Polnočné slnko

Polnočné slnko https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468192/bmid_polnocne-slnko-aSv-468192.jpeg 3 739 208

Stmívání / Twilight série

< 5. díl

Kultová Twilight sága sa začiatkom milénia stala ópiom pre celú generáciu. Zvodný upír Edward pobláznil nielen vnučky, ale aj mamy a staré mamy. Konečne – takmer po pätnástich rokoch – prichádza prerozprávanie príbehu veľkej lásky z Edwardovho pohľadu. Dlho očakávaný návrat do sveta Twilightu je jednoznačne triumfom. Ikonický príbeh Belly a Edwarda nadobúda nový temný podtón. Pre Edwarda je to najzaujímavejšia udalosť, akú zažil počas svojho dlhého života. Bellin príchod ho znepokojí a fascinuje, s podobným pocitom sa za celé roky v podobe upíra ešte nestretol. V Polnočnom slnku sa dozvieme aj fascinujúce podrobnosti z Edwardovej minulosti, sledujeme jeho vnútorný boj pri pohľade na Bellu, a pochopíme, že je to rozhodujúci zápas jeho života. Edwardov pohľad je zrelší, autorka dotvorila jeho postavu do detailov a zároveň sa viac venuje členom upírskej rodiny, pohnutej histórii Rosalie a jej vzťahu s bratom, Aliciiným víziám a Jasperovmu talentu. Polnočné slnko naplnilo očakávania fanúšikov natoľko, že mnohí volajú po pokračovaní ságy z Edwardovho pohľadu. Twilight zaujal milióny čitateľov, stal sa literárnym fenoménom a stvárnil pre jednu generáciu ideál nesmrteľnej lásky.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Midnight Sun , 2020

Fallen
17.04.2021 1 z 5

Pro mě naprostá ztráta času, přečíst alespoň půlku knihy jsem se dokopala spíše z nostalgie a velké lásky k celé sérii Stmívání než ze zájmu sáhodlouhých myšlenkových pochodů upíra s OCD.
Prosím, řekněte někdo Edwardovi, ať se jde léčit a vezme s sebou i korektory Egmontu.

Nixa
16.04.2021 5 z 5

Já jsem teda z knihy nadšená. Chyby v textu jsou, to je ostuda, ale jinak jsem si čtení opravdu užila. Příběh z pohledu Edwarda jsem četla společně s prvním dílem Stmívání a měla jsem to teda hned z obou pohledů současně :)
Tady se mi líbí, že jsme se dozvěděli i něco nového o Cullenových, o jejich minulosti a povahách. Také jsme nahlédli do mysli ostatních obyvatel ve Forks, právě díky Edwardově schopnosti číst myšlenky. Uvítala bych klidně i další díly z jeho pohledu.

smudlajs
15.04.2021 3 z 5

Řekla bych, že jsem ohledně této knihy rozpolcená. Moc ráda jsem si po dlouhé době svět Stmívání připomněla, ale prostě mě to nepohltilo tak jako tenkrát. Nevím, jestli je to tím, že už jsem jinde nebo tím, že ten příběh už znám a vím co čekat. Nejvíc mě zklamaly chyby v textu. Ano, asi v každé knize se nějaká chyba najde, ale tohle byl extrém. Fanouškům ságy bych knihu doporučila, ale nejsem si jistá, jestli pro ni ostatní čtenáři budou mít pochopení.

Limonadovyjoe
14.04.2021 3 z 5

3,5/5
Jedna z těch knih, kterou bych asi v plném MHD nevytáhla, se kterou se moc mezi lidmi nechlubím.. ano je to víceméně brak..tak proč to číst? Ve své kategorii je to skvělá kniha, je to NOSTALGIE. Je to skvělý relax a odreagování.

Půlnoční slunce je o nějakých 300 stran delší, oproti stmívání. A co je tam navíc? Nic. Slovy Rosse z přátel: Edward se vykecává ze svých pocitů na 300 stranách! Popsaných z obou stran! :D.
Teď vážně. První třetina je skvělá. Vážně. Prozrazování Edových myšlenek, myšlenek spolužáků a dalších lidí kolem bylo jako slastné prozrazování tajemství a drbů. Příběh tak dostává mnohem hlubší nádech, ne jen uzounký pohled pubertální Belly.
Tento nový pohled nám na druhou stranu ukazuje Edu jako ještě většího závisláka, stalkera a masochistu, který má problém se svou vlastní existencí. Ale dozvídáme se více o ostatních Cullenech a pro tu Edwardovu rozpolcenost příběh krásně ubíhá.
Někde u baseballového zápasu se to ale láme, nudila jsem se, a měla pocit, že čtu zase jen stmívání. Konec knihy zase prozradí něco navíc po záchraně Belly.
Má to cenu číst? Ano! Mít velká očekávání? Ani ne.
Kapitolou samou pro sebe jsou chyby v textu. Mám pocit, že celou knihu opravoval autocorrect. Edward v koupacím křesle mě pobavil na pár stránek dopředu.
Naopak děkuji albatrosmedia za krásnou obálku.

