Playground

Playground https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277408/bmid_playground-sJf-277408.jpg 3 1529 428

Přístavní město plné násilí je nebezpečné místo. A ze všeho nejnebezpečnější je dětské hřiště. Jasmin Pascalová­-Andersonová má hodnost poručíka švédské armády. Během mise NATO v severním Kosovu se její jednotka ocitne v boji. Jasmin ztratí dva ze svých mužů a sama je těžce zraněna. Na minutu a čtyřicet vteřin se jí zastaví srdce, načež je znovu přivedena k životu. Po probuzení mluví o své zkušenosti z klinické smrti: byla převezena do tajemného přístavního města, které představuje přechod mezi životem a smrtí a panuje v něm krutý a nespravedlivý systém. Jasmin je ze svých zážitků zmatená a rozrušená. Co se jí stalo během těch vzácných vteřin, kdy se jí zastavilo srdce? A jak se jí podařilo z města uniknout a vrátit se do života?... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Host

Playground , 2015

lisc
02.11.2016

Byla jsem překvapená a trochu zaskočená - i když jsem věděla, že to bude něco jiného než předchozí detektivky s Jonem Linnou. Celkově na mě trochu moc temná a drsná, ale přestat číst jsem nemohla a po přečtení jsem musela přemýšlet: Kdoví jak to "tam" vypadá - snad ne tak jako v přístavu.

petruska.z
01.11.2016 4 z 5

Nečekala jsem nic jiného, starého, nového ... prostě jsem šla číst knížku. Kniha byla dramatická, napínavá, temná, dost fantasy, ale dávám 4 hvězdičky, protože jsem si velkou část čtení přála, aby už skončila, abych ji vůbec nezačala číst, nebo aby byla tak blbá, že ji odložím ... protože ústřední motiv, který tu nemůžu prozradit, aby to nebyl spoiler, byl pro mě (jako pro matku) tak bytostně nepříjemný, že jsem několikrát čtení málem vzdala. Připadala jsem si jako při hraní nějaké adrenalinové PC hry, celou dobu na nervy z toho, jak to dopadne a vůbec z toho, co se tam děje. Musím říct, že tohoto hlediska pro mě nejhorší (myšleno nejniternější) kniha, rozhodně si ji už znovu nepřečtu ... Podobné pocity jsem měla u Hypnotizéra.
PS. a jenom si přeji, aby to takhle (tam na druhé straně) nebylo ...

Devorah
31.10.2016 3 z 5

Už na začátku si kniha klade základní otázku: Co se stane během těch vzácných vteřin, kdy se zastaví srdce? Jeví se to jako velmi originální námět, jehož potenciál ale nebyl, dle mého, plně využit. Začátek se velmi nadějně rozjíždí, dává tušit, a pak najednou je to takové jako polorozbředlá zmrzlina. Některé popisy jsou velmi originální a realistické (viz. mise v Kosovu), za to zaslouží autoři uznání, ale pak se to jaksi zvrhne, my se ocitáme v čínském přístavu, a to už je pro mě hodně velké fantasy. Myslím, že autoři popustili svou fantazii trochu jiným směrem, než jsem od nich zvyklá a ne úplně mě tato kniha oslovila. Čekala jsem od takového námětu daleko více. Myslím, že umí lépe, tak snad příště.

Sim_Va
25.10.2016 4 z 5

Nemohu se ubránit pocitu, že kdyby pod knihou byl podepsán někdo jiný, než dvojice známá jako Lars Kepler hodnocení a chvála by sahaly do nebes :-).

Mně se kniha velmi líbila, ačkoliv mám pocit, že si autor v jedné věci protiřečí. Možná kdyby kniha měla o pár desítek stran méně, dala bych i 5*, ale musím říct že jinak skvěle propracovaný děj mi přišel asi ve druhé třetině zbytečně natahovaný. I tak knihu doporučuji všem, kterým se podaří oprostit od faktu, že jde o něco zcela jiného, než jsme u Keplera zvyklý.

