Pěšky mezi buddhisty a komunisty

Pěšky mezi buddhisty a komunisty https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311414/bmid_pesky-mezi-buddhisty-a-komunisty-gVf-311414.png 4 2296 456

Nešikovný mladý muž ujde 1 500 kilometrů pěšky v Nepálu a v Číně. Dějí se mu hrozné věci, ale on se jim jen směje. Když mi byly tři, rozbil jsem si hlavu o bidet. Když mi bylo devět, rozbil jsem si hlavu o kolo, které jsem vedl do kopce. Myslím, že bych vůbec neměl cestovat, protože jsem hrozně nešikovnej. Ale stejně to dělám. Radši ale chodím pěšky, protože tak je to nejbezpečnější. Jednoduše vyrazím na cestu a čekám, co mě tam potká. Tentokrát jsem se vydal do Číny a Nepálu. V kraťasech ze supermarketu a brýlích z drogerie jsem prošel Himálaj i úplně neznámé vesnice v údolích řek. Mnohokrát jsem spal u úplně cizích lidí doma a poznával, jak se jim doopravdy žije a co jim přináší štěstí. Už na cestě jsem o nich začal psát tuto knihu. Času na psaní byl dostatek, protože ujít pěšky 1 500 kilometrů trvá docela dlouho. Jak si teď po sobě knihu čtu, myslím, že se mi povedlo vytvořit pěkné svědectví o jednoduchosti života a půvabu svobody. Jestli se chcete dozvědět něco o památkách a historii, radši si ji ale nekupujte. Kniha je jen o Číňanech, Nepálcích a jejich životě. A taky trochu o mně. Tomu se člověk nevyhne, když jde sám.... celý text

vojtech0189
14.12.2019 5 z 5

Přečteno naráz, vtipná poučná, doporučuju

Aquarius586
12.12.2019 3 z 5

Přečíst a zapomenout. Když cestopis, tak raději takový, kde autor neprodává především sebe.

LucyPevensie
10.12.2019 4 z 5

Kniha, která se četla velmi lehce a byla dost vtipná. Vyprávění o lidech v Nepálu a Číně je skvělé. Akorát ke konci mě už čtení trochu nudilo, protože se některé motivy opakovaly.

mekkejla
24.11.2019 4 z 5

Ládík nezklamal a opět pobavil.

kaja77
19.11.2019 4 z 5

ale jo... fajn ale nějak už to ztratilo ten náboj, nebo možná tu novost...., oproti tomu, když jsem četla první knihu od L. Zibury.

Lachtaan
14.11.2019 5 z 5

K cestě po Kavkazu i Turecku jsem si vytvořil silnější pouto už jen proto, že mě tyhle destinace lákají o ždibec víc než nekonečná Čína. I přesto ale Zibura opět každého správného milovníka cestování a putování šíleně navnadil a každičkým přečteným řádkem jsem si zaklel, proč sakra taky už někam necestuju. Doufám, že s tímhle konceptem jen tak nepřestane a dokud já nepodniknu podobné “šílenosti”, budu mít alespoň pořád co číst.

Eliza20
08.11.2019 4 z 5

Musím se přiznat, kniha mi ve druhé půli už přišla trošku zdlouhavá a několik situací se neustále opakovalo. Princ Ládík to ale u mě vyhrává super humorem. Při několika pasážích jsem se přistihla, že se bezostyšně směji nahlas. V MHD.

Petko77
03.11.2019 5 z 5

Tiež nezvyknem čítať cestopisy. Zibura ale píše veľmi vtipne, mám rád jeho humor a pozeranie na svet. Výborne čítanie. Aj keď som to nedokázal prečítať celé vkuse, musel som si to dávkovať po niekoľkých stranách. Spríjemnilo mi to ale cestu MHD do práce :)

Faila
26.10.2019 4 z 5

Cestopisy jako takové nejsou mým oblíbeným žánrem. Vlastně je tenhle dost možná úplně první, se kterým jsem kdy měla tu čest. Nějaký jsem si ale musela vybrat do Čtenářské výzvy a měla jsem pocit, že právě něco od pana Zibury by se mi mohlo líbit. Naštěstí jsem se vůbec nemýlila.
Poznávání cizích zemí a krajin očima někoho druhého má sice něco do sebe, ale to, čím mě tato kniha dostala, byl specifický způsob vyprávění a hlavně autorův úžasný smysl pro humor. Nesmírně jsem se při čtení bavila!
Asi trochu tuším, že si po pár měsících vybavím některé vtipné hlášky spíše než zajímavá fakta či střípky příběhů z Nepálu nebo Číny. Lásku k cestopisům ve mně tohle dílo sice nevzbudilo, zato ve mně probudilo určitou lásku k Ziburově stylu psaní, a tak je dost možné, že po nějakém jeho dalším díle sáhnu a jako vedlejší efekt se dozvím i něco zajímavého.

klaudia2722
21.10.2019 4 z 5

Cestopisy od Ziburu ma bavia. Vtipné texty, pešia púť, spoznávanie miestnych... Táto kniha ma však bavila hlavne v časti o návšteve Nepálu. Druhú časť o Číne som čítala trochu na etapy, dosť sa tam toho opakovalo :-/

Crozz
17.10.2019 4 z 5

přijde mi to trochu slabší než Arménie a Turecko...

