Ochráním tě

Ochráním tě https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406003/bmid_ochranim-te-hiO-406003.jpg 4 460 183

Nespoutaná a drsná krása ostrova Lewis se prolíná s oslnivým světem pařížské módy. Peter May se v novém detektivním románu vrací do prostředí bestsellerové trilogie z ostrova Lewis. Manželé Niamh a Ruairidh Macfarlaneovi vlastní hebridskou luxusní oděvní značku Ranish Tweed. Když se společně vypraví na služební cestu do Paříže, Niamh se nečekaně dozví o manželově poměru s ruskou módní návrhářkou. Vzápětí se stane svědkem toho, jak Ruairidh i s milenkou zahyne při výbuchu bomby. Zatímco se pařížští policisté a jejich skotští kolegové pouštějí do vyšetřování, Niamh se v žalu vrací domů na ostrov Lewis. Niamh se začne probírat vzpomínkami na svůj život s Ruairidhem a zoufale se snaží odhalit, kdo by proti jejímu manželovi mohl něco mít. Francouzská policie mezitím vyloučí možnost teroristického útoku a přikloní se k vraždě. Hlavní podezřelé se na ostrov Lewis vydává sledovat vyšetřovatelka Sylvie Braqueová. Jedna žena se zaobírá minulostí, druhá je ponořena do vyšetřování. Obě se však postupně přibližují k nepříteli s vražednými úmysly.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Host

I'll Keep You Safe , 2018

milary
21.05.2019 2 z 5

I mistr tesař se utne - a že pro mě Peter May mistrem svého řemesla vážně je. Projevuje se to třeba tím, že člověk přečte dvě třetiny knihy a říká si: jo, zas dobrý - čtyři. Tak jo tak jo, tři asi... A skončí na dvou hvězdách (s odřenýma ušima)...
Nemůžu dát ani zamýšlené tři hvězdy, jakkoliv mě dlouho bavil dobře rozjetý děj, jakkoliv ráda jsem se vrátila na Lewis - a to s Mayovou schopností psaním vizualizovat prostředí není problém, jakkoliv mě upoutalo (jako textiláka z moravského Manchestru) současné bonusové téma na kterém příběh stojí, a které je nedílně spjato s lokalitou skotského ostrova Lewis (nebo - li výroba špičkových tvídů Harris Tweed).
O úhyn hvězd se postarala závěrečná část knihy. Celkově jako by May vypadl z rytmu. Z pozvolna gradujícího děje se náhle a úplně nepochopitelně stala hysterická smršť překonstruovaných nevěrohodných situací podaná tak "akčním" způsobem, že únavná bezdějová "nadupanost" stránky za stránkou vyvolávala v člověku úpěnlivou touhu po poslední kapitole. A ta to zazdila úplně :).
Součástí dramatických scén je konzumace opiátů různého ražení, kokain nevyjímaje. Ten závěr je jako jedna mocná lajna koksu, nehněvejte se, pane May...

Anchie
21.05.2019 3 z 5

Dobře napsané, mám ráda prolínání minulosti a současnosti v jednom příběhu, navíc ještě s trochou té detektivní zápletky, ALE ten konec byl jedno velký COŽE?!

MKrat
20.05.2019 5 z 5

Autor nepíše knihu podle našich představ, takže mi kritika nepřísluší, každopádně kdo čte rád jeho knihy nikdy není zklamán...

Joges
19.05.2019 3 z 5

Jsem na rozpacích, co napsat. Na jedné straně tradičně dobrý a kultivovaný text i fabulace, dobře vystavěná kostra příběhu, další výborné sondy do historie a příjemné vyprávění bez potoků krve. Na druhé straně příliš rozvláčný sentiment, slabší detektivka a neuvěřitelné motivy. Závěr je pak nečekaný spisovatelský „masakr“, kterému nelze uvěřit. Anebo lze uvěřit, ale jen s dodatky žánrů jako mysteriózní, fantasy a tak podobně.

happypeople
15.05.2019 2 z 5

Poslouchala jsem to jako audio, díky skvělému provedení mě to bavilo ale po trilogii z ostrova Lewis a Umrlčí cestě to bylo z detektivek z Hebrid asi nejslabší.

oskli
13.05.2019 4 z 5

Kniha (tedy její audio verze) mě bavila moc, ale ten závěr... jak to jen napsat? Překvapivý? No není to úplně výstižný :-D Ale co už, je to Peter May, a tomu já ledacos odpustím. Miluju ho.
Každopádně hlavní devizou mé volby (poslouchat knihu v audio verzi) byl skvělý přednes Jiřího Dvořáka. Jemu totiž ty ostrovní příběhy fakt sedí. Kdybych ten rozvláčný příběh četla, asi bych chvílemi bojovala s nutkáním knihu odložit, ale takhle? Dvořák mi celý příběh hrnul rovnou pod kůži, což mu při mém běhání v mokrém lese, s mračny nad hlavou nebo rovnou v jemném dešti nedalo žádnou velkou práci. Aktuální počasí opravdu přidalo příběhu potřebné grády. Ale i tak byl ten příběh ostrovní lásky, historie rodinného byznysu, malých i větších tragédií fajn. Takže jestli máte možnost zvolit poslech mluveného slova, jděte do něj. Užijete si to.

