Polnočné slnko

Polnočné slnko https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468192/bmid_polnocne-slnko-aSv-468192.jpeg 3 739 208

Stmívání / Twilight série

< 5. díl

Kultová Twilight sága sa začiatkom milénia stala ópiom pre celú generáciu. Zvodný upír Edward pobláznil nielen vnučky, ale aj mamy a staré mamy. Konečne – takmer po pätnástich rokoch – prichádza prerozprávanie príbehu veľkej lásky z Edwardovho pohľadu. Dlho očakávaný návrat do sveta Twilightu je jednoznačne triumfom. Ikonický príbeh Belly a Edwarda nadobúda nový temný podtón. Pre Edwarda je to najzaujímavejšia udalosť, akú zažil počas svojho dlhého života. Bellin príchod ho znepokojí a fascinuje, s podobným pocitom sa za celé roky v podobe upíra ešte nestretol. V Polnočnom slnku sa dozvieme aj fascinujúce podrobnosti z Edwardovej minulosti, sledujeme jeho vnútorný boj pri pohľade na Bellu, a pochopíme, že je to rozhodujúci zápas jeho života. Edwardov pohľad je zrelší, autorka dotvorila jeho postavu do detailov a zároveň sa viac venuje členom upírskej rodiny, pohnutej histórii Rosalie a jej vzťahu s bratom, Aliciiným víziám a Jasperovmu talentu. Polnočné slnko naplnilo očakávania fanúšikov natoľko, že mnohí volajú po pokračovaní ságy z Edwardovho pohľadu. Twilight zaujal milióny čitateľov, stal sa literárnym fenoménom a stvárnil pre jednu generáciu ideál nesmrteľnej lásky.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Midnight Sun , 2020

niknikita
31.05.2021 5 z 5

Především musím podotknout, že tohle je kniha pro fanoušky Stmívání a protože k nim patřím, bez ohledu na věk, opravdu jsem si to v Edwardově hlavě užívala. Tečka:)

Neskutečně odbytý překlad a spousta chyb je na pár facek, ale není to důvod ubližovat nízkým hodnocením autorce.

barusa.s
30.05.2021 3 z 5

Ve zkratce bych řekla, že kniha úplně nenaplnila má očekávání. Je možné, že předchozí knihy jsem měla trochu zidealizované postpubertálním obdobím. Některé části knihy mi přinesly nový pohled na Edwarda a jeho vztah s rodinou a Belou, ale spíše mi zkazily celkový dojem z něj. Na konci už mi celkem lezl na nervy s tou svou nerozhodností, ublížeností... Možná by knize prospěla redukce počtu stran a určitě i lepší překlad. Těch chyb bylo opravdu hodně.

barcc85
24.05.2021 5 z 5

Jsem žena, pár let po pětatřicítce....a přesto jsem si tuto knihu užila. Rozhodně nepatří do rukou jen mladým...
Ano, rozumím tomu,ze někomu může přijít jako přehnaný romantický blábol, nicméně jsem přesvědčena že zrovna k této knize to prostě patří....prostě si vzpomenout na tu první lásku, na ty pocity, očekávání, překvapení,emoce...vrátila jsem se o 20 let zpět a vůbec mi to nevadilo.
Nehledě na to,že se mi pohled Edwarda líbil více,nežli Belly a že mi kniha poskytla plno nových informací a hlubší prolnutí celého příběhu.

Booky84
22.05.2021 4 z 5

Knihu jsem četla ze zvědavosti, zda mne pohltí jako před lety celá série a nejsem vůbec zklamaná, některé pasáže se mi líbily i více než ty původní z pohledu Belly. Každý den jsem přečetla jednu nebo dvě kapitoly a knihu si tak postupně dávkovala, takže mi ani tak nevadily tiskové chyby. Každý fanoušek série jistě knihu určitým vlastním způsobem ocení.

Woman
22.05.2021 4 z 5

Přijde mi, že z pohledu Edwarda je celý příběh tak nějak zajímavější než Stmívání... určitě bych dala víc bodů než za vyprávění z pohledu Belly...

