Návrat krále

Návrat krále https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29881/bmid_navrat-krale-UHk-29881.jpg 5 7175 7175

Pán prstenů série

< 3. díl

Tato třetí a poslední část, Pána prstenů, bude vyprávět o střetnutí Gandalfovy a Sauronovy strategie až po konečnou katastrofu a konec Velké tmy. Síly dobra a zla se utkávají v rozhodující bitvě. Statečný hobit Frodo, jemuž byl svěřen kouzelný Prsten, a všichni jeho přátelé bojující na straně dobra se zúčastní obrovské Války o Prsten. Bude mít více síly Sauron, nebo Gandalf? jak skončí Velká tma? A skončí vůbec? Ocitne se překrásná Středozemě se všemi svými trpaslíky, elfy, hobity, enty a dalšími pozoruhodnými bytostmi v područí temných sil Mordoru – nebo se skutečně navrátí spravedlivý král a usedne na trůn svých předků?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Return of the King , 1955

BeyondHorizon
13.02.2019 5 z 5

(SPOILER) Docela mě překvapilo, kolik toho filmy na konci vynechaly. Je to pochopitelné a asi se mi to tak líbí víc, ale boj o Kraj bych teda chtěla vidět.
Jako první mě zarazilo, jak rychle vlastně příběh v tomto dílu skončil, snad ani ne v polovině knížky. To mě lehce zklamalo, protože jsem chtěla víc, ale asi už to bylo zbytečné natahovat.
Pak mě zase překvapilo pokračování příběhu po svržení Saurona, které nebylo zrovna krátké. Čekala jsem jen nějaké zakončení s tím, že Frodo odjel s elfy na Západ, což v prodloužené verzi filmu bylo také. Že se ale nejdřív vedlo povstání v kraji proti zbývajícím "darebákům", to mi nějak uniklo. A pobavilo mě to. Tolkien nám zkrátka dal skvělé a úplné zakončení. Nemluvě o všech těch dodatcích, které následovaly. A když už o nich píšu, je naprosto neuvěřitelné, do jakého detailu to Tolkien všechno vymyslel. Po kompletní historii s daty, různými kalendáři, rodokmeny, po vymyšlené jazyky a písma, ke kterým měl dokonce i jazykovědné vysvětlení... Pán prstenů je zkrátka geniální dílo.

Maria95
30.01.2019 5 z 5

Tak to je závěr trilogie.. Nemám co dodat, super poctenicko

terezaki
15.01.2019 5 z 5

Vyhraje dobro nad zlem? Nechte se překvapit. Skvělé zakončení této trilogie.

básnílek
11.01.2019 3 z 5

Samozřejmě je pořád řeč o výtečné knize, ale je nejplošší ze všech tří. Jenom mě utvrdila v tom, že ač měl Tolkien velkou fantazii, budování napětí a atmosféry mu nikdy moc nešlo. Ani popisy nejsou nikterak okouzlující. Peter Jackson je opravdový génius, když podle ní dokázal natočit tak skvostný film. 3,5*

Igor1311
06.01.2019 5 z 5

na tieto knihy nie sú v elfskom, entskom ani ľudskom jazyku dosť silné výrazy :))

lukas9608
06.01.2019 4 z 5

Naprostá fantasy klasika, četl jsem jako malý ještě před natočením filmů.

rutto45
28.12.2018 5 z 5

Zakončenie trilógie tak, ako sa patrí! Ďakujeme.

Haloon
28.12.2018 5 z 5

Návrat krále byl důstojným a velkolepým koncem trilogie pána prstenů. Je to už mnoho hodin, co jsem obrátil poslední list, ale od té chvíle až do této se v myšlenkách stále vracím k příběhu.
Pan prstenů byla zdlouhavá a trnitá cesta. Stálo to však za to. Mnohokrát jsem měl chuť knihu odložit a začít s něčím, co má větší spád. To je to prokletí dnešní doby, kdy máme rádi rychlý úspěch. Dobře že jsem to neudělal. Za prvé bych se později sám styděl, ale hlavně, tahle trilogie vás odmění především na jejím konci, pokud při ní vytrváte.

