Polnočné slnko

Polnočné slnko https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468192/bmid_polnocne-slnko-aSv-468192.jpeg 3 739 739

Stmívání / Twilight série

< 5. díl

Kultová Twilight sága sa začiatkom milénia stala ópiom pre celú generáciu. Zvodný upír Edward pobláznil nielen vnučky, ale aj mamy a staré mamy. Konečne – takmer po pätnástich rokoch – prichádza prerozprávanie príbehu veľkej lásky z Edwardovho pohľadu. Dlho očakávaný návrat do sveta Twilightu je jednoznačne triumfom. Ikonický príbeh Belly a Edwarda nadobúda nový temný podtón. Pre Edwarda je to najzaujímavejšia udalosť, akú zažil počas svojho dlhého života. Bellin príchod ho znepokojí a fascinuje, s podobným pocitom sa za celé roky v podobe upíra ešte nestretol. V Polnočnom slnku sa dozvieme aj fascinujúce podrobnosti z Edwardovej minulosti, sledujeme jeho vnútorný boj pri pohľade na Bellu, a pochopíme, že je to rozhodujúci zápas jeho života. Edwardov pohľad je zrelší, autorka dotvorila jeho postavu do detailov a zároveň sa viac venuje členom upírskej rodiny, pohnutej histórii Rosalie a jej vzťahu s bratom, Aliciiným víziám a Jasperovmu talentu. Polnočné slnko naplnilo očakávania fanúšikov natoľko, že mnohí volajú po pokračovaní ságy z Edwardovho pohľadu. Twilight zaujal milióny čitateľov, stal sa literárnym fenoménom a stvárnil pre jednu generáciu ideál nesmrteľnej lásky.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Midnight Sun , 2020

Elissblue
23.03.2021 3 z 5

Skvělá kniha, úžasné že jsme konečně mohli vidět příběh z pohledu Edwarda. Nicméně se mi kniha líbila spíš v originále, ale to už tady zaznělo.

Šárkaxx
23.03.2021

Čteno v originále - první půlka skvělá, druhá nezáživná, místy jsem i přeskakovala strany...

tanja
23.03.2021 5 z 5

Tak za mě spokojenost. Myslela jsem, že tolik let po vydání posledního dílu téhle serie mě nebude kniha bavit, ale začetla jsem se s velkou chutí. Pravda, chvilkama to bylo trošku zdlouhavější, fakt jsem nepotřebovala vědět, kdo byl zrovna na pálce, kdo dal
touchdown a kolikrát, ale kniha je dlouhá přes 700 stránek, tak o čem jinak psát, že? :-) Knihu jsem si užila a znovu přečetla celou serii. O spackané korektuře se tu psalo mnohokrát, tak se nebudu opakovat. Snad jen že tolik chyb a nesmyslných vět jsem nikdy v žádné knížce pohromadě neviděla. Škoda

Motýl37
22.03.2021 5 z 5

Jsem fanynka Stmívání, takže mne kniha pohltila od prvních stránek. Je tam spousta nových informací, které doplňují to co jsme se dozvěděli ve Stmívání a víc přibližují Edwarda a jeho rodinu. Za mne kniha super od začátku do konce. Jediné co to kazí je spousta chyb v textu.

Mikik
21.03.2021 3 z 5

K pravopisné stránce už nemá smysl se moc vyjadřovat , je to jedna velká katastrofa. Za to ale autorka nemůže a myslím, že by byla sama znechucená, kolik chyb se v českém vydání nastřádalo.
Musím říct, že už jsem z této ságy asi vyrostla. Byl to nostalgický návrat, ale nenaplnil moje očekávání. Často mi to přišlo zbytečně natažené. Edwardovy myšlenkové výlevy mě po nějaké době přestaly bavit. Takže pro skalní fanoušky asi super počin, ale mě to opravdu už neoslovilo.

Sirael23
20.03.2021 2 z 5

Ačkoliv se počítám mezi skalní fanoušky Stmívání, tohle mi dalo vážně zabrat. Musela jsem se nutit do čtení, což se mi stává málokdy. Edward byl zkrátka - užvaněný. Jinak se to nazvat nedá. Kdyby jeho pohled vyšel jako první, tak by se Stmívání nikdy nemohlo stát takovým hitem. No a to co předvedl Egmont - tolik chyb v textu jsem dlouho neviděla. Ten, kdo dělal korekturu, by se měl opravdu stydět. Takže za mě zklamání. Autorce to určitě dalo spoustu práce, aby do sebe knihy zapadaly, ale myslím, že si jí mohla ušetřit.

