Brisingr

Brisingr https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46936/brisingr-46936.jpg 4 3530 274

Uplynulo jen pár měsíců, co Eragon poprvé vyslovil slovo „brisingr", které ve starověkém jazyce znamená oheň. Od té doby se nenaučil pouze kouzlit pomocí slov – musel bojovat celým svým srdcem. Po kolosální bitvě proti vojákům Království na Hořících pláních Eragon se svou dračicí Safirou jen o vlásek unikli smrti. Tím to však pro mladého Jezdce a jeho draka nekončí, protože Eragon je vázán mnoha sliby, které možná nebude moci splnit. Především se jedná o Eragonovu přísahu bratranci Roranovi, že pomůže zachránit jeho milovanou Katrinu ze spárů krále Galbatorixe. Ovšem Eragon přislíbil svou věrnost i dalším. Vardenové zoufale potřebují jeho schopnosti a sílu – stejně jako elfové a trpaslíci. Když se rebelů zmocní neklid a nebezpečí hrozí ze všech stran, Eragon musí udělat rozhodnutí, která ho poženou přes celé království a ještě dál, rozhodnutí, která mohou vést k neuvěřitelné oběti. Eragon představuje největší naději, jak zbavit zemi krutovlády. Dokáže tento kdysi prostý farmářský chlapec sjednotit vojska vzbouřenců a porazit zlovolného krále?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Brisingr , 2008

Skodinka89
07.07.2022 3 z 5

Byly části, které jsem jenom nějak přeletěla. A pak byl zvrat, kdy knížka člověka doslovně vtáhla čtenáře do děje. Za mě některé pasáže mohly být méně komentované, ale budiž :).

ReniHan
28.06.2022 5 z 5

Podle mě se jedná o nejlepší díl z celé série. Humor a smutek, akce a klid. To vše v téhle úžasné knize. Moc se mi líbil vztah mezi Safirou a Eragonem, který mě nejednou zahřál u srdce.

KorryBeaters
01.06.2022 4 z 5

(SPOILER) to je prostě neuvěřitelné. máme tu třetí díl a autor si stále drží naše zaujetí od začátku do konce. za mě 3. díl o něco méně poutavý než předešlé. ale to je mou blbosti, ne tou knihou :D tento díl více řeší politiku a dobývání měst, které mě hold nebavili tak moc, jako elfové a jejich zvyky. ale to muselo být! je krásné pozorovat dospívajícího Eragona a jeho zdaleka více prohloubeného vztahu se Safirou. Miluju. Jsem zvědavá, jak to cele dopadne ve čtvrtém dílu.

Belanna
04.05.2022 5 z 5

Z mého pohledu od začátku do konce perfektní díl.
Další dobrodružství oblíbených postav mi sedla. Navíc je tu znát, že autor značně vyzrál a nebál se pustit děj více směry, mnohé z myšlenek šly do hloubky a není tu opomenuta i dávka vtipu a skvělý konec.

Sany33
06.03.2022 5 z 5

Tretí diel série "Odkaz dračích jazdcov" je trocha odlišný od ostatných dvoch. Predovšetkým je vidno, že autor dospel a nebojí sa pustiť do písania o politike a vzťahoch v celej Alagasii. Ďalším prekvapením sú tri od seba odlišné dejové linky, kde sa mne najviac páčila tá o Roranovi. Úvod knihy bol trocha únavný. Opis krajiny na piatich stranách a líčenie pocitov jednotlivých postáv tiež. Tento fakt ozaj pridal na objeme stránok ale v konečnom dôsledku slúži na dokonalé vykreslenie pre fantáziu čitateľa a tak to nebudem odsudzovať. Ale koniec je ozaj veľkolepý a priznám sa, že sa mi nehrkli do očí slzy a už sa neviem dočkať finálnej časti. 98%

Obľúbená postava: Roran Kladivo

Monisek.B
05.03.2022 4 z 5

Vahala jsem mezi tremi a ctyrmi hvezdami... Nakonec ale zajimavy zaver prevazil nad nudnejsim prostredkem. Ted si dam chvili pauzu, a pak se pustim do posledniho dilu :-)

Barakoudel
27.01.2022 5 z 5

To jsem si zas jednou pobrečela. Ach Brome, sláva Ti.
Velmi mě těšily kapitoly z pohledu Safiry, která svými příměry obyčejných věcí otevírá odlišný pohled na obyčejný svět. Mrzí mě ale, co se stalo v bitvě u Gil'eadu.
V příběhu jsem se dokázala zcela ztratit, a to i mezi zkouškami.

