Muž z ostrova Lewis

Muž z ostrova Lewis https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190281/bmid_muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 5 1950 412

Ostrov Lewis série

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Lewis Man , 2012

PaníLenka
15.05.2021 4 z 5

Skála byla pro mě trochu jako zjevení o zemi a zvycích, o kterých jsem neměla ani tušení, pokračování už mi víc přišlo “jenom” jako výborná detektivka (přečtená za jedno odpoledne a večer). Třetí díl plánuju začít číst už dnes, ať si nepřetrhnu nit....

Haloon
10.05.2021 5 z 5

Bezpochyby krimi, ale taková, co to bere po svém a třeba říct že skvěle. Nemohl jsem se dočkat dalších kapitol s pohledy do dávných vzpomínek staříka s neobyčejným avšak nešťastným dětstvím. Jaké zkoušky ho ještě čekají? A co nám minulost odhalí? Knihy z ostrova Lewis rozhodně patří mezi nejlepší krimi, co jsem kdy četl.

Pavouček2
05.05.2021 4 z 5

Poslechnuto jako audioknihu a líbilo se mi to, moc pěkný příběh a navíc v podání Jiří Dvořáka :-))

ViolettaCh.
25.04.2021 5 z 5

Další tajemství bývalého detektiva a jeho příbuzných odhaleno v druhé knize z oblíbené trilogie P. Maye. Opět je tu pěkně vylíčeno prostředí skotských Hebridských ostrovů, které nám autor přiblížil již v prvním díle. Určitě si nenechám ujít ani závěrečný díl Šachové figurky.

intelektuálka
22.04.2021 5 z 5

Tento kousek půdy, který pokrývá bouřemi bičovaný ostrov, poskytuje lidem obživu i teplo .....
Ale ... přijímá také jejich mrtvé ....

A stejně vichrem jsou bičované i životy osídlenců ....a Fin se vrací, aby se zapojil do pátrání po záhadném mrtvém v rašeliništi ....

Odkrývá zde smutný osud osiřelých dětí a tajemství, které je tu skryto ....

I po druhém čtení mne autor oslovil a tuto trilogii považuji za nejlepší z jeho díla.

capricorn__
19.03.2021 5 z 5

Asi nejmelancholičtější detektivní příběh, který jsem kdy četl. Z celé trilogie je tento díl rozhodně mým nejoblíbenějším. Obvykle nemám potřebu se vracet k detektivkám, protože jaký to má smysl, když už znáte vraha? Jenže k téhle detektivce bych se nevrátil kvůli případu, ale kvůli atmosféře, kterou Peter May vytvořil. Hory, odlehlost, zima, chlad, mlhavost... to je přítomné v celé jeho trilogii, proto je to jedna z mých nejoblíbenějších, ale v této knize autor přesáhl své schopnosti. Bylo mi trochu líto, že jsem knihu přečetl skoro na jeden dech, protože je opravdu nádherná.

Ira13
17.03.2021 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst a zde jsem zjistila, že je to 2.díl trilogie.
Bavili mě hlavně pasáže, vyprávěné Tormodem, trpícím demenci. Od půlky kniha dostala spád a četla se velmi dobře. Hned se vrhnu na 1.díl.

a.k
12.03.2021 5 z 5

Druhý díl byl ještě lepší než Skála. Výborně vystavěný příběh a oproti jedničce a trojce měl děj vyrovnané, rychlejší tempo. V celé sérii samozřejmě nádherně vylíčené prostředí, za použití barvitých přívlastků a metafor by člověk zrovna rád navštívil ta nehostinná rašeliniště a pobřežní skaliska zmítaná přírodními živly a poznal na vlastní kůži tvrdý život tamních obyvatel.

janina66
11.03.2021 5 z 5

NÁDHERA,120%. Opět jsem poslouchala audioknihu, protože ji celou doprávází úplně nádherná melodie. Hlas Jiřího Dvořáka se nádherně poslouchá. Asi nejvíce se mi líbilo myšlení a světlé okamžiky Joonyho, táty Marsaily, trpící demencí. Je to krásný román o životě lidí na hebridských ostrovech nyní a hlavně v minulosti. Tento druhý díl na mě hodně citově zapůsobil, a konec mě úplně rozbrečel. Tato kniha se mi líbila více, než Skála. Doporučuji všechny tyto díly vyslechnout audio, protože ta doprovodná hudba stojí za to. Časem se k této knize určitě jednou vrátím.

Vevericka.eva
23.02.2021 5 z 5

Jsem nadšená, že pokračování Skály si dokázalo udržet vysokou úroveň mistrovské detektivky s přesahem. Opět super příběh, krásné okolí a perfektně vykreslené postavy.

namornice
22.02.2021 5 z 5

Peter May nás v dalším dílu své slavné trilogie přivádí zpět na ostrov Lewis a spolu s Finem a Marsaili sledujeme příběh Marsailina otce Toromoda, u kterého se začínají projevovat známky stařecké demence.
Díky jeho vyprávění a vzpomínkám se přeneseme do Skotska v 50. letech 20. století a odhalujeme další osudy obyvatel této uzavřené vesnické komunity v prostředí Vnějších Hebrid. I druhá část této trilogie je skvěle napsaná. Možná je ještě o malinko lepší než Skála. Psychologie postav a vztahy mezi hrdiny jsou podány stejně skvěle jako prostředí nehostinného ostrova. Detektivní linka je opět spíš upozaděna a autor odhaluje dlouho skrytá tajemství a osudy mladého Toromoda. Vyprávění z pohledu starce, kterému se to v hlavě už všechno motá, je podáno velmi citlivě a vzbuzuje soucit.
A, jako ve všech jeho knihách, i zde nám Peter May dávkuje i zajímavé historické informace a události z nedávných dějin této drsné země. Skvělá četba, rozhodně doporučuji.