michaela38
03.12.2018

Hodnotím knihu jako celek, nejen tento poslední díl:
Pro mě osobně je to neskutečně srdcová záležitost, Pán prstenů a celkově tvorba Tolkiena je něco, co už pro mě není jen kniha, ale je to něco co mě samotnou dotváří.
Zní to asi přehnaně, ale věřím, že jsou tací, co pochopí.
Protože tuhle knihu buď nechápete a tím pádem se ani nedostanete na konec a říkáte si, jak je to nezáživné a o ničem, nebo to chápete a potom se pro vás otevře neuvěřitelný svět plný nádhery, který vás totálně pohltí.
Pro mě je Pán prstenů především příběh o naději, o přátelství, o oddanosti, lásce a o všech těchto krásných věcech.
Ani nedokážu říct, kolikrát mě tyto knihy rozplakaly, dojaly. Jsou tam tak silné okamžiky, že vás to absolutně dostane.
Všem tuto knihu doporučuju. Je to prostě a jednoduše čistá nádhera a literární skvost, který už nikdy nikdo neořekoná.

Devil-Ivet
02.11.2018 5 z 5

Zakončení Pána prstenů bylo úžasné a smutné zároveň, neboť to celé skončilo. Skvěle propracované postavy, vykreslené reálie i děj, naprosto bez poskvrnky a závěr, po přemožení zla, byl také pěkný. Moc se mi líbilo navrácení do Kraje a nahlédnutí do daleké budoucnosti, kdy se dočteme o životě hlavních hrdinů

jan14s
01.11.2018 5 z 5

Je těžké napsat něco jiného než u předchozích dílů. Znovu mě kniha úplně pohltila. Nejvíce se mi líbilo zakončení. Na rozdíl od filmu, ze kterého máte pocit, že po poražení Saurona je všechno zlo rázem pryč a už bude vše jen dobré, je v knize ukázáno, že Sauron napáchal mnoho zla, které je potřeba napravit.

Rawen616
09.10.2018 4 z 5

Spolu se Dvěma věžemi asi nejlepší část celé trilogie. Bitva o Minas Tirith je opravdu působivá, stejně tak jako cesta do srdce Mordoru. Tolkien si se svým světem skutečně vyhrál. Co asi každého čtenáře překvapí, že zlo je poraženo už někdy v půlce knihy. Ano, ani tomuto dílu se nevyhlo "prokletí Tolkienovo půlky" - tedy, že každá část trilogie má jednu skvělou polovinu a jednu výrazně méně skvělou polovinu. V prvním díle byla na umření celá první část až do setkání s Aragornem. U Dvou věží bylo zase úmorné číst o putování Sama a Froda pustou periférii Mordoru. U Návratu se to trochu zlepšilo. Hlavní zápletka skončí zničením prstenu. Radost z vítězství je bohužel rozmělněna kapitolami o návratu domů a spíše směšnou a vlastně uplně zbytečnou částí s osvobozováním Kraje od přeživšího Sarumana a jeho poskoků. Po tomhle ještě následuje dalších pár set stran dodatků, rodokmenů a dalších dokumentů rozšiřujících historii Tolkienova světa. A jelikož jsem nebyl schopný dočíst Silmarillion, nedočetl jsem ani tohle. Nu, takže konečný verdikt je tu. Měl by si celého Pána prstenů přečíst každý? Určitě to mohu jako literární dílo vřele doporučit, pro fanoušky fantasy je to přímo"základní vzdělání". Je ale třeba k tomu přistupovat trochu jinak než k dnešní fantasy. Je to spíš jako číst starý mýtus. Postavy jsou hodně idealizované, dělení světa je černobílé a všechno je tam tak nějak pohádkově vznešené. Osobně mám raději "špinavou fantasy" ála Zaklínač, kde elfky šlapou aby si vydělaly na chleba atd... A ještě jedna zásadní otázka - je filmové zpracování lepší nebo horší než kniha? Chtě nechtě, musím přiznat, že filmy jsou lepší. Scény které mají být emotivní jsou ve filmech mnohem emotivnější než v knize a scény které bych v knize nejraději vyškrtl ve filmech nejsou. Naopak ty, které byly v knize jen tak zmíněny a bylo mi líto, že nemají prostoru víc(armáda duchů) ve filmech jsou. A Gimli i Legolas mají ve filmu větší úlohu i více hlášek a jejich přátelství tam působí daleko upřímněji. Nedá se nic dělat, je to ten vzácný případ kdy je film lepší než kniha. Pro někoho možná kacířské tvrzení ale zkrátka to tak vidím. Ale i tak to bylo dobré čtení.