lena.o.knihach
14.04.2021 2 z 5

Nebude třeba Nový měsíc z pohledu Jacoba Blacka? To by se mi líbilo určitě mnohem víc než Půlnoční slunce.

katchamccall
13.04.2021 2 z 5

Už jsem asi na to moc stará nebo mě prostě a jednoduše irituje chlap, který na 700 stránkách kňourá a občas to proloží informací, že je nejnebezpečnější predátor na planetě... tak určitě... 2* za obal

LilyJane
12.04.2021 4 z 5

Stmívání jsem četla už hodně dávno, pod tlakem okolí, kdy jsem chtěla vědět o čem se to lidi baví. Nebavilo mě to. Celá knížka byla o tom, jak "och tak úžasná Bella" fňuká nad tím, jestli ji Edward má a nebo nemá rád.
Tohle ovšem bylo podstatně lepší počtení. Byť tady zase spoustu času fňukal Edward, že on je přece hrozný predátor a vůbec si "och tak úžasnou Bellu" nezaslouží, tak tady byla spousta akce. Knížka byla mnohem stravitelnější, dobře ubíhala. Nečekala jsem, že mě bude tak bavit. Bylo to zajímavé být v Edwardově hlavě a slyšet myšlenky postav okolo. Rozhodně to stálo za to a mám tak na Stmívání trošku lepší názor, než jsem měla předtím.
Za sebe ale musím říct, že jsem četla pouze anglický originál, protože český překlad je naprosto zbabraný a divím se, že si za to někdo troufl říct o peníze.

Noctua8
12.04.2021 3 z 5

Předpokládám, že každý kdo četl ságu Stmívání si nenechá ujít ani tuto nadstavbu. Bohužel se nemohu zbavit dojmu, že tento prostý fakt, byl jediným důvodem, proč paní Meyerová Půlnoční slunce dopsala a vydala. Ta záruka prodejnosti... (bez ohledu na to, jaké je její oficiální vyjádření).
700 stránek !! Tolik prostoru pro nové nápady, příběhy, drobnosti a popis nočního života. Wouu. Mohla to být úplně jiná-nová kniha a přitom mohla dobře převyprávět známý příběh. Jenže téma je už očividně vyčerpané. Takže se v podstatě nic nového nedovíme a to považuji za hlavní mínus. To málo nového co nám autorka poskytne, je na tolik stránek vážně málo. Další nelichotivý pocit, který jsem při čtení měla byl fakt, že kniha sama o sobě nedává vlastně moc smysl. Bez informací z přechozích knih byste byli ztraceni. To je svým způsobem pochopitelné, pokud je zahrnutá do "ságy", ale z literárního hlediska je to "paskvil".
Hlavní změna příběhu není v tom jiném úhlu pohledu, ale v tom, že místo otravné Belly a jejího věčného rozporu "E. vs. J." se celou dobu zabýváme stejně otravným rozporem Edwarda "zůstanu nebo uteču". Jeho obdivuhodná oddanost Belle z původních knih se zde úplně vytratila a nahradila ji osobní schíza, která ale nebyla milá.
No, najde se i něco legračního a zajímavého :-) Třeba jízda ve vytuněném Subaru nebo myšlenky Mika Newtona. Rozhodně zajímavá byla sonda do soužití rodiny Cullenových. Jejich sounáležitost a vzájemná oddanost byla velmi inspirativní. A jako vždy tu byl naprosto okouzlující Jasper (mimochodem, jeho chování v Novém měsíci je v kontextu nových informací dost nepochopitelné a těžko uvěřitelné).
V konečném součtu je to tak 50/50. Neumím si představit, že bych si tuto knihu nepřečetla, ale na druhou stranu se k ní nemám důvod vracet.

Soňa272
09.04.2021

Smíšené pocity, tak bych to nespíš nazvala. Tolik let čekání na druhý pohled velkého příběhu... Nemůžu si pomoct ale já jsem prostě čekala víc. Nejlepší na knize je dle mého názoru začátek. Tam je krásně vidět jak Edvard bojuje proti přitažlivosti k Belle, je to nádherně popsána část. A pak to jde jen z kopce. . A co se týká pravopisu a překlepů, tak to jednomu vážně trhá oči.

