Odbočka v lesích

Odbočka v lesích https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486604/bmid_odbocka-v-lesich-STd-486604.png 4 812 278

Parta přátel vyrazí na dovolenou do opuštěné oblasti Beskyd. Po vydařeném začátku volna se ovšem všechno zvrtne v momentě, kdy narazí na neudržovanou odbočku v lesích. Podle navigace by mělo jít o zkratku vedoucí přímo k cíli, k ranči, kde mají být všichni ubytovaní, ručně psaná poznámka na staré turistické mapě ale před touto cestou varuje. Stmívá se a připozdívá, někteří sice váhají, ale nakonec se skupina odbočkou vydá. Nikdo z přátel v této chvíli ještě netuší, jak hluboce budou svého rozhodnutí litovat. Les skrývá tajemství a projít skrz se jen tak někomu nepodaří. Dobrodružství začíná, ale rozhodně ne takové, o jakém by někdo z party snil.... celý text

Farg
15.08.2023 4 z 5

Ubiram hvezdicku za styl psani, malem me i odradil od cteni v prvni polovine. Ta me moc nebavila a vsechny postavy mi akorat lezly na nervi. Pak to ale dostalo spad a nedalo se od knihy odtrhnout, musela jsem vedet, co zatim vsim stoji. Napinavy kniha, kterou bych asi nechtela cist nekde pod stanem v lese.

Atanone
13.08.2023 4 z 5

Nemáte na Tribeč? Zkuste to v Beskydech.
Nechci srovnávat s Karikovou Trhlinou, i když se to zkraje hodně nabízelo. A celkově nebudu podkopávat nohy příběhu, který se mi líbil a hodně dobře četl. Každý v sobě máme temná místa. Za normálních okolností, máme možnost volby, jestli otevřeme dveře tomu, co se skrývá za maskou civilizovaného člověka. A pak jsou situace, kdy to tak docela nemáme ve vlastních rukou. U téhle party lidí bych to ale tak docela na okolnosti nesváděla, autorka nám udělala výlet do jejich hlav ještě než začalo jít do tuhého. Byla jsem velmi zvědavá na rozuzlení a osobně si myslím, že doslov to zbytečně rozmělnil. Ale kniha vážně stála za přečtení. Děkuji, dobře jsem se bavila.

sibumi
12.08.2023 3 z 5

Okolo téhle knihy jsem docela dlouho chodil - než jsem si ji koupil, než se na ni dostala řada. Už jenom podle názvu je to přesně kniha, která mě nemohla minout a nezaujmout. (+) Líbilo se mi rychlé střídání kapitol, příběh měl spád, strukturu, jazyk autorky mi sednul a příběh se mi dobře četl. (-) Před časem jsem knihu začal číst, ale odložil jsem ji, teď jsem se k ní po delší odmlce vrátil. Ale můj pocit je pořád stejný: jako by tomu něco chybělo. Větší propracovanost, více detailů. Asi jsem měl jiná (větší) očekávání.

terimila
10.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Tohle byla naprosto nečekaná jízda, to se mi už dlouho nestalo. Nejprv jsem myslela, že dám max. tři hvězdy, možná i dvě (a jak to dopadlo, nakonec vidíte)... protože jsem pořád dumala, jestli se mi líbí styl psaní (jestli je to ještě specifikum, nebo už určitá jazyková neohrabanost, co rve za oči)... a šíleně mě draly postavy.
Už u prvních stránek a líčení chystání jsem si na ně vyvinula alergii - takovou bandu blbů aby jeden pohledal, říkala jsem si. Namyšlenej frajer, co chce velet celýmu světu, přecitlivělá královna krásy, který leží celej svět u nohou, její chlap, co ji zázrakem klofl na svou super povahu a vtip... a nejistá pochybovačná holka, co se děsně trápí ošklivostí a neschopností a přitom ve svým věku ještě nemá co řešit, pač v tomhle věku je na tom ještě božsky. Jo a jezdí na dovolenou, kam se jí vůbec nechce, s lidma, co ji štvou a buzerujou - takovej vztah k sobě navzájem mají přátelé? Ehm. A půlka lidí se jmenuje jako exoti (sakra, proč se postavy zase nemůžou jmenovat Jana, Lenka, Martin, Honza a vůbec většinou nějak normálně?) Fakt parta ze střední, který věříš, že vůbec kdy může existovat.
A do toho ujetej nápad s koupením bazarové GPS a mapy místa na druhým konci republiky. Štvalo mě i to, jak nikde nepadne ani slovo o tom, kudy cestují - jako by žili v úplně jiným světě, ne v tom mým.

