Rytíř Sedmi království

Rytíř Sedmi království https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223839/mid_pisen-ledu-a-ohne-rytir-sedmi-kralo-EMB-223839.jpg 4 1176 166

Dlouho před tím, než Targaryenové ztratili Železný trůn... dlouho po tom, co přišli z Valyrie a sjednotili Sedm království... ale jen krátce po tom, co říši rozervala vedví a poničila Blackfyrova vzpoura... ...křižoval kraj Dlouho před událostmi, které znáte ze Hry o trůny, sedí Targaryenové pevně na Železném trůně. To ovšem neznamená, že v Západozemí panuje klid. Bratrovražedný boj uvnitř vládnoucí dynastie rozpoltil Sedm království. A právě v té době křižuje krajem potulný rytíř ser Duncan Vysoký. Anebo Dunk tupý jako lenochův meč? Všechno je to nějak zamotané, a to včetně původu jeho panoše Egga. Tři uzavřené, ale navazující novely ze světa Hry o trůny představují G. R. R. Martina tak, jak si jej čtenáři zamilovali dávno před slavnou ságou - jako jednoho z nejlepších povídkářů žánru.... celý text

Literatura světová Novely Fantasy
Vydáno: ekniha , Argo

The Hedge Knight / The Sworn Sword / The Mystery Knight , 2015

Alma-Nacida
23.02.2015 5 z 5

Hmmm, to jsem si "pochutnala". Kniha je příjemná rozsahem, s překvapivě kladným hrdinou, téměř idyla :). Čtenářům fantasy mohu jen doporučit!

darthvader77
23.02.2015 5 z 5

Výborné zkrácení čekaní na Vichry zimy. Martin sám říká, že ve svých knihách snaží tvořit, co nejrozmanitější dvojice, protože to prospívá, jak příběhu tak dialogům. A takovou dvojici Dunk s Egem bezesporu jsou. Skvělé příběhy, které jsou výjimečné, že jsou vyprávěné z pohledu neurozeného potulného rytíře, což dává možnost mnoha zajímavým myšlenkovým podchodům. A zasažení do období vlády Targaryenů nám dovoluje nakouknout hlouběji do historie tohohle fantastického světa. Navíc kniha nepostrádá nic z čarovnosti hlavní série. Velmi příjemné zpestření. P.S. Pobočník krále Brynden Krvevran jednoznačně mazák.
(Tři dobří muži zemřeli, aby potulný rytíř nepřišel o nohu. Bohové si libují v krutých žertech)

narcisonanis
21.02.2015 5 z 5

V podobě grafické novely tři výborné příběhy ze světa Westeros. Přesně taková dávka fantazie, která dokáže ukojit touhu nedočkavých fanoušků po další knize Písně ledu a ohně. Hlavní hrdina Duncan je typ šlechetného rytíře a člověka, kterého se v celé sérii setsakra málo dostávalo, což je příjemná změna od všech těch podvodníčků a intrikářů. Příběhy nejsou nijak extrémně dějově bohaté, ale dokáží upoutat a nachází se v nich plno maličkostí, které nám fanouškům opět trochu poodkrývají svět Písně ledu a ohně (například proč jsou dvě linie „jablečného rodu“).

Malý bonbonek – všechny ženské hrdinky, které se motaly okolo Duncana, mi přišly zvláštním způsobem přitažlivé a hrozně jsem vysokému rytíři fandil, ať s nimi zaskóruje. Ať už s černovlasou dornskou loutkářkou nebo s rudovlasou maličkou šlechtičnou. Ale to by se asi zvrtlo v jiný žánr knihy :D

RaptoR
17.02.2015 4 z 5

Moje první setkání s G. R. R. Martinem jako spisovatelem fantasy. A ať už mi nikdo netvrdí, že Erikson je nepřehledný. Vychrlit na čtenáře bambilion postav na třech stranách bylo na mě trochu moc. Přesto, povídka "Potulný rytíř" je skvělá. Martin je Pan vypravěč, jen by nemusel mít snahu představit nám každého chlápka, který nosí zbroj :)