LucySmile
08.04.2021 4 z 5

Konečně jsem se dočkala! Sága Stmívání je pro mě celoživotní srdcovkou a díky ní jsem se do čtení zamilovala. Celou sérii jsem četla snad milionkrát a na Edwardův pohled jsem se strašně těšila. Po přečtení Midnight Sun v originále jsem se pustila i do překladu a poprvé jsem zklamaná. Překlad je naprosto příšerný a ze začátku mi dost kazil požitek z knížky. Když nebudu psát o některých dost zvláštně přeložených větách, je tam dost chyb. Chybí slova, ve slovech chybí nebo přebývají písmenka a celkově to vypadá, že si to překladatelka po sobě vůbec nepřečetla. Tohle odevzdat, tak bych se styděla. Každopádně, knížka je skvělá, ještě lepší, než jsem čekala. V některých pasážích bylo toho rozjímání až moc, ale jsem ráda za nahlídnutí do Edwardovy mysli. Číst to v době, když jsem poprvé četla Stmívání, ocenila bych to víc.

Janiss_89
07.04.2021 4 z 5

15 let čekání jsem dnešním večerem ukončila. Narvat Stmívání do víc jak 700 stran Edwardových myšlenek muselo dát fušku. Těší mě, že díky držení knihy jsem vlastně sportovala. Jelikož držet skoro 2 kila několik hodin je pro mě, lemru, výkon.
Každopádně kniha splnila přesně to co jsem očekávala - více Cullenů. Jasně Edwardovy podrobné myšlenky byly zdlouhavé a někdy utrpné, ale daly se přežít, když začal vyprávět příběhy své rodiny.
Spoiler
Co mě nejvíc překvapilo byla moc Jaspera. Jasně víme jakou moc má. Ale tady se do ni šlo do hloubky a fakt jsem teda čuměla, že Aroovi někdo takový unikl. Takže já jsem vážně spokoje.

DreamerX9
05.04.2021 1 z 5

Fanoušci Stmívání tohle nečtěte! A možný Spoiler

Po 15 letech vydat tohle? No stmívání bylo velkým hitem...filmy celkem ušly ale ta kniha, naivní uvzdychaná Bella posedlá Edwardem mě natolik nebavila že jsem to tehdy vzdala už v půlce a nyní tu máme opáčko namyšleného a pak po uši zamilovaneho Edwarda. Celá dějová romantická linka až na pár od srdce zahřátých vět stálá za nic. Očekávala bych že po 15 letech kdy se změnila doba a styl psaní se autorka přizpůsobí a bude rozumově dál...takže tady jsme na nule ale dobře je to její styl. Čekala jsem že se dozvím něco nového, pokračování nebo nějakou velkou pecku, aneb co jste o stmívání nevěděli ale žádná nepřišla. Za mě zklamání :/

Theresa.2679
05.04.2021 5 z 5

Množství chyb mi trochu kazilo dojem, ale jinak? Ach můj Bože. Miluju celou ságu, Stmívání jsem kdysi dala na jeden zátah, jak jsem se nemohla odtrhnout a teď to bylo to samé, možná horší. Edwardův pohled se mi líbil snad více než Bellin, seděla jsem jako přikovaná a nemohla se odpoutat. Tak ráda jsem se vrátila a sledovala to znovu, ale jinak, občas jsem si vzala i samotné Stmívání a vnímala oba pohledy dohromady, doplňovala si mezery. Jsem ráda že tohle vzniklo a nemůžu uvěřit, že mám dočteno, potřebuji číst dál, úplně cítím potřebu sednout si pokračovat, i když není k čemu. Vůbec by mi nevadilo, kdyby i další díly byly sepsány z Edwardova pohledu. Délka knihy mi nevadila, naopak :) Prosím, potřebuji pokračování, jsem závislák :D

