Smrt na Nilu

Smrt na Nilu https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60422/bmid_smrt-na-nilu-BtO-60422.jpg 5 1569 210

Plukovník Race série

Hercule Poirot série

15. díl

Linnet Ridgewayová má všechno – je mladá, krásná, svobodná a bohatá. Jednoho dne ji navštíví její přítelkyně Jacqueline a nadšeně vypráví o svém snoubenci Simonu Doylovi. Po nějaké době se Hercule Poirot na svém putování po Egyptu setkává s novomanželi Doylovými, avšak paní Doylovou se stala Linnet Ridgewayová. Zanedlouho se jejich společnost rozšíří i o Jacqueline, která je už nějakou dobu pronásleduje, aby jim překazila jejich štěstí. Linnet se na Poirota obrátí se žádostí o pomoc, ten přislíbí, že si s Jacqueline promluví. Situace se vyhrotí při výletu na parníku, kde dojde k pokusu o vraždu. Pokusem ale vše zdaleka nekončí…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Death on the Nile , 1937

TimeLord
15.01.2019 5 z 5

Ďalšia dobrá detektívka od Agathy Christie. Rozbiehalo sa to síce pomalšie, ale keď sa už udiala vražda, začalo to byť veľmi napínavé.

SPOILER

Najprv som tipoval, že vrahom je Simon, potom som to zavrhol a povedal som si, že to bude Jacqueline... A nakoniec v tom boli obaja :D

Medunka22
15.12.2018 5 z 5

Moje velmi oblíbená kniha s Herculem Poirotem...

Klichem1
25.11.2018 3 z 5

Príjemné oddychové čítanie. Ako stvorené na cesty, či na dovolenku.

Knižní střípky
10.11.2018 5 z 5

Opět skvěle propracovaná Agathina záležitost. Shodou okolností je to jedna z prvních knih, kterou jsem od Agathy v dětství četla a od té doby ji miluji a nikdy mě nezklamala. Za mě není co vytknout. Miluji Agathu od svých cca desíti let a tato láska nikdy nezmizí. Opětovně se k jejím knihám vracím. Vždy, když chci nějakou kvalitní detektivku bez brutalit a anomálií, sáhnu po staré dobré Anglii, Poirotovi či slečně Marplové a vím, že mě čeká skvělý čtenářský zážitek. Za tyto knihy budu nadosmrti vděčná této královně detektivního žánru.

Alinka2
09.11.2018 5 z 5

Celá Agatha Christie, znovu nezklamala.
Výborný detektivní příběh, který není zcela zaměřen na ten zločin, jako v každé detektivce od ní, což se mi strašně líbí. Egypt, exotické prostředí, rozmanitost postav s vlastními příběhy i napínavá detektivní dějová linie s neuvěřitelným odhalením na konci. Všechno, co by měla klasika obsahovat.

Jakira
07.11.2018 5 z 5

Klasická Agatha, první stránky knihy nám představí skupinu lidí, kteří v příběhu sehrají roli a důvody, proč se ocitli tam, kde jsou. Pro někoho možná nudný úvod, ale mě tentokrát bavila knížka od první stránky a i úvod mi přišel zajímavý. Samozřejmě mi opět chvíli trvalo, než jsem se v množství postav zorientovala, ale pak už to byla jízda. Přestože jsem překvapivě vraha uhádla dost brzo, vůbec mi to nezkazilo požitek z knihy a sledovat Hercula při práci bylo opět velmi zajímavé. Za mě plný počet. Agathiny knihy mám ráda, jsou neskutečně čtivé a zábavné.

DavidN.
12.10.2018 5 z 5

První polovina mě vůbec nebavila - už jsem myslel, že knihu odložím. Naštěstí se pak děj rozjel a samotné rozřešení jsem vůbec nečekal. Hodně dobré a výborně propracované.

Torgal
13.04.2018 5 z 5

Ďalší masterpiece od kráľovej detektívok. Tentokrát môžem vytknúť jedine trochu rozvláčnejší úvod, kde je pred prvým ťahom potrebné predstaviť všetky figúrky na šachovnici. Od prvej vraždy sa už ale šliape do plných a príbeh graduje až k veľmi uspokojivému rozuzleniu. Niektoré dejové línie pôsobia trochu nadbytočným dojmom (napr. prítomnosť teroristu na palube), ale v konečnom dôsledku len prispievajú k zamotanosti a komplikovanosti celého prípadu, ktorý geniálny Poirot opäť s gráciou sebe vlastnou rozlúskne. 9+/10

Jessica007
17.03.2018 5 z 5

Tato detektivka od Agathy Christie se mi moc líbila. Samozřejmě skvělý Hercule Poirot, zajímavé prostředí, doba. Prostě skvělé.