Jochy3
24.10.2016 4 z 5

Zastávka do čínského přístavního města, kde nefunguje nic, kromě vlastních pěstí a výcviku, před dalším pokračováním příběhu s Joonem Linnou - The Rabbit Hunter.
Koupi této knihy jsem ani vteřinu nezvažoval i když někdo namítal, že jde o jiný svět, než jsme u švédské dvojice zvyklí.
Playground dokazuje, jak moc jsou manželé Keplerovi políbeni literárním talentem. I přes naprosto odlišnou tématiku, zůstal autorův neotřelý styl. Kvalitně vystavěný a velmi čtivý příběh, který má svoji dynamiku a stupňuje ve čtenáři zájem o rozuzlení. Skvěle vykreslené přístavní město. Obdivuji především odvahu popsat pro někoho těžce představitelné místo mezi nebem a zemí.
Přes tyto výrazně pozitivní vlastnosti knihy, jsem nebyl úplně zapojen do celkového příběhu. Těžko říct, čím to - možná absencí vztahu k hlavní hrdince, či chybějící silné postavě, která by dělala příběh zajímavějším, pestřejším. Nějak jsem i tušil, jak celý děj dopadne a to už v druhé polovině knihy. Chyběl mi překvapující moment či nějaké ohromující zjištění, které je v dílech Keplerů vždy zaneseno.
Kniha i tak dosahuje silného nadprůměru a já se budu těšit, kam se tato dvojice rozhodne zabrousit příště.
ČTYŘI HVĚZDY.

Danago
23.10.2016 5 z 5

Trochu sem se knížky bála, myslela sem si , že téma posmrtného života na mě bude moc. Ale knížka mě moc mile překvapila. Věděla sem , že to detektivka nebude, takže sem nečekala nic podobného , co autoři již dříve napsali. Podle mě je to skvělý příběh, zajimavé téma napsáno velmi čtivě. Myslím si, že pokud někdo čeká detektivku , tak se mu knížka líbit nebude. Podle mě je to takové netradiční sci-fi . Boj o přežití ve městě mrtvých, je napínavý a překvapivý. Líbilo se mě jak byla vykreslena atmosféra města.Knížka se mě velice dobře četla, těžko sem se od ní dokázala odtrhnout. Za mě velice dobrý nápad, a dobře napsaná knížka.

djelinek
23.10.2016 3 z 5

Jako první pokus změnit žánr na Sci-fi to není špatné, ale ve Sci-fi světě se to žádným trhákem určitě nestane. Dle mého tomu chybí propracované pravidla a zákonnitosti alternativního posmrtného světa.

kahuda01
21.10.2016 5 z 5

Super nápad, skvěle napsané, přečteno jedním dechem -90%

Horalka5
19.10.2016 3 z 5

No, opravdu to není jejich typická tvorba, ale i tak to mělo něco do sebe. Místy mi to tedy přišlo až moc přitažené za vlasy a musela jsem se přemlouvat, abych knihu dočetla, ale i tak jsem v ději našla alespoň něco, co mě bavilo a knihu jsem dočetla. Doufám ale, že v příští knize se zase vrátí ke klasice :)

DejnaDee
18.10.2016 1 z 5

Pokus o akční děj se zajímavým námětem se stal obrovskou slátaninou a brutální šíleností. Nenadchlo mě vůbec nic.

BlackFun
16.10.2016 2 z 5

Musím říct, že jsem zajásala, když jsem se dozvěděla o nové knize této dvojky. Ani mi nevadilo, že autoři si dávají pauzu od Joony a těšila jsem se na něco jiného. Bohužel zklamání bylo celkem značné. Kniha měla nápad a obdivuji jejich fantazii, ale to je tak všechno. Skončila jsem na straně 240. Dál jsem se nepustila, jelikož mě kniha neoslovila (i když jsem pořád ve skrytu duše doufala, že bude líp). Na světě je tolik knížek, které stojí za to si přečíst, tak nač ztrácet čas nad knihou, které mě prostě nebavila. Nicméně škoda.

radus
15.10.2016 4 z 5

Úplně jiná kniha od Keplera, než na které jsme byli zvyklí. Mě osobně se líbila, i když některé věci mi přišly dost divné nebo nelogické, ale to knize neubralo na čtivosti. Určitě to je knížka, kterou si budu dlouho pamatovat.

demlice
14.10.2016 3 z 5

Kdybych si nepřečetla na přebalu knihy, že jsou to Keplerovci, asi bych tomu ani nevěřila... Asi tak!
Těšila jsem se, ale nemůžu říct, že bych byla mile překvapena. Začnu plusy: jazyk zůstal stejný, rychlý děj, originální prostředí a navíc nádech mystiky... Jenže to je bohužel všechno. Od prvních vět jsem měla pocit, že se nás autoři snaží šokovat. Vulgarity, žena v armádě - navíc ve velitelské pozici a příliš často volené slovo "masturbace". To ani nemluvím o opětovném návratu na "téměř druhý břeh". Když už se hlavní hrdinka vracela potřetí, začala jsem být unavená. Jako správná žena jsem se upnula na romantickou linku příběhu. Drsná vojanda a šikmooký hoch - no jako z Pearlu Harboru! Ale nedotažený konec. Mrzelo mě to... O jejím ne-osobním životě ani nemluvě. Zajímavou postavou byla postava psychologa. Ale příliš jsme se o ni nedozvěděli. A tak bych mohla pokračovat... Asi by to mohla být příjemná povídka, ale na celý příběh mi to přišlo dost očesané. Tím se dostávám i k tomu, jak byla samotná kniha natištěná. Příliš mnoho místa a příliš málo textu. Za mě tři hvězdičky... a to jen z úcty k autorům :-)

