Planeta idiotů

Planeta idiotů https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466248/bmid_planeta-idiotu-8Ds-466248.jpg 5 290 121

Apokalypsa přišla s širokým úsměvem, ve kterém na nás cenila zuby. Nebyla to žádná hollywoodská kosmická šupa, žádný asteroid nebo supervulkán. Byla nenápadná a plíživá a lidstvo ji vlastně ani nepostřehlo. Nikdy nezapomenu na tu ženu v metru. Byla první a hlas měla jako zvon. Později se k ní přidali další. Stovky tisíc. Miliony. A nakonec miliardy. Byl jsem u toho. Od nesmělého začátku až po trpký konec. A tohle je záznam toho, co jsem viděl a co jsem prožil – moje osobní kronika konce světa.... celý text

Nomia
04.07.2022 4 z 5

Planeta idiotů je dost netradiční kronika jedné apokalypsy, při které vám místy nad tou děsivostí přeběhne mráz po zádech, aby byl zanedlouho vystřídán hurónským smíchem nad některou z peprných hlášek, hodné mistra černého humoru.

Bureš píše jednoduše, lidsky, čtivě, ale přesto opravdu poutavě. Miluju jeho mixování emocí a zároveň schopnost přidat i do tísnivého tématu notnou dávku nadhledu a humoru. Opět nezklamal. :)

morpheus
03.07.2022 5 z 5

Po precteni teto silenosti dostanete takove bobky, ze do konce zivota nevezmete maso do ust a budete pokorne ctit vse zive a Matku prirodu :) Fascinujici, drsny apo / postapo pribeh ve kterem cekate dobry konec, nebo alespon nejakou nadeji, ale nic z toho se nedostavi, autor ctenare nesetri, na zadne strance nenajdete nic pozitivniho a v epilogu vas autor jeste dorazi a mate chut se jit vozrat a zapomenout, ze jste neco takoveho kdy vubec cetli :) Za me plny pocet hvezd a ted uz se jen vrhnout na dalsi knihy od Romana Burese.

Andi
29.06.2022 4 z 5

Jsem opravdu ráda, že autorem vyobrazená budoucnost v této knize se nás ve skutečnosti netýká. Čtivé. Po trilogii Propast času jsem si přísahala, že od tohoto autora už raději nikdy nic nepřečtu, občas píše tak surově. Tak snadno o hnusných věcech. Fuj. Tušila jsem, že tady to nebude takové psycho a tak jsem se do toho pustila, fajn kniha, přesto obnovuji svůj slib. :-D

Maud22
26.06.2022 5 z 5

Od začátku tušíme, že přichází konec lidstva. Hlavní hrdina je sympatický týpek, trochu obézní, se špatným životním stylem, což humorně glosuje. Z výšin obratného tradera ho sice srazil pád franku, ale postupně se zase dostává nahoru. Ve světě to jde k lepšímu, uzavírá se mír, chrání se životní prostředí. Avšak kolem se dějí podivnosti - lidé z ničeho nic zpívají v metru nebo v nočním klubu (třeba Náměšť a Modlitbu), Jágr se oženil a na zdech se objevují nápisy adorující Matku... Jen málo lidí neví, kdo je Matka, a náš hrdina patří mezi ně a marně se to snaží zjistit. Nepřirozené chování lidí se stupňuje a šíří jako nákaza. Odolní jedinci končí v nápravných táborech. Svižně napsaná kniha s vtipnými hláškami na konec není žádná humoristická záležitost. Doufám, že autora Matka neoslovila a má holt jen děsivé sny!

Radesan
16.06.2022 5 z 5

Myslel jsem si, že kupuji další literaturu zábavy ve stylu pana Kotlety nebo paní Sněgoňové (to rozhodně nemyslím zle, jejich knihy mám rád), ale jak moc jsem se sekl.

Je to spíše osobní, protože to čeho se v životě nejvíc bojím je lidská hloupost a úpadek intelektu (z jakékoliv příčiny).... a tady jede na plné obrátky. Nějak mám vnitřní problém brát tohle dílo jako zábavovku, protože pocity, které hlavní i vedlejší postavy mají... jsem skutečně dokázal vnímat. Inteligence je udolaná masou.....

A tak jsem měl možnost poprvé v životě prosedět celý den u knihy jen proto, abych ji dočetl. Kniha mne zkrátka dokázala tak vtáhnout, že jsem musel vědět, jestli se alespoň v ní podařilo můj největší strach porazit.

Četl jsem různé knihy z různých žánrů.....masakry, vraždy, historii, fantasy, postapo....co na tom sejde, ale nikdy jsem si vyloženě nevzal příběh tak osobně.

Jednoznačně doporučuji.

Arev122
05.06.2022 3 z 5

Knihu jsem sise zájmem přečetla, myšlenka apokalypsy byla pěkná, ale nějak mě příběh "nevtáhl" do děje. Dost mě rušila jména současných politiků a i s hlavním hrdinou jsem se nijak nesžila.

marcela8847
27.05.2022 4 z 5

Roman Bureš nezklamal. Hodně zajímavý příběh, někdy až děsivý. Podle mě by si knihu měli přečíst všichni, aby pochopili že Matka není náš sluha.
Jinak děj nebyl nijak složitý k pochopení, kniha se četla dobře. Líbilo se mi zařazení dnešní politické situace do děje. Palec nahoru za použití černého humoru, který seděl jak prdel na hrnec.