B-artX
06.08.2018 5 z 5

Návrat krále je úžasná knížka. Tolkien je skvělý spisovatel, vymyslel dílo tak chytré a originální, že si jej budou lidé číst i za 300 let. Návrat krále je o trošičku lepší než Dvě věže. Děj je akčnější a napínavější. Linka Froda v Mordoru je po stránce atmosféry výborná. Linka Aragorna a Gandalfa je velmi dobrá, ale já preferuji část Rohirů. Rohan je prostě srdcovka. Rozloučení a Saruman v Kraji bylo fajn. Negativně beru trošku přeslazený konec v Hobitíně (krásná Hobiťata byla na mě trošku moc) a nudný dodatek, tam jsem četl jen trpaslíky a roky.

Pán prstenů je sága, co by si měl každý přečíst každý. Jde o zajímavou a nadčasovou četbu. Když ale Lotra porovnám třeba s Písní ledu a ohně, tak si myslím, že byl překonán. Vadila mi černobílost, na které je svým způsobem založený (temný a zlí Sauron z Mordoru vs super skvělý a dokonalý Gondor a Rohan). Je to něco, co je pro tento svět typické, když dobro konečně porazí díky riskantnímu plánu zlo, tak dochází ke skvělému a emotivnímu momentu. Ale ve dnešní době už by to dle mého asi tolik neprorazilo.

Co napak na sérii oceňuji, je myšlenka, že i ten nejmenší může udělat mnoho velikého. Je to sice trošku patetické, ale v knihách to není nucené. Pozitivum jsou přehledná jména, která se nepletou a čtivé popisy prostřední. Celkově nejsou pro mě knížky až zas takové terno, filmy považuji za lepší, ale to je asi proto, že jsem na nich vyrostl. Návrat krále 95%, Pán prstenu 90%

MrPlankton
25.07.2018 5 z 5

Nejlepší knižní díl. Kniha obsahuje snad nejvíce věcí, které filmy neobsáhly. Má spád a je napínavá. Část o Kraji se mi líbila, protože zachycovala kontrast globálního dění a hobití vnímání lokálního dění v Kraji (které je pro ně tím globálním).V poslední knize je také krásně zachycen vývoj postav a ukázáno, že úplně nové zkušenosti rozšiřují obzory, vytvářejí nadhled a dělají "naše staré boty menšími" - proto je to skvělý závěr, protože i my sami si z tohoto fantasy příběhu můžeme něco odnést. Zbytečné a zdlouhavé popisování krajiny se trošku omezilo. Moje vydání obsahuje i spoustu dodatků o světě Středozemí, ale spíš bych to označil za dobrovolnou zajímavost než plnohodnotnou součást dočtení knihy. Celou knižní sérii hodnotím velmi kladně a jako fanouška filmů mě rozhodně bavila.

špulo
22.07.2018 5 z 5

Koniec jak sa patrí. Viac nemám čo dodať. Snáď len, že záverečné dodatky čítať nemusíte. Na príbeh nemajú vplyv. Sú to len ďalšie informácie o Tolkienovom svete. Podobne ako úvod v prvom dieli. Takže, je len na vás, či sa do nich pustíte...

slawa.cap
04.07.2018 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Asi nejdivočejší díl série. Pro mě srovnatelný s první, i když opět nestačí na Hobita. Úžasné vykreslení bitev, někdy jsem se cítil skoro jako bych byl přitom. Vzhledem k "bitevní části" mi cesta domů přijde až komická ale asi je to záměr autora, přes surovost děje tam vidím radost s návratu, i když někdy s hořkou pachutí. Úplný závěr knihy a výčet rodových linií mě opravdu nudil a ani jsem ho neodposlouchal.