SimonaM86
20.05.2021 3 z 5

Nedá se to přirovnat k tomu, když jsem četla tenkrát Stmívání... Hltala jsem jednu knížku za druhou... Poslední díl dokonce 2!
Z pohledu Edwarda zajímavý, ale možná místy až moc ukňouraný.. Jak už tady někdo psal: začátek a konec dobrý. Každopádně, když to shrnu: pro fanouška Twilight ságy stojí za přečtení

terpin
18.05.2021 4 z 5

Kniha, na kterou jsem se moc těšila, mě zklamala. Začátek ušel a konec taky, ale prostřední část se mi četla hodně špatně.

ElikaS
15.05.2021 2 z 5

Na tuhle knížku jsem se hrozně moc těšila. Celou sérii Stmívání mám moc ráda, takže Půlnoční slunce nesmělo chybět. Hned na úvod musím říct, že mě překvapilo, že knížka z pohledu Edvarda má skoro o polovinu víc stran než stejný děj z pohledu Belly. Takže jsem byla zvědavá, co nám autorka tedy přinese nového. No nakonec musím říct, že tato knížka je pro zatím mým největším zklamáním letošního roku.
Přemýšlela jsem, jestli jsem za ty roky z celého Stmívání prostě vyrostla, nebo jestli autorka zapomněla psát. Ale tohle bylo hrozné. Snad každá fanynka této série byla do Edvarda zamilovaná, ale z téhle knihy vyšel jako depresivní, úchylný stalker.
Knížka mi vůbec neutíkala a do čtení jsem se musela nutit, a to je u takhle dlouhé knížky prostě problém. Nevím, jestli to bylo jen tím, že jsem děj znala a tak mě tam vlastně nic nezaskočilo. Jiné knížky, které jsou psané stejným způsob, tedy jedna knížka z pohledu jednoho a druhá popisuje stejný příběh z pohledu druhé postavy mi nevadily.
Navíc mě rušilo velké množství chyb. Myslím, že tohle by si měl korektor pohlídat u každé knihy, natož u takto očekáváné.

martenkaaa
14.05.2021 2 z 5

Edward je ve skutečnosti ještě větší mučedník než to vypadalo a to rovnou na téměř sedmi stech stranách. A to se fakt nedá.
Jak mě původní Sága oslovila a líbila se mi, toto mě akorát otrávilo.

Eillen
08.05.2021 1 z 5

(SPOILER) Když kdysi unikla část knihy na net, nečetla jsem to. Chtěla jsem si počkat na komplet. Udělala jsem tehdy chybu, protože bych věděla, že nemá cenu to číst.
Příběh jsem četla hlavně proto, abych poznala druhou stranu příběhu. Chtěla jsem vědět o tom jak Edward bojuje sám se sebou a nejvíc jsem se těšila na část se smečkou Denali. A co jsem dostala? Edward uteče z Forks a na začátku další kapitoly už se v Denali loučí, že se musí vrátit. Ze smečky se objeví na vteřinu jedna postava a to je celé.

O tom, že je to vlastně devadesátiletý chlap, kterému zůstalo přemýšlení puberťáka už ani nemluvím.

Prostě a jednoduše. Dávno nejsem cílová skupina a tímto svět Edwarda a Belly navždy opouštím.