Jenže pak ta banda blbů vleze do lesa... a začne takovej hukot a jízda, že se neodlepíte. Přečetla jsem to za jeden podvečer, prostě nešlo přestat. Najednou jsem se přistihla, že těm blbům šíleně moc držím palce, aby se odtamtud vymotali. A to jejich rozdělování, scházení, potkávání, otáčení, ztrácení... fuuu. Zpracování s krátkejma kapitolama a přepínáním pohledu, co kdo viděl, vnímal, dělal... je skvělý. Naprosto mě šokoval příchod **** a následné rozmotávání situace. A to vysvětlení! Mlask! Moje duše racionálního milovníka záhad neuvěřitelně plesá. Přesně tohle zbožňuju - dostat přijatelný vysvětlení 99% věcí, co se udály... ale to jedno procentíčko, co fakt nechápete, to zůstane... a hlodá a hlodá.
A hlodá ve mně nejen to, co vlastně kdo udělal a co se stalo samo... ale taky to, co se ještě stane. Na to, co se ukrývá v bubnu jedné z postav, bych byla hodně, hodně zvědavá... a být to zfilmovaný, tak bych se v tu chvíli radši preventivně nekoukala.
Tahle knížka byla naprosto nečekaná jízda. Zafungovala na mě jako kdysi seriál Městečko Twin Peaks - je v tom milion dílčích věcí, co mě dost štvaly a byly děsně trapný, ale jako celek to zapůsobilo prostě dokonale. Takhle knížka byla stejná. Skoro si i říkám, jestli si ji nakonec nekoupím... protože mi to obrovsky zapadá do mý obří teorie všech legendárních mysteriózních seriálů a děl. :)) Parádní práce.

wooloong
05.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle byla jízda. Pro mě opravdu horor, protože, ač jsem spala v lese pod širákem mnohokrát, před nočním lesem mám respekt. Mnohem víc než duchové, příšery, hřbitovy a spousty krve mě vyděsí takové ty nenápadné odchylky od normálu, zastavené hodiny, tachometr, co se přetáčí pozpátku, mikina vlající na stromě, kterou tam nikdo nepověsil. Tyhle hororové prvky mi připomněly Trhlinu. Vypravěčský styl mi připomněl Blair Witch s působivou amatérskou kamerou. Autorčin vypravěčský styl je zdánlivě jednoduchý, ať už se týče dialogů, popisu postav, používání vtipů, které jsou notoricky známé jako meme na sociálních sítích, ale přesto drží čtenáře pod krkem, stupňuje napětí a nutí ho číst dál a dál. I konec byl v pohodě. To podstatné se vysvětlilo, pár otazníků zůstalo, ale to mi vůbec nevadilo, naopak. Výborný byl taky dobře zvolený prolog a epilog.