Johny_H.
28.12.2021 3 z 5

Od předchozího příběhu mírné zlepšení, ale na více než tři hvězdy to nemá. Autor má evidentně zálibu v dlouhých popisných částech jak například celou kapitolu kout meč a to já opravdu nemusím.

ondra295
08.12.2021 5 z 5

Tenhle díl je společně s tím posledním asi opravdu nejlepší z celé série. Konečně to má zase rychlý spád, děj je mnohdy opravdu nečekaný, zvratů je hodně a postavy se dost často sice chovají tak, jak bychom nečekali, ale všechno má svůj důvod. Na tom si dal Paolini záležet, aby ten svůj svět vypiplal do takových detailů, že skulinek v dějové lince skutečně mnoho nenajdeme. Celý tento díl působí jako taková příprava na velkou závěrečnou bitvu a funguje v tomto ohledu opravdu skvěle!

MichaelaSess
06.12.2021 5 z 5

Moje úplně nejoblíbenější kniha..4x ....a ještě si ji dám.

radusak9806
17.10.2021 4 z 5

Knihy mají vzestupnou tendenci, ale stejně mi jejich přelouskání trvá déle, než bych čekala.

AnoMANder
01.10.2021 3 z 5

Třetí díl rozhodně lepší než díl druhý. Vyprávění se vrací do stavu, kdy popisuje děj rychle za sebou, přináší zvraty, zajímavé nové informace o rasách, historii (např. Eldunarí), nové otázky i odpovědi.
Je cítit, že sága spěje k vyvrcholení, lepší se mi zdá i styl psaní.
Eragon se začíná chovat čím dál víc dospěleji.
P.S. jsem nadšenec do map. Taky se mohla "vyvíjet", obohacovat jako příběh :-)

Hakate
30.09.2021 4 z 5

Po skvělém prvním dílu a horším druhém, opět skvělý díl. :)

Lokina
15.07.2021 4 z 5

Po velmi, velmi dlouhé době jsem se dokopala k tomu, abych sérii dočetla. Lituji, že jsem ji nepřečetla už dávno, protože svět, ve kterém se příběh odehrává, je fascinující, okouzlující a jedinečný. Některé kapitoly se mi četly dobře a rychle, některé díky dlouhým popisům se četly pomaleji a nevěnovala jsem jim takovou pozornost.
Třetí díl poskytnul plno otázek, na které doufám dostanu odpověď v posledním dílu. Nabídl ale i spoustu nečekaně překvapivých odhalení, takže jsem poháněna zvědavostí dočítala poslední stránky.
Eragon se Safirou postupně dospívají, ještě se učí, ale závratným tempem se blíží k tomu, aby oba dva se ukázali v plné síle a překonali velké zlo.
Velkým plusem knihy je mapa a slovník cizích slov.

AlexandraBane
26.06.2021 4 z 5

Do tohohle dílu jsem se nějak nemohla začíst. Byl na mě zdlouhavý, některé pasáže však byly super a jistou informaci jsem už tušila o díl dřív. Konec už nás připravuje na závěrečné vyvrcholení.

Dannyck
17.06.2021

Celou sérii jsem četl už kdysi, ale na tuhle knížku vzpomínám jako na nejlepší díl moc povedené série.

KurečkaFilip
11.06.2021 5 z 5

Nejlepší knihy, jaké jsem kdy četl. Dokonale propracovaný masivní příběh s vlastnoručně vytvořenými jazyky.

Jadla
20.05.2021 5 z 5

Vždycky jsem cítila maličko zlost, když jsem musela přestat číst a dělat něco obyčejného. Vařit, jít spát, zapnout pračku nebo tak podobně. Prostě jsem chtěla číst a číst, abych už věděla, jak to dopadne, a zároveň jsem chtěla, aby to nikdy neskončilo.

jahex
17.05.2021 5 z 5

Brisingr je skvělá kniha. I jako audiokniha s Martinem Stránským.

Adrim
15.05.2021 5 z 5

Úžasná kniha této úžasné série.