Jandýs
20.03.2021 2 z 5

No... za mne docela zklamání. Věděla jsem, že jde o Stmívání - 1. díl ,ale z Edwardova pohledu,neočekávala jsem žádný upgrade příběhu, nicméně, že půjde z 99 procent o jeho hystericky nekončící výlevy, nezastavitelný zničující tok myšlenek.. to byl fakt masakr. Bylo to nudné a nekonečné.. Nehledě na spoustu chyb v textu....v dnešní době.. to je na prd, dost.

MarcelaK.
19.03.2021 4 z 5

Naprosto souhlasím s DannyLady... překlad byl vážně hrozný! (tedy spíš hlavně korektura)!! Překlad jako takový hodnotit nemohu - anglicky bohužel neumím.
Ale jinak se mi kniha líbila. Klidně bych uvítala i ostatní díly očima Edwarda ????

DannyLady
19.03.2021 5 z 5

Na knihu jsem se velice těšila a negativní ohlasy mě dost děsily. Když jsem ale knihu otevřela, nepustila mě od začátku až do konce. Edwardův pohled byl mnohem zajímavější, než Belly. U knihy jsem se hodně nasmála a nemohla jsem se od ní ani odtrhnout. Jako velký fanoušek původních knih jsem se bála, že se budu nudit a nic nového nezjistím, ale díky pohledu Ewdardovýma očima jsem zjistila spoustu nových zajímavých dějových linek. Myslím, že by bylo velice zajímavé přečíst i New Moon pohledem Jacoba.

Kniha je ovšem ideální pro fanoušky, kteří již četli původní sérii, jinak si myslím, že by čtenář nebyl tolik unešený jako já. Přeci jen už mám své oblíbené postavy a pro Twilight mám speciální místo ve svém srdci, protože mě kdysi dávno naučilo milovat čtení.

Abych ještě uvedla na pravou míru své hodnocení, hodnotím knihu a originální verzi autorky. Pokud bych měla hodnotit českou verzi, kterou jsem četla, tak by kniha dostala 1* jen proto, že 0* myslím ani nejde. Překlad byl naprosto katastrofální a myslím, že mnohdy by udělal google translátor lepší práci než překladatelka. Takové množství překlepů, chybějících slov a nebo dokonce celé druhé půlky věty sem ještě nikde neviděla. Chybička se vloudí a jsme jen lidé, ale myslím, že to bylo co stránka to chyba. Kdo může, doporučuji vychutnat si v původním jazyce a kdo nemá tuto možnost, prosím, nevyčítejte příběhu, že nakladatelství odfláklo svou práci.

Yokite
19.03.2021 3 z 5

Kniha, na kterou fanoušci leta čekali by byla čtenářským požitkem, jaký by si zasloužila nebýt neexistující práce koretora. Korektura českého jazyka v této knize je možné označit jen a pouze za paskvil. Je naprosto mimo mé chápání jak si nakladatelství může dovoli něco takového vydat. Toto bohužel naprosto kazilo zážitek z knihy.

Anna 13
18.03.2021 5 z 5

"Myslel jsem si, že vím, jaké to je hořet..."

Ach, Stephenie... Kdybyste jen věděla, co jste v mém srdci rozpoutala, když jste se svými knihami vtrhla do mého života.
Obdarovala jste mě. Stvořila pro mě nový domov. Posedla jste mě. A já k vašim příběhům zahořela tou nejsilnější láskou.
Vaši ságu Stmívání bych zachraňovala z hořící knihovny jako první - bez rozmyslu.

Každá stránka je dar pro člověka, který tímto příběhem kdysi tolik žil...
Nemám ponětí, kolikrát jsem celou ságu přečetla.
Vím jen, že možná žádný příběh na světě neznám tak dokonale, a skrz naskrz, jako příběh Belly a Edwarda...
Hraničí to u mě až s posedlostí. Proto pro mě byla tato kniha skutečným zázrakem...

"Může se mrtvé, zmrzlé srdce zlomit?
Může mrtvé, zmrzlé srdce začít bít?"

Může mě tento příběh vůbec někdy opustit? Mohu mít někdy v budoucnu dost?
Teď mám pocit, že mi ani dalších nových sedm set stran ze života upírů ve Forks nestačí.
Edwarde, já chci vědět víc... Já chci pokračovat. Vím, co přijde dál, ale chci číst váš příběh s Bellou, jako bych ho četla poprvé.
U Půlnočního slunce jsem Stmívání objevovala z druhého pohledu a žasla... Nějak jsem nedokázala pochopit, že jsem opravdu v Edwardově hlavě, a že nejspíš dostanu odpovědi na otázky, které mě pronásledují od prvního přečtení Stmívání.
Byl to zázračný týden. Dechberoucí. A nevysvětlitelný tomu, kdo není mnou. :)

"To, že ji miluji, mi nezabrání v tom, abych ji zabil..."