SilvaK
24.01.2018 5 z 5

Paráda, Poirot je jednoducho skvelý. Agatha bola úžasná pani spisovateľka.

roman5388
19.01.2018 5 z 5

Jako všechny detektivky od A. Christie napínavé až do samotného konce...

Aki12
05.01.2018 3 z 5

Zápletka a rozuzlení je výborná a o příběhu se to říci dá také. Přesto se zde objeví i pár chvil, kdy se začnete nudit a spíše se těšíte na objevení vraha, kterého jsem překvapivěl uhádl :).

Aymira
16.12.2017 5 z 5

Láska, přátelství, zrada, chamtivost... To vše jsou hlavní atributy strhujícího příběhu, na němž nám Agatha Christie opět ukázala svoje mistrovství. Za zmínku stojí i prostředí Egypta a jeho starověkých památek, které máme spolu s hrdiny možnost poznat. Ovšem druhá polovina kniha už je zcela ve znamení vyšetřování a odehrává se na výletní lodi plující po Nilu, takže čtenářovi ani nepřijde, že se stále nachází na severu Afriky. Jak už jsme si u Agathy zvykli, věci nakonec dopadají malinko jinak, než je nám po celou dobu čtení předkládáno. Postupně poznáváme charaktery jednotlivých postav a lámeme si mozkové závity nad tím, kdo že je skutečným pachatelem šíleného běsnění, které se na Nilu rozpoutá. Tato kniha je prostě lahůdka!

Standa24
02.12.2017 3 z 5

Kniha dvou rozdílných polovin - první je velmi zdlouhavá a pozvolná, ve druhé polovině příběh nabere spád a graduje vyřešením zločinu a překvapivým závěrem.

Shui-Xian
28.11.2017 3 z 5

Dojem ze Smrti na Nilu mi poněkud zkazil sám začátek. Než se příběh rozběhne (a že to docela trvá), musí se čtenář vyrovnat s afektovaným štěbetáním ženských postav a tápat v seznámení s neurčitými gentlemany, které svorně zaskočí oznámení sňatku. Později už jsou naštěstí postavy přehlednější, dialogy podnětnější a příběh nabírá na dramatičnosti. Poirot má tentokráte štěstí na společnici (lady Allertonová je milý charakter!). Vyústění té dusivé atmosféry intrik, žárlivosti a moci je kruté, ale na nedostatek indicií si čtenář v odhalování zločinu nemůže stěžovat: dřív nebo později se dovtípí ještě před Poirotovým tradičním shrnutím. Pak už lze jen sledovat příběh sám, jak se doklopýtá ke svému rozháranému konci...

Grety
08.11.2017 4 z 5

Propracovaná klasika, přečtěte si :).

Devorah
23.10.2017 5 z 5

(SPOILER) Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Christie. Je v ní skvěle vykreslená atmosféra, která dává tušit, že přichází smrt. Bravurně popsané charaktery hlavních postav, sympatizujete vlastně i s vrahem/vrahy, aniž byste tušili. Skvělé, skvělé, skvělé. A k tomu kulisy, ach!

Rade
15.10.2017 4 z 5

Třicátá léta, britská smetánka na výletní lodi brázdící Nil, obvyklá důmyslná zápletka, kde se vedle vraždy najde v závěru i nějaký ten malý happy end, Poirotovy hlášky a jeho skvěle fungující šedé buňky mozkové k tomu… Kdo by odolal takové fajn oddechovce?
Čtyři plus.

Welinie
03.09.2017 4 z 5

Příjemný detektivní příběh.

Mr.Nakata
24.08.2017 5 z 5

O legendárnosti a kvalitách "Agátinek" bylo napsáno už mnoho. Tak už snad jen dodám, že mě uchvacuje kombinace oddechové četby, kde zároveň člověku nezakrní mozek. Takový hlavolam na papíře. Krásné, jednoduše krásné.