Petrolejové lampy

Petrolejové lampy https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342307/bmid_petrolejove-lampy-Bsi-342307.png 4 1278 209

Petrolejové lampy jsou psychologickým dramatem nepoddajné ženy zasazeným do kroniky lidských osudů v přelomové době, jejíž události daleko přesahují rozměry maloměsta, v němž se román odehrává.

Jeronym
29.01.2021 5 z 5

Do poloviny knihy jsem si říkal, že si tohle dílo více jak 3 hvězdy nezaslouží. Nudné a táhlé povídání o otylé a nevzhledné Štěpce, které se chlapi vyhýbají obloukem. Ó, pro pána, a ty autorovi průpovídky o nebohých občanech Jilemnice! Nechtělo se mi věřit, že je kniha tak známá a má tak vysoké hodnocení. Ledaže by šlo o matení čtenáře stylem "pěkně se tím prokousej a pořádně se vžij do příběhu"... A taky že jo. Někdy v půlce vstupuje na scénu zadlužený hejtman Pavel Malina, s cílem ukořistit nevěstu i s jejím věnem. Příjemné oživení. Příběh mě pomalu a nenápadně lapil. Z fádnosti podobné Babičky od Němcové se vyklubaly myšlenky, za které by se nemusel stydět snad ani Stephen King.

A okolo konce příběhu mi došlo (s gradující intenzitou čtení), že tohle je jedna z těch knih, které mi kladně poupravily pohled na svět. Toho si cením opravdu hodně!

Děj se navíc odehrává na přelomu 19. a 20. století a tak velice dobře splňuje jeden z hlavních účelů románů - ukázat nám, jak se tehdy žilo.

Na knihu z roku 1935 (1944?) úctyhodný výkon.

Apo73
24.01.2021 5 z 5

Jaroslav Havlíček je rozený vypravěč se schopností dokonalého vykreslení psychologie postav. Tady, v klasickém románu, se mu ještě daří udělat téměř příčný řez maloměstským světem městečka Jilemnice na přelomu století, když se jako velké novinky zaváděla železnice nebo secese. Jednotlivé vztahy a vazby mají neočekávaný vývoj, dramata jsou veskrze vnitřní než vnějšková. Vedle jeho románu Neviditelný, který doporučuji jinde, bych Havlíčkovo dílo vřele doporučil každému, kdo sice má rád nostalgii konce 19. století, ale chce se na tu nostalgii samotnou dívat s trochu odstupem, ironickým úsměvem a hlavně pochopením. Velký spisovatel!

Ctv
21.11.2020 5 z 5

Kniha plná zklamaných nadějí, nesplněných přání a lítosti. Na jejím konci sice lehce prosvítá malé světýlko, ale je na čtenáři, jestli tam nějaký šťastný konec vidí nebo ne. Vzhledem k náladě celé knihy by to bylo záhodno, ale ne moc pravděpodobné.
Štěpka je žena, která je silná a svá. Nemá v životě to klasické štěstí, o kterém si všichni myslí, že je tím pravým štěstím. Nenajde lásku, nestane se matkou. Vzhledem k tomu, že ona sama po lásce i dítěti tolik touží, je její příběh smutný. Nicméně je to příběh krásně napsaný a chápete v něm souvislosti. Je vám jasné, že vzhledem k dětství, které Štěpka prožila, to s jejím charakterem dopadlo ještě poměrně dobře. Je to fajn holka, která se narodila ve špatné době a není to žádná krasavice. Je obdivuhodná v tom, jak si v každé, i té sebeblbější situaci, dovede poradit. Máte ji rádi protože víte, že vy byste toho tyrana nechali zemřít promrzlého na kopci, ale ona ne. Velmi zranitelná a zároveň velmi silná žena. Je to její příběh, proto ani nemá smysl psát o jejím muži. Snad jen tolik, že popsat člověka tak, že se vám zhnusí i obrázek představitele jeho filmové role na obálce knihy, to je majstrštyk.
Je to úžasná kniha a doporučuji přečíst. Pokud máte štěstí jako já a neviděli jste film, tak se na něj ani nedívejte. Po přečtení knihy jsem si ho šla pustit a po chvíli jsem to vypnula. Povrchní hrůza, která vám nedá ani v nejmenším nahlédnout do tajů Štěpčiny duše. Krom toho když víte z knihy, jak má Štěpka vypadat, tak v Ivě Janžurové ji prostě nemůžete, nemůžete najít.

