Petrolejové lampy

Petrolejové lampy https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3015/bmid_petrolejove-lampy-cMe-3015.jpg 4 1278 209

Mistrovské psychologické drama je realistickou studií maloměsta (rodné Jilemnice) na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Příběh energické a nepoddajné Štěpky se zapsal do povědomí především díky stejnojmenné filmové interpretaci režiséra Juraje Herze s Petrem Čepkem a Ivou Janžurovou v hlavních rolích. Kniha vyšla původně pod názvem Vyprahlé touhy (1935), přepracované vyšlo 1944 pod názvem Petrolejové lampy.... celý text

Nikola13
21.05.2017 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Dlouho mě žádná kniha nevzala tolik za srdce. Se Štěpkou jsem se velmi rychle sžila, ale musím říct, že mě trochu mrzelo, že z ní autor udělal nehezkou, silnější dívku s trojitou bradou, ale zas je to něco, na co nejsme tolik zvyklí a už jen to dílo odlišuje. Co se týče Pavla, tak mi ho ke konci bylo velmi líto, stále jsem čekala na chvíli, kdy se jeho chování změní, obzvlášť po tom jeho útěku. Také se musím přiznat, že celou třetí část jsem probrečela :D, protože to pro mě byla jedna rána za druhou, i když jsem to vše tak nějak očekávala. Každopádně je to pro mě jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla a už se těším až natrvalo zaujme místo v mé knihovničce.:)

Ivan F
06.03.2017 4 z 5

Nazvať dnes ženu spôsobom, "Ty jsi taková dobrá klisna", to by si jeden koledoval o rozbitie huby. Ale na konci 19teho storočia to asi malo akú takú úroveň, hoci neohrabanú. Nedokázal som sa zžiť so Štěpkou, ani jej fandiť, pretože autor ju opísal tak protivne, že som sa pristihol, že držím stranu starému syfilitikovi. V každom prípade si nezaslúžila osud taký, aký mala a už vôbec si nezaslúžila prirovnanie ku klisne. Predsa len bola ľudská bytosť, hoci s trojitou bradou, tučnými lýtkami a škaredou tvárou. Autor asi chcel prehĺbiť kontrast medzi ňou a Pavlom. V každom prípade je kniha skvelou sociálnou sondou do meštiackeho a vidieckeho života. P.S.: film som nevidel, ale ak budem mať príležitosť, tak si ho pozriem, pretože kniha ma naň navnadila.

Vlajdula
05.02.2017 5 z 5

Skvělá kniha, stále se k ní vracím.

kasavubu
24.01.2017 5 z 5

Tak právě dočteno. Ještě teď vstřebávám dojmy, které ve mně kniha zanechala. Film jsem viděla už kdysi dávno a vlastně jediné, co si z něj pamatuji, je hlavní dějová linie a nezapomenutelný, exceletní výkon kulhajícího a slintajícího Petra Čepka. Ke knize jsem tedy přistupovala, aniž bych byla nějak výrazně ovlivněna filmem. Film jsem si pustila znovu až po přečtení knihy a docela mě překvapilo, že je v něm řada scén, které v knize vůbec nejsou. Ale tak už to u filmových adaptací bývá. Ale teď ke knize. Jen těžko se popisují pocity, které ve mně zanechala. Po obsahové i stylistické stránce to byla naprostá dokonalost. Hůř už jsem se popasovala s hlavními postavami, hlavně se samotnou Štěpkou. Nevím, čím to bylo, zda-li za to může sám autor, který ji popisoval více než nelichotivě. Jak už padlo v předchozích komentářích, připadala mi neuvěřitelně naivní, hloupá a protivná. Snad celou první polovinu knihy jsem měla problém ji vůbec litovat. Přišlo mi, že si skoro za všechno může sama. Až v okamžiku, kdy se provdá a odejde z města na statek, si jednoznačně získala mé sympatie a posléze i obdiv. Ještě horší bylo se popasovat s postavou Pavla Maliny, tak neuvěřitelného slabocha by asi byl problém pohledat, ale několikrát jsem se přistihla, že je mi ho snad i líto. Připadalo mi to absolutně zvrácené, ten koho bych měla litovat, toho jsem nelitovala a naopak. Tak bravurně si se mnou autor románu pohrál, že jsem vlastně vůbec nevěděla, na čem jsem. Abych řekla pravdu, to se mi ještě při čtení žádné knížky nestalo a asi to budu ještě dost dlouho vstřebávat. Ačkoli byly možná některé pasáže až příliš popisné, moc se mi líbila krásná čeština, kterou je kniha napsaná. Jednoznačně tedy dávám plné hodnocení.

kiki11
13.01.2017 4 z 5

Tuto knihu jsem četla v rámci povinné četby a popravdě řečeno, moc se mi do ní nechtělo. A nakonec jsem byla mile překvapená. Některé pasáže sice byly trochu zdlouhavé, ale moc se mi líbila hloubka příběhu a mistrně vykreslené charaktery postav, především Štěpky.

ArwenAragorn
02.01.2017 4 z 5

Dobrá kniha, ale řekla bych, že film byl tentokrát hlavně kvůli skvělému hereckému obsazení lepší.

koubi
29.12.2016 3 z 5

S očekáváním jsem si tuto knihu přečetl, ale nejspíše jsem od ní čekal více, než mi dala. Byl to zajímavý vhled do života statného děvčete, které chtělo mít tolik štěstí, až mělo smůlu. Některé části na mne byly až moc popisné, nicméně tak to působilo možná jen na mne :)

vejnar
18.11.2016 5 z 5

Výborná sociální sonda do nitra jedné přehlížené dívky, která hledá své životní štěstí.