RozaD
05.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Nádhera. Nostalgie. Po 10 letech je to konečně tady a musím říct, ze to za to čekání opravdu stalo. První polovinu knihy už jsem znala z dřívějších let, ale stejně jsem znovu zasla. Celkové mám raději ty chlapske pohledy, a tak mě mrzí, ze steph striktně odmítla prepsat další díly. Ale kdo ví, třeba za dalších 10 let... hodně věci nebylo moc prekvapivych, nikoli však méně fascinujících. Byla jsem velmi mile překvapena, ze má kniha přes 700 stran, to jsem opravdu nečekala - a dikybohu. Jako velká fanynka jsem si myslela, ze už se pro mě žádné překvapeni ohledně příběhu nebo jednotlivých postav dít nebude- ale přeci jen na mě jedno velké čekalo. Steph je výborná autorka a příběhy psát umí, jsou ctive a propracované, a i když půlnocni slunce už prakticky všichni známe, neměla jsem šanci se odtrhnout a měla přečteno na úkor spánku během jedné noci, až na mě kniha vůbec nepusobila “tlusté”, spíše naopak bych klidně ještě par desítek stránek uvítala.
Každopádně vyprávění edwarda jako takové na mě nějakým výrazným ponurym dojmem nepůsobí, je to proste klasicky Edward tak, jak jej známe.
SPOILER
Největší rozdíl oproti Stmivani najdeme při popisu záchranné akce proti jamesovi, která se opravdu vydařila- vím, jak to skončí, ale stejně jsem byla stejně napjatá jako Edward a nepřipadalo v úvahu, ze by mě při čtení cokoli přerušilo. I se psem museli jít jiní členové rodiny, abych se nemusela odtrhnout být jen na par vteřin.
Rozhodne za celou ságu *5/5

kikizubik
04.04.2021 4 z 5

Půlnoční slunce bylo přesně takové, jak jsem očekávala. Nečekala jsem, že bude Edward taková koule emocí, ale bylo skvělé se podívat do jeho hlavy. Příběh máme i z druhé perspektivy a díky tomu jsem si mohla užít více Edwardovu rodinu a dokonce i Charlieho. Je taková výhoda, že Edward slyší myšlenky druhých, že nám to pomůže pochopit člověka, ještě vic.

Upřímně nechápu ty záporné názory, jelikož když od toho budete očekávat to co to vždycky bylo a ne co to není a nikdy nebylo, tak je jasné, že si to užijete více.

Je to samozřejmě můj osobní názor a jak se říká sto lidí, sto chutí.

lemai
29.03.2021 2 z 5

(SPOILER) Uff, no, co k tomu říci... Tohle bylo fakt peklíčko.
Když před 16 lety poprvé vyšla kniha Stmívání, úplně mě pohltila. Pamatuji si, že jsem ji přečetla jedním dechem a také jsem ji dala 5/5.
Film jsem musela okamžitě vidět a zamilovala jsem si ho.
A teď se ptám... To jako fakt bylo vždycky tak blbý? No tak otevřeně o filmu, ten byl blbý vždycky, to víme všichni. Ale i tak jsme ho všichni milovali a do teď se na něj rádi díváme.
Ale, že i ty knížky? A nebo to je prostě jen 16 let odmlky autorky a i její styl psaní, pohled na situaci se změnily.
Z Edwarda se stala absolutně nesympatická postava. Úchylný, sebestředný, maniodepresivní upír, který o sobě říká že je strážný upír.
Byly to muka, opravdu. 717 stránek příšerného natahování úplných blbostí, situací, které stačily popsat pár řádky a ne několika stránkami. Vůbec by mi nevadilo, kdyby kniha byla o polovinu kratší. Při čtení jsem si celou dobu říkala, že kdybych nečetla Půlnoční slunce, dala bych prostor třem knížkám, které by byly určitě smysluplnější.
Jako fanynky Twilight jsem se rozdělovaly na tábory Edward a Jacob. Já byla vždy tábor Edward.
Ale po této knize bych byla raději Jacob. No a pak si uvědomíte, že vlastně Jacob se zamiloval do mimina. No tak asi nic...
V knize mě zarazila jedna věc. A to jak se Edward zamiloval do Belly.
Z ničeho nic, jak když vítr foukne do listí nebo lusknete prsty. Ani jsem si nevšimla okamžiku kdy se to stalo. Samozřejmě tomu velice pomohla Alice svou předpovědí, jak velké budou kamarádky a jak šílená láska to bude...
Tohle se za mě opravdu nepovedlo. Nostalgie se u mě nekonala.
Knihu odkládám na vrchní poličku. A už se k ní asi ani nikdy nevrátím.
2/5

Venny345
29.03.2021 4 z 5

Lze se o knize vyjádřit jedním slovem? Ano! NOSTALGIE! Nicméně tak stručná nebudu, trochu se rozepíšu.
Půlnoční slunce jsem si pořídila v angličtině, abych měla autentický zážitek, což se mi opravdu splnilo. Děj odsýpal a kniha se četla skoro sama. Netvrdím, že jde o nějaký literární skvost, který vás dostane do kolen, ale je to opravdu určeno pro všechny, kteří si chtějí nostalgicky zavzpomínat na "mladá léta". Upřímně si mi Slunce líbilo mnohem více, než Stmívání. Edwardův pohled byl poutavější, barvitější a na emoce působící, což se o Bellině pohledu bohužel říct nedalo. Zbožňovala jsem úseky, kdy byl Edward sám se svou rodinou a popisoval jejich vztahy. Číst myšlenky ostatních také nebylo na škodu a navíc jsem konečně nahlédla do Edwardovy hlavy.
Já jsem spokojená, vrátila jsem se o pár let zpět. Nehledejte v tom žádnou světobornou literaturu, hledejte v tom jen obraz minulosti.