Jak je možné, že Stephenie Meyerová překonala své Stmívání Stmíváním?
Když jsem se do knihy pouštěla, měla jsem strach. Aby... nevím něco. Znamenají ty knihy pro mě tolik, bylo to pro mě strašně důležité...
Ale první strana - a já věděla, že si nic neužiju tolik, jako tuhle bichli plnou mého nejmilejšího světa, příběhu, který znám nazpaměť, který bych mohla citovat a který tvoří mě samotnou.
Edward odkryl to, o čem jsme neměli tušení i to, o čem víme, že tak bylo, ale konečně jsme to prostřednictvím něho cítili.
Edward mě vzal za srdce... Byl tak nádherně temný, a přitom protkaný světlem.
Bylo fascinující pozorovat Bellu jeho proměnlivýma očima.
A ještě více ohromující bylo všem oblíbeným postavám prostřednictvím něho číst myšlenky.

Stephenie Meyerová, napište ještě něco. Cokoliv. Cokoliv z tohoto světa, prostřednictvím kohokoliv. Možná nenajdete vděčnějšího čtenáře než jsem já.

"Snad upřímně nevěří, že by její lidské pocity, utvořené za těch sedmnáct krátkých smrtelných let, mohly být silnější než demoliční koule emocí, která do mě po století prázdnoty nabourala?"

Děkuji...
Možná bychom měli vynalézt lepší slovo vyjadřující vděčnost za příběhy, za literaturu, za ty neskutečné světy ožívající v našich hlavách.

Jsem zvědavá, zda bude tato kniha ohmataná a zažloutlá stejně, jako její čtyři předchůdkyně.
Momentálně mám znovu chuť posadit se do té osudové jídelny a prostřednictvím Edwarda nasávat atmosféru Forks. Chodit s ním na hodiny biologie, běhat po lese a v noci šplhat do Bellina okna, ochraňovat tu houževnatou dívku spolu s ním.
Hořet žízní i touhou.
Číst všem okolo myšlenky.
A bolestně trpět.
A nespat... jen číst tuto knihu. Znovu. A pak ještě jednou.
Závislost je silná. A nejspíš věčná.

"Jak vysvětlit krvežíznivost?“

tynka65
17.03.2021 5 z 5

,, Můj život byla půlnoc, která nikdy nekončila a neměnila se. Pro mě musela být pořád nutně půlnoc. Tak jak bylo možné, že teď najednou vycházelo slunce, uprostřed mé půlnoci? "

Konečně mám dotčeno a můžu se vrátit do normálního života!!!
Edwardův pohled mě naprosto pohltil, nebyla jsem schopná se odtrhnout a každý navečer jsem se těšila až #mamudlí půjde spát a já budu pár hodin randit s Edwardem.
Je to obsáhlé (700 stran) a plné myšlenek a pocitů a já si užila každé jednotlivé slovo.
Během čtení jsem zároveň listovala i Stmíváním a doplňovala si tak Belliny myšlenky do míst, kam Edward neviděl. A konečně byly zodpovězeny i některé nejasnosti, které mi teď dávají ucelený smysl.
Ta poslední část knihy, v baletním studiu mi přišla z Edwardova pohledu mnohem více napínavá a ani jsem nedýchala, i když už přes 10 let vím jak vše dopadne.

Pokud jste fanoušky celé ságy (tak jako já) nesmí Vás kniha minout. A pokud nejste, odhoďte předsudky a pusťte se do toho! Stephanie zas dokázala, že tohle prostě umí!
Já tu knihu miluju i jen pro tu nostalgii do které mě vytáhla, a mě bylo pár dní zas poblazněných 14.

veronika9143
17.03.2021 4 z 5

Krásně jsem si zavzpomínala na svou oblíbenou Ságu. Před lety jsem se od ní nedokázala odtrhnout, milovala jsem jak knihu, tak i filmové zpracování. Všichni jsme se těšili, když na internet unikla část knihy, ale nic nevyšlo... Proto jsem byla mile překvapená, když jsem ji uviděla v předprodeji. Je škoda, že nevyšla tenkrát, určitě by měla větší ohlas a autorka by ji možná i jinak pojala. Teď mi přišla zbytečně natahovaná a Edward stále opakoval, jedny a ty samé myšlenky. Přesto si nemyslím, že si zaslouží nízké hodnocení, spoustu lidí pohladí po srdíčku, taková ta nostalgie...