Elsasbooks
04.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Upřímně jsem myslela, že knihu přečtu rychle, přestože má více než 700 stran. To se ale bohužel nestalo. Kniha byla ze začátku příjemným navrácením se do dětských let, kdy jsem poprvé četla Stmívání, ale později už byla v některých částech vyloženě nudná, otravná a zbytečná. Edwardovy se furt opakující pocity či různé nelogičnosti, co mi v ději neseděli mi velice vadily. Kniha by také potřebovala projít nutně znovu korekturou, protože tolik překlepů a chyb na jedné, stránce, kapitole či celé knize jsem snad nikdy v životě neviděla. Chyby se pohybují v rámci desítek ne-li stovek. Edward je na začátku knihy neskutečně protivný a povýšený, stěžuje si na zahořklost některých lidí, přitom sám není ve své mysli žádný svatoušek. Angela a Erik jsou snad jediní dva lidé, kteří jsou podle něj dobří. Neustále tvrdil, jak svoji rodinu miluje, ale já mu to totálně nedokázala uvěřit, protože jeho chování tomu absolutně neodpovídalo. Například Rosalie podle mě vyložene jěnom trpěl a rád ji moc neměl. Některé detaily v příběhu nesedí, Bella má v původní sérii tmavě hnědé vlasy, v Půlnočním slunci se ale zmiňuje, že je má černé a za chvíli zase v knize píší, že jsou tmavě hnědé, tak co teda??? Některé rozhovory, které se objevily již v původním Stmívání, jsou zbytečné a pro čtenáře nudné, jelikož je už dávno celé zná. Edward hmotné věci, z kterých lidi mají radost posměšně označuje ,,hračky", přitom sám vyjadřuje obavy o své nejlepší auto, protože mu ho Rosalie chce zničit (POKRYTEC :)). On sám také neohrne nos nad lidkými ,,hračkami". Knize by slušelo hodně proškrtat. S knihou je to jako na houpačce, jednou člověk otáčí stránky rychlostí blesku a za chvíli se to zase táhne šnečím tempem. Doufám, že už další díly z Edwardova pohledu nevyjdou, protože to by bylo čiré utrpení a pouze by to zkazilo celou původní sérii. Trochu mě překvapilo, jak Edward ze začátku reagoval na Jacobovu mysl a že ji viděl čistě, to jsem nečekala. Edwardovy myšlenky se točí pouze kolem toho, jaký je sobec a má v tom pravdu. Rosalie není připravená na setkání s Bellou u Cullenových doma a on to ví, ale nevadí mu to. I přesto ještě ten den k nim Bellu přiveze. Učiněná empatie, vstřícnost a respekt.:)) Kniha není slowburn romantika, vše se zde odehrává ve velmi krátkém časovém úseku, kniha je tak dlouhá kvůli úplně zbytečným a otravným myšlenkám Edwarda. Pořád dokola se zde mluví o jeho rozpolcenosti Bellu přeměnit na upíra či s ní úplně utnout kontakt. Ke konci knihy mají na útěku před stopařem na starosti Bellu Jasper a Alice. Když jim ale Bella na letišti uteče za stopařem, tak se za ní nevydajá, protože by ji sami nezvládli ochránit? :D Jaký je tedy pak účel jejího hlídání?

Bafy
04.05.2021 2 z 5

Část rukopisu jsem četla na netu poté co byl zcizen a zveřejněn a přála jsem si aby autorka příběh dopsala... a to se i stalo. Bohužel původní okouzlení je pryč a dnes jen kroutím hlavou nad tím, jak se z poutavého příběhu stala utahaná nuda. Kniha sice doplnila pár informací do příběhu, ale ty snad ani za tu ztrátu času nestojí. Navíc mne velmi překvapilo takové množství chyb a překlepů v textu, díky tomu je občas těžké poznat jak to bylo vlastně myšleno. Nechápu jak to mohl nakladatel pustit do tisku.... ale hold rychlost a zisk jsou asi přednější než kvalita.

nai.ivka
03.05.2021 3 z 5

Trocha nostalgie, pár informací navíc. Mělo to být zhuštěnější, kratší. Vnitřní monology bych ještě skousla u Belly, ale u Edwarda už ne.

Prokrastinuji
02.05.2021 1 z 5

Zaznamenala jsem, že hromada lidí je z toho v rozpacích a já se jim vlastně nedivím.
Čekala jsem nostalgii. S množícími se negativními recenzemi jsem se pak pro jistotu připravovala na nejhorší, ale na tohle mě zkrátka a dobře nemohl připravit snad nikdo. Chvilku jsem se smála, chvilku nevěřícně kroutila hlavou a už od stránky 250 si přála, aby byl prostě konec... Ráda bych řekla, že za to může český překlad, ale ten dodává čtenářskému zážitku jen další rozměr v negativním slova smyslu. Nejen, že jsem kroutila hlavou nad Edwardovou teorii o meteoritu, nebo tím jak se najednou jeho oblíbenou barvou stala hnědá... Byla jsem (asi díky překladu) vlastně i dost zmatená v ohledu jeho nerozhodnosti rozhodnosti xD Jestli je záměr autorky, aby byl Edward tou nejvíc cringe postavou v univerzu fiktivních boyfriendů z žánru komedie/parodie je to na 5/5, ale budu-li střízlivá, dám tomu 1/5 a ta jedna hvězda je za nostalgii... asi? :/

Princezna22
27.04.2021 4 z 5

Krásná nostalgie a zavzpominani si na čas, kdy jsem po prvé držela v ruce první díl stmívání... Krásná kniha a dává příběhu ještě větší rozměr. Doporučuji.