Bedřich63
16.05.2022 5 z 5

Moje druhá kniha od autora a opět výborná. Lidstvo vymírá, zelené dobro se šíří, lidé jiného smýšlení jsou umlčováni.
Má snad pan Bureš informace od Matky, co nám přichystala do příštích let?
Přečtu si i další knihy od tohoto autora, jeho styl mi sedí.

martina1199
15.04.2022 4 z 5

Povedená věc, ale od tohoto autora bych snad ani nečekala nic jiného, jelikož co jsem zatím četla, bylo vždy super :-) Někdy mám pocit, že přesně něco takového, co lidstvo v knize potkalo, bychom si opravdu zasloužili. Na druhou stranu jsem ale pořád doufala, že je naděje, že alespoň někteří by mohli dostat druhou šanci. Vždyť přece ani Bůh lidstvo úplně nezavrhl, viď Noe?

Pavla181
23.03.2022 4 z 5

Kniha mne bavila a určitě bych jí k přečtení dále doporučila. I když mi styl a jazyk psaní vyhovoval, v první polovině jsem občas zapochybovala, zda je to kniha určená pro mne. Děj měl trochu pomalejší spád a hlavní zápletka mi zpočátku úplně nesedla. V druhé půli se ale vše otočilo a zbytek knihy jsem dočetla jedním dechem. Závěr mě moc potěšil a zpětně celou knihu hodnotím velmi kladně. Nižší hodnocení dávám za počáteční pochybnosti, které jsem u některých jiných knih - například Den trifidů - neměla. :)

zouplnova
20.03.2022 5 z 5

Dobře se čte, ani jedna stránka mě nenudila. Sice jsem celkem brzy pochopila, co nebo kdo Matka je, ale to vůbec nevadilo. Skvěle zapadá do dnešní doby.

renefer
01.03.2022 3 z 5

No tak to bylo opravdu dost pesimistické, ale na druhou stranu, vůbec bych se nedivila, kdyby se někdy v blízké budoucnosti nějaká Matka opravdu někde objevila a vyřídila si to s celou lidskou rasou.

Merlin_CZ
01.03.2022 5 z 5

výborné postapo s dobrými hláškami. Dobře napsané, fajn se to četlo.

Sási
15.02.2022 5 z 5

Moje první setkání s panem Burešem dopadlo na výbornou. Sedl mi jednoduchý styl psaní, dobře uchopené téma apokalypsy s poselstvím na konci a správně dávkované napětí.

Cítil jsem místy až depresi a beznaděj z toho, kam lidstvo směřuje. Zároveň jsem se občas některým situacím z plna hrdla zasmál, byť to možná nebyl účel autora, ale pouze mé pokřivené a psychopatologické vnímání reality :D

Jednoduše a stručně mi kniha zrovna sedla jak prdel na hrnec, takže dávám "plný prádlo" a těším se na další kousky od autora.

jan7940
14.02.2022 5 z 5

Velmi svižná a chytlavá kniha, její čtení jsem si opravdu užíval.

Placka007
12.02.2022 5 z 5

Překvapivé po všech stránkách.

JaniisB
17.01.2022 5 z 5

Velmi čtivá kniha se závěrem k zamyšlení.

olle3
12.01.2022 5 z 5

Verdikt: Úderné, hluboké, strhující, nevytknutelné. A k tomu děsná bžunda.

Chytuš
02.01.2022 5 z 5

Přiznám se, že jsem nečekala takovou pecku. Parádní postapo s víc než aktuálními souvislostmi (a ano, i koronavirus je zmíněný - vězte však, že to ani zdaleka není náš hlavní problém). V komentářích je zmíněný dobrý konec - tak to je určitě zajímavý pohled, jen se po dočtení epilogu začínám bát, jestli už tedy Matka není reálně mezi námi?
Každopádně - apokalypsa, kde jsou na sebe všichni moc milí (tedy pokud správně chápete váš vztah k Matce) je rozhodně osvěžující námět. Jenže lidi jsou lidi a jak říká sám náš hrdina: "Ano, v historii existovala období nakažlivého optimismu, ale pokaždé to nakonec vedlo k menšímu či většímu průseru." str. 61
A prostě se vždycky něco zvrtne: "Myslím, že je v lidské přirozenosti ignorovat krizi, která se na nás řítí, předstírat, že se nás netýká. Fašismus, komunismus, ekologický holokaust ... pokaždé to lidé s pohledem do země nechali zajít tak daleko, že s tím pak šlo těžko něco dělat. Dokonce i když má člověk kolem krku oprátku, stojí tiše a nehybně, protože to nechce ještě zhoršit, protože doufá v zázrak." str. 101
Že situace jde do zádele poznáte z drobných či větších náznaků: "Babiš prohlásil, že Ivan Bartoš je jako jeho syn, a předal mu žezlo. Pokud bych měl vybrat jediný důkaz toho, že svět zešílel, byla by to právě tahle výměna na premiérsko-prezidentském postu." str. 245
Tak a teď vás nechám v klidu popřemýšlet, kam v klidu a pohodě asi tak spějeme ve skutečnosti, jestli už jsme sami nedošli tak daleko, že už není návratu... Každopádně pokud si ještě najdete chvilku, zkuste téhle knize věnovat pár hodin svého času, rozhodně se nudit nebudete...

Marketplace
29.12.2021 5 z 5

Parádní čtivo, podle mě ještě lepší než Říše. Kniha má spád od začátku do konce a závěr je brilantní a nutí k zamyšlení. Už se těším na další knížky.

humorné sci-fi

Roman Bureš