Ostré předměty

Ostré předměty https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174645/bmid_ostre-predmety-QBt-174645.jpg 4 2187 531

Stěží si představit hrůznější zločin než uškrcení malé holčičky. Zapomenuté missourijské maloměsto Wind Gap se ještě nevzpamatovalo z jedné brutální vraždy, a už je tu další, stejně strašná a nepochopitelná. Proč nevinné dívky? A proč jim vrah vytrhal skoro všechny zuby? Pro mladou chicagskou reportérku Camille Preakerovou, která ve Wind Gap vyrůstala, je takový případ vítaným sólokaprem. Jenže to, co se zprvu zdálo jako kariérní příležitost, získá nakonec mnohem osudovější a tragičtější podobu. Ukáže se, že posedlost jde v tomto příběhu až na krev. A to do slova a do písmene. Kontroverzní, znepokojivý psychothriller Gillian Flynnové stojí na počátku autorčiny úspěšné spisovatelské kariéry: její knihy od té doby neopouštějí žebříčky bestsellerů – ani hlavy čtenářů.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Sharp Objects , 2006

Misha11
12.12.2014 3 z 5

Zajímavá, depresivní knížka, ze které opravdu mrazí. Škoda, že co se děje týká není to příliš rozvinuté. Druhá polovina knihy se rozjela lépe. Psycho thriller plný ponuré atmosféry maloměsta a nehezkých vzpomínek hlavní hrdinky na věci, které tu kdysi zažívala. Jen si říkám, kde se v autorce vzalo tolik zvrácenosti. Každopádně doufám, že jí ještě zbyly nějaké nechutné a děsivé nápady a že jí vyjde ještě mnoho takhle dobrých knih.

vineka
05.12.2014 5 z 5

Šokující příběh, který mne donutil prostudovat si tuto psychickou nemoc. Jediný odkaz, který tuto nemoc přiblíží a vysvětlí jsou stránky ženy, která toto prožila.http://spolu.snadno.eu/Moje-zkusenosti.html. Jinak jako prvotina výborné a dosud asi nepoužité v žádné jiné knize toto téma, tento motiv.

Jančislava
04.12.2014 4 z 5

Noo tak to bylo zajímavé. Kniha se čte rychle, je zajímavá a děj vás chytne. Příběh je zvláštní. Vztahy v něm jsou zvláštní. Malé městečko a snad půlka lidí zkažených. Příběh mě chytil, jen mi vadilo trochu chaotické vyprávění. Občas jsem si musela znovu odstavec přečíst, abych věděla kdo co teda říká nebo jestli jsem to opravdu pochopila dobře. Konec mohl být více vysvětlen nebo lépe vysvětlen. Konec byl i předvídatelný celkem brzo. Proto dávám jen čtyři hvězdy. Kniha se mi, ale celkově líbila a tak ji mohu doporučit.

callahanh
29.11.2014 4 z 5

Ačkoli na fotce na zadní stránce knihy vypadá Gillian Flynn křehce, dokáže napsat hodně zvrácený a strhující příběh, o němž se dá delší dobu přemýšlet (poslední minikapitolka je IMHO parádní). Na knize se mi nejvíce líbí to, že tu je minimum vaty a celá je vlastně o rozvíjení hodně zajímavého incidentu a hlavně o nestandardních vztazích v jedné dost zvláštní rodině. Flynn má dar, že dokáže všechno vtipně glosovat, i když hodně drsnými slovy a někdy také černým humorem, tenhle přístup se mi ale líbí, takže s ním problém nemám. Je pravda, že musíme přijmout premisu, že ve Wind Gap neexistuje jediný "normální" občan a všichni jsou tam více, či méně divní a zvrácení a hlavní hrdinka je dost labilní, nicméně je to psáno svižně a hodně čtivě. Ačkoli vrah lze odhalit už v polovině knihy, stejně tu je pořád hodně hutná atmosféra, která ji de facto nedovolí odložit. Je možná škoda, že samotné odhalení není nijak šokující a je lehce uspěchané, to ale na kvalitách ubírá jen málo. Jako debut Sharp Objects bez problémů obstojí, a i když některé popisy jsou trošku toporné, chybí tu moment většího překvapení a některé věci (zejména prakticky neexistující uzávěrka článku, až příliš dobrý vztah šéfredaktora ke své zaměstnankyni) jsou trošku naivní a nereálné, čte se jedním dechem a docela navnadí na další práce na pohled něžné spisovatelky. 80%

