Petrolejové lampy

Petrolejové lampy https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3015/bmid_petrolejove-lampy-cMe-3015.jpg 4 1281 209

Mistrovské psychologické drama je realistickou studií maloměsta (rodné Jilemnice) na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Příběh energické a nepoddajné Štěpky se zapsal do povědomí především díky stejnojmenné filmové interpretaci režiséra Juraje Herze s Petrem Čepkem a Ivou Janžurovou v hlavních rolích. Kniha vyšla původně pod názvem Vyprahlé touhy (1935), přepracované vyšlo 1944 pod názvem Petrolejové lampy.... celý text

exitus
26.01.2016 5 z 5

Film jsem neviděla (brzy určitě uvidím), takže pro mne bylo vše nové a byla jsem napjatá, kam se celý příběh bude odvíjet. Narozdíl od některých čtenářů mě bavila i první část, byla sice popisnější než další dvě, ale užitý jazyk byl tak krásný, že mi to rozhodně nevadilo a užívala jsem si to klasické čtení pro požitek, nikoliv pro příběh. Ačkoliv se autor snažil, nedokázala jsem na Štěpce vidět nic špatného a celou dobu jsem jí fandila. Krásný, i když drsný příběh z krásného, ale drsného prostředí.

ArtieLoony
21.01.2016 4 z 5

Kniha čtena v rámci čtenářské dílny češtinářských hodin:
První kniha byla rozbita postupným čtením po skupinách kapitol a jejich zpětným rozebíráním.
Ale na druhou a třetí jsem se utrhla a četla bez ohledu na formu projektu.
Je to zvláštní příběh, úplně jiný, než co normálně čtu. Ráda vzpomínám na chvíle strávené spolu se Štepkou na Vejrychovsku.

Damato
07.01.2016 5 z 5

I já viděla nejprve film, takže hodnotit knihu mi skoro až nepřísluší, protože jsem při čtení neustále žila víceméně ve filmu. Ale i tak nějaké dojmy z knihy mám - neveselé, ale přitom velice obdivné, jak pan Havlíček dokáže popsat tu "života bídu" nejenom v bíločerné, ale občas i v barevné

thejanula
02.01.2016 5 z 5

Úplně super knížka, sice byla velmi dlouhá, ale bavila mě. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla. :)

angloumene
20.12.2015 4 z 5

Petrolejové lampy si nekladou za cíl přednést nějakou všeobjímající myšlenku nebo snad poukázat na určitou událost nebo dění. Jejich cílem je představit život v maloměstě Jilemnici na přelomu předchozího století. Autor nám měšťanský život v krkonošském podhůří představuje s pomocí vylíčení osudů Štěpky - energické, nebojácné a hlavně nekonvenční ženy, jejíž největší smůlou je, že se měla narodit v době, kdy by ostatní brali její nepoddajnost jako ctnost nikoliv jako výstřelek.
Osobně mě asi nejvíce překvapila první část, kde autor využívá obvyklý popisný styl s občasnými vstupy ne na úvodních dvaceti stránkách, ale rovnou na víc jak stovce. Přesto (nebo možná právě proto) si mě kniha získala a osud Štěpky mě rozhodně nenechal chladnou.

martina.riz
10.11.2015 5 z 5

Tak tuhle knihu jsem jednoho nedělního rána vytáhla z popelnice. Jaký barbar ji mohl vyhodit? Kdysi jsem viděla film, z knihy jsem nadšená.

Nadzu
22.09.2015 4 z 5

Po proniknutí do děje plného popisů vztahů a postavení postav se mi i líbil způsob vyprávění děje i děj samotný. Čekala jsem nudný román, ale mé chybné očekávání mě nemohlo více potěšit. Doporučuji :)

Stirek45
10.08.2015 4 z 5

I když kniha byla poměrně dlouhá a ta první část by tam klidně být ani nemusela, četla se mi dobře a byla hodně zajímavá. Nejvíce se mi líbila asi poslední část - Lampy zhasínají (i pojmenování jednotlivých částí měl autor hezké). Na konci mi bylo Štěpky neskutečně líto, protože se o Pavla hezky starala a stejně se žádného štěstí nakonec nedočkala.