TheSarcasm
13.10.2016 5 z 5

Zvláštní kniha, ale nakonec mě docela dostala. Určitě něco jiného než bych od vyhlášených autorů severské krimi čekal. Je to takový podivný mix thrilleru, sci-fi, fantasy a hororu. Měl jsem pocit, že autoři původně začali psát něco a pak jim příběh tak nějak samovolně vyústil až do brutální vyvražďovačky ve stylu hunger games. Trochu jsem se ztrácel v postavách týmu kolem Jasmin, které se (kromě Thinga) vyrojily nějak najednou aniž by měly s hlavní hrdinkou bližší souvislost. Playground má být začátkem celé série, no upřímně, neumím si představit o čem by mohly být další díly. Každopádně oceňuji autory za odvahu zkusit něco úplně jiného než jsme od nich zvyklí a snahu uchopit téma se syrovostí severským autorům vlastní a za to mají ode mne hvězdu navíc.

Jenom poznámka k anotaci - nějak mi uniklo, že by se jednalo o dětské hřiště.

jiri77
13.10.2016 2 z 5

Ze začátku mě kniha hodně bavila a byl jsem spokojený i tématem knihy ale okolo poloviny příběhu se to zlomilo v hodně špatně slátaný akční děj ,který se podle mě do příběhu vůbec nehodil. Celkově mě kniha hodně zklamala a budu se těšit snad na další příběh ,ve které snad už bude Joona Linna.

sapper
11.10.2016 2 z 5

Radši nám vraťte Joonu

Jana_Hlus
10.10.2016 3 z 5

Autoři bezesporu psát umějí, o tom není žádných pochyb, potvrdili to již dříve a potvrzují to i touto knihou. Dokázali stvořit město-přístav ve stylu urban fantasy jako meziprostor mezi životem a smrtí, dokonalou počítačovou hru, kde vítěz získá vízum k návratu do života. Všude plno mrtvol, hlavní hrdinka Jasmin se synem Dantem pobíhají přístavním městem jako dvě figurky na monitoru a my doufáme, že se jim podaří bez úhony dostat se do dalšího levelu - v tomto případě návratu mezi živé. Pro čtenáře libující si ve fantasy textech určitě zajímavé dílo, pro mne trošku zklamání, i když jsem věděla, že Joona Linna se tam vyskytovat nebude (ale třeba se tam mihnul?), čekala jsem asi něco jiného. 3/5

staramatka
09.10.2016 4 z 5

Automaticky jsem sáhla po další knize dvojice Lars Kepler s tím, že to bude další příběh Joony Linny. No, chvilku mi to trvalo, než jsem pochopila, že teda fakt nebude :D
I přesto byl příběh velice čtivý a napínavý a místy hodně překvapil, je to prostě o něčem úplně jiném než Joona Linna a to nemyslím ve špatném. Až urputná snaha hlavní hrdinky být stále na té své správné straně nemůže nebýt nesympatická. Zvláštní příběh na hranici mezi životem a smrtí stojí určitě za přečtení. A tipuju si, že v Číně asi nevyjde ;)
Tak hlavně: „nenastupovat na loď a neztratit svůj dogtag“ ;)

Martiiiik
09.10.2016 2 z 5

Knihy od dvojice pod pseudonymem Lars Kepler mám ráda, Stalker byl skvělý. Tuto knihu jsem dvakrát odložila, protože mi nějak nesedělo téma, styl.. Ale nikdy se nevzdávám :-) od druhé půlky knihy jsem to doslova přehltla. doporučuji milovníkům mysteriózních thrillerů, ale téma posmrtného života je těžké.. :-)

evis_ka
08.10.2016 4 z 5

Když jsem se doslechla, že vyjde nová kniha od Keplera, čekala jsem další dechberoucí krimi. Po zjištění o co vlastně půjde jsem tedy byla poněkud zklamaná. Nicméně kniha mě okamžitě vtáhla a já si tak skvěle vychutnala zajímavý a napínavý příběh. Tito autoři prostě a jednoduše umí psát!