wooloong
22.11.2014 4 z 5

Zhruba od půlky dost průhledné, takže se cítím být ošizena o nějaký ten pěkný dějový zvrat a překvapivý konec. Příjemná délka, tak akorát, aby se dala přečíst pohodlně za dva večery. Většina postav zralá na umístění do pěkného tichého pokojíku s polstrovanými stěnami v domě uprostřed klidného parku a za hodně vysokým plotem. Dějově přímočařejší, ale stejně drsné jako Temné kouty. Když se tak dívám na portrét na první pohled sympatické a usměvavé autorky v pravém horním rohu monitoru, přemýšlím, kde pobrala všechny ty temné úchylné postavy a jejich hrůzné činy, a dost mě z toho mrazí.

Bagriela
22.11.2014 4 z 5

Celkový dojem z knihy hodnotím čtyřmi hvězdičkami. G. Flynn patří mezi spisovatelky, které mě dokonale dokážou vtáhnout do děje a její díla jsem schopná přečíst za dva dny. Přesto je co vytknout.

Již podruhé, co mě zklamal konec. U Temných koutů, které jsem si přečetla před touto knihou, jsem byla nespokojena s provedením konce, ačkoliv dějově se mi líbil. Byl absolutně nečekaný! Alespoň tedy pro mě. Jenže to, jak ho pojala, se mi vůbec nezamlouvalo. Zdálo se mi, jako kdyby ho chtěla jen co nejrychleji odbít a snažila se až přehnaně šokovat, což bylo dost znát a narušilo mi to jinak příjemné čtení.
Tady, u Ostrých předmětu, se mi naopak líbilo provedení, kterým konec napsala, ale byla jsem nespokojena po té dějové stránce. Od začátku knihy jsem totiž tušila, kdo je vrahem. Sice jsem váhala mezi dvěma osobami, ale myslím, že kdo knihu četl, měl pocity zcela stejné.

Druhá věc, nad kterou jsem se v knize pozastavila, byly ty rádoby erotické scény. Vůbec se mi tam nehodily, byly zbytečné, možná až rušily jinak úžasný děj. Z mého pohledu působily směšně.

Až na tyhle dvě "drobnosti" jsem nadšená. Flynnová je můj šálek kávy!

ja.for
28.10.2014 5 z 5

Ach... největší psychothriller, který jsem doposud četla. Stránku po stránce mne to vtahovalo do děje a měla jsem pocit, jako kdyby se na mne přenesla temná a dusná atmosféra, jenž byla knihou doslova prolezlá, v dobrém. Četlo se to velice dobře - některé pasáže byly úsměvné, některé tak frustrující, že jsem byla doslova nucena obracet stránky. Když jsem knihu dočetla, přemýšlela jsem o ní ještě hodně dlouho. Vřele doporučuji.

knižní moora
25.10.2014 3 z 5

(SPOILER) Rozuzlení bylo celkem tušené, když je v knize pár postav a od začátku jsou tři vykreslené jako psychicky narušené, z toho jedna je vypravěčka, není moc překvapivé, když ty zbylé dvě si občas někoho zavraždí. 250 stránek se kecalo, na zbylých pár bylo najednou celé rozuzlení. Žádný prostor pro čtenáře. Nebyla špatná, to ne, dala jsem ji za 3 dny. Ale za měsíc si prostě nevzpomenu, o čem byla. V porovnání se Zmizelou slabý odvar.
A kdyby se šukalo tolikrát, kolikrát se někde v tomto tvaru slovo objevilo, nedělo by se asi nic jiného. A samotné sexuální scény jsou proti "šukání" dívčí školou. Hrubé kecy působí lehce trapně v kontrastu s tím, co se v knize děje

ewisek22
11.10.2014 5 z 5

Knihu jsem si vzala se sebou na dovču, kdybych se náhodou nudila...A dopadlo to tak, že místo popíjení drinků večer na baru, jsem seděla na pokoji s knihou a četla...a to jsem velice společenský typ:) Knihu jsem přečetla jedním dechem během tří dnů. Podle mě zatím nejlepší kniha z těch tří, co jsem od spisovatelky četla. Hlavní postava Camille mi byla velice sympatická, matka byla magor a nevlastní dceruška takový malý psycháček a vlastně celé to maloměstečko bylo ponuré a vůbec se nedivím hlavní hrdince, že propadla sebepoškozování...A závěr knihy mně naprosto rozsekal:))

trnucha
07.10.2014 3 z 5

Ani ne tak hrůzné a zvrhlé jako spíše podivné. Dobře vystihnutá atmosféra maloměsta, kde všechny drží pod krkem jedna bohatá rodina. Ale na "světový bestseller" mi to přijde málo.