Padawán
27.07.2015 5 z 5

Kniha se mi moc líbila a určitě jí zařadím do maturitního seznamu knížek :) Příběh je sice smutný, někdy trochu psycho.. ale určitě stojí za přečtení!

kamibe
06.06.2015 5 z 5

Knihu jsem četla před lety a byl to nářez! Havlíček je skvělý stylista a já mám takovéhle psychoromány ráda, i když je to mnohdy děsivé čtení. Teď čtu další jeho knihu a je to znovu takové, že se nemohu dočkat, až zas budu mít chvilku a ponořím se do ní.

koolsavage
03.05.2015 4 z 5

Ach ta Štěpka, vždycky byla divoká a jiná, a tak si žila; a pak přišlo procitnutí a Štěpka dostávala jeden políček za druhým. Byla lehkovážná, ale přesto všechno, jako člověk dobrá, a tak na konci, a zvláště na úplném konci, mi ji bylo tak neskutečně líto. Z pomyslného vězení se dostala do dalšího. Ach, chudák Štěpka.

Daniel.95
29.03.2015 3 z 5

Docela zajímavá kniha, jen chvílema hrozně natahovaná a nudná.

Petra H.
08.02.2015 5 z 5

Vřele doporučuji nejen k maturitě!

koMaty
02.01.2015 2 z 5

pro mě to byla strašně nudná kniha, proto jsem ji četla 7 měsíců.. nalákalo mě na ni filmové zpracování, které bylo o hodně lepší.. prvních 180 stran bylo šíleně uspávajících, pak se to trochu dalo.. ** dávám jen za poslední strany a doufám, že už dlouho nebudu nic podobného číst..

Rade
24.11.2014 3 z 5

Několikrát jsem viděla skvělý flm, ke knížce jsem se dostala až teď.
Zprvu mi vadilo srovnání Štěpy Ivy Janžurové a poněkud negativního popisu Štěpky v knížce - tlustá, velikánská, nehezká, s hyzdícím znaménkem na tváři a mastnými vlasy... Nicméně v průběhu četby jsem si zvykla na tuto Štěpku, i když dost jinou (jen jsem si už nepředstavovala I. Janžurovou, ale jednou svou dávnou prima spolužačku, která mi tak vzdáleně do popisu zapadla - trochu hromotlucká, trošku hlučná a rozjívená, hyperaktivní, ale se zlatým srdcem). Nicméně Petr Čepek mi do popisu Pavla Maliny sedl skvěle...

1v8na
07.08.2014 2 z 5

na můj vkus trochu nudné

ritz
22.07.2014 5 z 5

Nejprve jsem viděla film, pak jsem si přečetla i knihu. Film byl fantastický, skvělé herecké výkony pana Čepka a paní Janžurové, v knížce jsem již proto neměla mnoho možností využít fantazii, tak mi tam zapadli.

Manyna
18.03.2014 4 z 5

Štěpka mě občas trošku štvala svou povahou, koneckonců sama si vybrala, jak a s kým bude žít...Malina - voják frajírek, který se postupně mění v blázna. Fantasticky popsané postupné fáze útoku této nemoci jak na fyzickou, ale především na psychickou stránku člověka. Musím vyzdvihnout též film a výborného Petra Čepka, nelze zapomenout na jeho procházku po kolonádě a uhrančivé oči.

Guepp
09.03.2014 5 z 5

Přečteno jedním dechem! Kdo nečetl, prohloupil!

iva23
20.02.2014 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha, krásné líčení přírody, vztahů a života na vsi. Zachycení Štěpčina dětství, dospívání a pak kruté procitnutí po svatbě je prostě nepřekonatelné. Filmová adaptace mě zklamala, film začíná v půlce knížky a končí zbytečnou scénkou s malým děvčátkem.