Kralovna1
10.05.2019 5 z 5

Super jako autor

Awča
10.05.2019 2 z 5

Těšila jsem se na detektivku, ale dostalo se mi ženského románu, hlavní hrdinka strádá smrtí manžela, spousta reminiscence do minulosti, a rýpání se v tom, kdo se na koho v mládí křivě podíval, to prostě není můj šálek kávy, a to není ten Peter May, od kterého jsem hltala sérii z ostrova Lewis. A ten trapný konec! Postava vyšetřovatelky a její dějová linie byla úplně zbytečná a nedotažená. Snad informace o tkalcovství byly zajímavé. Ke konci jsem si přála mít to rychle za sebou a přečíst si něco pořádného. Mrzí mě to.

aralka
10.05.2019 3 z 5

Na novou knížku od pana Maye jsem se moc těšila. Prvních zhruba 350 stran měl našlápnuto moc dobře, jsem si říkala, co ti lidi mají, že kniha je tak nízko hodnocená?? je to detektivka s určitým přesahem, člověk si udělá představu o tom, co obnáší typická hebridská komodita vlna a její zpracování v látku, problémy kolem vedení textilní firmy značky vlněné látky Ranish Tweed, která je vlastně tak trochu konkurencí celosvětově známé Harris Tweed, jak obtížné je prorazit v tomto oboru ve světě, obecně téma vlnařského a textilního průmyslu bylo pro mě moc zajímavé, také je možné nahlédnout do prostředí modních přehlídek a života modních návrhářů, to vše podle mě výborné! kriminální zápletku jsem vnímala jako podružnou, ale taky byla nejdříve celkem uvěřitelná. Později se ovšem něco stalo a kriminální zápletka se stávala spíš směšnou, neuvěřitelnou a vyzněla velmi trapně, celou knihu to v mých očích degradovalo, ovšem úplný závěr tomu všemu nasadil korunu ! to mi tedy hlava nebrala....myslím,že kdyby se pan May tak urputně nesnažil na závěr šokovat, udělal by lépe. Pokud by zvolil jiný konec, kniha by byla velmi zdařilá! Také musím vyzdvihnout moc pěknou obálku, u které až když máte knihu v rukou si všimnete krásných detailů - štepování, plasticity apod.

ivot
10.05.2019 3 z 5

Přesně jak píše orson níže, do dvou třetin dobrý, ale pak to začalo drhnout a závěr totální fiasko :-( Škoda, téma mělo větší potenciál. Tak snad příště...

orson
10.05.2019 3 z 5

Jako četlo se to dobře, nechápal jsem, proč ostatní tu knihu mého oblíbeného autora tak kritizují, vždyť je dobrá... ale ten závěr, ten to zabil, tam jsem to pochopil :(

happy-smile
09.05.2019 4 z 5

Stejně jako v trilogii z ostrova Lewis se opět jedná o román, kde vyšetřování hraje vedlejší roli, působí jenom jako spojovací článek. Hlavním tématem jsou osudy Niamh a Ruairidha. Tady už se vyprávění moc ostrovu Lewis nebo Entry nepodobá, zabýváme se jinými tématy. Zajímavě je popsáno tkalcovství, kterým se lidé na ostrovech živí. Kniha se mi líbila a můžu ji doporučit. Pokud ovšem čekáte něco jako Lewis, asi budete zklamaní, kniha má jiné téma.

LuckaH2
08.05.2019 4 z 5

Knihu jsem četla schválně ve Skotsku, které jsem toužila poznat díky kniham Petera Maye. Když ji porovnam s jinymi knihami z Lewisu (Skala,Umrlci cesta) je slabší. Ale i tak se mi líbila. I ten závěr. A to proto,že miluju svého manžela a doslova fyzicky jsem prožívala bolest s Niamh,v tom mě kniha vtahla.

Irinka1108
08.05.2019

Veliké zklamání

simona5r
07.05.2019 5 z 5

(audiokniha) Paráda. Další skvělá kniha od Peter May, navíc v podání Jiřího Dvořáka, poslechový zážitek od začátku až do konce. Napínavé, akční, popisné, přesně takové, jak to mám u Maye ráda.

Bobina74
04.05.2019 2 z 5

Co se to stalo s mým oblíbeným skotským autorem? Budu doufat, že toto byl jeho první a také poslední spisovatelský omyl a dál už zase pojede po své linii.
P.s.: Takhle šílený závěr jsem už dlouho nečetla... Snad se nám příště vrátí v plné formě.

amenta
04.05.2019 2 z 5

zklamání veliké

PetK
29.04.2019 3 z 5

...a pořád čtu (poslouchám) všechno, co May napíše, a pořád marně čekám na další Ostrovní trilogii... Tady jsem se těšila na prostředí Hebrid, ale nějak pro mě nebylo tak živé a strhující jako v Trilogii (i když Jiří Dvořák dělal, co mohl). Taková průměrná detektivka s nepříliš nápaditou zápletkou, konec přitažený za vlasy... má to něco do sebe, za mě je to ale průměr.

Ivana11
29.04.2019 5 z 5

Na knihu jsem se dlouho těšila, vůbec mě nezklamala, naopak, mooc se mi líbila. Byla čtivá a napínavá, doporučuji k přečtení.

zuzana2599
28.04.2019 5 z 5

Novou knihu Petera Maye jsem měla dlouho na nočním stolku a skoro jsem neměla odvahu začít číst. Dle komentářů se čtenářům kniha moc nelíbí. Ale mě se líbila. V každé kapitole jsem cítila lásku autora k milovanému ostrovu, jeho rukopis, příběh milostný protkaný drsnou krásou ostrova, fučícím větrem a mořem, které se rozbíjí o skaliska. Opravdu se mi příběh líbil, místy víc, místy míň, ale četla jsem jedním dechem !