Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4169 647

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

evin84
29.01.2017 3 z 5

Tak nevim mam z teto knihy smiseny pocit,asi nejsem zvykla na styl psani od Kinga. Kazdopadne si jeste od nej beco prectu.

Lanisa1966
29.01.2017 5 z 5

Ke knize není co dodávat...Jedním slovem super.

jirka0283
27.01.2017 5 z 5

Osvícení mám rád. Je to velmi ohmataná kniha v mé knihovničce. Doporučuji číst v noci a o samotě, zády k otevřeným dveřím, he he.

Caine
10.01.2017 4 z 5

Celkem dobré, ale King psal i lepší :-) Viděl jsem i film, to však byla katastrofa.

Romčuška
10.01.2017 4 z 5

Byla fajn, ale podle těch varování jsem čekala něco víc strašidelného... Osobně pro mě je víc strašidelný Salem Lot ale i tak to nebylo špatné ale výborné a Kingovské (i když na začátku opakování se stejného příběhu pořád a pořád dokola což mě hodně nudilo ale konec byl taková skvělá tečka).. Osobně nejvíc se mi stejně líbila scénka s dámou ze dvěstěsedmnáctky (ta byla nejstrašidelnější)

Janek
09.01.2017 4 z 5

Až dosud mě při četbě Kinga fascinovaly především dech beroucí začátky. V případě Osvícení jsem byla v tomto směru tentokrát docela zklamaná, ale postavy byly tak skvěle propracované a děj tak úžasně gradoval, že jsem se zase nechala unést. Svůj zážitek z četby i důvod, proč Osvícení stojí za pozornost, mohu nejlépe popsat slovy samotného autora: "Sen a skutečnost splynuly v jedno."

Pajan28
07.01.2017 5 z 5

Wow... SKVĚLÉ!!! Po přečtení této knihy se budu bát hotelových a jiných podobných pokojů (jsem posera s velkou fantazií

myšíkrálovna
02.01.2017 5 z 5

Spoustu věcí čtenáři dojde, když si přečte zároveň autorovy memoáry "O psaní". Zrovna o Osvícení se v nich píše spousta zajímavých věcí týkajících se okolostí vzniku. O spoustě kapitol autor ani nevěděl, že je napsal, v podstatě měl v sobě takového malého Torrance. Jinak ke knize samotné: strašně se mi líbil kontrast vztahu Torrancových před hotelem a po něm. Rodina si prošla určitou formou pekla a hotel je měl usmířit, zahladit rány. Namísto toho dochází ke katastrofě. Rodinná soudržnost na křehkých základech se rozpadá. Místy mě King dohnal k slzám. Osobně jsem byla z knihy nadšená a mohu ji jedině doporučit.

Padfoot
30.12.2016 5 z 5

Sice klasický horor ve strašidelném domě, ale zároveň mnohem víc. Psychické souboje sám se sebou, se svými traumaty z dětství nebo se závislostmi. Hledání síly a odvahy, poznávání, co je pravda a co klam a nakolik se tyhle dvě věci můžou slít…

MartinSt
26.12.2016 5 z 5

Knížku bych zařadil do TOP 3 co jsem od Kinga četl. Bohužel po přečtení Osvícení, To, Řbitov zviřátek, Noční směny, které jsou jedny z nejlepších a nejstrašidelnějších, co King napsal, mě stále nevyděsil jako 90% lidí, co komentují jeho knihy. Tudíž už vzdávám jakékoliv naděje, že bych se po přečtení Kinga něčeho bál :(

Nicméně se v Osvícení vyskytovala asi největší koncentrace napínavějších scén ze všeho, co jsem zatím přečetl. Akorát jsem byl překvapený dějem, jelikož jsem si celou dobu myslel, že Osvícení je trochu o ničem jiném.

