Ostré předměty

Ostré předměty https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174645/bmid_ostre-predmety-QBt-174645.jpg 4 2187 531

Stěží si představit hrůznější zločin než uškrcení malé holčičky. Zapomenuté missourijské maloměsto Wind Gap se ještě nevzpamatovalo z jedné brutální vraždy, a už je tu další, stejně strašná a nepochopitelná. Proč nevinné dívky? A proč jim vrah vytrhal skoro všechny zuby? Pro mladou chicagskou reportérku Camille Preakerovou, která ve Wind Gap vyrůstala, je takový případ vítaným sólokaprem. Jenže to, co se zprvu zdálo jako kariérní příležitost, získá nakonec mnohem osudovější a tragičtější podobu. Ukáže se, že posedlost jde v tomto příběhu až na krev. A to do slova a do písmene. Kontroverzní, znepokojivý psychothriller Gillian Flynnové stojí na počátku autorčiny úspěšné spisovatelské kariéry: její knihy od té doby neopouštějí žebříčky bestsellerů – ani hlavy čtenářů.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Sharp Objects , 2006

Liv80
16.03.2015 2 z 5

Zapomněla jsem na hvězdičky, dávám dvě.

Liv80
16.03.2015 2 z 5

Po přečtení geniální Zmizelé, ze které jsem byla opravdu nadšená, jsem si objednala i Ostré předměty a Temné kouty. Jako první jsem četla Ostré předměty a přišlo velké rozčarování. Nemohla jsem uvěřit, že OP napsala stejná autorka jako dokonale propracovanou Zmizelou. Za mě kniha postrádala větší napětí, místy jsem se až nudila. Temné kouty už mě potom vyloženě naštvaly, přišly mi velice prvoplánové, urputná snaha vyvolat ve čtenáři pocit hnusu za každou cenu. Shrnuto, podtrženo - Zmizelá výborná, ostatní knihy vyloženě průměrné, což je mi líto.

Baiba
23.02.2015 3 z 5

Bohužel po Temných koutech a Zmizelé trochu zklamání, na druhou stranu jsem ráda, že jsem Ostré předměty přečetla jako poslední a neodradily mě od autorčiných dalších románů. Zápletka zní sice zajímavě, některé okamžiky dokáže Flynn podat skutečně sugestivně (především momenty týkající se sebepoškozování), ale měla jsem pocit, že to s tím psychologizováním trochu přehnala a asi od poloviny knihy jsem příběhu a hlavně jeho protagonistům přestala věřit.

Anidlo
19.02.2015 2 z 5

Bohužel musím říct, že jsem očekávala něco úplně jiného. Moc mi nesedí styl autorky, ocenila bych napjatější atmosféru. Té sexuality na mě bylo také příliš, v dnešní době kdy je trh přeplněn erotickými romány je fajn narazit na knížku, která je v tomto ohledu čistá, což bohužel o tomto říci nemůžu. Rozhodně jsem narazila na mnohem lepší knihy. Dvě hvězdičky dávám za neobvyklý příběh a průměrný konec.

wiix
09.02.2015 3 z 5

Takže takto: po tom, ako som autorku vychválila do neba pri Gone girl, teraz urobím asi opak. Neviem, prečo je kniha urobená v mysterióznom, thriller štýle, lebo s touto kategóriou kníh nemá veľa spoločného. Skôr by som knihu špecifikovala ako psychologický román s detektívnou zápletkou a ja by som bola úprimne nadšená, keby sa kniha uberala týmto smerom, keby bol hlavným dejom vzťah Camille a jej psychomatky a nevlastnej sestry, a popritom pátračka po vrahovi. Zbytočné podľa mňa bolo rozpytvávať, dnešnú mládež alebo charakter malomesta, lebo je to každému jasné, ako to chodí, to mi prišlo trochu rušivé. Ale napriek všetkej tejto kritike som knihu jednoducho musela dočítať do konca, pretože ma lákala a vábila k zisteniu vraha.