Nikotina
17.11.2020 5 z 5

Bohatá a ne příliš krásou obdařená Štěpka hledá manžela. Nalezne ho ve svém nemocném bratranci. Příběh dvou naprosto odlišných duší, které jsou spojeny dohromady. Pan Havlíček si zaslouží klobouk dolů, protože toto dílo je něco, co i po letech od přečtení stále doporučuji přátelům.

-Pečivo-
14.11.2020 4 z 5

Čago belo šílenci! Ještě si tady odložim jednu rychlou recenzi na super knížandu o syflu. Takže, kdo ho strká, kam nemá, tomu zapáchá a pak mu to vleze i na mozek a pojde - toto staročeské pořekadlo rozvíjí Havlíček na pozadí epického životního příběhu Štěpky.

Havlíčkův Neviditelný byl 9/10 a Helimadoe 5/10. Petrolejové lampy to zaparkovaly svým autobusem přesně mezi. Já jsem spokojen.

eraserhead
11.11.2020 4 z 5

Takhle chmurný a bezútěšný snad nebyl ani Neviditelný. Až na ústřední postavu (která je vykreslena ne úplně pozitivně - minimálně co do chování a vzhledu), zde není vlastně žádná sympatická a pozitivní postava. Havlíček skvěle vykreslil charaktery tváří tvář době v níž se příběh odehrává, s přesahem do doby současné. (Někteří) lidé se prostě nemění. Z trojice románů, co jsem od Havlíčka zatím četl ten nejslabší, přesto však v autorových kvalitativních výškách.

opic 12
03.11.2020 5 z 5

O podzimních plískanicích se lidé často choulí.Aby ne.Někde v teple doma u kamen,či u podobného topného zařízení k tomuto účelu stvořenému.
Petrolejovky,chcete-li petrolejky,jsou hlavně v druhé půli neveselé až truchlivé.Zároven však vyzařují pocitovým teplem.Příjemným literárním pohlazením po duši i mysli.
Havlíček to na vás valí hned o začátku.Pozvolna si vás objímá.Stránka za stránkou ubýhá a vtahuje do příběhu.Je to taky velkou zásluhou a to platí především.Naším psaným jazykem.Krásnou zvukomalebnou a přitom lehce čtivě poutavou Češtinou.Hraje si se čtenářem a doslova svlíká a obnažuje postavy.
Vejrychovsko a statek samotný.Plný vzpomínek,kde Štěpka trávila něco málo z dětství.Nesmazatelný otisk,stopa tehdejších malých radostí.Městečko,tak to je samotná postava románu.Dotkne se a nepustí.To co bylo dřív.Co však bude ? Co bude následovat ? Prozření ?
Hodně prodchnuté jakousi snad vzpomínkou.Ne nostalgie,spíše ohlédnutí.Po zašlých pomíjivých časech.Které už nikdy nepřijdou.
S příchodem nového století přijde spoustu nového.Vynálezy na které si budou lidé nějaký čas zvykat.Běžné tlachání a pravidelné odpolkové korzování.Rozverný odpočinek v parku,nebo za městečkem.
Co zůstane nezměněno ? Maloměštáctví.Lidské předsudky.Povaha s návyky.
Jaroslav nám pěkně naservíruje psychologii s vnitřním já.Štěpka je hruštička bez slupky.Živá,plná emocí.Jednoduše smetanová bonboniéra.Navíc,jako takovým polárkovým dortem,v němé grotesce hozeným do tváře.Pořád překvapuje.Vidím ji.Obdivuju.Někdy bych ji dal na holou a pak ji zase fandím.Živel.Bouře.Svobodná duše.Každý hledá svý místo na slunci.Věřím to Štěpce,taky chci a budu.Někdy ukřižovat,podruhé oslavovat.Ti lidé mají,ale žaludek.Co říkáte ?
Na druhou stranu,je tu protiklad Pavel Malina.Lískový ořech,ale ne,tak jednoduše k nakousnutí.Druhá strana bonboniéry s hořkou polevou.Ten jeho potouchlý pohled a pohr-ironický smích.Nezapomenu.Někdy se to dalo chápat.Někdy i v pár náznacích lehce stotožnovat.Malé město je někdy k pokukání,co ? Jen nevybočit.To se trestá.Když ničím jiným,tak aspon pohledem.Překulující nálady,posléze stavy netušené.Charaktery detailně popsané a velmi silné.Kapituluju a žeru je.Absolutně dotažené.Samozřejmě i ostatní jsou zajímavý,ale nejvíce pozornosti a prostoru dostávají samozřejmě tito dva.Štěpka s Pavlem.
Román příjemně zabalený.Skláním se před Havlíčkem.Prostorově.Ve všech rozměrech i v našem domovském 3D.
Ve svitu lampiček,zářivek,svíček,petrolejek,nebo prostě jen tak.Záleží na každém,kdo bude mít zájem a hlavně chut.
Některé věci,kolem nás,se mění a mizejí.Většinou ty neživé.Některé zůstávají i zůstanou (téměř napořád) mezi námi.Většinou ty živější.Někdo se s tím smíří,jiní se mohou pomátnout.A pak jsou ještě ti,kterým je to jedno.
Plamen hoří a uhasíná.
Vždy však může být zažehnut opět nový.