tonysojka
03.02.2021 4 z 5

Důvodem mého druhého čtení Muže z ostrova Lewis byla kritika komentáře z r. 2018.
Byl jsem tehdy hodně příkrý a asi to bylo způsobeno zklamáním z očekávání, že po Skále půjde o úplně jiný příběh se stejně překvapivým efektem.
Místo toho se jedná vlastně o pokračování, sice mistrně napsané ale někdy na mě působilo, jako by autor chtěl z ostrova vytěžit co se dá a místy mi některé scény připadaly až příliš dojemné.
Popisy přírody jsou bezvadné a vnitřní svět člověka postiženého demencí uvěřitelný.
Blízký je mi komentář "trudoše" ale celkově se podle mne jedná o mírně nadprůměrné dílo.
Detektivka to není.

Chesterton
30.01.2021 4 z 5

[audiokniha]
Luxusně popsaná problematika stařecké demence zevnitř i zvenčí a její velmi citlivé zapojení do příběhu mě u knihy udržela a je hlavním důvodem hvězdy navíc.
Jasně, že i syrovost a atmosféra ostrova i tamních povah, skotská historie a autorova řemeslná zručnost.
Detektivka jako obvykle nebyla podstatná ani drama závěru nutné. Jiří Dvořák je velký bonus jako vždy.

vipera
29.01.2021 5 z 5

Navzdory nepříznivému počasí i nepřízni osudu v podstatě všech zúčastněných je příběh podán velice lidsky. Navíc to vykreslení krajiny a živlů je tak působivé, že na vás občas doslova prší z knihy...Přečetla jsem díky čtenářské výzvě a ráda se budu k autorovi vracet i bez ní.

zouharov
28.01.2021 5 z 5

Pro mě nejlepší knížka ze série Ostrov Lewis. Postava Tormoda mi byla sympatická, fandila jsem mu.

pakala
16.12.2020 5 z 5

Tak jo, seženu si nepromokavou bundu, kalhoty a boty a jedu tam. Proč to tak láká, když je tam neustále děsné počasí ? A k tomu vždy dobrý příběh, který není jen detektivkou.
Líbí se mi to! Fakt že jo!

Gibis
24.11.2020 5 z 5

Tohle je tak úžasná série, že nechápu, jak jsem se Peteru Mayovi mohla tak dlouho vyhýbat. Ta atmosféra je nepřekonatelná a pro mě umocněná poslechem audioknihy, naprosto dokonale načtená sametovým hlasem Jiřího Dvořáka. Je mi skoro líto, že mám před sebou už jen jeden díl a moc se na něj těším.

broskev28
18.11.2020 4 z 5

Téhle konstrukci už jsem věřila víc, ježto nebyla tak psychologicky pojatá. Ale možná tam právě ta psychologie chyběla, přinejmenším v těch závěrečných kapitolách . . .
Bezesporu čtivá kniha: zajímavé téma, historické vsuvky, výborné dialogy (např. ten s knězem - odborníkem na eriskayské svetry). Zaujala i excentrička v růžovém mercedesu, její časté a ghráidh jsem si "překládala" jako drahoušku. Překvapilo mě náboženské vymezení jednotlivých ostrovů. A nechtěla bych být domovanka, rozhodně ne v té době.
Klasické detektivní pátrání se nekoná, ale to určitě není na závadu. Naopak, pátrat jsem tentokrát musela já - abych zjistila, co obnáší výraz pěnodějky, nebo bublající Hippúkréné (tady se asi vloudila chybička). Zaujala mě rovněž zmínka o velkém Tamovi - nakolik se blíží realitě? Gándhího přiléhavý citát jsem také neznala; knihy tohoto typu čtenáře vždy obohatí.

"Nehodlám uznávat nic z toho, v co věříš, Donalde. Respektuji pouze tvé právo v to věřit. Stejně tak ty bys měl respektovat mé právo nevěřit."

OldřichHanton
17.11.2020 3 z 5

První díl této detektivní trilogie z ostrova Lewis jsem chválil za výbornou atmosféru, ale kritizoval za nelogickou a nepříliš uvěřitelnou zápletku. Zároveň jsem doufal, že v dalších dílech se tyto nedostatky napraví.
Bohužel, ani u Muže z ostrova Lewis se tak nestalo. Příběh je sice o trošku uvěřitelnější, mnohé nelogičnosti a divné motivace však zůstávají a navíc se hodně opakují témata a celé zápletky z prvního dílu. Dobrá atmosféra sice zůstává, ale ani ta už na mě napodruhé tak silně nezapůsobila.
Koupil jsem si celou trilogii v jednom balíčku, takže se dám i do třetího dílu. Doufám, že snad tam konečně kromě zajímavých reálií severního Skotska najdu i dobrou detektivku.

EvikU.
08.11.2020 5 z 5

Já nemám slov. Opravdu dokonale provedená série. Moc mě baví. O tom značí i to jak rychle za sebou díly čtu. Poutavě napsaný příběh protkaný střípky minulosti aby se vše na konci uzavřelo.

SPOILER: Přála bych si, aby se Fin a Marsaily vrátili k sobě. Jenom jsem nechápala trochu konec, proč nevzal svému synovi telefon, když právě pro naléhavé případy mu ho nechali. Ale tak to je jen takový pocit.

Opravdu mohu tuto sérii doporučit. Ještě jsem nečetla poslední díl, ale už teď cítím v kostech, že mě nezklame.

Skotsko 50. léta 20. století tajemství pátrání v minulosti sirotci sirotčince

Peter May