Simáček
06.02.2015 3 z 5

Musím říct, že kdybych neměla knihu v audio podobě načtenou od skvělé paní Krobotové, tak bych ji asi dočítala s velkými obtížemi. Ne že bych byla slabé povahy, ale některé scény byly až moc ujeté. Jediné rozuzlení bylo dobré. Zmizelá se mi líbila o hodně víc.

petrulka
03.02.2015 5 z 5

Dobré, čtivé, svižné. Trochu nemile mě překvapilo, že je jasno poměrně brzy. Co je vystiženo naprosto geniálně, je sonda do pocitů ubližující si hlavní postavy. Svrbění kůže, její "křik", pocity těsně před říznutím a pak úleva..možná až příliš mnoho slov o jizvách, ale přesto plné pochopení PROČ.

tlllk
02.02.2015 4 z 5

Skôr ako detektívka mi to prišlo ako sonda do duše týraného dieťaťa, keďže veľa podozrivých nepripadalo v úvahu. Ako audiokniha to bolo celkom fajn.

studentice
01.02.2015 3 z 5

Čtení této knížky bylo pro mě drogou-nemohla jsem přestat, dokud jsem ji během jednoho dne nepřečetla. Byla temná, depresivní a velmi realistická. Prožívala jsem při jejím čtení až fyzické pocity. Hlavní hrdinku jsem si oblíbila a souhlasím s tím, že nikdo není bez viny a všichni máme své démony, naneštěstí někteří mohou vést až k vraždě.

Patw
31.01.2015 4 z 5

Kvalitní kniha, dobře napsaná i pro čtenáře, který si na thrillery nepotrpí - tedy já ne a přesto jsem si knihu užil. Postavy se mi líbili i když některé jsem neměl rád (i když to je plusem protože jsem si jist, že to tak autorka chtěla). Hlavní hrdina mi ovšem sympatická byla a vzbuzovala u mě různé dojmy a pocity. Děj je také povedený - tomu napomáhala atmosféra malého městečka Wind Gap kde se děj této knihy odehrává. Jde o kvalitní čtení. Pro mě za 4 hvězdy.

Miťuli
24.01.2015 5 z 5

Perfektní kniha, ale není pro každého. Kdo je slabší povahy a čtivec romantické literatury, může mu kniha přijít "drsná". To samé platí i o temných koutech. Děj má spád, nejsou zde zbytečné popisy, prostě se čte jedním dechem. Asi nejpovedenější kniha autorky!

tomvall
22.01.2015 4 z 5

Poměrně zajímavá prvotina, znepokojivá, docela drsná, i když má očekávání zcela naplněna nebyla.
Co na autorčině stylu oceňuji, je její schopnost popisovat niterné pocity a myšlenky, její empatie a vcítění se do svých postav, což mi velmi vyhovuje. Současně mám pocit, že v jejích textech nepřebývají žádná zbytečná slova a zároveň nic důležitého nechybí.
Hlavním nedostatkem, jenž mi neumožnil dát plné hodnocení, je hlavní postava, ke které jsem si přes veškerou snahu nedokázal vytvořit sympatie a pozitivní vztah, což pochopitelně zkazí prožívání celého příběhu.
Matka Camille a hlavně její mladší sestra byly napsány skvěle, zvlášť z Ammy šel strach. Osobně mám téměř hrůzu z podobných mladých, psychopatických manipulátorek. Naštěstí se s nimi potkávám výhradně na stránkách knih či ve filmech. ;)
Závěr mne nijak zvlášť nepřekvapil, pachatele jsem podezříval zhruba od poloviny knihy, ale příběh jsem si přesto užil a knihu mohu přes drobné výhrady doporučit.

KateBeckett
14.01.2015 3 z 5

Přišlo mi to velice zajímavé :) a konec mě dosti šokoval teda :) .. ačkoliv mi bylo jasné, že ta její matka není normální a něco té její mladší sestře provedla ani ve snu by mě nenapdalo kdo za tím vším skutečně je :) takže za mě super :)

Joges
13.01.2015 4 z 5

Pod dojmem označení "světový bestseller" začínám číst knihu v naději, že mi poskytne dávku napětí. Úvodní kapitoly tomu nasvědčují, a tak mě během četby napadají otázky: Co to bude víc? Thriller? Psychothriller? Krimi? První třetina knihy je dobrá, napínavá, ale pak se to postupně kazí. Podobně jako hlavní představitelce, která nebudí zrovna velké sympatie, se mi vybavují slova, asociace: Slabší nadprůměr. Zoufalost. Úchylnost. Psychouš. Snaha šokovat! Vytrvale čtu dál. Napětí přichází po vlnách. Mezi těmi vlnami na flámech, v rodinném prostředí a tak podobně se odehrává jen nuda, průměr a zase nuda. Jsem rád, že mám Ostré předměty za sebou a doufám, že Zmizelá pod značkou světový bestseller bude daleko větší trhák.