gogo
16.02.2015 4 z 5

Povinná četba pro fanoušky PLaO. První povídka Potulný rytíř je naprosto brilantním způsobem vystavěna, napsána i vykreslena. Charaktery postav, zápletka, intriky i vyvcholení je parádní ve všech směrech a nemůžu se zbavit dojmu, že to je dost možná nejlepší pasáž celé dosavaní ságy. Další dvě povídky v mnohém připomínají původní knihy -pomalý rozjezd, celá řada postav, intrikánská zápletka, výborná gradace a skvělé rozuzlení. To vše akorát na mnohem menším prostoru. Jako komplet je tahle sbírka ve výsledku hodně zdařilá a jen pár drobností ji chybí k maximálnímu hodnocení. Lepší 4*

gladya
15.02.2015 4 z 5

Je jasné, že díky rozsahu nejsou tři povídky to samé jako PLaO. Ale jsou to dobré povídky Je docela zajímavé setkat se se známými ( ale i ne moc známými) rody, odhaduji o 3 generace dříve. A Martin se nezapře: intrikuje se, ne každý je tím, kým se zdá a ukazuje se, že není vždycky jasné, kde je "dobro" a kde je "zlo" . A Dunk je sympatický i proto, že ---malý SPOILER to není neporazitelný superhrdina.

Galadwen
07.02.2015 4 z 5

Tři velice slušné, vypointované povídky/novelky se sympatickými hlavními postavami, které s ohledem na autorovy zvyklosti kupodivu ---spoiler--- bez úhony přežijí. Negativem je (pro mě hlavně v poslední povídce) velmi velké množství vedlejších postav na malém stránkovém rozsahu - co lze ospravedlnit v kolosu, jako je Píseň ledu a ohně, mě v povídce mátlo. A další, překlad není kompatibilní s prvními třemi knihami PLaO, které jsem zatím četla, takže je nutno se orientovat přes angličtinu (rodiny, lokality, tituly). Jinak zábavné čtení.

SONP
31.01.2015 4 z 5

Safra, po utrpení, které jsem měl s posledními dvěma díly Písně ledu a ohně, jsem úplně zapomněl, jaké báječné povídky umí Martin psát. Vždyť s povídkami jsem u Martina začínal (pravda scifistickými). Zejména Potulný rytíř ve mě vyvolal pomalu pocit, jako když jsem prvně četl Tolkiena – jako bych s nimi na tom turnaji byl osobně. Tajemný rytíř už byl připomínkou obrovského množství postav, ve kterých jsem se začal ztrácet, ale nakonec jsem se chytil. Jedinou vadou na krase je příšerná obálka s počítačově generovaným krasavcem, fakt hrůza – kvůli ní jsem si na nočním stolku otáčel knihu lícem dolů.

Snow-White
25.01.2015 4 z 5

Příjemná "jednohubka" zpestřující čekání na Vichry zimy. Letmá zmínka o mistru Aemonovi mě moc potěšila.

tondavon
19.01.2015 3 z 5

S regulérními díly Her o trůny to nemá moc společného. Na to, aby vás tyto povídky vtáhly, se odehrávají příliš mnoho let od děje Her o trůny. Moc nepomáhá ani to, že v knize se vyskytuje příliš mnoho postav na tak malém prostoru. Plusové body však získává za to, že se některé postavy vyskytují v Písni ledu a ohně, což je takový malý bonus.

minde
17.01.2015 5 z 5

Rytíř sedmi království mě bavil, dobře se to četlo, ale tak dobré, jako Píseň ledu a ohně to nebylo, takové zpestření než vyjdou Vichry zimy...

jindrusa
07.01.2015 3 z 5

Kniha mě trochu zklamala, poslední příběh mě už moc nebavil. Ale i tak si myslím, že autorův svět je fenomenální.

demlice
07.01.2015 5 z 5

Taková laskominka na odpoledne :-)

honza0852
06.01.2015

Nějak nevím, byl jsem trochu zklamaný. Hlavní hrdina nic moc a příběh taky není žádná velká sláva, ale pro fanoušky Her je to zase trochu zpestření.

