Odbočka v lesích

Odbočka v lesích https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486604/bmid_odbocka-v-lesich-STd-486604.png 4 812 278

Parta přátel vyrazí na dovolenou do opuštěné oblasti Beskyd. Po vydařeném začátku volna se ovšem všechno zvrtne v momentě, kdy narazí na neudržovanou odbočku v lesích. Podle navigace by mělo jít o zkratku vedoucí přímo k cíli, k ranči, kde mají být všichni ubytovaní, ručně psaná poznámka na staré turistické mapě ale před touto cestou varuje. Stmívá se a připozdívá, někteří sice váhají, ale nakonec se skupina odbočkou vydá. Nikdo z přátel v této chvíli ještě netuší, jak hluboce budou svého rozhodnutí litovat. Les skrývá tajemství a projít skrz se jen tak někomu nepodaří. Dobrodružství začíná, ale rozhodně ne takové, o jakém by někdo z party snil.... celý text

Evišťátko
23.01.2023 5 z 5

Dostatečně napínavé a tajemné.snad možná závěr byl již v rychlejším tempu,ale mě se to líbilo. Jakoby tam to nadpřirozeno bylo a vlastně ani ne. Každý z nás má v sobě své temné stránky,stačí je jen probudit.

stesti.s.knihou
20.01.2023 3 z 5

Kniha Odbočka v lesích autorky Kateřiny Karolové je často přirovnávána ke Karikově Trhlině. Jakožto milovnice Trhliny mohu potvrdit, že pár společných prvků příběhy mají, Odbočka v lesích však rozhodně kvalit Trhliny nedosahuje :)
Kniha mě zaujala právě tímto přirovnáním a také příslibem děje odehrávajícího se v Beskydech. Byla jsem celkem zklamaná, když v knize o Beskydech nebyla téměř ani zmínka, do děje bychom si mohli dosadit v podstatě jakékoli české či zahraniční hory
Krom absence Beskyd mi vadili také hlavní hrdinové knihy. Parta přátel, která se kamarádí už od střední, pravidelně se vídají a jezdí spolu na dovolené, reálně však nemají vůbec nic společného, nemají se rádi, jeden závidí druhému a naprosto jsem nepochopila jejich dlouholetou soudržnost navzdory toxickým vztahům.
Co mě naopak bavilo byla atmosféra, kterou autorka dokázala i přes výtky uvedené výše navodit. Při čtení jsem se sama doma bála a se zatajeným dechem čekala, jak bude celá zápletka rozuzlena.
Finále mě nakonec celkem zklamalo; vysvětlení celé záležitosti mi přišlo těžko uvěřitelné a nějak moc rychlé.
Pokud bych měla příběh porovnat s již zmiňovaným Karikou - ten má děj i zápletku mnohem uvěřitelnější, neservíruje vám vše na stříbrném podnose (něco si třeba musíte i domyslet), jeho postavy jsou mnohem propracovanější a dokonce jim i fandíte (což se u Odbočky v lesích rozhodně tvrdit nedá).
Hodnotím 3/5, je to takový průměr, atmosféra dobrá, ale zbytek nepropracovaný.

adevis
19.01.2023 4 z 5

Milujete les? Já jo. Po dočtení Odbočky v lesích budete mít možná chuť na osamocenou procházku lesem jako já. Nebo taky ne, už nikdy.

Byla to má první zkušenost s autorkou a nejspíš se ještě někdy setkáme, ale…

Představte si klasickou hororovou šablonu. Parta přátel vyrazí na dovolenou do opuštěné oblasti Beskyd, na ranč. Navigace jim napovídá, že zkratkou to bude rychlejší. Někteří z party sice váhají, ale nakonec se skupina odbočkou vydá. Záhy každý z přátel postupně zjišťuje, že toto rozhodnutí bylo špatné.

Co je třeba vyzdvihnout, to je neuvěřitelná čtivost. Kniha je zaručený „vytahovák“ z čtecí krize, protože ji nedokážete odložit. Ani jedna postava mi nebyla ničím sympatická, všem bych dala facku. Zprvu jsem tipovala, kdo zemře jako první a pak jsem si zcela upřímně začala přát, aby se pozabíjeli navzájem. Co už. Když už se kniha začala rozjíždět, těšila jsem se, že začne pořádný horor, ale nedočkala jsem se. Čekala jsem prostě víc. Konec mě zklamal, kdyby to celé „záhadno“ bylo ještě více vysvětlené, celkový dojem by byl lepší.

Dobře, takže Odbočka měla obrovský potenciál, i přes klasickou hororovou šablonu, ale znovu už ne. Obálka je ale krásná!
Hodnotím 3,5/5*.

Mindy
17.01.2023 3 z 5

Kladně hodnotím slušnou dávku napětí a krátké kapitoly, díky nimž je kniha rychle přečtená. Celkově mi ale přijde taková nedomyšlená, že by se takto chovali téměř třicetiletí lidé - no nevím. Postava mi tedy nebyla sympatická ani jedna a to vysvětlení mě taky nijak neohromilo.

anibeni
10.01.2023 4 z 5

Tak jako mě bavila Trhlina, bavila mě i Odbočka v lesích.. Napínavé, plné strachu a dohadů kdo, co proč a jak ...
Konec pro mě nečekaný, ale dobrý..