THERISA
06.01.2015 3 z 5

Knížka o bandě psychopatek, které mají to "štěstí" a patří do jedné rodiny. Úchylná zvrácenost v plné kráse v čele s nesympatickou hlavní hrdinkou, která je jak jinak než krásná a úžasná, zároveň i vysoce inteligentní, nicméně ani jedno z toho jí nebrání, aby se dost podivným způsobem ničila. Zobrazení americké společnosti jako totálně hloupé, pokrytecké a plytké. Město je terorizováno puberťačkou, která by zasloužila facku. To se ovšem nenosí, čili je třeba zavírat oči nejen před vlastní hloupostí, ale i neschopností zpacifikovat bandu blbek. Zhruba od poloviny už tušíte, kam to všechno spěje, za mě nebyl závěr nijak šokující, ale čekaný, o to větší zklamání z knihy. Již několikrát zde byla diskutována i otázka zobrazení sexu, za sebe musím souhlasit, že jsou tyto pasáže dost často navíc, vytržené z kontextu a většinou až směšně trapné. Autorka nejspíš předtím než knihu psala, strávila nějaký čas sledováním porna a potřebovala nabyté zkušenosti nějak zužitkovat, protože jinak nevím, jak si to vysvětlit. Námět je velmi slibný a kniha se výborně čte, to ovšem nic nemění na faktu, že kvalitativně je to brak. Se Zmizelou není třeba porovnávat, je to jako kdyby ji napsal někdo úplně jiný.

AnnaNicholaos
03.01.2015 4 z 5

Z příběhu musí každého zamrazit- ani nevím jestli chci vědět, kde se autorka inspirovala. Dílo tak neuvěřitelné, až mu musíte věřit. Sice mi některé části připadaly až moc přitažené za vlasy (mladí Camille a její sexuální zážitky, chování nevlastní sestry Ammy..), ale zároveň dodávaly příběhu kouzlo, na které se špatně zapomíná.
Konec se mi líbil, rozhodně to bylo něco nečekaného a to se vždycky počítá.

JudgeURBAN
28.12.2014 5 z 5

Počátek této knižky začíná takovým kriminálním stylem a nejen začíná, ale pokračuje po celou knížku, což jsem vzhledem k zameření knihy do žánru psychothriller tak úplně nečekal, ale je to podáno dle mého atraktivním stylem. Střídáním různých řečí, monologů a podané čtivým způsobem, že mi až před očima naskakovalo dění knížky. Tajemné poutavé drsné a to tak že by mě nenapadlo že by tuto knížku mohla mít na svědomí žena. Po celý příběh nevíte kdo je vrahem, každá z postav měla jiné pohledy na věc. Že si člověk nemohl při čtení utřídit myšlenky, Ale jednu osobu jsem přece jen podezříval trochu více, ale naštěstí se úkázalo že tato osoba nemá se všemi jednotlivými zločiny něco společného. Jsem rád jelikož jsem si polovinu knížky říkal že vím jak to dopadne. A rozuzlení této knihy vás určitě překvapí jelikož tuto osobu určitě po celou dobu čtení nejspíš podezírat nebudete. ( 24.12.14 až 28.12.14 )

Verrrunka
24.12.2014 4 z 5

Musím se přiznat, že jsem si tak víc nežpolovinu knihy říkala, že je to fakt příšerný a dobré honocení si to ode mě nevyslouží. Celé to bylo hrozně creepy, zkažené, místy až nechutné. Ale ke konci se to tak nějak zlomilo, rozuzlení jsem sice tušila už delší dobu, ale černé na bílém to najednou bylo tak skutečné, všechno najednou dávalo smysl. Pravda, chvílemi to na mě bylo až trochu moc a říkala jsem si, proč vlastně takové věci čtu, ale nakonec musím uznat, že je to poměrně povedená knížka s vcelku neokoukaným tématem. Jen hlavní hrdinka mi teda nepřišla sympatická vůbec, to byl hlavní problém.

TessaJean
24.12.2014 3 z 5

Zvrácené dílo, které i tak dokáže upoutat.Po celou dobu čtení jsem naléhavě potřebovala vědět kdo je vrah a konec mě opravdu překvapil.Sice už to pro mě není tak silné jako Temné kouty, ale i tak si tato kniha zaslouží velké ocenění.

koki.veru
19.12.2014 4 z 5

Velmi zajímavá knížka. Na konci mě velmi překvapilo, kdo je vlastně vrah. Připadá mi ale celkově trochu přehnaná (například že Camille si ničí své tělo a všechny ty sexuální a vulgární příběhy jak z mládí Camille, tak i ze strany Ammy).

drogy vraždy novináři tajemství násilí sebepoškozování zfilmováno – TV seriál

Gillian Flynn