Peqvy
12.10.2019 5 z 5

Pěšky mezi Buddhisty a komunisty je jeden z prvních cestopisů, které jsem četla. Velmi se mi líbil. Obsahoval přesně to, čeho se snažím dostáhnout při každém cestování do zahraničí. A tím není maraton po památkách, ale splynutí s tamější kulturou a lidmi. Vůbec mi tedy nevadilo, že se autorovy cesty neupíraly tradičním turistickým směrem.
Kniha se mi velmi líbila, mohu ji všem jen doporučit. Ráda bych si časem přečetla i zbylé autorovy knihy.

Acamar
25.09.2019 4 z 5

Nekomplikovaný, čtivý a místy úsměvný dokument o specifickém způsobu poznávání cizích krajin. Nejsympatičtější na něm je právě Ziburův postoj k cestování, obdivuhodná otevřenost vůči naprosto neorganizovanému putování vybranou lokalitou... její poznávání skrze ta obyčejná, turistickým průmyslem nedotčená místa a náhodně přirozený kontakt s jejich běžnou populací a všedním životem.
I když jeho schopnost snášet nejistotu a diskomfort je mi vlastně na hony vzdálená a cestuji nejraději virtuálně, tak čtení to bylo lehounké, příjemné, ryze odpočinkové.

avalonek
24.09.2019 3 z 5

Příjemné počtení,ale cestování do Jeruzaléma mě stejně nakonec bavilo víc.Ale princ Ládík je tak trochu blázen a já s ním alespoň trošku poznávám svět,protože na to co prožívá on bych si já opravdu netroufla..Takže další knihy si určitě přečtu

hetty64
17.09.2019 5 z 5

Zibura umožňuje nahlédnout do prostředí jiných kultur nám, nedobrodruhům, a upravit si tak již vytvořenou představu o těchto zemích a lidech zde žijících. Také nutí k zamyšlení: Jak by to fungovalo obráceně? Podle kterého charakteru z knihy bych se zachoval já?
Pátá * za velmi pěkný epilog.

Alethea_k
16.09.2019 3 z 5

Kniha se odehrává ve stejném duchu jako ta předchozí. U audioknihy spatřuji největší pozitiva v tom, že si Zibura texty sám namlouvá. Je to tedy ryze autentické. Na druhou stranu musíme pak oželet krásné zpracování od dvojice Tomski Polanski. Ke konci mě vyprávění už nudilo, chtěla jsem to mít hlavně za sebou. Situace se poměrně opakují. Jednou za čas ale proč ne. Před spaním si pustit jednu dvě kapitolky je ideálka.

Josh
16.09.2019 3 z 5

Cestopis? Vtipné čtení na víkend. Osobitý humor, někdy milý, často však nucený, aby byly historky zábavné. Jinak se spíše zdá, že jde na 300 stran napsat, že pršelo nebo bylo vedro, střídavě hostem u Číňana, Číňanky, Číňanů. Dá se chápat, že autor má zalíbení ve stovkách km sám pěšky krajinou či městy, ale po přečtení mi z jeho cest nic nezbylo :o( Jak sám píše jemu ano, zážitky a zkušenosti na celý život. Vlastně něco přece - jaký má autor mobil a notebook, když vydrželi s baterkou týdny? Přednáška s fotkami by byla lepší.... Možná zkusím přečíst jeho nové Prázdniny v Evropě.

knihomolkajanca
06.09.2019 4 z 5

Díky výzvě jsem narazila na předchozí knihu Ladislava Zibury a protože se mi styl, jakým byla napsána zalíbil, tak jsem se po nějakém čase vrhla i na další díl. Tento díl mi přišel trochu slabší a méně vtipný než cesta do Jeruzaléma, nicméně si myslím, že to bylo částečně způsobeno i jazykovou bariérou, se kterou se autor potýkal v Číně. Na jednu stranu byly některé situace o to vtipnější, na druhou stranu se zase částečně opakovaly. Více se mi proto líbila i část z Nepálu, ale je škoda, že Zibura nepopsal o něco více i cestu přes Himaláje - na ty jsem se těšila.
Každopádně i tak se určitě chystám i na třetí Ziburovo dílo a potěšila mě i skutečnost, že již brzy bude vycházet další jeho kniha.

Vakalik
06.09.2019 3 z 5

Knihu jsem tedy nečetla fyzicky, ale poslouchala jako audioknihu. A od té doby to tak dělám se všemi Ziburovými knihami. Líbí se mi jeho vtip a je to lehké čtení, kde nejde o žádný složitý děj, kde by musel člověk vnímat každý detail. Je to inspirativní člověk, který ukazuje lidem, že na cestování nemusí mít člověk miliony na kontě a kufr zaparkovaný v luxusním hotelu. Pravou tvář každé země člověk pozná právě Ziburovým způsobem cestování, a to chozením mezi lidi.

Marcela52
04.09.2019 4 z 5

Kniha mě zaujala a pobavila. Vtipné komentáře, které autor často užívá, byly na můj vkus trochu přehnané, takže dávám čtyři hvězdičky. Jinak lze doporučit zejména mladým lidem, kteří rádi cestují a nebojí se nepohodlí, které lze při cestách po vlastních nohou očekávat...