Rosse
01.01.2023 2 z 5

Ačkoliv se začátek zdál být na dobré cestě. Po několika stránkách začal můj zájem o děj upadat.

Z postav jsem byla otrávená. Ani jedna mi nepadla do noty. V polovině knihy už jsem byla tak zoufalá, že jsem si přála, aby všichni umřeli a mé utrpení skončilo.

Nakonec jsem se dočkala konce a doteď přemýšlím nad tím, jaká byla škoda, že v tom příběhu nebylo zahrnuto to, co se celou dobu nabízelo. Jinak by to byla jiná (a pořádná) počtená!

Mrzí mě, že se mi kniha nelíbila. Odbočka v lesích měla hodně dobře našlápnuto, ale ve výsledku pro mě nebyla ničím zajímavá.

To, že se kniha nelíbila mě, ale neznamená, že by se nemohla líbit vám. Četla jsem několik nadšených recenzí, a proto bych vám doporučila si na knihu udělat svůj vlastní názor.
Občas se stane, že nám kniha nesedne a v tomto případě to u mě bohužel "odnesla" Odbočka v lesích.

Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Knížku jsem koupila na doporučení @luciezel, která knihu připodobnila ke Karikově Trhlině. Kariku já hrozně miluju, takže hned ten den jsem hned kupovala. :D A tip to byl fakt výborný. O strašidelné a wtf momenty nebyla nouze. Jen jsem se trošinku ztrácela v postavách, nevěděla jsem úplně kdo je s kým, ale v zásadě to nebylo úplně důležité.

iLuciferie
27.12.2022 4 z 5

Začátek mi sice moc nevyhovoval - nepřehlednost postav, lehce zmatené přepínání mezi nimi i jejich zbytečně zdlouhavé uvedení. Nicméně následný příběh z lesa mi dojem velmi vylepšil - děj mě opravdu bavil a skvěle odsýpal, ke konci bylo těžké knížku odložit.

Pavlina50
22.12.2022 3 z 5

Příběh tématicky docela připomíná Karikovu Trhlinu, ale ta je přece jenom o několik tříd výš. Čtivost, stejně jako dostatek napětí sice knize upřít nelze, ale jako celek to na mě zas tak moc nezapůsobilo. Pointa mě spíš zklamala. Takový průměr.

katallinka
19.12.2022 4 z 5

Začátek byl dost pomalý a chvíli jsem se v postavách ztrácela. Nicméně potom se to rozjelo a bylo to neskutečně čtivé a pro mě hrozně moc strašidelné. Celkově skvělé čtení.

Annannas
18.12.2022 4 z 5

Super napínavé čtení na pozadí lesů naší rodné hroudy. Možná se budu chvíli bát jít do lesa a procházku.

Jancas.s
14.12.2022 5 z 5

Tyhlety knížky o ztracených lidech v lesích na hraně reality a psycha mě nepřestanou bavit. Evokovalo to ve mně Trhlinu, ale jen ve formě jednohubky, nicméně četlo se to svižně, nechybělo napětí, a proto jsem se ke knížce musela vracet a hltala jednu stránku za druhou. 5*

nhima
12.12.2022 4 z 5

Začátek - seznamování se s postavami a výjevy z jejich minulosti mě nebavily, ale chápu, že bylo potřeba je nějak vykreslit. Od chvíle, co po cestě odbočili, se to ale skvěle rozjelo. Krátké kapitoly, rychlé střídání vypravěčů tomu strašně svědčí. Bylo obtížné přestat číst a nejít spát zase ve dvě ráno! A co velice oceňuji, je gradace příběhu s další kapitolou. Tedy když jedna kapitola končí blouděním v lese a pocitem blízkého nebezpečí a další začíná slovy "Uřízněte mi nohu!" byť proneseno s velkou dávkou nadsázky a vytrženou z kontextu. Co se vám asi bude honit hlavou, když to čtete takhle za sebou?

V tomhle tempu čtenář jistě promine drobné nepřesnosti, nelogičnosti i ledabylé odbývání některých témat, které zřejmě nebyly autorce tak blízké a tak se v nich raději nepitvala hlouběji.

Co se týče závěru - zrovna u minulé knihy (Zimní lidé) jsem psal, že jakmile je u knihy nutný nějaký doslov, aby se vysvětlilo, co se vlastně stalo, je to podle mě prostě špatně. V tomto příběhu musím ale říct, že je tou vzácnou výjimkou, protože poslední věty doslovu, byť šlo o podobné vysvětlování, přineslo zajímavý zvrat, který se nezdál nikterak překombinovaným a vlastně poměrně příjemnou a nečekanou pointou.

