 5

Skvělá kniha napsaná Edwardovým pohledem, za mě naprostá dokonalost!

Peťulka3
22.12.2021 5 z 5

Parádní návrat do pubertálních let

Adriana21
17.12.2021 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se fakt strašně moc těšila už od doby, kdy se vědělo, že ji Stephenie Meyer píše, ale nakonec asi nedopíše. Jaká to má radost, když byla kniha po příšerně moc letech dopsaná. Ovšem po přečtení prvních asi dvou kapitol jsem začala zjišťovat, že jsem z tohoto žánru buďto vyrostla, nebo prostě nevím. Kniha mě zdaleka tolik nevtáhla do děje jako kdysi Stmívání. Přece jenom, když jsem poprvé četla Stmívání bylo mi 16 :D Celkově jsem měla takové smíšené pocity po dočtení. Škoda, možná, kdybych ji četla o deset let dříve (což by samozřejmě nešlo), tak by mě chytla víc.

Kni-holka
10.12.2021 2 z 5

(SPOILER) Neuvěřitelný návrat do minulosti. Od první stránky jsem měla pocit, že jsem opět v prváku na střední škole a - klidně se přiznám - prožívám svou velkou nesmrtelnou lásku

Půlnoční slunce od Stephenie Meyerové je příběh Stmívání očima Edwarda. A i přes své nedostatky jsem ráda, že tato kniha vznikla. Díky Edwardově schopnosti číst myšlenky jsem se mnohem hlouběji ponořila do celého příběhu, nahlédla tak do duší celé rodiny Cullenových a dozvěděla jsem se mnoho nových informací o jejich životě a smýšlení.
Třeba to, jak se Edward skutečně cítil, když Bellu poznal. Kam na onen týden zmizel, jak fantastická a zmatečná jsou vidění Alice, jak o Belle smýšlela Edwardova rodina. Co se honilo v hlavě lovci Jamesovi, odkud přišla Alice, jak se do celé rodiny postupně zapojili ostatní. Zkrátka tato kniha odkrývá tajemství, na které všichni fanoušci Twilight ságy čekali .

Ovšem jsou tu i nedostatky, které nelze pominout. Jsou to časté gramatické chyby v textu, které mi opravdu vadily. Esme tak, jak smýšlela o Belle a jak byla jako postava vykreslena, se vůbec nezdála věrohodná. A teda nejvíc mi vadily stále se opakující Edwardovy myšlenkové pochody. Vlastně většina knížky je dlouhatánský monolog o tom, že on je netvor, on se musí od Belly držet dál, on jí ublíží, on ji miluje, ona neuvažuje logicky, jeho to trýzní,... podle mě, kdyby se vynechala polovina těchto úvah, které jsou stejné jak na začátku knihy, tak i na konci, knize by to jen prospělo. Bohužel, a nedělám to ráda, jsem nějaké stránky musela přeskočit.

Z toho důvodu dávám knížce 3⭐z 5. Určitě ji ale všem fanouškům doporučuji, ale připravte se na gramatické chyby a předlouhé monology o tom samém. Ale když vydržíte, dočkáte se příběhu, který si získal srdce milionů dívek po celém světě. I to moje
Jo a to nejdůležitější. Ja patřím do týmu Edward ‍️

cukrovka
04.12.2021 5 z 5

Zpočátku jsem byla zaskočena počtem stran. Myslela jsem si, že tam bude příběh Edwarda a Belly ze všech 4 dílů. Ale vůbec jsem se nenudila. Příjemné čtení a zajímavý pohled z druhé strany.