katasokolov
26.03.2021 4 z 5

Tak jsem dočetla tuhle bichličku. V první řadě chci říct, že se nebudu vyjadřovat k chybovosti samotného textu. Na tohle téma už toho tady bylo napsáno dost a přijde mi to i trochu nefér vůči autorce, která s překladem a korekcí nemá nic společného a měla by se posuzovat hlavně kniha, respektive tedy její příběh. Tak a k samotnému ději knihy, já jsem teda nadšená. Při čtení jsem zažívala nostalgii jako prase, přesně jako u četby Balady o ptácích a hadech. Dokonce jsem si pustila i ty velmi “zvláštní filmy” :) (zatím jsem přetrpěla dva). Na textu je hodně vidět, jak se autorka vypsala a ten sloh byla radost číst. Skvěle popsané Edwardovy myšlenky a jeho rozporuplné pocity, snaha o sebeovládnutí, pocity euforie a zároveň výčitek, to všechno skvěle zpracované. Edwarda jsem si oblíbila ještě víc, ani mi nevadilo, že je stalker (jak koluje na všech sociálních sítích). Joea z You taky milujeme, takže vo co Vám jako všem jde :-D. V příběhu se střídaly velmi vtipné momenty s těmi velmi emotivními a bylo to díky tomu skvěle vyvážené. Co se mi líbilo, možná i víc než samotná romantická linka, byl vztah Edwarda s jeho rodinou, především pak s Alice, kde popis kombinace jejich schopností byl načrtnut víc než skvěle ❗️ Co ještě říct , no obálka je výborná a odkaz na Háda a Persefonu v knize je topka. Nad rereadingem jednotlivých knih jsem uvažovala už dřív (už když jsem četla Knihu života a Matthew vtipně Edvíka zmínil), a proto jsem moc ráda, že vyšlo Půlnoční slunce ! Nakonec chci říct jenom, že nechápu ta hodnocení typu: je to hrůza, Edward je stalker a bla bla :-D. Je potřeba si uvědomit, kdy původní kniha vyšla, že byla plánována veskrze pro teenagery, že Edward má schopnost číst lidem myšlenky a tím pádem je jasné, že lidem leze do soukromí, no a v poslední řadě si uvědomit hlavně to, že to má být zábava a ne literatura, která má vyhrát Pulitzera. Jo, a má to skvělé poděkování. Howgh, domluvila jsem :-D.

Mermaida
23.03.2021 4 z 5

Kdo by neznal ságu Stmívání? A který milovník by ji nechtěl číst očima našeho milovaného upíra Edwarda? Po 15 letech jsme se dočkali. :) Kéž by to ale nebyl jen první díl, kéž by nás autorka provedla Edwardovýma očima celou ságou... Osobně by mě strašně zajímaly události z jeho pohledu z Rozbřesku. Ale to předbíhám!
Bylo milé se opět vrátit do Forks. Do příběhu, který všichni fanoušci ságy Stmívání známe, ale z Bellinina pohledu. Tento nový pohled Edwardovýma očima byl naprosto skvělý. Čtivý a pohlcující. Nové pocity, nové okolnosti, nová vyjasnění staré známé romance! Kdo tuhle ságu nemiluje - nepochopí...
Bohužel česká verze má své mouchy v chybách. Nejedná se o chyby v příběhu, ale o překladatelské / korekturní prohřešky, které by se v knize v takovém hojném počtu neměly objevit! :( Snažila jsem se vnímat pouze příběh, ale i tak jsem je viděla. Byla jsem si jich vědoma a rušily mě. Občas jsem si musela chybnou větu přelouskat znovu, abych věděla, co tím “chtěl básník říci”. Opravdu smutné, u tak očekávané knihy! To bych si na ni raději ještě dva měsíce počkala a měla ji bez chyb než tohle... Za ty chyby má kniha o jednu hvězdu méně - jinak by si vysloužila plný počet.
Ale i tak knihu doporučuji všem milovníkům Edwarda a Belly. :-)

Elissblue
23.03.2021 3 z 5

Skvělá kniha, úžasné že jsme konečně mohli vidět příběh z pohledu Edwarda. Nicméně se mi kniha líbila spíš v originále, ale to už tady zaznělo.