knihomolka27
05.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Odbočka je určitě kompaktnější a propracovanější příběh než Jiné místo, pořád to ale za mě není dostatečně. Chápu, že knihy tohoto žánru si nechávají nezřídka otevřená nějaká zadní vrátka a né všechny otázky jsou tu zodpovězeny, ale tady je to přeci jen na můj vkus pořád trochu moc otazníků, a celý příběh pak nepůsobí příliš uvěřitelně a živě. Tuto knihu jsem si užila určitě víc než jejího nástupce, dokázala mě více vtáhnout a celkově mi přišlo, že tu všechno lépe sedí na svém místě..i ta atmosféra byla hutnější a strašidelnější než Jiné místo. Pořád se nejedná o příběh při kterém bych se vyloženě bála, je to poutavé a dramaticky napsané, ale ty věci co se tam dějí jsou spíše zvláštní, znepokojující než strašidelné, což mi vlastně nevadilo. U konce mě trochu zamrzelo, že to šlo všechno tak rychle, ale vyhovovalo mi, že konec byl uzavřenější

JaneSour
04.08.2023 2 z 5

Zacatek knihy nebyl spatny, ale zbytek byl fakt o nicem. Knihu jsem precetla jen ze slusnosti.

Snapeova
27.06.2023 3 z 5

Odbočka v lesích na mě bohužel nezapůsobila tak, jak bych čekala. Působila jako, ne dost dobrá, napodobenina knih s podobným tématem, co jsem už četla. Většina postav mi nesedla. Především jsem nechápala, jak spolu vydrží pár hodin, natož celou dovolenou, když se ve skutečnosti nemají moc rádi. Holky byly od sebe dobře rozeznatelné, ale kluci se mi pletli. Přišel mi jeden jako druhý. Taky byla trochu škoda, že příběh se mohl odehrávat v jakémkoli lese beze jména, protože o Beskydech tam vlastně nic nebylo. Žádná zajímavost, žádný detailnější popis některých míst.
Nejdřív jsem zvažovala, že budu hodnotit větším počtem hvězd, protože autorce se knihu povedlo napsat tak, že byla napínavá, zpočátku i děsivá a hodně čtivá. Stránky ubíhaly jedna radost. Nutilo mě to číst dál, ale u rozuzlení se to vše trochu pokazilo. Najednou kniha ztratila dech a zdálo se mi to nedotažené. Otevřenější konec mě zaskočil, ale nevadil mi. Vadilo mi spíš nevysvětlení mnoha věcí. Přišlo mi, že autorka často klouže po povrchu, aby nemusela příliš zabředávat do hloubky. Škoda, potenciál byl dobrý.

Mikko
26.06.2023 4 z 5

Parta mladých lidí se chystá na letní dovolenou. Je to možná poslední rok, co budou všichni spolu. Letět k moři? Ne, chce to něco speciálnějšího. Co tahle jet do člověkem neprobádané přírody v srdci Beskyd? To je ono, to bude alespoň dobrodružství. Konec konců, co se může posrat?
Odpověď Všechno

Na začátek musím říct, že lesy mám opravdu velmi rád. Byl jsem někdy v noci v lese? Byl. A bál jsem se? Vždy. Navíc to byl vždy les naprosto obyčejný. Nebyl to les, který by byl opředený různými legendami či pověstmi. Les na nás zkrátka v noci působí naprosto jinak než ve dne, a to i v místech která dobře známe. Máme z něj respekt a není nám tam úplně dobře. A to na lesích miluji. A právě jeden takový les, kde není úplně vše v pořádku si pro nás přichystala Kateřina Karolová ve své knize Odbočka v lesích. Že se v lese nemůže nic stát? Asi jste zatím nenarazili na tu správnou odbočku

Kniha se mě četla velmi dobře a svižně. Postavy mě přišly uvěřitelné. Jejich archetypy byly dost rozdílné a v každé partě se určitě takové charaktery najdou. Máme zde fešáka a hvězdu Instagramu, oblíbenou trochu otravnou krásku, hromotluka, který není úplně Einstein, ale má srdce na správném místě, podceňovanou dívku, která vždy byla trochu mimo partu atd. Dohromady nám to dává přátelství, které však už dávno není tak pevné jako dřív a každý proti někomu něco má

Zhruba polovinu knihy nám zabírají přípravy na cesty a cesta samotná, tak alespoň máme čas se dozvědět něco o postavách samotných. Druhá půlka knihy je jedna velká jízda, kde vydechnete, až knihu dočtete a zavřete. Krátké kapitoly jsou úderné jako švihnutí bičem a každá končí tak, aby vás donutila číst dál. V tom je autorka opravdu mistr. Mrazivých chvilek zde najdeme dost, a to je přesně to co od žánru vyžaduji. Konec je jednodušší než jsem čekal, ale na oplátku zase uvěřitelnější, což vlastně není na škodu. Já se bavil. Knihu doporučuji a určitě si od autorky přečtu další díla.