"Marně četla noviny, marně hledala zprávy o blížícím se válečném konfliktu. Tatínek pořád sliboval, sliboval, a ono kde nic tu nic. Zrovna v té pitomé době si lidé umínili, že budou žít v tupém, telecím míru. A nebožka Hanousková přece řekla Štěpce docela jasně, že ji štěstí nebo neštěstí potká jen ve válečných časech! Je tak silná a dobře vyvinutá, má takové statné a žádostivé tělo, a přitom stále zůstává stranou všeho životního víru!"

Erezka
10.10.2016 4 z 5

Petrolejové lampy jsem poslouchala jako audioknihu. O pátou hvězdičku ji v mém případě připravil film, který je skvělý, pro mě dokonce lepší než kniha. Hlavně Štěpánka ve filmu je krásná bytost, kterou jsem si hned zamilovala a sžila se s ní. Ta knižní taková bohužel není.

Brunnetka
05.10.2016

Knížku jsem původně vůbec číst nechtěla, ale kvůli seminárce z češtiny jsem musela a můžu říct-super!! :-) Jilemnici znám velice dobře a děj jsem si v ní dokázala snadno představit...
Knížka má děj (bála jsem se, že mít nebude) a nečte se zase tak špatně...příběh Štěpky, která touží po rodině, ale má v životě smůlu je bohužel velice reálný....můžu doporučit!

GreenMagritte
28.07.2016 5 z 5

Skvost psychologické literatury, krásné čtení. Ač Havlíček líčí děj s chladnou hlavou a žádné z postav nedává do vínku jen obdivuhodné vlastnosti, nepůsobí Štepka jako nesnesitelná a nehezká osoba, ale jako přímá žena, která se nesnaží skrývat své pravé nitro. Ač vrstvy její osobnosti nejsou příliš složité, nacházíme v nich opravdový ryzí cit, něhu a nesplněnou touhu po děťátku. Přerod městské dívky z bohatých poměrů v silnou ženu vedoucí celé Vejrychovsko a nesoucí těžké břímě v podobě vypočítavého manžela zachytil Havlíček neopakovatelným způsobem a právem se jeho dílo řadí k jednomu z nejlepších českých psychologických románů.

Doporučuji ke čtení také nepřekonatelného Neviditelného a návštěvu Havlíčkovy rodné Jilemnice.

Luipenox
25.07.2016 3 z 5

Příběh má příjemný spád, je nekonvenčně podáván a působí zvláštním dojmem, který vzbouzí soucit i opovržení s tou či onou postavou.

Kniha mě skutečně zaujala, jak svým vypravováním, tak svou výstředností. Ovšem to, co si u mě získalo pozornost, následně i zkazilo dojem. Z knihy je cítit jako balvan nepříjemná negativita, která se zrcadlí ve všech postavách. Chápu, že je na tomto postaven příběh, ovšem celá kniha se tím pro mě stala jakousi mrzutou ukázkou stinných lidských stránek, která při čtení sedí člověku za krkem, a ač nutí člověka číst dál, zároveň jej studí u srdce.

Někdo si v knize určitě dokáže libovat, já jsem si mnoho pasáží také užil, jen celkový dojem už tak kladný není.

Soptinka
23.07.2016 2 z 5

Knížka mne bohužel neoslovila. Chvílemi bych řekla, že byl děj zdlouhavý a nudný.

RyxiraAmyGinger
18.07.2016 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek.

lapagerie
19.04.2016 5 z 5

Dlouho jsem se odhodlávala ke čtení. Asi proto, že z filmu jsem jako puberťačka zahlédla scénu, kdy se Malina (Petr Čepek) potácí s debilním výrazem a šílenými úsměšky po korzu zavěšen do Štěpky (I. Janžurová), která se snaží předstírat, že je všechno normální. Ke knížce jsem se vrátila až před časem a musím říct, že mě uchvátila. Osud nehezké a poněkud protivné Štěpky mě pohltil. Její nezdolnost a tvrdohlavost je na svou dobu neobvyklá, ale jí pomáhá přežít v situaci, která by jemnou bledolící květinku porazila.

Eliška_P
12.04.2016

Za mě docela zklamání. Dvě hvězdičky pouze za originalitu příběhu a vykreslení postav. Bohužel o takových postavách se mi nechce číst tolik, kolik toho autor o nich napsal (že to vydalo na román). Zdlouhavé, místy nudné a k tomu by jednotlivé postavy čtenář (nebo alespoň já) velmi rád profackoval.

Sonyk5100
09.03.2016 4 z 5

Ani ne nudné, spíše zdlouhavé, na to, že vykresloval pouze osud jedné ženy, která mi od začátku lezla na nervy, jak už píší ostatní. Na psychologickou prózu jsem čekala něco ne tak plytkého. Přesto se kniha četla dobře, hlavně díky poutavému stylu jazyka.

Lucek
26.02.2016 5 z 5

Krásně depresivní knížka, člověku by se chtělo až křičet...
Film tentokrát knihu mírně předčil - především skvělými hereckými výkony, hudbou a kamerou.

Viky007
09.02.2016 5 z 5

Mám hrozně ráda psychologickou prózu. Petrolejové lampy patří k tomu nejlepšímu z české literatury.
Štěpka mi upřímně dost lezla na nervy, ale líbilo se mi její odhodlání. Trochu mi vadilo, že ji autor neustále vykresloval jako hloupou a ošklivou, což nebyla tak úplně pravda. V dnešní době by to byla úplně normální holka.

mdracek
01.02.2016 4 z 5

Dobře napsaný psychologický román zabývající se vývojem mysli a názorů v průběhu života. Přestože je Štěpka několikrát hluboce zklamána, zůstává neoblomná a neklesá na duchu. A i přes její těžký život na ní nakonec čeká dobrý konec.