vysypanel
07.10.2014 4 z 5

Velmi pozoruhodné a znovu potvrzující, že všechny hříchy světa pramení z dětství !

Jia
03.10.2014 5 z 5

Několik kapitol trvalo než jsem se vnořila do děje a zvykla si na zvláštní atmosféru.
Pak už jsem musela číst dál a dál i když se mi sem tam zvedal žaludek a zůstával rozum stát.
Přesto není příběh těžko uvěřitelný, ve Wind Gap je sice koncentrace psychopatů nad průměrem, ale narkomani, vrazi a psychicky narušení žijí i mezi námi.
Nechutný, zvrácený, děsivý, skvěle napsaný psychologický thriller.

BernardBlack
29.09.2014 4 z 5

Obdivuhodně odporné dílo, okořeněné ostrým jazykem a ještě ostřejšími postřehy aneb taková NEnormální rodinka:)

H.O.
26.09.2014 5 z 5

Moje druhá kniha od téhle autorky....po Zmizelé (kterou jsem byla celkem nadšená) mě tato až tak nezaujala, nicméně jsem ji samozřejmě dočetla do konce.

Lucretat
18.09.2014 2 z 5

Kdybych četl Ostré předměty před Zmizelou (kterou považuji za téměř geniální), asi bych už GF šanci nedal. Tahle kniha mi nepřišla moc povedená, postavy (včetně hlavních) byly až příliš přepálené a jejich jednání jsem často nechápal. Kdo byl prezentovaný jako chytrý a bystrý, jednal jako největší idiot pod sluncem. Vysvětlování všeho až na několika posledních stránkách knihy se mi nelíbilo (ačkoliv u jiných knih s tím problém nemám, viz Agatha Christie :) )

Odpouštím z důvodu prvotiny a ještě schroupu Temné kouty.

kklepkaa
09.09.2014 4 z 5

Asi po deseti stránkách jsem přestala přemýšlet zda je to tak zvrácené, jak se všude píše a po konci jsem se rozhodla pro slovo Drsné. Hlavní hrdinka mi moc sympatická nebyla. Ale jinak to nemělo chybu. Bylo to napínavé, četlo se to samo a mě osobně konec překvapil. Vše bylo logické. Autorka dokázala skvěle vystihnout náladu malého města a vykreslit důležité charaktery. Určitě se někdy vrhnu na další knihu této autorky.

bookcase
02.09.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších psycháren poslední doby. Líbí se mi styl GF a těším se na další knihy.

Lucik666
01.09.2014 5 z 5

Kniha je skvělá. Dobře se mi četla. Akorát teda na konci jsem měla dva adepty na vraha a stále jsem se nemohla rozhodnout, který to je, i když nakonec mi můj tip vyšel. Ale psychické rozpoložení celé rodiny je teda silné kafe. Mazec

Hřibče
31.08.2014 4 z 5

Camille je neskutečně zvláštní hlavní hrdinka, ale i přesto vám nebude dělat problém si ji oblíbit. Konec je sice krapet předvídatelný, ale jinak je celý příběh příjemně temný, hodně naturalistický a má dobře popsanou atmosféru. Četlo se to dobře a téměř samo, ale čekala jsem, že to bude větší drsňárna. Třeba se dočkám v dalších dílech. ;)

blanickaa1
25.08.2014 5 z 5

Ze všech tří knih autorky mi tahle přišla nejlepší. Líbilo se mi to, jen jsem se trošičku děsila konce, protože jak u Zmizelé, tak u Temných koutů stál konec za dvě věci. Ale zaplaťpánbůh, závěr knihy zas tak příšerný nebyl.

drogy vraždy novináři tajemství násilí sebepoškozování zfilmováno – TV seriál

Gillian Flynn