Když tedy pominu, že ani tahle knížka mě nedokázala pořádně vyděsit a už to ani u dalších knížek nebudu vyhledávat, dávám 5 :)

12sipetr
20.12.2016 5 z 5

Osvícení je můj první přečtený horor a taky i knížka přečtená v rámci Čtenářské výzvy pro rok 2016. Poprvé přečtený, když byl k dispozici v knihovně. Ze začátku děj v knize působí, jakoby se nic extra nedělo, ale postupně graduje a stává se nejen tajemnějším, ale taky nabývá na syrovosti. Rád srovnávám filmy s knižní předlohou. I v tomto případě je knižní předloha lepší - obzvláště v oné syrovosti. Někteří by mohli namítat, že se nejedná o horor, nicméně ve mne čtení vyvolalo velice zvláštní pocity a představy, jenž děsivé byly. Jedním slovem psycho, co udělá jeden hotel s divokou minulostí, v horách odříznutý od okolního světa. Děkuji pane Kingu!

whiolet
01.12.2016 5 z 5

Výborná kniha plná napětí.

YvLeZa
28.11.2016 5 z 5

Zatím nejlepší kniha, jakou jsem četla. Od začátku čtenáře zaujme a nepustí ho až do konce. Skvělé popisy, napětí, strach. Vcítila jsem se do všech postav a prožívala příběh s nimi. Rozhodně doporučuji přečíst.

jani.s
28.11.2016 2 z 5

Miluju horory a od této knihy jsem čekala o hodně víc. Chtěla jsem nějakou klasiku a dobře hodnocenou knihu do začátku, ale nestrefila jsem se. Rada 'nečíst knihu v noci a osamotě' je naprosto zbytečná, protože i kdybych knihu četla o půlnoci za Halloweenu ve sklepě, bát se rozhodně nebudu. Nějaká ta strašidelná část přišla po přečtení půlky knihy. Nechápu, jak se někteří mohli při čtení této knihy bát. Nedovedu si je představit jít v noci za tmy po parku a už vůbec ne jít na horor do kina. Kniha mě zklamala, později jsem se nutila do čtení, protože nerada nechávam nedotčené knihy, ale to neznamená, že Stephenu Kingovi nedám ještě šanci. Jen je těžké z tolika knih vybrat jednu, kterou přečtu jako první. :-)

Mariss
06.11.2016 3 z 5

4tení této knihy bylo pro mě utrpení-první čtvrtina dobrý,ale jako u jedno zmála případu musím říct ,že film se mě libil víc

bakjo95
30.10.2016 5 z 5

Jako druhou knihu jsem si od Kinga vybral OSVÍCENÍ a chyba to rozhodně nebyla! Nejdřív jsem se jemně lekl, jak může takto zdánlivě jednoduchý příběh rozepsat na 450 stránek? Nojo, ale pak mi to došlo...prostě KING. Pěkně propracovaný děj, který čtenáře postupně pohlcuje do strašidelného a napínavého děje. Mírumilovné chování Jacka se s pomocí hotelu velice pomalu a postupně mění do psychopatismu. Danny pro mě byl hlavní hrdina už jenom díky postavení, do kterého ho King dal a také díky nadpřirozeným schopnostem a inteligenci. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Doporučuji! - 100%

PS: Dva dny jsem spal s rozsvíceným světlem :D

Jane417
27.10.2016 3 z 5

"Osvícení" jsem vzala do rukou díky Joeymu z Přátel. Určitě nelituji, ale... mně se styl S. Kinga prostě asi nelíbí. Knížka je čtivá, strašidlená, napínavá, zajímavá, strhující... je všechno, co tady většina z vás píše. Jenomže podle mě King píše hulvátsky, takže to, co si z knihy zapamatuji bude zase výroky typu: "píčo uzená, husí kůže na genitáliích, ochlupení mezi nohama jak plave ve vodě, jakýho má hlavní hrdina ptáka nebo scvrklé kulky..." A tak to mám se vším, co jsem od něj četla. Je mi jasné, že právě pro ten jeho styl a rukopis je tak oblíbený, ale mně to nesedí.
"Osvícení" je ve svém žánru určitě top, je to top i Kinga, ale stejně mám pocit, že King píše na jedno brdo.
Kdyby to ale šlo, dala bych 3,5*.

ZuzánieI.
26.10.2016 5 z 5

od te doby, co jsem to přečetla nedokážu jít potmě na WC :D :D skvěla knížka. A přesně, jak již bylo napsáno níže... Stephen mi dluží pár nocí spánku :-))

mauglie
23.10.2016 5 z 5

Brrrr....Stephene! Dlužíte mi pár nocí spánku!

Darknessfriend
16.10.2016 5 z 5

depresivni vylet do horskeho hotelu