Co mě ale vytočilo je nepřeberné množství chyb. Nechápu, jak je možné, že tohle někdo pustí do tisku. To jako nikdo už nečte? Samozřejmě za to nestrhávám hvězdičky, za tohle autorka nemůže, ale ten kdo tohle dovolil, by se měl stydět. Chápu, že má hodně stránek, ale pořád je to produkt, za který lidé zaplatili!

Gracinka
16.03.2021 1 z 5

Když pominu tolik zmiňovaný překlad a pravopis, děj za mě totální nuda. Oproti klasickému Stmívání jsem se nedozvěděla téměř nic nového. Nechápu, jak to nic, dokázala autorka roztahat na 700 stran?
Čekala jsem víc.

kubakubikula
16.03.2021 4 z 5

Jak už se tu psalo vícekrát, bylo tam opravdu hodně chyb. Kniha má přes 700 stran, takže se i špatně drží a čte, ale to samozřejmě není důležité.

Osobně se mi líbilo nahlédnutí na druhou stranu, vysvětlení některých rozhodnutí a tak. Jinak se tam až moc objevovaly stejné a opakující se myšlenky, což bylo trochu otravné.

Četlo se to dobře a rychle, líbí se mi příběhy popsané z obou stran, je to zajímavé.

ptavichripkaa
16.03.2021 2 z 5

Kniha mě zklamala. Možná, kdyby vyšla, kdy měla, bylo by to jiné. Edward tak moc přemýšlel až to bylo neuvěřitelně. Musela jsem se vyloženě nutit to dočíst a to mám přitom ságu Stmívání fakt ráda.

RHorse
16.03.2021 4 z 5

Tak jsem si myslela, že i když autorka knihu dopíše, už se k ní nevrátím. Nicméně na mě vyskočila na databázi, tak jsem si řekla, proč ne. A musím přiznat, že mě to zase chytlo. Možná ne tolik, jako když mi bylo šestnáct, to rozhodně ne, ale čte se to dobře. I přes to, že víte, co se bude dít, tak si to udržuje napínavost a spád. Najvíce mě bavila honička v autech, to moje oči doslova letěli po stránkách, stejně jako ty auta. Na druhou stranu, některé části se daly zkrátit, úvahy se dosti opakovaly. A jak už tu psalo více lidí, ty chyby v textu byly dost otravné. Od knihy, která stojí více,j ak 400 Kč bych čekala nějakou korekturu.

lenka7679
15.03.2021 3 z 5

Jelikož jsem se před více než deseti lety zamilovala do Twilight ságy, méla jsem radost, když jsem zjistila, že se Stephenie Meyer vrátila k námětu a napsala Půlnoční slunce.
Chtěla jsem zjistit, co nového mohla napsat. A ano, mohla toho napsat dost. Třeba shrnout na více než 700 stránkách osud Edvarda a jeho rodiny jako celek celé ságy. Mohl to být zajímavý pohled, kdyby to nebylo tolik stránek myšlenek Edvarad pouze na PRVNÍ díl. Tolik stránek snad ani první díl neměl.
Tady musím konstatovat, že se vlastně ani od prvního dílu neodliším s hodnocením. Jelikož první díl mě nebavil a tady je to stejné.
Tlachání v podstatě o ničem. Něco málo dopnění, které se v té zbytečné omáčce úplně utopí. Za mě úplně zbytečný počin. Nicméně chápu, že své fanoušky si najde.
Tři hvězdy dávám za oživení vzpomínek. Bohužel u prvního dílu mě více než kniha zaujalo filmové zpracování. A tato kniha to nevylepšila.
Co se týče chyb v textu, to zde již bylo zmíněno několikrát, takže se k tomu ani nevyjadřuji.
Celkově se kniha čte špatně, u 450 stránky jsem se už vysloveně přemlouvala, abych četla dál. Nudila jsem se. Možná by bylo lepší se již od tématu odpoutat.

sun.from.ibiza
15.03.2021 3 z 5

Série Stmívání se dlouho řadila mezi moje srdcové. Když tenkrát na internet unikla půlka Půlnočního slunce, nakonec jsem neodolala a přečetla i přes všechny ty chyby, které to obsahovalo. Byla jsem u vytržení, když jsem zjistila, že to konečně vyjde! Bez chyb a celé. Celé to vyšlo, bez chyb nikoliv. Musela jsem se dokonce až nutit k tomu, abych knihu vůbec dočetla. Po 14 letech čekání je to tedy obrovské zklamání.

Barbona
14.03.2021 4 z 5

Klidně bych dala 5 hvězdiček, ale chyby v knize mi to nedovolí. Při čtení jsem zažila krásnou nostalgii...