Kuffenbach
09.09.2020 5 z 5

4.5 hvězdy.

Petrolejové lampy zhasly, aby Štěpka mohla zářit (aspoň doufám, po tom všem), ale než se tak stane, dozvíte se, jak je dnes žití jiné, snad jednodušší...

Ale pozor, zdá se, že tak trochu cítím slabou vůni petroleje.

JitrniPoutnik
07.09.2020 4 z 5

Ze začátku jsem si říkala, že v takovém klasickém počtení budu muset tu "dnešní" psychologickou hloubku dolovat, ale celkem mě to ke konci dostalo. Zlomení osudem a nové přemýšlení hl. postavy, ikdyž trochu bolavé a smířené, mě baví. Štěpka byla moc zajímavě vykreslena.

Parwana
31.07.2020 4 z 5

Krásná kniha, i když velmi smutná. Hodně mi připomněla Vlčí jámu, i když Vlčí jáma měla šťastný konec, tady je konec otevřený. Ačkoliv kniha zachycuje ponurý život jedné maloměstské rodiny, autor používá takové obraty, že jsem se sem tam i zasmàla.

ipkkk
28.07.2020 2 z 5

Knihu jsem odložila cca před půlkou. Za mě nuda, zklamání, velmi zastaralý archaický jazyk, dlouhé nezáživné poisující pasáže a děj skoro žádný.

yellowbanna
15.07.2020 4 z 5

Vždy s létem na mě přijde touha přečíst si něco hodně starého a klasického. Audiotéka nabídla Petrolejové lampy a já jsem tomu ráda. Ještě si musím doplnit klasické filmové zpracování.

MíšaS.
27.06.2020 5 z 5

Ačkoli byla Štěpánka vylíčena jako neohrabané motovidlo, co se šťourá do cizích věcí, já jsem si jí neskutečně oblíbila a bylo mi jí líto. Už dlouho jsem si žádnou literární postavu tolik neoblíbila. Přála jsem jí, aby nakonec našla štěstí. Ale kdo ví, co bylo
dál ...
Váhala jsem mezi 4 a 5 hvězdami, protože co si budeme povídat, než se dostanete k samotné zápletce je půlka knihy za vámi. Ale zase máte čas si na Štěpánku a její okolí udělat pořádný názor a vpravit se do života na přelomu 19. a 20. století. Takže když to vezmu kolem a kolem tak 5 * .