EmillyT
16.06.2023 4 z 5

Chvíli jsem váhala jestli dát tři nebo čtyři hvězdičky a nakonec jsem se rozhodla pro čtyři, protože jsem knihu přečetla jedním dechem. Příběh je velmi napínavý a čím víc se blíží konec, tím je těžší knihu odložit. Jen mi to trochu připomínalo záhadu Blair Witch. Místy jsem měla pocit, že se nic neděje a jen se vypráví běžné historky z cesty party kamarádů. Závěr, především epilog byl hodně překvapující a rozhodně jsem nic takového nečekala. Spíš než za horor bych knihu označila za thriller.

Mon.CouCou
08.06.2023 5 z 5

Večer dnes zakončím hororovým spíš bych nazvala thrillerem. Obdivuju každého, kdo umí psát s takovým napětím, kdy se čtenář bojí a zároveň ho každá stránka nutí číst dál.
Vyvolenou je Kateřina Karolová a její Odbočka v lesích.
Partička přátel se vydá do Beskyd. No, spíš než přátelství bych to nazývala něco jako toxický vztahy. Fascinovalo mě, jak si autorka vyhrála s tím, co kdo říká a něco jiného si myslí-musím konstatovat, že toto pro mě bylo tak reálné, že bych i uvěřila tvrzení, že se toto stalo.
Asi bych to nechtěla číst večer, někde v chatce u lesa. Ale já jsem docela strašpytel a takové věci čtu raději za světla a z pohodlí domova, kde mám alarm a snadno ovladatelné hafany.
Kateřina píše skvěle a v závěru Vás nutí otáčet jednu stránku za druhou, dokud nedojde k vyvrcholení, které pro mě bylo uvěřitelné :-)
Takže DOPORUČUJI!

Mary81
25.05.2023 4 z 5

Moja druhá kniha od autorky. Ako prvú som nedávno čítala Jiné místo a tá sa mi veľmi páčila. Preto som siahla aj po tejto, ale úprimne, nie som z nej natoľko odvarená. Bolo to síce super, čtivé a napínavé, ale tým to končí. Strašidelné vôbec, okolo hororu to ani nechodilo. Tie situácie, ktoré zrejme mali byť strašidelné, strašidelné neboli. Skôr absurdné a pritiahnuté za vlasy. Neuveriteľné. Plusom sú krátke kapitoly, to, že dej odsýpa a nie sú tam žiadne hluché miesta,ako aj vtipné hlášky a poznámky. A ako sa tu v komentároch často píše, miestami som mala pocit, že čítam Trhlinu od pána Kariku. Akurát, že toto bolo len slabším odvarom Trhliny. Napriek všetkému sa mi to páčilo, vysvetlenie tajomstva lesa bolo podané uveriteľne, aj keď ten záver (predovšetkým to, čo sa týkalo Michaela), bol tak trochu psycho. Ale som vcelku spokojná. Ideálne oddychové čítanie medzi knihami s ťažkými témami, zlupnuté za jeden deň.

C.Skilark
25.05.2023 4 z 5

Takový ideální mix Trhliny a Blair Witch. Sice to tedy nepřináší nic nového na poli hororu, ale to vůbec nevadí, protože knižních hororů, a už vůbec českých, moc není, takže já to jedině kvituji, čtení jsem si užila. Hvězdu strhávám za postavy Karin a Laury, protože tohle "high school" rozdělení na královnu krásy a její ošklivou kamarádku po sto padesáté už mi leze krkem.