Celkově myslím, že příběh nebude nijak oceněný těmi, kdo potřebují mít strach, vraždění, krev naservírované na zlatém podnosu a doslova popsané. Ale zato ti, co mají představivost a pečlivě čtou zlověstné náznaky, si užijí mrazení z té skryté a neurčité hrozby, která se skrývá v lesích. A nebo třeba i z obyčejné mikiny. A i když jste možná tušili, o co tu vlastně jde, i tak to vlastně byla pořádná zábava, že?

Moniska2410
08.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Parta kamarádů, kteří se znají ještě ze školních let, se vydá na společnou dovolenou do Beskyd. Pro mě to byly dost nesympatičtí lidé. Několikrát mě napadla myšlenka, proč spolu pořád kamarádí a někteří dokonce spolu žijí.

Bohužel špatně odbočí a tím to všechno začne.
Chvilkama to bylo dost napínavé a strašidelné a měla sem v hlavě otázky, jak to s tím zvláštním lesem teda je? Že by něco nadpřirozeného, nebo nějaký zabiják?

Po celou dobu mě knížka držela v napětí a já si říkám, tak to je skvělý a pak........ jakože cože??? Bum prásk plesk a ty nechápeš co se stalo.

POZOR SPOILER
Konec mi přišel přitažený za vlasy, jako vážně? Toxický něco schovaný v půdě co vám způsobí mega halušky? Proč??? Proč né něco mystického, nebo nadpřirozeného?

Co se nedá knize odepřít je její čtivost. Krátké kapitoly které končí tak, že vás to nutí číst pořád dál.

Marika Vanova
30.11.2022 5 z 5

Tak jsem taky odbočila a nestačila se divit. Četlo se to dobře a rychle.

mcabr
30.11.2022 5 z 5

Tak tohle bylo fakt super a napinavý. Nejde to odložit dokud nedočtete.

Bedřich63
30.11.2022 3 z 5

Zajímavý námět, ale celkově hodnotím knihu spíš jako průměr. Tak jako se motali všichni z party v lese, stejně tak se motal příběh stále dokola. Čekal jsem více napětí.
Pro mě tam také chyběla další návaznost v příběhu na koupi mapy a navigace u divného Tříprsťáka ve vetešnictví pod mostem, myslel jsem, že se to ještě někde dále v knize objeví. Ranč a jeho majitel zmíněny také jen tak okrajově a konec rychle odbytý.
Zaujal mě výraz podložka pod navigaci - to jsem si snad správně přeložil jako držák pro navigaci.
Knihu jsem chtěl číst, protože se odehrává v Beskydech, které mám rád, ale bylo to spíš o lese. :-)

veronika9761
26.11.2022 2 z 5

Prvni knizka autorky se mi dostala do ruky nedopatřením a nadsena jsem nebyla. Bohuzel druha knizka taky prilis nezaujala. Prekvapila me pointa pribehu, ale to nestaci.

zp87
25.11.2022 5 z 5

Já jsem teda nadšená!
Uznávám, že tento žánr moc nečtu, takže pro mě to je něco nového - a nemám vlastně žádné velké nároky, ale myslím, že si kniha zaslouží víc než 73%.
Svižné tempo, krátké kapitoly, čtivé.
První třetina je vtipně popsaný výlet šesti bývalých spolužáků, další dvě třetiny jsou tajemné, pro strašpytle - jako jsem já - hororové čtení (bála jsem se jít i na WC, když jsem ve tři ráno knížku odkládala), pro otrlého čtenáře možná jen lehce mrazivé.

Výborně vykreslené charaktery mě bavily.
Jsem trochu překvapená, že tolik čtenářů píše, že jsou zde všechny postavy nesympatické, já si třeba oblíbila Lauru a Dalibor s Felixem mi přišli taky v pohodě. Naopak Michael - nějak nechápu, že se s ním někdo vůbec kamarádil. Ale byl vtipný, jak se pořád chvástal a chtěl být chválený a štvalo ho, že ho druzí málo oceňují (jako ze života, každý možná známe že svého okolí takové hovádko).
Líbilo se mi, jak se postavy vzájemně popisovaly a vyprávěly nám jedna o druhé - bez příkras.
Čím dál jsem četla, tím víc jsem se bála, že příběh skončí tím, že to bylo celé jen něčí sen nebo nějak podobně neuzavřeně, otevřeně - což se nestalo. Dostanete opravdu kompletní příběh, od začátku do konce.
Poslední dobou mě čeští autoři mile přepvapují... Je osvěžující přečíst si něco z Beskyd místo z amerických lesů.

jjanca
24.11.2022 3 z 5

Taká jednohubka, ktorá sa dobre číta. Príbeh sa číta rýchlo, kapitoly sú krátke a pomerne rýchlo ubiehajú. Atmosféra bola miestami hrôzostrašná, ale v celkovo to až tak strašné nebolo. Čo ma však počas čítania mrzelo, boli nelogickosti v príbehu a postavy samotné. Ani jedna nebola sympatická. A na to, že to mala byť parta kamarátov, tak sa tak k sebe vôbec nesprávali. Načo spolu niekam liezli, keď sa aj tak nemali radi? Epilóg zaujal a prekvapil.