Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4169 647

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

Charlie119
08.07.2017 3 z 5

Dalo se to přečíst, ale nevědět, co příjde na konci, odložím ji. Ze 300 stránek bylo zajímavých cca 80 a to není nic moc.

Lady Dracula
23.06.2017

Fíha, to byla ale jízda!
Pokud jste jak já už přesycení strašidelnými domy z hororů, tohle pro vás bude příjemným osvěžením. Sice stejné téma, ale mnohem lepší provedení. King je prostě mistr hororu zcela právem.
Příběh plyne lehkým pomalým tempem, napětí stoupá pozvolna a vy jen čekáte, tak kdy už je teda zařízne a ono pořád nic...hryžete si nehty nedočkavostí, ale stále ještě není konec...nedýcháte, valíte oči a pak to prostě práskne. A vy nakonec ani nevíte, jestli jste to očekávali takhle nebo vlastně úplně jinak... A tak sedíte na posteli, konsternovaně hledíte před sebe a říkáte si...co? Následně hledáte volné pokračování, protož to si prostě MUSÍTE přečíst :-)
Takže až teď pojedete na dovolenou, bacha na vyhlášené hotely, nikdy nevíte, co za zlé tajemství se tam ukrývá.

P.S.: Taky nemám ráda infantilní keřová zvířátka.

Michaleus
18.06.2017 4 z 5

Moja prvá Kingovka. Atmosféra bola slušná, kladné postavy sympatické a hlavne som celý dej cítil to, čo hlavné postavy. Bolo to, akoby som bol v ich hlavách. Ale strach som nepocítil ani raz a to je pre mňa malý mínus. Teším sa na ďalšie knihy od S. Kinga a vrelo odporúčam.

Týnidlo
13.06.2017 5 z 5

Neuvěřitelný zážitek. Smekám před autorem a dopuručuji.

Vincenzoci
31.05.2017 5 z 5

Pozor, spojler - Geniální! Místy až zamrazilo, ale dokonce jsem se i zasmál (dochází tam k opakovanému pokusu o nejednu brutální vraždu a najednou ze dveří vykoukne chlap v masce upíra a pochválí večírek). Knihu vřele doporučuji!

Schary
06.05.2017 4 z 5

Pěkná kingovka, kniha je klasický horor s jasným zlem, které umí mistr, tak pěkně vylíčit. Hlavním hrdinou je malý předškolák se svými rodiče. Charaktery a postavy jsou pěkně vylíčeny.

Dolik13
23.04.2017 2 z 5

Bohužel, knihu jsem dočíst nedokázal. Nedokázal jsem se aklimatizovat na styl vyprávění autora. Nevěděl jsem, zda postavy něco skutečně říkají, nebo si to jen myslí.Často jsem se v tom ztrácel
Nemluvě o tom, že první třetina knihy je opravdu nudná a nic zajímavého se tam neděje. V polovině knihy jsem se vyloženě nutil ke čtení, ale strach jsem nepocítil ani jednou. Musel jsem to vzdát, nevím zda mi "Kingovky" přirostou k srdci.

ji7967
23.04.2017

Já se tak nerada bojím! :-) I tak jsem šla do Kinga... Moje první kniha od něho. A myslím, že i na delší dobu poslední. Píše úžasně, až tak, že je člověku úzko jen při popisu hasičské hadice... Některé dlouhé pasáže mě přímo otravovaly a nebavily - a nakonec se ukázalo, že ne vždy jsou i pro děj v knize nutné. Asi mě fanoušci Kinga utlučou, ale mezi mé oblíbené se rozhodně nedostal, i přesto, že píše bravurně a vykresluje dokonale... Pro fandy hororu určitě vynikající četba. Pro mě nic, co potřebuji k životu ;)

ForiCZ
18.04.2017 5 z 5

Tak tohle bylo prostě kurevsky skvělé dílo. Kingova nepřekonatelná schopnost líčit postavy a jejich postupný vývoj, nemluvě o bravurním popisu odehrávajícího se děje a míst. Dá se o něm mluvit jen v superlativech a Osvícení je jeho zdařilým dítětem, které vás vtáhne a jen nerado pouští.
Vždycky jsem si v hotelech představoval, jakou mají minulost, kdo tam byl ubytovaný, jestli tam třeba někdo zemřel. Lákalo mě se hrabat v historii. Jenže když se čas sleje do jednoho večera, asi to nebude tak úplně fajn. Zvlášť, když se vás to pak snaží zabít roqueovou palicí. Zkrátka? Bravo, mistře.