Martinka 135
02.01.2015 4 z 5

Pan Martin dokáže ukázat své vypravěčské umění i na textech kratšího rozsahu. Samozřejmě s Písní se rovnat nemohou, ale přesto se mi zdají na velmi dobré úrovni. Z Martinových povídek jsou to pro mě první a docela mile mne překvapily. A když dostanete Rytíře k Vánocům od svého rytíře, tak zkrátka nemůžete mít tu knihu neradi :-)
Popisy turnajů ani rodů mi nevadily, ba naopak, pasáže o Targaryenech byly pro mě velmi zajímavé a přínosné. Nakonec, až vyjde Svět ledu a ohně, tuším, že si jich ještě užiji dost.

messi@h
02.01.2015 3 z 5

G.R.R.Martina mám rád. Objevil jsem ho ještě jako autora povídek a novel, fascinovalo mě na něm, jak dokáže střídat žánry a i styly (dokáže napsat krátkou vtipnou SF povídku, vážné hardcore SF, gotický horor atd.), úplně nejradši mám ale jeho melancholické povídky (Píseň pro Lyu patří k mým nejoblíbenějším literárním záležitostem vůbec).
Nicméně teď k téhle povídkové sbírce. Jako obvykle se čte výborně, Martin snad ani neumí napsat něco, co by se četlo špatně. Hlavní postava hromotluka Dunka je sympatická, zápletky jednolitvých novel jsou dobré, příběhy syrové a uvěřitelné (hlavní hrdina ani navzdory tomu, jako je obrovský, není žádný nezranitelný superhrdina). Proč tedy nedám knize 100% hodnocení? Když srovnám Rytíře Sedmi království s Martinovými dřívějšími povídkami, chybí mi jejich hutnost, údernost. Psaním tlustých románů na pokračování podle mě Martinův styl získal mírně na rozvláčnosti. A i když se povídky čtou dobře, táhnou se tak trochu odnikud nikam - je v nich zachycený jeden příběh z Dunkova života, ale chybí většinou nějaký důvod (až na první povídku), proč právě tahle příhoda by měla být zapsána, protože neposune hlavního hrdinu nikam dál, ničím ho neobohatí. Jak zaznělo několikrát od ostatních uživatelů, postav a rodů a jejich historie je víc, než je zdrávo. Za mě 65 %.

LolaBlaugrrana
01.01.2015 4 z 5

Dávám čtyři hvězdičky, malé mínus za mně kniha má kvůli zdlouhavým popisům rodů, jmen, turnajů a rytířské zbroje. Nejvíc se mi líbila první povídka, protože čím víc Targaryenů, tím lepší čtení. :D

Jiitush
25.12.2014 2 z 5

Tak Vám nevím, Píseň ledu a ohně zbožňuju, ale do tohohle jsem se musela nutit. Moc mě to nebavilo, Dunk mi přišel takový nemastný neslaný, popis kompletní rytířské zbroje mi neřekl vůbec nic a obrovské množství nových postav tomu taky moc nepomohlo. Ať jsem se snažila sebevíc, ve všech těch Targeryenech jsem se prostě nedokázala zorientovat (A to jsem si dokonce jejich rodokmeny hledala na netu! :D). Rytíř Sedmi království byl pro mě nezáživným zklamáním.

lampernaqui
17.12.2014 4 z 5

Je to už nějaká ta doba, kdy jsem četl Písně ledu a ohně... proto jsem se bál, jak se nebudu v tomhle románu orientovat, ale nakonec světe div se, šlo to. Ano, rodů je tam jak.... plno... postav je tam habakuk, ale příběh se dal krásně číst i tak. Už jen proto, že ústřední dvojice patří k sympatickým postavám, kterým se dá krásně fandit. Ani už nevím, jak se vyvedl překlad, jelikož moje paměť je ubohá a opravdu si nepamatuje všechno z hlavní série, takže mi přišel povedený (odstrašující čtvrtý díl ságy se nekonal). Rád bych si o těchto hrdinech přečetl něco dalšího, ale ještě raději bych chtěl mít doma v poličce kompletní Písně ledu a ohně. Tak do toho, Martine, všichni čekáme... však ono tě HBO popožene...

orson
15.12.2014 4 z 5

Je to někde mezi 3 a 4 hvězdami. Povídky byly fajn, rád jsem se vrátil do světa Hry o trůn, ale těch postav na mě bylo nechutně moc. Jednak jsem nebyl schopen si to zařadit/srovnat do té ságy (bylo to jednu, dvě, tři, 10 generací dříve než Hra o trůn?) a jednak jsem byl těmi postavami i tak přehlcen a dost jsem se ke konci ztrácel.