SSTknihy
26.06.2020 5 z 5

Neuvěřitelně silný příběh mladé ženy, která chtěla žít svobodně, nevázaně a po svém. V dusné atmosféře malého města na přelomu 19. a 20. století se tím ale v očích společnosti neodpustitelně prohřešila proti všeobecné morálce. Osud jí navíc přichystal jednu ránu za druhou, jakoby se snažil dokázat, že zrovna ona nemá nárok na obyčejný a spokojený život po bohu milovaného muže a hodných dětí. Pro hřmotnou a ne příliš oblíbenou Štěpu musel být takový život hotové peklo, a přesto se nikdy nevzdala. Pokaždé znovu vstala, silnější, než dřív. Buďme rádi, že žijeme v 21. století, a že světlo plynových lamp v nás vyvolává jen příjemnou nostalgii s nádechem starých časů.

zuza9837
09.05.2020

Mně upřímně kniha velmi nezaujala. Přečetla jsem si ji, kvůli typu od češtinářky, ale znovu bych ji nečetla. Autor zde dle mého až příliš popisuje nepodstatné detaily. Po přečtení knihy jsem měla spíše nepříjemné pocity, než radost, že už ji nemusím číst. Věřím, že někdo má jiný názor, ale za mě tato kniha nemá to, co bych vyhledávala.

sophiebell
04.05.2020 4 z 5

Knížka nese univerzální myšlenky o tom, jak má mladá holka zvládat život, ať už na konci 19. století nebo na začátku 21.

Veramark
13.04.2020 4 z 5

Kniha byla rozhodně velmi čtivá, ale něco mi na ní chybělo. Atmosféra maloměsta a samotná maloměstská společnost byly vykresleny geniálně. Vývoj postav byl popsán skvěle, ale přesto to postrádalo něco, abych s tím jako s psychologickým románem byla naprosto spokojená. Asi mi chybělo, abych se víc ponořila do nitra postav, přišlo mi to málo osobní, což se ke konci zlepšilo. Celkově příběh hodnotím kladně, není to žádná prvoplánovitá pohádka, ale krutá realita, která se promítá i do dnešní doby. V průběhu čtení jsem si mnohokrát uvědomila, co dnes řešíme za stupidní problémy a jak jsme ve skutečnosti naivní. Už jen výběr hlavní postavy, která není hezká a povahově mi zprvu moc nesedla, mě zaujal a později přes nesympatie vám je jí líto, cítíte soucit, rozumíte jí a přestože jste úplně jiní, noříte se čím dál více do jejího světa a máte pro její chování pochopení.

Rossel
31.03.2020 4 z 5

Mistrně vykreslený obraz maloměsta se všemi jeho obyvateli. Moc se mi líbilo, jak sugestivně a realisticky je rozebrána psychologie postav.
Chudák Štěpka, naprosto jsem jí rozuměla a dokázala se ztotožnit s jejím - nejlépe vystihujícím slovem je asi "nenaplněným"- životem. Trochu mě mrzel konec, doufala jsem že výhled hlavní hrdinky do budoucna bude trochu šťastnější a upřímnější, na druhou stranu by to k tomuhle dílu nesedělo. Jednoduše by se dala kniha shrnout větou: Tak, takový je život.
Jen taková poznámka bokem: Myslím, že původní název "Vyprahlé touhy" by knize přináležel daleko lépe :)

chaera
22.03.2020 2 z 5

Četla jsem kvůli povinné četby, jinak bych se k tomuto dílu asi nedostala. Já nevím, jestli mi (opět) uniká zápletka knihy, ale mě to prostě nebavilo. Mělo to na můj vkus příliš rozvleklý děj a hl. hrdinka mi byla nesympatická. Bohužel mě toto dílo moc neoslovilo, znovu bych po něm už nesáhla. 2/5

Fcelicka_maja
11.03.2020 2 z 5

Autor asi nenáviděl nějakou selku v okolí, nebo obecně tyto typy žen, protože celým dílem prosakuje popis ženy, ze kterého cítím syrový odpor. Často jsem při čtení až musela zakoulet očima, jak se v tom pisatel vyžíval a přeháněl (situace s prasaty na statku a podobně). Navíc byl morálně i jinak silné ženě přidělen hrozný osud, který jakoby si díky svému vzezření zasloužila. Kniha mne nenadchla. Děj nebyl nijak zvlášť nápaditý. Hrdince jsem držela pěsti a jen díky tomu četla do konce. Neumím si představit v hlavní roli křehkou Janžurovou. Bylo to chmurné dílko.