Ivan Kučera
29.03.2017 3 z 5

Ako dieťa som frčal na kingovkách, no musela mi ich pašovať staršia sestra z dospeláckeho oddelenia našej knižnice. Lenže zásoby sa rýchlo tenčili a nakoniec mi nezostalo nič, keďže naša mestská knižnica bola super, ale práve z hororov nejakú extra veľkú zbierku fakt neobsahovala. Niektoré kingovky, vrátane najslávnejších, sa ku mne nedostali. Musel som si počkať až na doby, keď som začal zarábať. A s prvými peniazmi som si začal dopĺňať kingovské vzdelanie. Vrátanie Osvietenia (a To, ale to je iný príbeh). Dodnes si spomínam, ako som sa na obe knižky neskutočne tešil, očakávajúc hororové excelentné veľdielo... a nakoniec som dostal niečo, čo ma nie ktovieako zaujalo. Osvietenie nezačína geniálne, ale rozhodne začína pútavo. Divná hlava rodiny, zakríknutá manželka, tichý chlapec, obrovský opustený hotel mimo letnej sezóny uprostred mystických amerických veľhôr a po nociach sa ľudoprázdnymi chodbami ozývajú čudné zvuky. Fantastické prostredie pre horor, akonáhle však King začne hrať s čoraz otvorenejšími (nadprirodzenejšími) kartami, ide dovtedajšia atmosféra do hája. Naopak, skvelý je Dannyho vzťah s pánom Halloranom, kde sa jednak ukazuje, že niekedy vie byť cudzích človek viac, než vlastná rodina a jednak, že Stephenovi nejeden raz viac šli "obyčajné" ľudské city, než horor, čo môže znieť šokujúco, ale jeho fanúšikovia dávno vedia, že je to pravda. Kubrickovo filmové spracovanie ma bavilo stonásobne viac. Paradoxne King film vždy neznášal a v 90-tych rokoch inicioval s Mickom Garrisom vznik mohutnej (a dosť nevydarenej) televíznej mini-série. Mňa oveľa viac bavilo voľné pokračovanie Doktor Spánok, ktoré King napísal o desaťročia neskôr a ktoré sa venuje ako (už dospelému) Danovi, tak čiastočne odkazuje a šikovne nadväzuje i na samotný Overlook.

Eleanor-ka
21.03.2017 5 z 5

Geniální.

Stephen prostě umí skvěle psát, takže žádné překvapení, že mě kniha děsila a uklidňovala zároveň. Malý Danny byl prostě podle jeho stylu popisování rozkošný a já si strašně přála happyend, kterého jsem se naštěstí dočkala.

Skvělý děj, parádní děsivý scény... prostředí luxusního hotelu, krutá zima, duchové... velmi povedené.

MinaHawke
14.03.2017 5 z 5

Super kniha i film byl skvělý.

Deepwonder
14.03.2017 5 z 5

První kniha, kterou jsem před pár lety od mistra hororu Stephena Kinga četl a musím říct, že je opravdu parádní. King skvěle pracuje s postavami, nechá je pozvolna vyvíjet a správnou měrou postupně přidává na napětí a strachu. První horor, po jehož přečtení jsem cítil opravdu fyzický strach, skvělá četba, vřele doporučuji :)

Michalkotea
13.03.2017 5 z 5

Veľmi dobre sa mi to čítalo, môj prvý horor v živote.

susu
10.03.2017 3 z 5

Mam stísněný pocit z klaunů od chvíle, kdy jsem četla To, a stejně tak po přečtení Osvícení nemám rada vytvarované keře, zvlášť ty, které maji tvar zvířátek...

reader14
09.03.2017 4 z 5

Trochu mě mrzí, že jsem před tím viděla film a popis postav neseděl na postavy ve filmu. Bylo pár věcí které mi na knize vadily kvůli tomu, že jsem dříve koukla na film a teprve potom se pustila do knížky. Každopádně doporučuji, skvělá Kingovka.

makemake
04.03.2017 5 z 5

Jedna z prvních "Kingovek", co se mi kdy dostala do rukou! Pamatuju si velmi dobře na to, jak jsem si nadával do blbečků - číst něco takovýho v zimě, sám, na opuštěným zámku, ale - nedalo se odejít. Zlo se tady plazí dostatečně pozvolna a pomalu, ale jistě vás omotá, sváže, a vy budete ječet strachy z věcí, co se skrývají v prázdných chodbách a hotelových pokojích, kde vám pomalu, ale jistě ztrácí zdravou mysl taťka údržbář, kterej se víc, než v realitě, zabydluje mezi duchy a přízraky tak zlýho místa, že vás pod šourkem (dámy nevim kde) bude šimrat ještě dalších deset let poté, co si na knížku jen vzpomenete! Za mě plnej stav bodů, plus fiktivní šestá za to, že díky týhle knížce se pro mě King stal navždycky drogou, na kterou si vždycky najdu peníze i čas!

boxas
24.02.2017 5 z 5

Napínavá tahle knížka opravdu je! A jestli máte trochu pocuchané nervy, tak raději nejezděte do vzdálených horských hotelů, i kdyby vám nakrásně slibovali All inclusive či cokoliv jiného... Člověk nikdy neví, kdo spal na tom pokoji před vámi a proč vlastně nepřišel na snídani a odjel z hotelu předčasně... :-)
Ještě poznámka ke knize - vše OK, jen moc nerozumím tomu, kde se v tak vzdáleném hotelu, kam je nemožný přístup po většinu roku, vzalo to výkonné plynové vytápění. Ale v Americe je možná možné vše.

martina.culik
23.02.2017 5 z 5

Opravdu jsem se o toho malého chlapce bála. A nejen o něj.

Giný
01.02.2017 5 z 5

Kdyby bylo možné udělit vyšší hodnocení, hned bych ho knize dal.
Nechci se tu rozepisovat, protože nemůžu najít správná slova a výstižný popis.
Tahle kniha je prostě mistrovský kousek a kdo by si myslel, že její námět je ohraný, mohu vás ujistit, že zpracování je na pozoruhodné úrovni.
Kniha vás ovládne tak, jako byste byli vtaženi do samotného hotelu Overlook.