A.books
26.04.2021 4 z 5

Edwarduv pohled byl ještě zajímavější než Bellin

Fifth Element
21.04.2021 4 z 5

Ne tak docela souhlasím s komentáři, které odsuzují knihu jako "nevyspělou", je to kniha pro teenagery, nikoli pro dospělé. Kdyby si ještě předtím přečetli celou sérii, tato kniha pokračuje ve stejném duchu a zapadá do zajetého vzorce. Nicméně jsem ji měla začít číst po prvním dílu, docela mě zklamalo, že je to pohled pouze prvního dílu, nepodívala jsem se a automaticky jsem předpokládala, že to budou všechny čtyři dohromady s ohledem na počet stran.
Tím se dostávám k tomu, co vadilo mě. Samozřejmě chyby, někdy zdánlivě, jak kdyby to hodili do google překladače a víc se tím nezabývali. Dialogy samozřejmě vypůjčené z pohledu Belly, takže bezchybné, docela kontrast. Ale co mi vadí nejvíc je Edwardovo neustále sebeobviňování. Nemám vůbec nic proti sebereflexi, ale tohle už hraničí s psychickou poruchou a možná ne jednou. O kolik stran by pak kniha mohla být kratší a zajímavější.
Příběhy, které vyprávěl nebo dovyprávěl během toho, byly zajímavé, ale proč na konci i na začátku muselo být zdůrazněno, jaké je monstrum? Tohle si autorka mohla odpustit a knihu zkrátit, pak by se určitě dočkala lepšího hodnocení.
I přes to všechno hodnotím čtyřmi hvězdičkami.. Kniha je ve stejném duchu jako předchozí díly, jen z jiného pohledu a dá se předpkládat, s ohledem na hlavní postavu, že bude spíš výpravná, než v přímé řeči.

girdi
19.04.2021 3 z 5

Moc mě to mrzí, ale bylo to nejvíc ze všeho únavné. Pokud někdo potřebuje dokonalou ilustraci pojmu "overthinking", pusťte se do čtení. Já samozřejmě chápu, že když je příběh vyprávěn z pohledu Edwarda, který slyší hlasy všech, tak lze očekávat, že budeme spolu s ním probírat všechno a z mnoha úhlů, ale čeho je moc, toho je moc. Je však milé vidět, že Bella nebyla jediná postava příběhu, která byla často úplně mimo a zralá "na proplesknutí". :-) Chyb bylo v překladu opravdu hodně, asi to chtělo ještě jednu korekturu. Každopádně dočetla jsem a dozvěděla se i nějaké zajímavé věci, užila jsem si návrat k oblíbenému knižnímu světu a jako bonus mě to naladilo na poslední díl, který jsem si pak přečetla a spravila si chuť.

AliceTief
19.04.2021 3 z 5

Tak na tuto knížku jsem se těšila x let, nakonec jsem ráda, že jsem ji četla ale nemyslím, že bych se k ní někdy znovu musela vracet. Příběh jako takový se mi líbil, ale co kazilo dojem, byly ty strašné chyby v překladu =(

LittleK
17.04.2021 5 z 5

Fanouškovské Must Have. Z příběhu je cítit, že autorka postavami žije. Edwardův pohled byl v mnoha ohledech zajímavější a temnější než Bellyn a doplnil spoustu bílých míst. Ačkoliv už dávno nejsem teenager, sága stmívání mě baví dodnes a tento dlouho očekávaný závěr jsem si přečetla s chutí. Co celkový dojem kazilo byla spousta chyb v překladu. Člověk by řekl, že za tu dobu to mohli vychytat, ale hvězdu dolů si za to nezaslouží.