Koza3
03.07.2018 3 z 5

V tom nejlepším se má přestat. To evidentně neplatilo pro Tolkiena. První půle knihy byla super. Příběh se uzavřel, bitva vyhraná, zlo zapuzeno, prsten zničen. Pořád jsem si ale lámal hlavu čim bude naplněno těch dalších dvě stě stran... a ono to bylo naplněno v podstatě dalším příběhem o partyzánské revoluci v Kraji. To bych ještě zkousnul, ale další stovečka stránek o jazyku, historii rodů a datech tisíce let starých... no něco jsem z toho přečetl a bylo to zajímavé, ale asi bych to z knihy vypustil, protože ze mě úplně vyprchala ta radost z dokončené knihy. Alespoň vím, že Silmarilion není nic pro mě a nechám si ho na důchod :-) Jinak jsem tedy dočetl jednu z největších fantasy ság na světě. Byla dobrá, byla super, ale srdcovkou se pro mě nestane. V levé komoře mám totiž Dunu a v pravé Zeměplochu. Víc komor nemám...

Predator3313
02.07.2018 4 z 5

Tak je to tady, dočetl jsem poslední díl a musím říct, že jsem se více méně konečně dočkal toho, na co jsem čekal od prvního dílu – zábavné čtení. Konečně měl děj tempo, neusínal jsem po několika stránkách a kromě pěkně popsaných panoramat tam byl i boj a akce. Bohužel, Aragorn a jeho parta mi byli stále velmi nesympatičtí, naštěstí tam nebyli až tak moc často. Konečně byla velmi zábavná i část s Frodem a Samem. Jako nejlepší část příběhu se mi jevil návrat do Kraje. Třešničkou na dortu pak je konec knihy, historie Gondoru aj. v kostce, vysvětlení, co se s hrdiny dělo po skončení příběhu atd. Nicméně pořád knihu nemohu zařadit mezi ty, co si s chutí za pár let přečtu znovu, ale díky konci dávám 4*

Lie
24.06.2018 5 z 5

Moje nejoblíbenější knížka. Poprvé jsem ji přečetla v sedmé třídě a už tehdy jsem se do pp zamilovala. Teď jsem to dočetla poněkolikáté znovu a viděla jsem, kolik věcí mi předtím vzhledem k nízkému věku uniklo, nebo jsem je nepochopila a dostatečně neocenila. Teď je pro mě otevřít Pána prstenů podobný pocit, jako se po dlouhé době vrátit domů a potkat staré přátele. Musím souhlasit s tím, co bylo mnohokrát napsáno níže, totiž že hlavním hrdinou není Frodo, ale Sam. Znovu a znovu mě dojímal svojí prostou a nekomplikovanou statečností, přičemž si ani sám neuvědomil, jak moc statečný je, i svým zdravým selským rozumem. Ale proti Frodovi nic nemám, vlastně miluju všechny kladné postavy stejně a nemůžu z nich vybrat, koho mám radši. Konec je krásný, dobrý, ale přitom smutný a dojemný. Nejsmutnější je pro mě ovšem dodatek o Aragornovi a Arwen. Ten konec vlastně nebyl tak krásný, jak jsem celou dobu čekala. Knize nic nemůžu vytknout a taky si myslím, že i kdybych mohla, tak na to nemám právo, protože Tolkien je opravdu Pan Spisovatel a nám obyčejným lidem nepřísluší o něm pochybovat, nebo ho kritizovat, můžeme mu jenom děkovat za tak krásné a nepřekonatelné dílo.

D_yabel
16.06.2018 5 z 5

Absolutní vrchol celé série. Poslední návštěva Středozemě, zároveň ta nejlepší. To, co dělalo předchozí dva díly tak úžasnými, je zde přítomno taky, ale vynásobeno, asi tak milionem. Stále můj nejintenzivnější čtenářský zážitek. Netřeba dodávat více, přečtěte si komentáře pode mnou.