Comelye
24.05.2023 3 z 5

Asi jsem čekala něco trochu víc, spíš mě zajímalo jak to dopadne a že bude na konci nějaké to překvapení, no, ani nebylo...ale jinak se kniha čte dobře.

Kerriova
11.05.2023 3 z 5

Ach, ach, někdy se nezadaří a člověk sáhne po špatné knížce. Tady to hodně zkrátím. Četli jste nebo aspoň víte, o co kráčí v Karikově Trhlině? No tak v tom případě už nemusíte číst tohle. Jen vysvětlení tu spočívá v něčem jiném, ale jinak jako přes kopírák. Pokud jste Trhlinu nečetli, pak by to pro vás mohlo být napínavé čtení, ale o thrilleru bych nemluvila a horor to není už absolutně v žádném případě. A ten styl psaní No jestli toužíte po troše napětí a záhad, zkuste to, ale pro větší požitek bych raději sáhla po tom Karikovi. Tématika je opravdu úplně stejná, ale má mnohem vyšší úroveň. A já jdu hledat něco, co mi zlepší chuť.

Kája95
05.05.2023 4 z 5

Napínavé a strašidelné. Jasně, že některé situace byly absurdní, ale autorka udržuje napětí a nechává prostor pro fantazii mimo jiné dokáže velmi dobře vykreslit povahy postav.

knihovna1
28.04.2023 4 z 5

Mladá autorka Kateřina je velmi talentovaná. Kniha je čtivá, napínavá. Hned jsem se začetla. Ale ve 3. čtvrtině to začalo váznout a opakovat se. Pak se to ke konci zas rozjelo. Do poslední chvíle jsem netušila, jak to dopadne. Kniha se mi líbila, ale odvázana jsem z ní nebyla. Tak i váhám ji doporučovat známým vášnivým čtenářkám. Jó ale líbilo se mi jak autorka popisuje jednotlivé postavy, jejich vlastnosti, starosti, myšlení.

terez.book
26.04.2023 4 z 5

Potřebovala jsem si trochou "odpočinout" od fantasy a kouzel a toto byla jasná volba. Do knihy jsem šla s velkým očekáváním. Ve čtenářském světě byla jednu dobu úplně všude a kniha vážně nezklamala.
Velice krátké kapitoly, stručný a svižný příběh, který vás prostě DONUTÍ přečíst si ještě jednu kapitolu.. A další.. A další..
Bylo to celé psané poměrně dost s negativní vibrací a celkově z toho dost mrazí.
Už v půlce knihy jsem zvládla odhadnout, kdo nebo co tu hlavní zápletku způsobuje. Navzdory dost lehce předvídatelnému ději jsem se při čtení fakt i bála a běhal mi mráz po zádech. Navodit atmosféru spisovatelka umí dokonale.

Biba_with_Book
23.04.2023 5 z 5

Tak tenhle typ knizek muzu.
I kdyz Karikova Trhlina byla o chloupek lepsi, stejne jsem se nemohla odtrhnout. Ocenuju kratke kapitoly, jejichz konec byl temer vzdycky napinavy a musela jsem cist dal a dal.

zdenek118
11.04.2023 3 z 5

První kniha od této autorky, která se mi dostala do ruky. Musím přiznat, že jsem očekával od příběhu více. Už i to, že skupina mladých přátel se vydává na dovolenou do úplně neznámých Beskyd na blíže neurčité místo mě připadlo, že celý příběh je vymyšlený. Jednotlivé situace během cesty lesní krajinou byly sice vylíčeny dramatickým způsobem avšak mnohdy až přehnaně.
Knihu jsem přečetl celou i proto, že se autorce povedlo celý děj podat v krátkých kapitolách zachycujících zážitky jednotlivých účastníků cesty během 24 hodin. Knize i přesto dávám jen 3*